Μεταφορά σκύλου με αεροπλάνο


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
μα δεν ξερει τι χρειαζεται για λονδινο γι αυτο τα εψαξα εγω μολις ...
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Μηπως μπορεις να βγαλεις καινουριο βιβλιαριο υγειας για το σκυλι,να του βαλεις πρωτα το μικροτσιπ και να δηλωσει ο κτηνιατρος πως εκανε το εμβολιο αφου εβαλε το τσιπ ; Παντως πρεπει να περασουν 21 μερες μετα το εμβολιο για να ταξιδεψει το σκυλι,εχε το και αυτο στο μυαλο σου.

https://www.gov.uk/take-pet-abroad/overview Σε περιπτωση που δεν το βρηκες.
 


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
το θεμα ειναι ουτε ο κτηνιατρος ξερει ακριβως και το εψαξα αεγω τρ γι αυτο εγραψα εδω μηπως εχεις παει κανεις λονδινο και ξερει κατι παραπανω ν μ πει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εντύπωση μου κάνει.
Οι κτηνίατροι είναι αρμόδιοι , για την σωστή συμπλήρωση του διαβατηρίου, οπότε θεωρητικά οφείλει να ξέρει.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η αδελφη μου εχει παρει τα σκυλια της στην αγγλια...
αλλα δυστυχως το εκανε οδικως...
αυτο που ξερω ειναι οτι δεν ισχυει η καραντινα...
απο εκει και περα λογικα τα βιβλιαροια - διαβατηρια αναφερουν μεσα με καθε λεπτομερεια τι χρειαζεταιοη καθε χωρα ξεχωριστα... ψαξτε το λιγο περισσοτερο με το γιατρο σου
τι διαβατηρια εχει στα χερια του...? ανοιξτε τα και κοιταξτε τε΄λευταια σελιδα πρεπει να αναφερει με λεπτομερειες..
μπορειτε αν μονο η ηλικια ειναι το θεμα κι εφοσον εχει κανει τα εμβολια και ο γιατρος το γνωριζει
στο διαβατηριο που θα σου δημιουργησει ο γιατρος σου να ειναι ολα ροδινα..
αν με καταλαβαινετε...
 
  • Like
Reactions: johnk and mareco


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει θέμα για την ηλικία του σκύλου εκτός αν είναι εξαιρετικά μικρό σε ηλικία (περίπου 2 μηνών αν θυμάμαι καλά) . Πάρε και συνενωήσου μαζί τους. Καραντίνα έχει 3 χρόνια που δεν υφίσταται.Κανονικά πρώτα πρέπει να μπει το τσιπάκι και μετά το εμβόλιο ή τουλάχυστον αυτό να ανγράφεται στο διαβατήριο όχι το άναποδο. Τώρα αυτά που σε έδωσε και η Beyond Wonderland να διαβάσεις ο κτηνίατρος δεν πρέπει να κάνει κάτι το θεικό απλά να συμπληρώσει το Ευρωπαικό διαβατήριο του σκύλου και απο εκεί και μετά εσύ πρέπει να του πεις τι να κάνεις, δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τη θέλει η κάθε χώρα για να βάλεις το σκύλο μέσα.
Για την ιστορία μετά το τσιπάκι και το εμβόλιο για την λύσα, πρέπει να έχεις κάνει εσωτερική αποπαρασίτωση το ζωντανό 2-3 μέρες πριν ταξιδέψει και αυτό πάλι πρέπει να φένεται στο διαβατήριο του σκύλου.

https://www.gov.uk/take-pet-abroad/tapeworm-treatment-dogs
 


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
πηρα τηλεωνο τρ ολα καλα με τα χαρτια αλλα υπαρχει ενα μεγαλο 8εμα 8ελουν 500 ευρω για να τ μεταφερω και εκτος ειναι πολλα με ποναει η ψυχη να το αφησω εδω
 




bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
για τα εγγραφα για το κλουβακι για τ σκυλι ... πηρα και εγω τηλ και ο κτηνιατρος και τοσα λεει δλδ ελεος :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το σκυλάκι κουτάβι δεν είπαμε ότι είναι;
Μαζί σου στην καμπίνα δεν θα το 'χεις; Με υφασμάτινη τσάντα μεταφοράς.
Πόσα κιλά είναι;
Και όταν λες "έγγραφα"; Το εισιτήριο εννοείς;
 


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
ειναι κουταβι 4 μηνων ...μ ειπανε δεν 8α ειναι στην καμπινα αλλα στις αποσκευες ...με κλουβακι το οποιο απο οτι διαβασα πρεπει ν εχει στανταρ διαστασεις ...2200 ειναι μικρουλα ...κανονικα ελενχω περναει μ ειπανε για ολα ναι το εισητηριο του ειναι τοσο ...το δικο μ τοσο δεν κανει και κανει του σκυλιου ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν ξέρω...κάπως δεν τα λες ή δεν σου τα λένε, καλά τα πράγματα.
Εκτός αν έχουν αλλάξει τόσο δραματικά οι κανονισμοί και οι χρεώσεις και δεν το ξέρω.
 


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
εδω με ειπανε οτι πρεπει ν τσ πω νωριτερα 5 μερες οτι 8α ταξιδεψω για ν ενημερωσουν εκει και μολις φτασω με τ σκυλι να ειναι εκει αρμοδιοι για ν τ ελενξουν δλδ πραγματικα αμα κουβαλουσα τπτ αλλο τι 8α κανανε απορω ...πραγματικα δεν ξερω τι λυσεις ν βρω εχει κολλησει το μυαλο μ τελειως ...
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θα σε σταματήσουν οι κτηνίατροι του αεροδρομίου δυστυχώς και εξετάζοντας το σκυλί θα δούνε ότι είναι κάτω των έξι μηνών και ότι έχει κάνει το εμβόλιο πριν το τσιπ....
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..... :(


ΥΓ
Μαρέκο respect για το "αεροπλανική"
 
  • Like
Reactions: johnk


bianca14

Active Member
31 Αυγούστου 2015
29
3
34
Πως θα δουνε οτι το τσιπ μπηκε μετα την λυσσα αφου ο κτηνιατρος βαζει οποια ημερομηνια θελει μονο μεσω δορυφορου μπορουν νε ελενξουν...μου ειπανε στν αεροπορικη οτι γινετε πανω απο 3 μηνων να ειναι ...
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Θα σε σταματήσουν οι κτηνίατροι του αεροδρομίου δυστυχώς και εξετάζοντας το σκυλί θα δούνε ότι είναι κάτω των έξι μηνών και ότι έχει κάνει το εμβόλιο πριν το τσιπ....
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..... :(
Οι ποιοί; του αεροδρομίου;
Από πότε συμβαίνουν καλέ αυτά; Πόσα επεισόδια έχω χάσει; :eek:
Μα το κουτάβι, θα είναι πχ τότε 5,5 μηνών. Και 5 να είναι, θα καταλάβει λες ένας γιατρός, την διαφορά, για τόσο λίγες μέρες; o_O
Το εμβόλιο πριν το τσιπ...τακτοποιείται είπαμε.