Με αφορμη ...


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
στα αγορακια π.χ.
7 και πανω

4.1 με 7


ξερω γω ψιλοασχημο μου φαινεται εμενα
οταν 4/10 εχουν παθει κυστες
3.7/10 cherry eye .

τι να πω μπορει να ειμαι και περιεργος


αυτο μου εκανε εντυπωση ειναι στο αλλο 6 θανατοι απο υπερθερμια..........στην ΑΓΓΛΙΑ.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
ξερω γω ψιλοασχημο μου φαινεται εμενα
οταν 4/10 εχουν παθει κυστες
3.7/10 cherry eye .

τι να πω μπορει να ειμαι και περιεργος
Οι κυστες δεν ειναι οπως το φανταζεσαι και δεν μπορει να καταγραφει επ'ακριβως γιατι η ιδια ''ασθενεια'' μπορει να ειναι και να μεινει μια απλη κοκκινιλα αναμεσα στα δακτυλα (και αυτος ειναι ο κανονας σε διαβεβαιω χωρις να πρεπει να με πιστεψεις).

Περιεργος δεν εισαι ..και εγω θα ηθελα να ειναι ολα μηδεν.
Ειμαι ομως εγω τοσο περιεργος τελικα οταν αντιδρω σε συμπερασματα του στυλ ''Ολα ειναι ετσι '' οταν ειναι η μειοψηφια ?
Επαναλαμβανω πως το συγκεκριμμενο λινκ εσυ επελεξες να παραθεσεις.

Και μη ξεχνας και τουτου :
Δεν μιλαμε για εκτροφικα bulldog μονο ...απο τα 4/10 δεν μπορουμε να ξερουμε ποσα ειναι σοβαρης εκτροφης , ποσα αστεια εκτροφης , ποσα BYB , ποσα puppy mills.

Και τη θεση μου οσο αφορα τα bulldog και την προελευση τους , μπορει να τη βρεις εδω :
http://www.dogforum.gr/v2/showpost.php?p=147666&postcount=9
Οποιος ταλαιπωθει επειδη πηρε bulldog απο βιτρινα , δεν με αφορα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
αυτο μου εκανε εντυπωση ειναι στο αλλο 6 θανατοι απο υπερθερμια..........στην ΑΓΓΛΙΑ.
Τι θανατοι ομως ?
Μηπως ξεχασε ο αλλος το σκυλο στο αμαξι κατω απο τον ηλιο ?

Μηπως δεν ηξερε/αδιαφορησε για την ευαισθησια της φυλης στη ζεστη ?

Τι σκυλος ηταν ? ποσα κιλα ? που ζουσε ?

Θα γινομουν γραφικος αν εφθανα στο σημειο να σου ορκιστω για το ποσες φορες αναψα το air condition στο σπιτι για το σκυλο μου :) (το ιδιο και ο Βαγγελης)
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Είναι το γιατί δεν τρέχουν τα bullies στο στίβο η κάνω λάθος???
Αν είναι αυτό τότε η απάντηση είναι ότι τα πάνε σε τέτοια ταχύτητα ώστε να είναι εμφανές η χαρακτηριστική του κίνηση(με τον ένα ωμο εμπρός)που προέρχεται από το
φαρδύτερο μποστικό κτλ κτλ. Τώρα αν ο Sir-erlic πιστεύει ότι δεν τα τρέχουν για τους λόγους θέτει παρα πάνω καλά κάνει!!!! Εντελώς πληροφοριακά θα po ότι υπάρχουν κι άλλες φυλές που δείχνονται σχετικά σιγά!!!!
 
Last edited:


vag

Active Member
1 Οκτωβρίου 2008
37
0
Αθήνα
Θα γινομουν γραφικος αν εφθανα στο σημειο να σου ορκιστω για το ποσες φορες αναψα το air condition στο σπιτι για το σκυλο μου :) (το ιδιο και ο Βαγγελης)
Καλημέρα παιδιά.
Δυστυχώς συμμετέχω απλοικά στην ¨συζήτηση¨ , χωρίς παραθέσεις από άλλα σαιτ-στοχεία (γιατί δεν έχω αρκετό χρόνο).
Απλά δεν νομίζω οτι τελικά βοηθάει την κουβέντα να επιμείνω στο τι κάνει
ο σκύλος μου, του απέναντι, του Βασίλη κ.ο.κ όταν κάποιος παραθέτει
τα ¨χ¨ στοιχεία και επιμένει για το πως βλέπει τη συγκεκριμένη ράτσα και
δικαίωμά του, να έχει τις απόψεις του, βέβαια.
Από την άλλη ο Βασίλης, επίμονος σαν Μπούλντογκ, συνεχίζει την επιχειρηματολογία του. Απλώς δεν βλέπω ποιο το όφελος της συγκεκριμένης αντιπαράθεσης πέραν τι; ποιός θα υποχωρήσει ας πούμε;
ή θα παραδεχθώ ας πούμε ότι είναι μιά φυλή με προβλήματα, και τι θα γίνει θα πάψω να τη συμπαθώ-αγαπώ, ή κάποιες άλλες με άλλου είδους θέματα θα πάψω να τις βλέπω με τα ίδια αισθήματα ή συμπάθεια;
Το μόνο που με ενόχλησε ήταν αυτό που είχα γράψει, όπου κουβέντα που προέκυπταν προβλήματα σπόντες συνέχεια για τα Μπούλντογκ (εκτός αν εγώ δεν πιάνω το ύφος των υπόλοιπων παιδιών), λες και
κάτι βγήκε από την επανάληψη π.χ. δεν περπατάνε, ή κλάνουν, (συγνώμη για τα αέρια).
Σας αφήνω δυστυχώς, να κάνω καμιά δουλειά.
Τα λέμε και καλό μήνα.
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
H διένεξη μάλλον έχει αφορμή τρόπους έκφρασης.

Το bulldog παρουσιάζεται σε αυτήν την ταχύτητα, γιατί σε πιο γρήγορη καλπάζει, λόγω μεγέθους και κατασκευής (ύψους και θέσης ποδιών). Δεν έχει σχέση με την αντοχή του στην ζέστη, την απόσταση, ούτε με την ταχύτητά του όταν τρέχει.

Θα συμφωνήσω με τον Promithea.
Σωστα απαντησες στο θεμα denis και σε ευχαριστω για την τοποθετηση. Ολα εχοθν να κανουν με τον σωματοτυπο ενος σκυλου και η συγκεκριμενη θηλυκια λογω πολυ τετραγωνισμενου κορμου θα ηταν τουλαχιστον αστειο να παει πιο γρηγορα. Η πισω δε κινηση της και γενικα το πισω συστημα της θα μπορουσε να ειναι αντικειμενο ζηλειας για πολλα πιο "γρηγορα" σκυλια. Και αυτο για καποιους "γνωστες" της φυλης αλλα και της κινησιολογιας γενικα.
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
Σκέψου την κίνηση που κάνεις όταν είσαι πάνω σε μία σανίδα - στρώμα και κάνεις κουπί με το ένα χέρι. Φαντάσου πώς θα το έκανες αν ο βραχίονας του χεριού αυτού ήταν δεμένος σφιχτά στα πλευρά σου. :D Αυτό το πρόβλημα δεν το έχουν τα bulldogs. Δεν πρέπει για κάποιο λόγο να σπρώχνουν με το μπροστινό, αλλά αν σπρώξουν μόνο με το πίσω χάνουν την ισορροπία. Ο ιδανικός σκύλος για αυτό θα πρέπει να είναι ένας σκύλος βαρύς - με χαμηλό κέντρο βάρους, κοντά και σε απόσταση μεταξύ τους μπροστινά πόδια ... ακριβώς ένα bulldog δηλαδή :)
Και εκτος αυτου το χαρακτηριστικο του Μπουλντογκ ειναι οτι κινειται παντα φερνοντας την μια ωμπλατη μπροστα, δεν κινει μονο βραχιονα.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Κ Απλώς δεν βλέπω ποιο το όφελος της συγκεκριμένης αντιπαράθεσης πέραν τι; ποιός θα υποχωρήσει ας πούμε;
ε τοτε να το κλεισουμε το φορουμ να καθομαι εγω να διαβαζω τα στατιστικα που βρισκω και ο βασιλης να χαζευει το μπουλντογκακι του
δεν ειναι θεμα υποχωρησης. στην πραγματικοτητα συμφωνουμε στα περισοτερα.
Σε αυτα που διαφωνουμε και ειναι θεματα γουστου θα διαφωνουμε εις τον αιωνα τον απαντα.
εγω θα βλεπω ενα σκυλο με απαισια κινηση οι φαν μια υπεροχη κινηση. οτι υπαρχουν θεματα υγειας ειναι αποδεκτο απο ολους, εγω πιστευω σε εναν Α μεγαλο βαθμο ο βασιλης σε εναν Β μικροτερο βαθμο.
ο καθενας μας κρινει απο της εμπειριες του, εγω απο αυτα που διαβαζω και 2 μπουλντογκακια που εζησα για μια βδομαδα ο βασιλης για τα σκυλια που ζει καθε μερα.

δεν εινα κακο αυριο ο ταδε που θα θελει να παρει αγγλικο μπουλντογκ θα τα διαβασει και θα κρινει, θα εχει μια σφαιρικη αποψη.

argument aint bad thing

υ.γ. παντως θα συμφωνησω ΡΕ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Και εκτος αυτου το χαρακτηριστικο του Μπουλντογκ ειναι οτι κινειται παντα φερνοντας την μια ωμπλατη μπροστα, δεν κινει μονο βραχιονα.
για ποιο λογο κινηται (πρεπει να κινηται ) ετσι?
(ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΙΑ)
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
Παρακολουθω το θεμα με αμείωτο…ποπ κορν και βασικα γιατι εχω μεγαλη βαρεμάρα τελευταια.

Τελειως συμπτωματικα τα μπουλντογκ τα λατρευω αλλά με τα δικα μου παιδικα κριτηρια του τυπου «είναι γλυκούλικα» και «δειχνουν φιλικότατα».

Rottie, το θεμα δεν ειναι το υφος, αλλά η κριτικη στην συγκεκριμενη φυλη.

Θα σταθω μονο σε λιγα σημεια (φυσικα υπαρχουν και άλλα αναλογου επιπεδου).
Στην αδυναμια τρεξιματος για 5 ολοκληρα μετρα, στην εγχείρηση και τον απινιδωτή.

Τι πιο άσχημο μπορει να πει καποιος για να προκαλεσει την αντιδραση ενός ιδιοκτητη μπουλντογκ?

Ντρεπομαι για λογαριασμο αυτου που τα ειπε, ειδικα αυτό με την εγχειρηση. Οσο καιρο ειμαι μελος και οσο καιρο ξεφυλλιζω το forum, δεν εχω πεσει πανω σε κατι πιο ανηθικο από αυτό.

Το ότι δεν είναι κυνοφιλος είναι δεδομενο πλεον μετα από αυτό.
Το ότι δεν σεβεται τους ιδιοκτητες μπουλντογκ το ιδιο.
Δυστυχως δεν σεβεται ουτε τον εαυτο του και δεν κανει κάν μια υστατη προσπαθεια να ζητησει συγνωμη.

Και τωρα προσπαθει να καταθέσει επιχειρηματα για να αποδειξει ότι τα μπουλντογκ κακώς υφιστανται ως φυλή. Εγω ο ασχετος αυτό εισπραττω παντως.
Συγχαρητηρια για την σωστη τοποθετηση σας
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Σε αυτα που διαφωνουμε και ειναι θεματα γουστου θα διαφωνουμε εις τον αιωνα τον απαντα.

δεν εινα κακο αυριο ο ταδε που θα θελει να παρει αγγλικο μπουλντογκ θα τα διαβασει και θα κρινει, θα εχει μια σφαιρικη αποψη.

argument aint bad thing
Μαζι σου λοιπον ...διαφωνιες και διαφορετικα γουστα θα τα δεχομαι παντα.
Κακοπροαιρετες ειρωνειες , υπερβολες και ακριτη,επαναλαμβανομενη στοχοποιηση δυστηχως οχι και δεν ειναι προσωπικο το ζητημα.

Ξαναδιαβαζω οσα εγραψα παραπανω ...ολες τις σελιδες.
Αναφερθηκα , εξισου δεικτικα με σενα, στο οτι δεν εχεις το σκυλο που θες και οφειλω για λογους καθαρα εσωτερικης μου ταξης να το διευκρυνισω :

Οταν παρεις με το καλο το σκυλι που θες και ζησεις μαζι του καποιο καιρο, θα δεις καποιες φορες πως αλλα λενε τα χαρτια και το ιντερνετ και αλλο μπορει να βγει στην πραξη (ειτε σε υγεια ή σε χαρακτηρα).Επισης , εμεις οι ιδιοι αλλαζουμε ...σημερα ειμαστε εργενηδες με χρονο να γραφουμε και να εκτονωνουμε σκυλια , αυριο μπλεκουμε και δεν προλαβαινουμε να φροντισουμε τον εαυτο μας .
Ευχομαι να μην βγει τιποτε (στο δικο σου σκυλο ή σε οποιονδηποτε) και να μην προβληματιστεις ποτε για το αν θα μπορεσεις να ανταποκριθεις στις αναγκες του για ΟΛΗ τη ζωη του ...μεχρι τοτε ομως θεωρω καλη ιδεα να νιωθεις μια καποια συστολη , οχι πριν κρινεις , αλλα πριν ''γελοιοποιησεις'' μια φυλη.

Παλι φιλικα
Βασιλης
 
Last edited:


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
για ποιο λογο κινηται (πρεπει να κινηται ) ετσι?
(ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΙΑ)
Αληθεια δεν ξερεις? Θα ειναι απο τα λιγα που σου εχει διαφυγει φανταζομαι.....ξαναδιαβασε την ιστορια του σκυλου και θα το βρεις ( ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΕΙΑ )
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Αληθεια δεν ξερεις? Θα ειναι απο τα λιγα που σου εχει διαφυγει φανταζομαι.....ξαναδιαβασε την ιστορια του σκυλου και θα το βρεις ( ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΕΙΑ )
Να υποθεσω το bull baiting ?
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
Να υποθεσω το bull baiting ?
Οχι, αλλα για να κανει εντυπωση !!!!!!!!!! :rolleyes:
The proper Bulldog, with short wide set front legs and longer narrow set
rear legs, has a peculiar gait that results in a side to side motion or "roll".
The Bulldog gaits with his front legs going straight forward from his wide
shoulders. The rear legs swing in and out and should hit the ground closer
together than the front legs. The longer rear legs, hind feet turned out, create the shuffle of the bulldog. The roll can be observed by following the
"sidewise" motion of the skin over the loin and the "sidewise" movement at
the base of the tail.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Οχι, αλλα για να κανει εντυπωση !!!!!!!!!! :rolleyes:
The proper Bulldog, with short wide set front legs and longer narrow set
rear legs, has a peculiar gait that results in a side to side motion or "roll".
The Bulldog gaits with his front legs going straight forward from his wide
shoulders. The rear legs swing in and out and should hit the ground closer
together than the front legs. The longer rear legs, hind feet turned out, create the shuffle of the bulldog. The roll can be observed by following the
"sidewise" motion of the skin over the loin and the "sidewise" movement at
the base of the tail.
ok with the proper english bulldog! την ειρωνια να την εκλαβω σαν καταφατικη απαντηση?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ειπα πως μαλλον δεν αμφισβητειται και μαλλον πρεπει και εσυ να συμφωνησεις μαζι μου πως κριτικη μιας φυλης απο ''αποσταση'' δεν γινεται:)
Κι εγώ λοιπόν θα πω ακριβώς το ίδιο πράγμα με εσένα:
"Η επιστημονική παράθεση που μάλλον αμφισβητείται..."
Το ίδιο πράγμα λέω... το πως το διαβάζει κάποιος είναι άλλο θέμα! ;)

Επειδη σιγουρα ουτε κουραγιο εχω , ουτε και λογο ο καθενας μπορει να ελεγξει τα σκυλια που εχουν υποβαλλει εξετασεις στην OFFA.
http://www.offa.org/search.html
Συμπληρωσε μονο τη φυλη στα κριτηρια αναζητησης . Θα βγαλει 260 dogo με ονομα και registration (απο UKC και FCA κ.α) .Κανα δυο ''dogo'' που τσεκαρα απο την πρωτη σελιδα , μου φανηκαν για dogo :D . Αν εχεις κουραγιο , τσεκαρε τα ολα ;)
Είχα εγώ το κουράγιο και κυρίως την περιέργεια... κοίταξα την λίστα που παρέθεσες. Ο αριθμός 260 αντιπροσωπεύει το σύνολο των εξετασθέντων σκύλων σε όλες τις πιθανές παθήσεις (δυσπλασία, καρδιά, ακοή κλπ.). Οι σκύλοι που εξετάστηκαν σε για δυσπλασία στο ισχίο είναι 114 εκ των οποίων οι τρεις είναι μικρότεροι των 18 μηνών, άρα έχουν ενδεικτική εικόνα η οποία όμως έχει στατιστική ισχύ. Επίσης υπάρχουν 36 σκύλοι που εξετάστηκαν για δυσπλασία του αγκώνα, αλλά κάποιοι από αυτούς έξετάστηκαν και για δυσπλασία στο ισχίο. Άρα σε καμία περίπτωση δεν φτάνουμε τους 160 σκύλους που αναφέρει η στατιστική.

Εγω ενα λινκ εβαλα (που δεν ειναι ο κυρ Μιμης ο κτηνιατρος) . Το αν τα σκυλια ειναι αυθεντικα ή μαιμου , αν οι εξετασεις εγιναν σωστα ή οχι , αν τα στατιστικα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα ή οχι ,ΔΕΝ μπορω να το ελεγξω.Αν εσυ ομως μπορεις (ελεγχοντας τους σκυλους που παρουσιαζονται) , θα ηθελα να μαθω τα ευρηματα σου ;)
Κτηνιατρική εκτίμηση δεν μπορώ να κάνω οπότε, θα περιοριστώ σε αυτά που βλέπω:
114 συνολικά σκύλοι με εξέταση στην δυσπλασία του ισχίου με αναλυτικά (σε αντιστοιχία αξιολόγησης βάσει FCI):
HD-A (Ελεύθερο): 66 σκύλοι
HD-B (Οριακό): 3 σκύλοι
HD-C (Ελαφρά): 45 σκύλοι
HD-D (Μέτρια): 0 σκύλοι
HD-E (Βαριά): 0 σκύλοι
Άρα έχουμε επί συνόλου 114 σκύλων τους 45 να δείχνουν ελαφράς μορφής δυσπλασία του ισχίου (39,47%), κανέναν με μέτρια ή βαριά δυσπλασία του ισχίου.

Αντίστοιχα στην εμφάνιση της δυσπλασίας του αγκώνα έχουμε 36 σκύλους εκ των οπόιων:
oi 23 παρουσιάζουν εικόνα ED-A και οι 13 ED-B. Μην ψάχνεις για μεγαλύτερες βαθμίδες διότι δεν θα βρεις.

Στο δια ταύτα όμως... θα σου πω πως από τα 114 σκυλιά που αποτελούν το στατιστικό δείγμα για την δυσπλασία του ισχίου, μόλις οι 41 είτε είναι εγγεγραμμένοι στην FCI, είτε προέρχονται από εκτροφείο FCI (Αργεντινή, Βραζιλία, Δανία και Πουέρτο Ρίκο). Από αυτούς μόλις οι 9 εμφανίζουν ελαφράς μορφής δυσπλασία στο ισχίο. Δηλαδή το 21,9%.

Ομως ο όγκος του δείγματος είναι ούτως ή άλλως αρκετά μικρός για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Τα πραγματικά ποσοστά δυσπλασίας στο ισχίο της φυλής υπολογίζονται παγκοσμίως περίπου στο 13-16% με μόλις το περίπου 2% να εμφανίζει μέτριας ή βαριάς μορφής δυσπλασία.

Το Ντόγκο ανήκει στις μεγαλώσωμες φυλές που εμφανίζουν σχετικά μικρό ποσοστό δυσπλασίας, αντίθετα το μεγάλο πρόβλημα είναι οι μερικές ή οι ολικές κωφώσεις!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Κι εγώ λοιπόν θα πω ακριβώς το ίδιο πράγμα με εσένα:
"Η επιστημονική παράθεση που μάλλον αμφισβητείται..."
Το ίδιο πράγμα λέω... το πως το διαβάζει κάποιος είναι άλλο θέμα! ;)
Απο την αναλυτικη εμβαθυνση που εκανες στα στατιστικα της OFFA , για την οποια νιωθω πως πρεπει να σε συγχαρω ;), μαλλον πρεπει να καταληξουμε πως η επιστημονικη παραθεση δεν αμφισβητειται αλλα ειναι σιγουρα στρεβλη και ''αδικη'' με μια επιπολαια ,εκ του μακρωθεν, φευγαλεα ματια .Εαν συμφωνουμε σε μια τετοια διατυπωση , νιωθω πως πρεπει να ζητησω τη γνωμη σου για το εαν σε ολες τις προηγουμενες σελιδες διεγνωσες οτι ''παλευα'' και εγω με παρομοιες τετοιες ματιες.

Προβληματα πολλα ή λιγα υπαρχουν στις περισσοτερες φυλες ...ΙΜΟ χρεος των κυνοφιλων ειναι να βελτιωσουν το επιπεδο υγειας των ''ταλαιπωρημενων'' (λογω δημοφιλιας , ανευθυνης εκτροφης κλπ) αλλα και να προστατεψουν τις ανερχομενες και πιο υγιεις.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
...και αφού η συζήτηση πέρασε από διάφορα στάδια, επανέρχομαι με τις εξής ερωτήσεις:

Αναπνοή (μεγαλυτερους ''αεραγωγους'' - ρουθουνι και τακτοποιηση της υπερωας).

"Τσίτωμα" στα ματια.

Λιγότερες ζάρες.

Λεπτοτερο σκύλο με μειωση της διαφορας μεταξυ μπροστινων/πισω ποδιων.

Μικρότερο κεφάλι.
Τα παραπάνω, κοινώς αποδεκτά, προβλήματα/ελλατώματα/θέματα της φυλής, τα συναντάμε σε κάθε φυλή στο ίδιο ποσοστό, σε κάποιες μόνο, σε όλες αλλά σε κάποιες περισσότερο (σε ποιές και πόσο);

Τελικά το Α.Μπουλντόγκ έχει όσα προβλήματα/ελλατώματα/θέματα έχει κάθε φυλή;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τα παραπάνω, κοινώς αποδεκτά, προβλήματα/ελλατώματα/θέματα της φυλής, τα συναντάμε σε κάθε φυλή στο ίδιο ποσοστό, σε κάποιες μόνο, σε όλες αλλά σε κάποιες περισσότερο (σε ποιές και πόσο);

Τελικά το Α.Μπουλντόγκ έχει όσα προβλήματα/ελλατώματα/θέματα έχει κάθε φυλή;
Αγαπητε Dj ... μπορεις να ακολουθεις τη μαιευτικη μεθοδο αλλα μην διαστρεβλωνεις οσα λεγονται ;)

Ουτε κοινως αποδεκτα προβλήματα/ελλατώματα/θέματα ειναι αυτα , ουτε μιλησαμε για ελαττωματα/προβληματα.

Η ερωτηση ειναι αν θα θελαμε να αλλαξει κατι .
Αλλο να ηθελες να εισαι ψηλοτερος και αλλο να σε θεωρουν αρρωστο επειδη εισαι κοντουλης.

Αναλυτικα:

1) κοινως δεν ειναι καν αποδεκτα απο μενα και το Βαγγελη ...δεν θυμαμαι να δευτερολογησα πανω στην αποψη του Βαγγελη , απορριπτοντας ή υιοθετωντας την ;)

2) μπορω να εισαγω στη συζητηση τους γονεις μου (οι χιλιαδες κατοχους Bulldog με το προφιλ των γονιων μου) οι οποιοι θα σε διαβεβαιωσουν πως κατα τη γνωμη τους ,το μπουλντογκ μια χαρα τρεχει , μια χαρα υψος εχει , μια χαρα αναπνεει και δεν τραβαει στο λουρι , μια χαρα κεφαλας ειναι που τους κανει ακομα να γελουν.

Αρα δεν νομιζω πως μιλαμε ουτε για κοινως αποδεκτα , ουτε για προβληματα/ελλατωματα.

Για τα υπολοιπα ερωτηματα σου , δεν γνωριζω τις απαντησεις αφου δεν γνωριζω τα προβληματα των αλλων φυλων (ποσα ειναι ή ποσο σοβαρα ειναι).Καποιες σελιδες πισω , ο Λεωνιδας εβαλε ενα λινκ με προβληματα των bulldog και εβαλα και εγω την ιδια σελιδα αλλα με τα προβληματα πχ των boxer.Δεν ειμαι κτηνιατρος για να αξιολογησω τη σοβαροτητα και τη συχνοτητα της καθε παθησης ξεχωριστα αλλα οι λιστες ''φαινονταν'' παρομοιως μακροσκελεις. Λεει κατι αυτο ? Δεν νομιζω αλλα σε ρωταω ...

Ειμαι ομως σχεδον σιγουρος πως τα οποια προβληματα των αλλων φυλων θα διογκωνονται καθε μερα που περνα , αν ολοι αναλωνομαστε στο να ''κοροιδευουμε'' το bulldog.
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
ok with the proper english bulldog! την ειρωνια να την εκλαβω σαν καταφατικη απαντηση?
Ναι αλλα οταν το στανταρ μιλαει για proper bulldog εννοει ενα σωστο μορφολογικα σκυλι. Την ορολογια μπορει ευκολα να την καταλαβει καποιος εμπειρος στα κυνολογικα αλλα και να την παραφρασει καποιος που δεν γνωριζει απο κυνολογικους ορους. Μην προτρεχεις λοιπον.
Οσο για την "ειρωνεια" δεν ηταν ειρωνεια αλλα αστεισμος :)