Μεχρι που μπορει να φτασει η κακια ενος "ανθρωπου"


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
st3li0s
Η λογική σου είναι σωστή.
Αλλά όπως και να το κάνεις άλλος φοβάται και άλλος απειλείται.
Όποτε το να φορέσει (ανούσια ) για 3 λεπτά για να ηρεμήσουν όλοι τους το καθιστά πρακτικό στην δεδομένη περίπτωση.
Δεν θα πρέπει να ενδιαφέρει αν ο άλλος απειλείται! Δεν εξετάζουμε αυτό τώρα και ούτε πράττεις επειδή ο άλλος μπορεί να φαντάζεται διάφορα πράγματα! Και εγώ απειλούμαι για τους διαφόρους μαλάκες που κυκλοφορούν! Να επικαλεστώ να τους μαντρώσουν όλους?
Πράττεις αναλόγως του τι έχεις! Αν έχεις έναν σκύλο που γαβγίζει δεν θα του φορέσεις φίμωτρο γιατί ο άλλος φοβάται! Στα τέτοια σου τι κάνει ο άλλος! Εφόσον δεν υπάρχει πράξη(δηλαδή επιθετικότητα ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο) ο άλλος ας πάει να πνιγεί!

Εγώ δηλαδή αν επικαλούμαι στην πολυκατοικία μου ότι η ανάσα κάποιου είναι επικίνδυνη θα πρέπει ο άλλος να περπατάει εντός πολυκατοικίας με μάσκα?
Κατανοήστε ποια είναι τα δεδομένα σας πρώτα, τι έχετε να κάνετε πρώτα, ποια τα δικαιώματα σας, ποια τα δικαιώματα των άλλων(αν είναι παράλογα ή όχι) και μετά να πράττετε!

Το φίμωτρο είναι εργαλείο προστασίας όταν υπάρχει διάγνωση(επιθετικότητα, ΜΜΜ, επιθετικότητα σε κτηνίατρο, ύπαρξη νόμου που υποχρεώνει κτλ κτλ).

Ανούσια τα 3 λεπτά συμφωνώ και μπορώ να αντιληφθώ το τι λες, αλλά πήγαινε και λίγο παραπέρα! Αν ο άλλος είναι ντιπ τούβλο αργότερα θα επικαλεστεί και άλλα πράγματα. Τι θα κάνεις δηλαδή τότε? Θα κάνεις τον σκύλο τσίρκο για να υπάρχει το αίσθημα ασφαλείας?

Στην προκειμένη περίπτωση η μόνη λύση είναι η εκπαίδευση! Δουλειά για να μπορεί ο σκύλος να περπατά αυτά τα...ανούσια 3 λεπτά...χωρίς να γαβγίζει! Ένα βήμα τη φορά! Ας προσπαθήσει να επιλύσει με αυτήν την μέθοδο και μετά συζητάμε για άλλες...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μήπως να τυλιγουμε με μονωτική ταινία την μουσούδα του σκύλου σφιχτά ώστε να μην μπορεί να γαβγίζει; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.
Απλα ετσι δε θα μπορει ο αλλος να επικαλειται πλεον οτι επειδη γαυγιζει φοβαται οτι θα τον φαει.
Το σκεπτικό αυτό είναι εντελώς λάθος. Δεν πρέπει να εφαρμόζουμε λάθος πρακτικές απλά και μόνο για να μην δίνουμε δικαιώματα στις παράλογες απαιτήσεις του κάθε τρελού.
Με το ίδιο σκεπτικό στην παλιά μου γειτονιά εγώ δεν θα έπρεπε να περνάω στην βόλτα μας από έναν συγκεκριμένο δρόμο επειδή ένας κάτοικος εκεί είχε ελεύθερα τα σκυλιά του και όταν του είπα ότι δημιουργουν πρόβλημα, μου απάντησε να μην περνάω από κει. Εγώ από τότε πέρναγα πιο συχνά. Δεν πρέπει να υποκυπτουμε στις παράλογες απαιτήσεις του κάθε ένα.
Αν ο σκύλος βγαίνει προβλεπόμενα (στο λουρί ελεγχομενος δίπλα στον ιδιοκτήτη του) δεν υπάρχει κανένα θέμα και ας γαβγίζει.
 


santo

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2018
55
45
Εμένα πάντως γαυγίζει σε 4 συγκεκριμένες κατηγοριες ανθρώπων (ή/και ανθρωποειδών)

- σε ορισμένους άντρες που από χιλιόμετρα φαίνεται ότι είναι μες στην τσίτα
- σε αγνωστους που έρχονται στο σπίτι για πρωτη φορά
- σε πρεζόνια
- σε μεθυσμένους

και σε έναν παππού με πατερίτσες αλλά τον παππού τον λυπάμαι κ μαλώνω τον βλάκα τον Ήρωα

Σιγουρα με την πάροδο του χρόνου θα καταλάβεις κι εσύ ποιες συγκεκριμένες συμπεριφορές τον κάνουν να γαυγίζει.
Αυτό με το φίμωτρο ελπίζω να μην το έχεις ξανακάνει, τέρμα ηλίθια συμβουλή εκ μέρους της εκπαιδεύτριας.
;oxi το εκοψα και πραγματι ειδα που και γιατι γαυγιζει. Οταν κατι τον φοβιζει. π.χ. σε εναν παππα προχθες σε εναν νεαρο σκυφτο με κουκουλα και σε ανθρωπους που δεν τον συμπαθουν
 


santo

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2018
55
45
Εμένα πάντως γαυγίζει σε 4 συγκεκριμένες κατηγοριες ανθρώπων (ή/και ανθρωποειδών)

- σε ορισμένους άντρες που από χιλιόμετρα φαίνεται ότι είναι μες στην τσίτα
- σε αγνωστους που έρχονται στο σπίτι για πρωτη φορά
- σε πρεζόνια
- σε μεθυσμένους

και σε έναν παππού με πατερίτσες αλλά τον παππού τον λυπάμαι κ μαλώνω τον βλάκα τον Ήρωα

Σιγουρα με την πάροδο του χρόνου θα καταλάβεις κι εσύ ποιες συγκεκριμένες συμπεριφορές τον κάνουν να γαυγίζει.
Αυτό με το φίμωτρο ελπίζω να μην το έχεις ξανακάνει, τέρμα ηλίθια συμβουλή εκ μέρους της εκπαιδεύτριας.
;oxi το εκοψα και πραγματι ειδα που και γιατι γαυγιζει. Οταν κατι τον φοβιζει. π.χ. σε εναν παππα προχθες σε εναν νεαρο σκυφτο με κουκουλα και σε ανθρωπους που δεν τον συμπαθουν
Δεν θα πρέπει να ενδιαφέρει αν ο άλλος απειλείται! Δεν εξετάζουμε αυτό τώρα και ούτε πράττεις επειδή ο άλλος μπορεί να φαντάζεται διάφορα πράγματα! Και εγώ απειλούμαι για τους διαφόρους μαλάκες που κυκλοφορούν! Να επικαλεστώ να τους μαντρώσουν όλους?
Πράττεις αναλόγως του τι έχεις! Αν έχεις έναν σκύλο που γαβγίζει δεν θα του φορέσεις φίμωτρο γιατί ο άλλος φοβάται! Στα τέτοια σου τι κάνει ο άλλος! Εφόσον δεν υπάρχει πράξη(δηλαδή επιθετικότητα ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο) ο άλλος ας πάει να πνιγεί!

Εγώ δηλαδή αν επικαλούμαι στην πολυκατοικία μου ότι η ανάσα κάποιου είναι επικίνδυνη θα πρέπει ο άλλος να περπατάει εντός πολυκατοικίας με μάσκα?
Κατανοήστε ποια είναι τα δεδομένα σας πρώτα, τι έχετε να κάνετε πρώτα, ποια τα δικαιώματα σας, ποια τα δικαιώματα των άλλων(αν είναι παράλογα ή όχι) και μετά να πράττετε!

Το φίμωτρο είναι εργαλείο προστασίας όταν υπάρχει διάγνωση(επιθετικότητα, ΜΜΜ, επιθετικότητα σε κτηνίατρο, ύπαρξη νόμου που υποχρεώνει κτλ κτλ).

Ανούσια τα 3 λεπτά συμφωνώ και μπορώ να αντιληφθώ το τι λες, αλλά πήγαινε και λίγο παραπέρα! Αν ο άλλος είναι ντιπ τούβλο αργότερα θα επικαλεστεί και άλλα πράγματα. Τι θα κάνεις δηλαδή τότε? Θα κάνεις τον σκύλο τσίρκο για να υπάρχει το αίσθημα ασφαλείας?

Στην προκειμένη περίπτωση η μόνη λύση είναι η εκπαίδευση! Δουλειά για να μπορεί ο σκύλος να περπατά αυτά τα...ανούσια 3 λεπτά...χωρίς να γαβγίζει! Ένα βήμα τη φορά! Ας προσπαθήσει να επιλύσει με αυτήν την μέθοδο και μετά συζητάμε για άλλες...
παιδια το φιμωτρο το εκοψα και ναι ηταν υφασματινο που του επετρεπε κ παλι να γαυγιζει αλλα πιο σιγα και το βασικο αλλαξα εκπαιδευτρια. Εχω εναν αντρα εκπαιδευτη τωρα και το σκυλακι τα παει περιφημα μαζι του και μαζι μου,αν σκεφτεις οτι εχω κανει μολις 2 μαθηματα. Γαυγιζει πολυ λιγοτερο αλλα κ παλι μολις κατι τον φοβισει γαυγιζει. Ο καινουργιος τον αξιολογησε ως μη επιθετικο ισα ισα πολυ καλοβολο και πολυ εξυπνο. Παρατηρησε οτι γαυγιζει μεν αλλα κουναει και την ουρα του χαρουμενα σαν να θελει να παιξει με το αντικειμενο - προσωπο που το φοβιζει. Βεβαια με τον διπλανο μου απο τοτε δεν εχουμε ξανασυναντηθει για να δω αντιδρασεις. Νομιζω ομως οτι θα λυσσαξει παλι. Θελει δουλεια ακομα
 
  • Like
Reactions: Eroe


santo

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2018
55
45
Για να μην μπορει ο αλλος να λεει οτι απειλειται και για να το μαθει το σκυλι, δεν ειναι ωρες ολοκληρες να πεις οτι το καταπιεζεις, απο την πορτα τους μεχρι την εξωπορτα ειναι.
οντως
 


santo

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2018
55
45
Αυτό αγγίζει την παθητική κακοποίηση στην ήπια μορφή της! Ότι δηλαδή χρησιμοποιείται ένα εργαλείο που είναι για μία άσχετη δουλειά ως εργαλείο για να φιμώσει φυσική ανάγκη του ζώου!
Το γάβγισμα ως φυσική ανάγκη του ζώου θα πρέπει να δουλεύεται με διαφορετικά μέσα, όπως η εκπαίδευση, εάν και εφόσον ξεφεύγει από τα ανθρώπινα ανεκτά όρια της κοινής ησυχίας και της καλής γειτονίας! Μέσω της διδαχής δηλαδή θα πρέπει να δίνεται στον οργανισμό η δυνατότητα να έχει επιλογές!
συμφωνω τοσο εγω οσο και ο καινουργιος εκπαιδευτης.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981