Με δαγκωσε.....


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
επαναλαμβανω οτι δεν υπηρχε προβλημα μεχρι τωρα, ετρωγε απο το χερι μου και τον χαιδευα στη μουσουδα και του αρεσε...εχθες χρειαστηκε να ληψω για 2 λεπτακαι και οταν γυρισα ειδα ενα αλλο σκυλι, λες και εχασε την εμπιστοσινη που μου ειχε ξαφνικα χωρις εγω να εχω κανει κατι.... το να εχω το χερι μεσα στο φαγητο και να τον ταιζω μου το ειχαν συμβουλεψει εδω καποια ατομα ,τωρα εσεις μου λετε να τον αφηνω στην ησυχια του ,τες πα , και σε 10 διαφορετικους εκπαιδευτες να παω 10 διαφορετικες αποψεις θα ακουσω, οπως και εδω αλλωστε....
και πως αλάξε έτσι ξαφνικά;;; μύγα τον τσίμπησε;;;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αλλο πραγμα ειναι να μπορεις να κουνησει το σκυλο απο το πιατο αν παραστει αναγκη, αλλο να το κανεις καθε φορα για σπορ!
Αλλο πραγμα ειναι να μπορεις να τον ταισεις απο το χερι σου για να μην σου επιτεθει στην θεα του φαγητου κι αλλο να χωνεις τα χερια σου στο φαι του καθε μερα......

Το οτι μπορεις να κανεις κατι, δεν σημαινει οτι το κανεις καθε φορα που μπορεις......

Ο αποτερος σκοπος ειναι να μπορεις να του επιβληθεις αν παραστει αναγκη (=γι αυτο κ ποιο πριν ειπα οτι εστω κ στο τελος καλως τον εδιωξες εστω κ με την σκουπα) κ να μην σε εκλαμβανει ως απειλη καθε φορα που πλησιαζεις το φαγητο του, ωστε αν τυχει να τον ακουμπησεις την ωρα που τρωει, να μην γυρισει να φαει εσενα!

Ομως αν συστηματικα του σπας τα νευρα κ του τελειωσει η υπομονη, θα γινει επιθετικος προς εσενα κ θα ειναι 100% δικο σου δημιουργημα!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
και πως αλάξε έτσι ξαφνικά;;; μύγα τον τσίμπησε;;;
Εσυ καθε μερα ανεχεσαι τα ιδια πραγματα φιλε μου?
Μπορει κ μονο που ελειψε για 2' να ειπε ο σκυλος "ουφ επιτελους θα φαμε ησυχα" κ με που ξαναγυρισε να ειπε "οχι παλι ρε π0&$$#, πρεπει να την διωξω"
Μπορει παλι το τελευταιο γευμα να ηταν ποιο ελκυστικο απο τα προηγουμενα!

Δεν ξερω τι ταιζεις το σκυλο σου κ τι οχι, αλλα αν του δωσεις ενα μοσχαρισιο συκωτι κ μπορεσεις να το ξαναπαρεις τοτε εισαι σε πολυ πολυ καλο δρομο..... το να μπεις μεσα στο πιατο με την ξηρα τροφη εμενα δεν μου λεει απολυτως τπτ.....
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν ξερω τι ταιζεις το σκυλο σου κ τι οχι, αλλα αν του δωσεις ενα μοσχαρισιο συκωτι κ μπορεσεις να το ξαναπαρεις τοτε εισαι σε πολυ πολυ καλο δρομο..... το να μπεις μεσα στο πιατο με την ξηρα τροφη εμενα δεν μου λεει απολυτως τπτ.....
Του δίνω κυρίως ξηρά τροφή.
Ναι μπορώ. Όχι γιατί είμαι ο σούπερ ιδιοκτήτης - εκπαιδευτής, αλλά έτσι προέκυψε. Όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα δεν τρελαίνεται με το φαγητό του (ότι και να είναι) και το βασικότερο έχουμε απίστευτο δέσιμο(είμαι πολύ τυχερός). Ο σκύλος μου με εμπιστεύεται απόλυτα. Για να καταλάβεις τι λέω, κάποτε που χρειάστηκε να του βγάλουμε ακτινογραφία, την βγάλαμε χωρίς νάρκωση. Τον κρατούσα και παρόλο που ήταν σε περίεργη στάση, απλά καθότανε ακίνητος.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μερικοι θετικοι τροποι να του δειξεις οτι δεν εχει λογο να αγχωνεται οτι θα του παρεις το φαγητο του ειναι να κρατας εσυ το μπολ του την ωρα που τρωει οπως και να του ταιζεις το γευμα ολοκληρο απο το χερι σου, κλεινοντας που και που την παλαμη σου για να γλυφει και να ζηταει φαγητο απο το χερι. Ετσι θα συνδυασει οτι τα χερια στο πιατο δινουν κατι καλο. Δεν χρειαζεται να ειναι καθε φορα ουτε θα το κανεις για παντα αλλα μπορεις ενα απο τα γευματα του να του τα δινεις ετσι για ενα διαστημα μεχρι να πιασει το νοημα.
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Ένας παρομοιος θετικος τρόπος είναι να μην βάζεις ολη την ποσοτητα του φαγητού στο μπωλ εξ αρχής και να πλησιάζεις με ανοιχτή την παλάμη, γεμάτη τροφή και απλά να την προσθέτεις στο μπώλ σταδιακά με επαναλήψεις. Με τον τρόπο αυτό συνδυάζει το πλησιάσμα σου στο μπώλ του με προσθήκη και οχι αφαίρεση φαγητού, οπότε η αρχική αιτία του καυγα που είναι ο φόβος μην του πάρεις το φαγητό του, απλά εξαφανίζεται και αντικαθίσταται απο τρελλή χαρά κάθε φορά που πλησιάζεις το μπωλ του και βαζεις τα χερια σου στο φαγητό του. Για να πιασει αυτή η μεθοδος όμως σε δύσκολο σκυλί, θα πρέπει το χερι σου να μην εχει χρησιμοποιηθεί ποτέ για οποιονδήποτε αλλο ακοπό, εκτός απο το ταισμα του ή το παιχνιδι του ή χάδια και να είσαι ΑΠΌΛΥΤΑ συνεπής σε αυτό και οχι απρόβλεπτος.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Υπερβολές και προς τα δύο άκρα. Πολύ κουβέντα, σχεδόν για το τίποτα.
Κουτάβι είναι, κάνει και πέντε μαλακίες. Με υπομονή, ψυχραιμία και σοβαρότητα, αντιμετωπίζονται πανεύκολα, χωρίς να το κάνουμε Συριακό, το θέμα.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Υπερβολές και προς τα δύο άκρα. Πολύ κουβέντα, σχεδόν για το τίποτα.
Κουτάβι είναι, κάνει και πέντε μαλακίες. Με υπομονή, ψυχραιμία και σοβαρότητα, αντιμετωπίζονται πανεύκολα, χωρίς να το κάνουμε Συριακό, το θέμα.
Συμφωνω πηρε εκταση μεγαλη το θεμα για το τπτ.
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Δεν ξερω αν το θέμα πήρε πολύ έκταση, δεν είναι όμως σίγουρα για το τίποτα. Ο τίτλος με δάγκωσε δεν είναι «τίποτα», όπως επίσης και παρα πολλά θεματα στο φόρουμ που χαρακτηριζουν επιθετικά τα σκυλιά που απλώς προσέχουν το φαγητό τους. Θεωρώ το συγκεκριμένο θέμα πολύ σοβαρό, γιατί προκαλεί τα περισσότερα δαγκώματα και πολλές φορές γινεται η αιτία να πανε τελικά πολύ ασχημα τα πράγματα για τον σκύλο, ενώ είναι πολύ απλό θέμα να λυθεί. Μπορεί καποιοι να θεωρούν τον θετικό τρόπο επίλυσης υπερβολή, αλλά είναι σίγουρο, οτι τα σκυλιά τον λατρεύουν. Όπως ακριβώς περιμένεις με χαρά πότε θα έρθει ο σερβιτόρος με το κυρίως πιάτο, έτσι και το σκυλί περιμενει πότε θα περάσεις να πάρει κατι ακόμη. Έχει πολλές παραλλαγές και λεπτομέρειες ανάλογα με το σκύλο και την κατασταση, όταν όμως εδώ μιλάμε για κουτάβι, δεν χρειάζεται κατι παραπάνω απο αυτά που εγραψα στο προηγουμενο πόστ. Μπορείς βέβαια, τις πρώτες φορές να συμπληρώνεις κατι καλύτερο απο ξηρά τροφή, όπως μπουκιτσες κοτόπουλο, και αν δείς περίεργη γλώσσα σώματος να το αφήνεις κάπως πιο μακριά απο το μπώλ του και σταδιακά να μειώνεις την απόσταση, όπως επίσης και σταδιακά αυτό θα γίνεται μία φορά στο τόσο. Η επιλογή είναι καθαρά προσωπική για το τι θα διαλέξει ο καθένας. Να διευκρινήσω όμως, οτι τα σκυλιά που είναι εκπαιδευμενα έτσι είναι πιο χαρούμενα. Επίσης, αν την ασκηση αυτή την κάνει μόνο ένας στο σπίτι τότε μόνο αυτόν θα βλέπει ως «σερβιτόρο» το σκυλί και αυτός ο ένας θα πρέπει να ταιζει το σκυλί σε μέρος που δεν είναι πέρασμα για αλλους και να προλαμβάνει καταστάσεις. Καλύτερα είναι να την κάνουν όλα τα μελη του σπιτιου την ασκηση αυτή απο την ημέρα που το σκυλί θα έρθει στο σπίτι, ωστε ποτέ να μην υπάρξει πρόβλημα.
Η παραπάνω μέθοδος (με διάφορες παραλαγές και λεπτομέρειες ανάλογα με το σκυλο και τον ιδιοκτήτη) είναι η θετική μέθοδος. Αν θεωρείται περιττή η περιγραφή της θετικής μεθόδου για το θέμα μπορείτε να την διαγράψετε ή αν δεν σας αρέσει να μην την εφαρμόσετε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Αγαπητή freedom, το σχόλιό μου δεν αφορούσε μόνο εσένα, αλλά ολων μας τις τοποθετήσεις.
Μην το παίρνεις προσωπικά :)

Καθαρά προσωπική μου εκτίμηση [αυτό άλλωστε εκφράζει ο καθένας μας], είναι πως ούτε χρειάζεται να του δίνει σπυρί-σπυρί την ξηρά τροφή με τα χέρια, ούτε να φοβάται ότι θα της κόψει το χέρι.

Στο φόρουμ, εγώ προσωπικά, συνήθως κατευθύνω προς την λύση του εκπαιδευτή, γιατί πολύ σπάνια, ένας αρχάριος ιδιοκτήτης, μπορεί να μεταφράσει και να μας μεταφέρει σωστά, το πρόβλημα που έχει με τον σκύλο του. Και καθόμαστε μετά, όλοι μας εδώ, και αρραδιάζουμε θεωρίες επί θεωριών, για κάτι που καμμία σχέση συνήθως δεν έχει με την πραγματικότητα. Στα μέλη λοιπόν, που έχουν το προνόμιο, να κατοικούν σε πόλεις που υπάρχει η δυνατότητα να συμβουλευθούν σωστό εκπαιδευτή, η δική μου προτροπή, είναι προς αυτή την λύση. Αν δεν μπορεί, προσπαθούμε να βοηθήσουμε λίγο παραπάνω, αν και τελικά μπορεί να τα κάνουμε χειρότερα, γιατί ο καθένας μας έχει την δική του στρατηγική.

Εντελώς προσωπικά...η ταμπέλλα "θετικός εκπαιδευτής", λιγάκι με τσιτώνει...

Και ακόμη μία εντελώς προσωπική τοποθέτηση...εντάξει...να είναι ο σκύλος μου χαρούμενος με την εκπαίδευσή του, αλλίμονο...καλύτερο όμως έχω, το να είναι πρώτα ο ιδιοκτήτης χαρούμενος, και να νοιώθει ασφαλής με την επιλογή εκπαιδευτικής μεθόδου, άρα δηλαδή, βλέποντας αποτελέσματα, για να μεταδώσει την χαρά του και στον σκύλο του...γιατί σκύλος χαρούμενος μεν [αφού συνεχώς περιδρομιάζει λιχουδιές], απείθαρχος δε...no good :)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Νομίζω ότι ο Boss, το έθεσε, κατά την γνώμη μου, στην σωστή του βάση το θέμα και αρκετά ξεκάθαρα.

Δεν ενοχλείς τον σκύλο σου κατά κανόνα, όταν τρώει. Δεν θέλεις να τον βασανίζεις άλλωστε, ούτε να παίζεις ηλίθια και άσκοπα παιχνίδια εξουσίας/κυριαρχίας. Αν όμως, θέλεις για τον οποιοδήποτε λόγο, να το κάνεις, για μένα, τέτοια αντίδραση απαγορεύεται, δια μπούφλας κανονικά.

Κι εγώ που το λέω, το λέω, γιατί ο μικρός μου, το κάνει πάρα πολύ έντονα. Από ενός μηνός. Κι έχει φτάσει 18 μηνών. Κι ακόμη δεν έχει εμπεδώσει ότι εγώ είμαι που του βάζω να φάει και δεν πρόκειται να του το πάρω. Μέχρι στιγμής δεν μ΄έχει δαγκώσει. Μπορώ να του πάρω το μπωλ, να φάει από τα χέρια μου, ανάμεσα στα πόδια μου, με το χέρι μου μέσα στο μπωλ, αλλά ο σαματάς [γρύλλισμα] που κάνει είναι απερίγραπτος. Αν μας άκουγε κανείς, χωρίς να βλέπει, θα έκοβε τον λαιμό του, ότι...πάει...μ'έφαγε...
Την φορά, που θα σκεφτεί να με δαγκώσει, την επόμενη στιγμή, θα 'χει χάσει τα δόντια του.
...........
εγω θα ελεγα να τον πας σε εκπαιδευτη και να μην κανεις πειραματα ==))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ο σκυλος οταν τρωει και βαλεις το χερι στο πιατο του πρεπει να οπισθοχωρησει και να σε αφησει να του το παρεις χωρις να αντιδρασει,,, επισης οταν του λες την ωρα που τρωει ,,, ΜΗ,,, ΚΑΤΣΕ,,, ΚΑΤΩ,,, ΕΔΩ,, η κατι αλλο πρεπει να σταματησει να τρωει και να εκτελεσει την εντολη,,,,, το οτι στρεσαρεται το σκυλι και σαλταρει οταν του λες να αφησει το φαγητο ειναι γεγονος,,, αλλα οταν του το κανεις μερικες φορες θα εκτελει την εντολη γιατι θα ξερει οτι μετα θα το αφησεις να φαει,,, και οτι αν δεν την εκτελεσει δεν θα φαει,,, δεν λεω οτι καθε φορα που θα τρωει θα του κανουμε ""γυμνασια"" ....τι νοημα εχει ολο αυτο,,>>?? πειθαρχια,,,!! σε ακουει και δεν σε ""γραφει"" ..... οσο για γρυλλισμα,, μια φορα ειχε γρυλλισει η ζηνα και αλλη μια η μπελα.. δευτερη δεν υπηρξε ==_))
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Αν ημουν σκυλος και μου εβαζες τα χερια στο φαγητο μου πολλες φορες και χωρις λογο θα σου πετουσα το μπωλ στο κεφαλι... :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli