Με λουρί ή χωρίς λουρί???


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Μια φορά, ήταν περίπου 3-4 μηνών η Λάρα, καθόμουνα μέσα στο σπίτι, και η Λάρα έξω στην αυλή έπαιζε με ένα μεγάλο κόκαλο... ξαφνικά, μπαίνει ο 4χρόνος (τότε) γιός μου κλαίγοντας ότι η Λάρα τον δάγκωσε στο πόδι...
Πήγα έξω μαζί του, και όταν ο γιός μου την ξαναπλησίασε, έδειξε δόντια για να προστατεύσει το κόκαλο... Φυσιολογική αντίδραση μεν, απαράδεκτη δε για τα δεδομένα μου!!! Πλησιάζω εγώ, παίρνω το κόκαλο, το ξαναδίνω, παίζω λίγο μαζί της, και ζητάω από τον γιό μου να κάνει το ίδιο... Με το που πάει να πιάσει ο γιός μου το κόκαλο, του ρίχνει μια ψιλή δαγκωνιά!!!

Σε κλάσματα δευτερολέπτου, χωρίς να το σκεφτώ, της έχωσα μπουνιά και την πέτυχα στο κεφάλι, ανάμεσα στα μάτια (τυχαία)... Το σκυλί παραπάτησε, απομακρύνθηκε 2-3 μέτρα τρεκλίζοντας, και μετά στάθηκε και με κοίταξε...

...
Mετα λετε οτι δεν υπαρχει θετικη εκπαιδευση και ολα ειναι το ιδιο? :shock: αυτη ειναι η μεθοδος που πρεπει να εκπαιδευουμε το σκυλι οταν γρυλισει σε καποιον? :shock:

αλλά αυτή η ιστορία μουλαρώνει ο σκύλος και να του δίνουμε μεζεδάκι για να προχωρήσει, μου φαίνεται λάθος εξ αρχής, γιατί ο σκύλος μαθαίνει ότι κάθε φορά που μουλαρώνω, θα παίρνω μεζέ!!!

Εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ τον μεζέ για να εκπαιδεύσω τον σκύλο μου, πολύ σπάνια τον δίνω για επιβράβευση, ο σκύλος είναι ευτυχής και με ένα χαδάκι.
Τα εβαλα τα ιδια link και σε αλλο ποστ αλλα δες εδω ποσοι εκπαιδευουν τα ροτβαιλερ τους με το κλικερ και μεζεδακια
http://www.rottweiler.net/forums/training/69595-clicker-training.html
http://www.rottweiler.net/forums/training/35944-clicker-training.html
http://www.rottweiler.net/forums/training/62212-clicker-training.html

και αυτο "το μουλαρωνει ο σκυλος και τον επιβραβευω"δεν το καταλαβαινω γιατι δεν υπαρχει τετοιου ειδους εκπαιδευση και οποιος το κανει ειναι λαθος και λαθος η στιγμη που επιβραβευει,υπαρχουν απειρα σαιτ στο ιντερνετ που γραφουν για θετικη εκπαιδευση,αν μου βρεις ενα που να γραφει αυτο το πραγμα..
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ένας φίλος, μποξεράς, μου είπε ένα απλό κόλπο που κάνει με τα σκυλιά του. Το δοκίμασα κι εγώ, και δουλεύει άψογα:

Πως μαθαίνεις στον σκύλο το STOP?

Στις πρώτες βόλτες με το λουρί, όταν δεις από μακριά να πλησιάζει ένα μεγάλο φορτηγό, σκουπιδιάρικο κατά προτίμηση ή μπετονιέρα, να κάνει θόρυβο, να είναι τρομακτικό στα μάτια του άπειρου κουταβιού, συντονίζεσαι έτσι ώστε όταν το σκουπιδιάρικο πλησιάσει σε εσένα, να φτάνεις εσύ με τον σκύλο στην άκρη του πεζοδρομίου, έτοιμοι να τον διασχίσετε...

Ήρεμα και κοφτά του λες ΣΤΟΠ, σταματάς, το σκυλί ενστικτωδώς σταματάει και αυτό γιατί το όχημα που πλησιάζει είναι τρομακτικό, αλλά εσύ με το λουρί, το τραβάς προς τον δρόμο!!! Επειδή το σκυλί τρομάζει, μουλαρώνει γιατί κάτι το τραβάει προς αυτό το τρομακτικό όχημα...

Σας πληροφορώ ότι ο σκύλος δεν γίνεται φοβικός στα οχήματα, και όταν του λες ΣΤΟΠ, χωρίς φωνές, χωρίς πνίχτες, χωρίς κολάρα κλπ, μουλαρώνει!!!
Με την επιβράβευση, σιγουρεύεται ότι αυτό θέλεις και εσύ, και το έμαθε άπαξ δια παντός.

Το έχω δοκιμάσει σε 2-3 κουτάβια, και λειτουργεί άψογα.

Και η δικιά μου είναι λαίμαργη, αλλά επειδή το μη μου, είναι μη και το άστο είναι άστο, από 5-6 μηνών δεν ξαναδιανοήθηκε να φάει τιποτα από τον δρόμο. Τώρα πια όταν προχωράμε, βλέπω εκ των προτερων κάποιο κόκκαλό στον δρόμο για παράδειγμα, και αυτή δεν γυρίζει ούτε καν να το κοιτάξει...

Πιστεύω ότι η πειθαρχία ήταν η λύση.

Εξ αρχής η Λάρα έμαθε το εξής: Είμαστε αγαπημένοι, αλλά... αν δεν γίνει το δικό μου, θα γίνει χαμός!!!
Ξέρω, ακούγεται εγωιστικό, αλλά για να σας πω την αλήθεια, είμαι εγωιστής!!! :lol:
 








ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η φωτογραφία ενός clicker, είναι αυτή που ποστάρισε η savra.
Το τι ακριβώς κάνει, το είχαμε συζητήσει ξανά σε μια ανάλογη συζήτηση.

ROTTIE said:
Η μέθοδος clicker, είναι η πιο διαδεδομένη μέθοδος που χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή στην θετική εκπαίδευση.
Το clicker, είναι ένα πλαστικό μικρό αντικείμενο, το οποίο στην επάνω πλευρά έχει μια μεταλλική εύκαμπτη λάμα, η οποία αν πιεστεί από την μια πλευρά κάνει ένα χαρακτηριστικό ήχο «click”.
Χρησιμοποιώντας το clicker επιτυγχάνουμε ηχητική επιβράβευση στην εκτέλεση της εντολής. Το σκυλί μας, αρχικά, αδυνατεί να συνδυάσει την εντολή (πχ. «κάτσε») με την εκτέλεση της. Με αυτή τη μέθοδο, του δίνουμε να καταλάβει πως όταν κάτσει θα ακούσει τον χαρακτηριστικό ήχο και θα ανταμειφθεί με μια λιχουδιά.
Αφού συνδυάσει τον ήχο με την επιβράβευση, προχωρούμε στην επανάληψη της λέξης (πχ «κάτσε»), έτσι ώστε να συνδυάσει τη συγκεκριμένη λέξη με τη συγκεκριμένη ενέργεια. Κατόπιν, αφού ο σκύλος μας συνδυάζει με επιτυχία την λέξη με την εκτέλεση, επιχειρούμε να το συνδυάσουμε και με μια κίνηση του χεριού μας (πχ να σηκώσουμε το χέρι μας προς τα επάνω).
Συνοψίζοντας: Αρχικά δουλεύουμε την εντολή με το clicker και επιβράβευση, κατόπιν συνδυάζουμε την εντολή με μια συγκεκριμένη λέξη και επιβράβευση και τέλος συνδυάζουμε την εντολή με μια κίνηση του χεριού μας, χωρίς να χρειαστεί να επαναλάβουμε την λέξη. Αυτό που πρέπει να προσέχουμε στη μέθοδο clicker είναι:
•Στο χρόνο του κλικ (Η σημασία του είναι σημαντικότατη)
•Στα κριτήρια ( Σταδιακό ανέβασμα - 80% επιτυχία)
•Στο ρυθμό της ανταμοιβής ( πρέπει να είναι υψηλός – 1 κλίκ ανά 10΄΄-15 ΄΄)
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?p=4730#4730 :wink:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
amangos said:
Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο (είμαι όμως!!!) :lol: :lol: :lol: , αλλά αυτή η ιστορία μουλαρώνει ο σκύλος και να του δίνουμε μεζεδάκι για να προχωρήσει, μου φαίνεται λάθος εξ αρχής, γιατί ο σκύλος μαθαίνει ότι κάθε φορά που μουλαρώνω, θα παίρνω μεζέ!!!

Εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ τον μεζέ για να εκπαιδεύσω τον σκύλο μου, πολύ σπάνια τον δίνω για επιβράβευση, ο σκύλος είναι ευτυχής και με ένα χαδάκι.
Χάδι, μεζές, παιχνίδι είναι όλα επιβράβευση. Εννοείται ότι δεν επιβραβεύβουμε το σκύλο μας όταν κάνει κάτι που δεν πρέπει. Μην ξεχνάμε ακόμα ότι ο τελικός σκοπός της εκπαίδευσης είναι να μάθει ο σκύλος να υπακούει χωρίς να χρειάζεται να τον δελεάσουμε με κάτι.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Όλοι κάνουμε ότι κάνουμε γιατί έχουμε κάποιο ώφελος.
Η επιβράβευση λοιπόν είναι πάντα απαραίτητη...

Τελικά η μεγαλύτερη επιβράβευση που παίρνει ένας σκύλος από εμάς, είναι η φροντίδα που του δίνουμε, η εξασφάλιση της επιβίωσης της αγέλης μας, η εξασφάλιση του χώρου και της τροφής κλπ.

Ο στόχος του σκύλου είναι η ασφάλεια, και αφού του την παρέχουμε, του δίνουμε ήδη πολλά για να πρέπει να μας ακούει προκειμένου να μην χάσει την θέση του στην αγέλη μας, μέσω της οποίας εξασφαλίζει μια άνετη και ευτυχισμένη επιβίωση.

Λίγο ότι τα αγγλικά μου είναι αδύνατα, λίγο γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το κλικερ, δεν έχω καταλάβει πως επιβραβεύεται ο σκύλος με ήχους κλικ κλικ κλικ κλικ... Μπορεί κάποιος να μου το κάνει πιο λιανά?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Λίγο ότι τα αγγλικά μου είναι αδύνατα, λίγο γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το κλικερ, δεν έχω καταλάβει πως επιβραβεύεται ο σκύλος με ήχους κλικ κλικ κλικ κλικ... Μπορεί κάποιος να μου το κάνει πιο λιανά?
Aς πουμε οτι θελουμε να μαθουμε την εντολη "κατσε"..
Πρωτη φαση (lure)
ξεκιναμε με μια λιχουδια στην χουφτα μας και στο αλλο χερι το κλικερ,εχουμε το κουταβι μπροστα μας και βαζουμε την κλειστη χουφτα μπροστα στην μυτη του με τετοιο τροπο ωστε σηκωνοντας το χερι μας προς τα πανω,αφου θελει να ακολουθησει την μυρωδια της λιχουδιας αναγκαζεται να καθησει ....αυτη την στιγμη ΑΚΡΙΒΩΣ που θα ειναι στην θεση κατσε παταμε το κλικερ και μετα δινουμε την λιχουδια
Αυτο το επαναλαμβανουμε χωρις να λεμε την λεξη "κατσε"στο κουταβι αρκετες φορες,και μετα αρχιζουμε ακολουθοντας την ιδια μεθοδο να του λεμε "κατσε",και μολις καταλαβουμε οτι το κουταβι εχει μαθει την λεξη ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΝΑ ΔΕΛΕΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΙΧΟΥΔΙΑ
και ξεκιναει η δευτερη φαση που δινουμε την εντολη χωρις να εχουμε λιχουδιες στο χερι αλλα σε ενα τσαντακι,η σε ενα πιατακι χωρις να ξερει το κουταβι οτι υπαρχουν λιχουδιες....ακομα και μεσα στο στομα μας :lol:
Δινουμε την εντολη "κατσε" την στιγμη που θα κατσεικανουμε κλικ και μετα εμφανιζουμε την λιχουδια


Εδω στην φαση 1 ειναι που γινονται ολες οι παρανοησεις απο απειρους ιδιοκτητες που ξεκινουν κλικερ εκπαιδευση,δεν καταλαβαινουν ποτε πρεπει να σταματησει η φαση του δελεαρ,που διαρκει ελαχιστα(στο δικο μου σκυλι για ολες τις ενολες κρατησε μονο 1-2 μαθηματα απο 10 λεπτα το καθε ενα και μετα εβαλα την λεξη)
Το δελεαρ με την λιχουδια
ειναι μονο για να μαθει το σκυλι την εντολη και σταματαμε αμεσως μετα![/b]
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
amangos said:
Λίγο ότι τα αγγλικά μου είναι αδύνατα, λίγο γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το κλικερ, δεν έχω καταλάβει πως επιβραβεύεται ο σκύλος με ήχους κλικ κλικ κλικ κλικ... Μπορεί κάποιος να μου το κάνει πιο λιανά?
Καλημέρα,

Ο σκύλος δεν επιβραβεύεται από το ίδιο το κλικ, η επιβραύβευση ακολουθεί μετά το κλικ. Το κλικ χρησιμεύει απλά για να δείξουμε στο σκύλο ακριβώς ποια συμπεριφορά/κίνηση επιβραβεύουμε. Είναι αντί για το ναι/μπράβο που θα του λέγαμε για να του δείξουμε οτι πέτυχε αυτό που θέλαμε αλλά είναι πιο αποδοτικό γιατί ο ήχος του είναι βραχύς & σταθερός και μπορούμε έτσι να μαρκάρουμε την στιγμή ακριβώς που έγινε η σωστή κίνηση.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
έτσι κάθε φορά που θα ακούγεται ένα κλικ, ο σκύλος μας θα κάθεται?
ή το κλικ ενεργοποιεί την εντολή που ειπώθηκε με το στόμα μας?

Οποιοσδήποτε με ένα κλίκερ, μπορεί να χειριστεί τον σκύλο μας?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
amangos said:
έτσι κάθε φορά που θα ακούγεται ένα κλικ, ο σκύλος μας θα κάθεται?
ή το κλικ ενεργοποιεί την εντολή που ειπώθηκε με το στόμα μας?

Οποιοσδήποτε με ένα κλίκερ, μπορεί να χειριστεί τον σκύλο μας?
Οχι, όχι, καμία σχέση! Μάλλον σε μπερδέψαμε περισσότερο αντί να σου εξηγήσουμε... :roll: Το κλικ δεν δίνει την εντολή. Αν ήταν έτσι, πώς θα ήξερε ο σκύλος ποιό κλικ σημαίνει τι? Θα ήταν σαν να λες κάτσε και να εννοείς πότε κάτσε, πότε έλα, πότε κάτω κοκ...

Ρίξε μια ματιά ματιά εδώ:

http://www.clickertrainusa.com/clicker-training-videos.htm

Υ.Γ. Του το χαλάσαμε το θέμα του παιδιού... Off topic τελείως :oops:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
έτσι κάθε φορά που θα ακούγεται ένα κλικ, ο σκύλος μας θα κάθεται?
ή το κλικ ενεργοποιεί την εντολή που ειπώθηκε με το στόμα μας?

Οποιοσδήποτε με ένα κλίκερ, μπορεί να χειριστεί τον σκύλο μας?
To κλικερ αντικαθιστα την λεξη "μπραβο" και χρησιμοποιηται με επιτυχια γιατι πιανεις αμεσως την στιγμη ενω το μπραβο μπορει να αργησει να βγει απο το στομα και να ειπωθει μερικες στιγμες αργοτερα,αρα το σκυλι να συμπερανει οτι επιβραβευουμε κατι αλλο απο αυτο που εμεις θελουμε.
Το κλικερ μαρκαρει την στιγμη πολυ πιο ευκολα απο το μπραβο,και ειναι προαγγελος της λιχουδιας.
Θα μπορουσαμε να πουμε την στιγμη που καθεται "μπραβο"και αμεσως μετα να δωσουμε λιχουδια :wink:
 






Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
oscar said:
Υ.Γ. Του το χαλάσαμε το θέμα του παιδιού... Off topic τελείως Embarassed
:!: :!: :!:
Oscar τα θαυμαστικά σημαίνουν ότι συμφωνείς ή ότι σου κάνει εντύπωση που θεωρώ την συζήτηση off topic?
Την θεωρώ off πάντως γιατί καταλήξαμε σε μια γενική παρουσίαση του clicker training. Κάποιος που θέλει να μάθει για το clicker training, δεν θα μπει σε ένα θέμα με τίτλο "με λουρί ή χωρίς", έτσι δεν είναι?

Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση την συζήτηση περιττή. Απλώς ίσως θα έπρεπε να γίνει σε χωριστό topic.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
:D
η συζητηση ειναι off topic (οπως και πολλες αλλες....)


Την θεωρώ off πάντως γιατί καταλήξαμε σε μια γενική παρουσίαση του clicker training. Κάποιος που θέλει να μάθει για το clicker training, δεν θα μπει σε ένα θέμα με τίτλο "με λουρί ή χωρίς", έτσι δεν είναι?
...ακριβως!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
πω πω, είδα τα βίντεο και με έπιασε απελπισία!!!
Όσα μεζεδάκια είδα σε ένα μόνο βίντεο, δεν έχω δώσει στην Λάρα σε όλη της την ζωή!!! Πω πω, σε τι χλιμίντζουρα ιδιοκτήτη έπεσε η σκύλα μου!!! :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf