Με δαγκωσε.....


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Προσωπικά δεν θα ανεχόμουν ποτέ ( και δεν το έχω ανεχτεί ποτέ) σε δικό μου σκυλο να μου γρυλίσει στο φαγητό. Και όσοι το έκαναν το σταματήσαμε αμέσως ( με καλούς τρόπους αλλα αμέσως). Οι μονες στιγμές που το επιτρέπω είναι στο παιχνίδι γιατί εκεί ΔΕΝ σημαίνει "προειδοποίηση" αλλα ...ψευτοτσαμπουκάδες για να παίξουμε! Στο φαγητό επειδή ακριβώς το παίρνει πολύ στα σοβαρα, το γρύλισμα εναι ξεκάθαρα "προειδοποίηση" με όλη την εννοια της λέξης ....δλδ έτσι και δεν σεβαστώ την προειδοποίηση ....τί ? Θα με δαγκώσει ? Αν του αφήσω αυτή την δυνατότητα γιατί να μην αρχίσει μετά να με προειδοποιέι και για αλλα πραγματα ??? Πιστευω οτι αν ειχα ενα σκυλί που μου γρυλιζε στα σοβαρά ....θα τον φοβόμουν και δνε νομίζω οτι υπάρχει χειρότερο συναισθημα για εναν ιδιοκτήτη απο αυτό!!!! με λίγα λόγια συμφωνώ 100% με την λογική να μην του σπάμε τα νευρα στο φαί - αλλα αν χρειαστεί να γίνει ειναι ανεπίτρεπτο απο τον σκύλο να μας γρυλίζει ....( η δική μου άποψη πάντα) και πρέπει να του το κόβουμε .
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Epial αυτό το μαθαίνεις στον σκύλο σου από κουτάβι. Εκτός αν έχεις πανέξυπνο σκύλο όπως ο δικός μου ο Τζιμάκος που αν πάει άλλος σκύλος να του πάρει το φαγητό γίνεται χαμός αλλά αν πάμε εμείς μας αφήνει. Γιατί ξέρει πως πάντα του δίναμε φαγητό ποτέ δεν του το πήραμε.
Αν δεν του το μάθεις από κουτάβι και πάς να το κάνεις ξαφνικά και σου γρυλίσει δεν συνεχίζεις. Δε έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον ακύλο σε επίπεδο δύναμης ποτέ. Γιατί δεν θέλεις να σε δαγκώσει/νικήσει για να μην δημιουργήσεις άσχημο προηγούμενο.

Θεωρησα πασιφανες ότι ο σκύλος θα πρεπει με σωστο τρόπο να μαθει να ανεχεται το χέρι, οπως επισης λογικότατο και μη χρήζον αναφοράς, το ότι αυτο δεν το κανεις καθε λιγο και λιγακι χωρις λόγο.
Ομως απ τα περισσότερα προηγούμενα ποστ εξηγαγα το συμπέρασμα ότι «δεν χρειάζεται »

Εδώ μεχρι ότι «δεν έχουμε δικαίωμα» να το κανουμε και ότι αν τον μαθουμε να μην μας γρυλίζει στο φαγητό, θα μεταφερθεί στους απογόνους και θα «χαλάσει» η φυλή διαβασα. Λες και με την εκπάιδευση θα πάθουν μετάλλαξη τα γονιδια που θα μεταφερθούν στους απογόνους. Εκτος κι αν εγώ δεν καταλαβαινω όσα διαβαζω
 
Last edited:






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Επιτρεπεις σε ενα σκυλο να φαει αυτο που του βαζεις, εκει που του το βαζεις.
Γιατι να μην εχει την ησυχια του να το κανει?
Γιατι πρεπει να σε ανεχτει να το πασπατευεις?
Για ποιο λογο να χωσεις τα χερια σου στο μπολ του?
Για ποιο λογο να του παρεις το φαγητο που του εδωσες πριν λιγο?
Εγω το μονο που εχει χρειαστει να κανω ειναι να την μετακινησω (μαζι με το φαγητο της) γιατι σπροχνωντας κατεληξε σε σημειο που δεν ηθελα να λερωσει η γιατι πηρε το κοκκαλο κ το τρωει σε σημειο που δεν θελω να γεμισει με λιπη πχ.
Εκει θα προειδοποιησω το σκυλο μου "αστο-περιμενε" (οπου η αντιδραση ειναι να κοκκαλωσει κ να περιμενει) θα παρω το μπολ/κοκκαλο της, θα το ακουμπησω παραπερα κ μετα "ελα-παρτο-μπραβο" (οπου θα συνεχισει ανενοχλητη να τρωει). Ουτε κιχ δεν θα κανει γιατι θα ειναι προειδοποιημενη κ σχεδον καταλαβαινει τι γινεται.......
Για ποιο λογο να παω απροειδοποιητα να χωσω τα χερια μου να της παρω το φαγητο που της ειχα δωσει???

Φυσικα το παραπανω δεν εχει καμια σχεση με το να παει να φαει κατι που δεν της εχω δωσει η να αρπαξει κατι απο κατω, οπου με το που θα ακουσει το "μη" δεν θα προλαβω ποτε να πω το "αστο" γιατι θα το εχει ηδη φτυσει κ θα προσπαθει να εξαφανισει κ τα σαλια που της τρεχουνε σαν να λεει "δεν εκανα τπτ"........

Ειναι αλλο πραγμα να μπορεις να παρεις το φαγητο του σκυλου σου αν υπαρχει λογος με την εννοια οτι "αν πρεπει να το κανω θα με αφησεις" κ αλλο πραγμα να πας τσαμπουκα να χωθεις μεσα στο φαγητο του απροειδοποιητα που ειναι σαν να μετρας την "δυναμη" σου μαζι του.
Το πρωτο πρεπει να το στησεις ετσι ωστε να το ανεχεται ο σκυλος σου. Το δευτερο ισως καποια σκυλια να το δεχονταν αλλα δεν ειναι κ το λογικο να γινεται......
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Και ποιος θα κρινει αν υπαρχει σοβαρος λόγος να βαλω το χέρι, εγω ή ο σκύλος για να μου γρυλίσει;
Αν τον «είχα αφήσει ησυχό γιατι είναι δικαίωμά του», οταν από λάθος του έκοψα βαθεια το νύχι του πισω ποδιού και γύρισε ενστικτωδώς και βίαια να δαγκώσει, θα είχα στο χέρι μου μια γερή δαγκωνια! Ομως μολις είδε ότι το στόμα του κατευθυνόταν στο δικό μου χέρι, σταματησε άμεσα ελάχιστα εκατοστα πρίν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Νομίζω ότι ο Boss, το έθεσε, κατά την γνώμη μου, στην σωστή του βάση το θέμα και αρκετά ξεκάθαρα.

Δεν ενοχλείς τον σκύλο σου κατά κανόνα, όταν τρώει. Δεν θέλεις να τον βασανίζεις άλλωστε, ούτε να παίζεις ηλίθια και άσκοπα παιχνίδια εξουσίας/κυριαρχίας. Αν όμως, θέλεις για τον οποιοδήποτε λόγο, να το κάνεις, για μένα, τέτοια αντίδραση απαγορεύεται, δια μπούφλας κανονικά.

Κι εγώ που το λέω, το λέω, γιατί ο μικρός μου, το κάνει πάρα πολύ έντονα. Από ενός μηνός. Κι έχει φτάσει 18 μηνών. Κι ακόμη δεν έχει εμπεδώσει ότι εγώ είμαι που του βάζω να φάει και δεν πρόκειται να του το πάρω. Μέχρι στιγμής δεν μ΄έχει δαγκώσει. Μπορώ να του πάρω το μπωλ, να φάει από τα χέρια μου, ανάμεσα στα πόδια μου, με το χέρι μου μέσα στο μπωλ, αλλά ο σαματάς [γρύλλισμα] που κάνει είναι απερίγραπτος. Αν μας άκουγε κανείς, χωρίς να βλέπει, θα έκοβε τον λαιμό του, ότι...πάει...μ'έφαγε...
Την φορά, που θα σκεφτεί να με δαγκώσει, την επόμενη στιγμή, θα 'χει χάσει τα δόντια του.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και ποιος θα κρινει αν υπαρχει σοβαρος λόγος να βαλω το χέρι, εγω ή ο σκύλος για να μου γρυλίσει;
Εσυ θα κρινεις αν υπαρχει σοβαρος λογος να βαλεις το χερι σου, ο σκυλος θα κρινει αν θα σου γρυλισσει.
Αν για σοβαρο λογο βαλεις το χερι σου κ σου γρυλισει, ειναι θεμα δικο σου κ μεταξυ σας εκπαιδευσης να τον βαλεις στην θεση του με δυο εντολες ωστε να δεχτει αυτο που θα γινει.

Αν ο σκυλος γρυλισει κ εσυ του ριξεις μια σφαλιαρα στα μουτρα, θα ειναι σαν να λες "δεν σε μετραω-σκασε" αν γρυλισει κ του πεις "μη-περιμενε" ειναι σαν να του λες "ξερω οτι δεν θες αλλα πρεπει να ανεχτεις"
Εαν ο σκυλος σου παει να σε διορθωσει γιατι πχ στα καλα καθουμενα του πατησες την ουρα κατα λαθος ειναι μια φυσιολογικη αντιδραση γιατι τον πονεσες κ θελει να σε διωξει.
Αν ο σκυλος σου επιτεθει ενω του εχεις δωσει εντολη ειναι κατι ανεπιτρεπτο κ πρεπει να μπει στην θεση του με το καλο η με το αγριο.
Εγω προσωπικα δεχομαι την απειλη η την προειδοποιηση υπο ορους.
Δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση ομως την πραγματοποιηση της προς εμενα, τελος.

Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω η αν μπορω να το γραψω καποιο κατανοητα.....

Θεωρω ομως ασκοπη επιδηξη δυναμης το να κανεις τσαμπουκαδες στο σκυλο "σου παιρνω το φαγητο γιατι ετσι γουσταρω κ δεν θα μιλησεις κ δεν θα κουνησεις" κ φυσικα εντελως ακυρους αν δεν εισαι ετοιμος να τους υποστηριξεις.
(στην τελικη στο αρχικο παραδειγμα θεωρω καλυτερο το γεγονος οτι αποθησε το σκυλο με την σκουπα κ εν τελη δεν του περασει το δικο του, ασχετα αν εξ αρχης ηταν λαθος να τον προκαλεσει. Θα ηταν διπλο λαθος αν του ειχε περασει)

Οπως κ να εχει τα παραπανω ειναι υποκειμενικα κ φυσικα δεν σημαινει οτι ειναι κ σωστα.
Απλα απο το να εχω ενα αβουλο προβατο το οποιο δεν μιλαει δεν κουναει οτι κι αν του κανω, προτειμω ενα σκυλο με χαρακτηρα που θα κανει την προθεση του διακριτη, αλλα θα εχει εκπαιδευτει καταλληλα ωστε στο τελος να ανεχτει αυτο που θα του επιβαλω εγω ακομα κ παρα την θεληση του......
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δε έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον σκύλο σε επίπεδο δύναμης ποτέ. Γιατί δεν θέλεις να σε δαγκώσει/νικήσει για να μην δημιουργήσεις άσχημο προηγούμενο.
Δεν μπαίνεις σε αντιπαράθεση, αν δεν μπορείς να επιβληθείς....
Γι αυτό πέρα από την απευαισθητοποίηση που κάνεις και όλα τα θετικά κολπάκια, όταν θες να "διορθώσεις" και με διόρθωση...δεν πας τριαλαρί-τριαλαρό μια ωραία μέρα να πειραματιστεις, αλλά μόνο όταν τον έχεις ήδη στο λουρί ή/και στον πνίχτη.
Εγώ έκανα το λάθος να τον πλησιάσω όταν έτρωγε μπαρφ (πιο μικρός) και ήταν η μία από τις δύο φορές που μου γύρισε. Δεν φόραγε τίποτα, αλλά δεν θα τον άφηνα να κερδίσει, και ευτυχώς έχει κάμποσο δέρμα στο σβέρκο για να πιάσεις.
Από τότε μέλι -γάλα στο φαγητό, πράγμα που δεν μπορεί να του κάνει άλλος όταν τρώει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν μπαίνεις σε αντιπαράθεση, αν δεν μπορείς να επιβληθείς....
Γι αυτό πέρα από την απευαισθητοποίηση που κάνεις και όλα τα θετικά κολπάκια, όταν θες να "διορθώσεις" και με διόρθωση...δεν πας τριαλαρί-τριαλαρό μια ωραία μέρα να πειραματιστεις, αλλά μόνο όταν τον έχεις ήδη στο λουρί ή/και στον πνίχτη.
Εγώ έκανα το λάθος να τον πλησιάσω όταν έτρωγε μπαρφ (πιο μικρός) και ήταν η μία από τις δύο φορές που μου γύρισε. Δεν φόραγε τίποτα, αλλά δεν θα τον άφηνα να κερδίσει, και ευτυχώς έχει κάμποσο δέρμα στο σβέρκο για να πιάσεις.
Από τότε μέλι -γάλα στο φαγητό, πράγμα που δεν μπορεί να του κάνει άλλος όταν τρώει.
Κι εδω κολλαει το παλιο ρητο:
Θα συμπλακεις που θα συμπλακεις με αυτο το σκυλο μια μερα, παρακαλα αυτη η μερα να ερθει οσο ακομα ειναι μικρος κ δεν γνωριζει την δυναμη του, οποτε κ θα μπορεσεις να του επιβληθεις.......

Παντα μια φορα θα γινει κ μια φορα αρκει, για να ειναι ολα μετα μελι γαλα.
Εμενα θα με προβληματιζε σε "τετοιο" σκυλο η φορα αυτη να μην εχει ερθει ακομα κ ο σκυλος να εχει μεγαλωσει......
 


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
Ο Μπρουνις ειναι σχεδον7 μηνων, εδω και 3 μηνες του δινω το φαγητο του πασπατευοντας τοον και βαζοντας το χερι μεσα στο φαγητο του χωρις να προσπαθω να του το παρω, δεν εχει δειξει σημαδεια αγχους μεχρι τωρα, αν τον αφηνω να τρωει μονος του πως θα μπορεσω να του το παρω αν συμβει κατι που θα το επιβαλει ? τωρα και να του πω αστο στεκετε κοκκαλομενος απο πανω αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να με αφησει να το ακουμπησω, μεχρι τωρα κρατουσα εγω το φαγητο του και το ετρωγε ευτυχισμενος, ηξερε οτι δεν υπαρχει περιπτ ση να του το παρω. τι αλλαξε ξαφνικα? μηπως πειδη δεν το αφηνουμε εμεις να πλησιασει στο τραπεζι μας την ωρα που τρωμε του δινουμε το παραδειγμα να κανει το ιδιο?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο Μπρουνις ειναι σχεδον7 μηνων, εδω και 3 μηνες του δινω το φαγητο του πασπατευοντας τοον και βαζοντας το χερι μεσα στο φαγητο του χωρις να προσπαθω να του το παρω, δεν εχει δειξει σημαδεια αγχους μεχρι τωρα, αν τον αφηνω να τρωει μονος του πως θα μπορεσω να του το παρω αν συμβει κατι που θα το επιβαλει ? τωρα και να του πω αστο στεκετε κοκκαλομενος απο πανω αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να με αφησει να το ακουμπησω, μεχρι τωρα κρατουσα εγω το φαγητο του και το ετρωγε ευτυχισμενος, ηξερε οτι δεν υπαρχει περιπτ ση να του το παρω. τι αλλαξε ξαφνικα? μηπως πειδη δεν το αφηνουμε εμεις να πλησιασει στο τραπεζι μας την ωρα που τρωμε του δινουμε το παραδειγμα να κανει το ιδιο?
Ο σκυλος μεγαλωνει πρωτο κ βασικοτερο!
δευτερον εχει διαφορα να χωσει το χερι σου στο μπολ με την ξηρα απο το να του παρεις το κοκκαλο με το κρεας η το συκωτι που τρωει εξτασιασμενος!

Αν αυτο που λες ισχυει (οτι με το αστο στεκεται απο πανω) μετα μενει να του πεις "ελα δω-κατσε" να τον βαλεις κανα δυο μετρα ποιο μακρια χωρις να τον ακουμπησεις κ μετα να πας να κανει οτι σου ερχεται με το φαγητο του.....
Αν κ σου ξαναλεω εχει διαφορα να του παρεις ανευ λογου αυτο που μολις πριν λιγο τον αφησες να φαει, με το να του παρεις κατι που βρηκε κατω κ μασαει στην βολτα πχ.
Το πρωτο εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι να θες να το κανεις.....

Στο τραπεζι που τρωτε δεν εχει καμια σημασια οποτε αυτο που λες ξεχνα το, επισης ειναι τελειως διαφορετικο να πας να του δωσεις πχ λιχουδια με το χερι σου κ να την παρει γρυλιζοντας ας πουμε.....

Μην τον πιεζεις κ τον ζαλιζεις γιατι θα πας προς τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που επιθυμεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Δεν μπαίνεις σε αντιπαράθεση, αν δεν μπορείς να επιβληθείς....
Γι αυτό πέρα από την απευαισθητοποίηση που κάνεις και όλα τα θετικά κολπάκια, όταν θες να "διορθώσεις" και με διόρθωση...δεν πας τριαλαρί-τριαλαρό μια ωραία μέρα να πειραματιστεις, αλλά μόνο όταν τον έχεις ήδη στο λουρί ή/και στον πνίχτη.
Εγώ έκανα το λάθος να τον πλησιάσω όταν έτρωγε μπαρφ (πιο μικρός) και ήταν η μία από τις δύο φορές που μου γύρισε. Δεν φόραγε τίποτα, αλλά δεν θα τον άφηνα να κερδίσει, και ευτυχώς έχει κάμποσο δέρμα στο σβέρκο για να πιάσεις.
Από τότε μέλι -γάλα στο φαγητό, πράγμα που δεν μπορεί να του κάνει άλλος όταν τρώει.
Ναι, συμφωνώ. Όταν δεν μπορείς να νικήσεις. Και αφού δαγκώθηκες έχεις ήδη χάσει. Αν μπορείς την ώρα που γρυλίζει να αντιδράσεις με τέτοιο τρόπο που να αποφύγεις το δάγκωμα και να σταματήσει τις μαγκιές μια για πάντα, αυτό και κάνεις. Αν δεν μπορείς, άστο καλύτερα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν νομίζω να είπε κανένας ότι ενοχλεί τον σκύλο του κάθε φορά που τρώει (σίγουρα όχι εγώ). Μιλάμε για την αντίδραση του σκύλου όταν γίνει αυτό. Και σίγουρα δεν πας ξαφνικά σε ένα ενήλικο σκύλο να τον ενοχλήσεις όταν τρώει. Εγώ προσωπικά του το έχω κάνει 10 φορές περίπου στον 1 χρόνο που τον έχω για να δω αντιδράσεις(οι περισσότερες όταν ήταν κουτάβι και κάνα δυο μεγαλύτερος για να δω που βρισκόμαστε).
Πάντως από Μάιο και μετά συνήθως τον ταΐζω με το χέρι μου(αυτό βοηθάει στο να μάθει να τρώει μόνο από μένα και μην τρώει από άλλους η από κάτω).
Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο και ο χαρακτήρας του σκύλου. Ο δικός μου δεν ήταν ποτέ τρελαμένος με το φαΐ.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναι, συμφωνώ. Όταν δεν μπορείς να νικήσεις. Και αφού δαγκώθηκες έχεις ήδη χάσει. Αν μπορείς την ώρα που γρυλίζει να αντιδράσεις με τέτοιο τρόπο που να αποφύγεις το δάγκωμα και να σταματήσει τις μαγκιές μια για πάντα, αυτό και κάνεις. Αν δεν μπορείς, άστο καλύτερα.
Ποιος σου ειπε οτι οταν δαγκωθεις εχεις χασει!?
Χαμενος ειναι αυτος που θα κανει πισω, αυτος που στην τελικη θα δηλωσει υποταγη.
Νικητης ειναι αυτος που περναει το δικο του.
Φυσικα αν τα πραγματα φτασουνε σε συμπλοκη κ θα φας κ θα ριξεις, το θεμα ειναι τι θα γινει στο τελος!
Αν δεν εισαι λοιπον διατεθημενος πραγματικα να συμπλακεις με το σκυλο σου, τοτε αστο καλυτερα........
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν νομίζω να είπε κανένας ότι ενοχλεί τον σκύλο του κάθε φορά που τρώει (σίγουρα όχι εγώ).
Οχι εσυ αλλα η κοπελα που ανοιξε το θεμα εγραψε:
Καθε μερα του δινω το φαγητο του πρωι βραδυ και οταν τρωει ειμαι απο πανω του εχω το χερι μεσα στο μπολ του, τον χαιδευω και του κραταω το κρεατακι την ωρα που τρωει, δεν υπηρξε κανενα προβλημα εδω και αρκετες ημερες που το κανω αυτο.
και
εδω και 3 μηνες του δινω το φαγητο του πασπατευοντας τοον και βαζοντας το χερι μεσα στο
φαγητο
το οποιο προσωπικα εκλαμβανω ως τεστ αντοχης κ οριων του σκυλου, για να δεις ποσο θα σε αντεξει τελικα..... ε αντεξε 3 ολοκληρους μηνες!
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
...το οποιο προσωπικα εκλαμβανω ως τεστ αντοχης κ οριων του σκυλου, για να δεις ποσο θα σε αντεξει τελικα..... ε αντεξε 3 ολοκληρους μηνες!
Aυτό ναι! Υπήρξε όμως γενίκευση σε πολλά ποστ! Εκεί αντέδρασα γρυλίζοντας
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Οχι εσυ αλλα η κοπελα που ανοιξε το θεμα εγραψε:

και

το οποιο προσωπικα εκλαμβανω ως τεστ αντοχης κ οριων του σκυλου, για να δεις ποσο θα σε αντεξει τελικα..... ε αντεξε 3 ολοκληρους μηνες!
ΟΚ SORRY τότε είμαι εγώ λάθος. Δεν θυμόμουν το συγκεκριμένο μήνυμα από χθες που το διάβασα η δεν έδωσα την ανάλογη προσοχή. Σίγουρα δεν πρέπει να ενοχλούμε τον σκύλο κάθε φορά που τρώει. Στο τέλος θα μας δαγκώσει και θα έχει και δίκιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να με φάει αν κάποια φορά (που θα υπάρχει λόγος)τον ενοχλήσω όταν τρώει.
 


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
επαναλαμβανω οτι δεν υπηρχε προβλημα μεχρι τωρα, ετρωγε απο το χερι μου και τον χαιδευα στη μουσουδα και του αρεσε...εχθες χρειαστηκε να ληψω για 2 λεπτακαι και οταν γυρισα ειδα ενα αλλο σκυλι, λες και εχασε την εμπιστοσινη που μου ειχε ξαφνικα χωρις εγω να εχω κανει κατι.... το να εχω το χερι μεσα στο φαγητο και να τον ταιζω μου το ειχαν συμβουλεψει εδω καποια ατομα ,τωρα εσεις μου λετε να τον αφηνω στην ησυχια του ,τες πα , και σε 10 διαφορετικους εκπαιδευτες να παω 10 διαφορετικες αποψεις θα ακουσω, οπως και εδω αλλωστε....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95