Με πείσατε!


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Γειά σας,γειά σας!!!! Έχω να δώσω πολλές απαντήσεις βλέπω:D
beauty...τσιουάουα ήταν το τελευταίο σκυλάκι που είχα και δεν ήταν το πρόβλημα μου πως ήταν ζωηρός,είχα όμως σοβαρό πρόβλημα με την τρίχα του,απίστευτη τρίχα στο πάτωμα και δεν είναι η καλύτερη μου να βάζω ηλεκτρική 2-3 φορές τη μέρα και ποτέ να μην έχω καθαρό σπίτι,οσο για αγκαλιά δεν το συζητάω,οι τρίχες του ήταν σαν βελόνες,μια-μια έπρεπε να τις βγάζω απ'τα ρούχα(ευτυχώς δεν ήταν και πολύ της "αγκαλιάς" ο κύριος).
chloe...θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου,τις προάλες πήγα σ'έναν φίλο για καφέ που έχει ένα κανισάκι μαύρο(τη λατρεύω!!)και οση ώρα ήμουν εκεί την είχα στην αγκαλιά μου,δε βρήκα ούτε μια τρίχα στα ρούχα μου....
FΑINOMENON...Τ παγκ δε μου αρέσει....το κοκόνι..δεν ξέρω να σου πω,πολύ "καινούριο"..οσο για το σιχ τσου το συμπαθω ιδιαίτερα αλλά δεν το ρισκάρω να πάρω και να μου βγεί 6-7 κιλά!!! Το πρόβλημα μου είναι πολύ συγκεκριμένο,δεν οδηγάω και δεν έχω που να αφήνω το σκύλο μου αν ποτέ χρειαστεί να λείψω..οπότε τον έχω πάντα μαζί μου.Τώρα οσον αφορά το σκυλάκι απο κυνοκομείο,δεν μπορώ να προβλέψω μέγεθος και δεν το ρισκάρω επίσης.....Άλλωστε χρόνια τώρα, έχω μια αδυναμία στα γιορκσαιρ,νομίζω πως ήρθε πια η ώρα να το αποκτήσω...πριν αρκετα χρόνια τη θέση του γιορκι που θα έπαιρνα,πήρε ένα αδέσποτο,ας μην το ξανακάνω γιατί μου μένει ο καημός;)
skyclad...συμπαθέστατο το basset hound αλλά για μένα είναι "θηρίο":D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Χιχιχι θα ξεκινήσω εκστρατεία.
Θα καταλάβουμε το φόρουμ. :twisted:
Θα κάνουμε δικό μας subforum :twisted: :twisted: :twisted:
ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ? Από dogforum θα γίνει poodleforum :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Edit: Χμ... μη χαλάμε το τόπικ. Βάσω καλό εκτροφέα βρες και μη βιάζεσαι!

σαν τον ιζνογκούντ μας τα λές
έγινες μόντ για να κανις-ιάσεις το φόρουμ ε?:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Το κοκόνι είναι στους 30 πόντους και 6-8 κιλά
δεν ξέρω αν σου κάνει σαν μέγεθος

αλλά καινούργια δεν είναι...
απλά τώρα προσπαθούν να βγούν από την ατιμέλητη εκτροφή που γινόταν εδώ και αιώνες...χιλιετηρίδες ίσως
αυτό έχει και τα θετικά ότι (μάλλον) είναι παντελώς ελευθερα κληρονομικών παθήσεων

έχουν έντονο χαρακτηριστικό την προφύλαξη του χώρου τους από ξένους-λατρεύουν τα παιδιά και κάθονται γενικά ήσυχα(πλάι σου)
πολύ δυνατό γαύγισμα:)
πολύ γλυκιά φατσούλα:)

η τρίχα τρίχα βέβαια:)
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
χαχαχαχα...chloe το θυμάμαι αυτό και δε σου κρύβω οτι πολλές φορές είμαι σε δίλημα:D
kokoni,δε με πείθει εύκολα!!!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν υπάρχει λόγος να σε πείσω:)
την ενημέρωση προσέφερα,δεν είναι καινούργια φυλή:)
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
βασω...δεν ειπα κουταβι απο κυνοκομειο...ειπα σκυλακι απο κυνοκομειο (σε ηλικια που ναχει παρει ολο του το μποι) γιατι πιστευω ...αν δεν σε ενδιαφερει συγκεκριμενη φυλη (ασε που βρισκεις και φυλες στα κυνοκομεια) και η εκτροφη, καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια στα απο 2ο χερι...ή πρωην αδεσποτα...αλλιως ποιος θα τα υιοθετησει ολα τουτα? Δεν προσπαθω να σε πεισω...μονη σου θα σκεφτεις και θα καταληξεις...και οτι και αν παρεις, με το καλο!
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
να παρεις μαλτεζακι,που ζυγιζει 3-4 κιλα δεν μαδαει!!!!!!! ζει ανετα σε διαμερσμα τουαρκει μια βολτα και λιγο παιχνιδι.ειναι παιχνιδιαρικα αλλα οχι σε τρελο βαθμο,ειναι φιλικο με τα αλλα σκυλακια και μετα παιδια (αν και δεν τα προτιμαει ιδιαιτερα)
η δικια μου ειναι 4 μηνων της αρεσει να παιζει με τα παιχνιδια της και μαζι μου φυσικα αλλα δεν κανει και σκανταλιες για να της δωσω σημασια.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια στα απο 2ο χερι...ή πρωην αδεσποτα...αλλιως ποιος θα τα υιοθετησει ολα τουτα
Ακούγεται σαν ψυχολογικός εκβιασμός αυτό λίγο! Και βέβαια καλό είναι να κοιτάμε και τα αδεσποτάκια, αλλά όχι γιατί "άλλωστε ποιος θα τα πάρει?".
Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ λόγο να μην πάρει κάποιος καθαρόαιμο την έλλειψη ενδιαφέροντος για την εκτροφή.
Βάσω τι το ψάχνουμε? Γιόρκι θέλεις! :D
Μαζί σου :)
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
βασω...δεν ειπα κουταβι απο κυνοκομειο...ειπα σκυλακι απο κυνοκομειο (σε ηλικια που ναχει παρει ολο του το μποι) γιατι πιστευω ...αν δεν σε ενδιαφερει συγκεκριμενη φυλη (ασε που βρισκεις και φυλες στα κυνοκομεια) και η εκτροφη, καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια στα απο 2ο χερι...ή πρωην αδεσποτα...αλλιως ποιος θα τα υιοθετησει ολα τουτα? Δεν προσπαθω να σε πεισω...μονη σου θα σκεφτεις και θα καταληξεις...και οτι και αν παρεις, με το καλο!
Κατ'αρχήν, μ'ενδιαφέρει συγκεκριμένη φυλή και δε νομίζω να υπάρχει καμία περίπτωση να τη βρώ σε οποιοδήποτε κυνοκομείο:) Απ'την άλλη,σ'εμένα δε χρειάζεται να πείτε πράγματα για να με ευαισθητοποιήσετε όσον αφορά τα αδέσποτα,ότι σκύλο είχα μέχρι σήμερα(εκτός του τελευταίου) ή απο κάποια φιλοζωική θα τον είχα πάρει ή απ'το δρόμο θα τον είχα μαζέψει...μέχρι και κυνηγόσκυλο είχα πάρει, γιατί είχε κακό χάλι και δεν το πήγαιναν στο γιατρό οι κυρίες της "φιλοζωικής"!!Κάπως έτσι πέρασαν τόσα χρόνια και δεν πήρα ποτέ αυτό που ήθελα.
Η εκτροφή γιατί να μ'ενδιαφέρει???? :confused::confused::confused:
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Chloe

ξαναδιαβασε τι εγραψα
αν δεν σε ενδιαφερει συγκεκριμενη φυλη (ασε που βρισκεις και φυλες στα κυνοκομεια) και η εκτροφη, καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια στα απο 2ο χερι...ή πρωην αδεσποτα...αλλιως ποιος θα τα υιοθετησει ολα τουτα?

Νομιζω ειναι θεμα παραδοσης και παιδειας. Στην Ελλαδα υπαρχει ακομα μια προκαταληψη ας πουμε, πολυ λιγοι υιοθετουν ζωα απο κυνοκομεια, ακομα και αν δεν τους ενδιαφερει σκυλος ρατσας...Παλια εγω μαζευα σκυλια απο το δρομο, τους παρειχα τις φροντιδες (εμβολια, κουρεμα αν επρεπε, εμβολια, εκπαιδευση τουαλεττας κλπ) και μετα τα εδινα μεσω αγγελιων λεγοντας οτι ειναι δικα μου και δεν μπορω να τα κρατησω αλλο. Ετσι, απο σπιτι, τα επαιρναν ευχαριστως. Αν ελεγα οτι τα βρηκα στο δρομο δεν τα ηθελαν. Ψυχολογικο?
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
eadie..ίσως να σου φανεί λίγο παράξενο αυτό που θα σου πω, αλλά, δε συμπαθώ καθόλου το άσπρο χρώμα στους σκύλους:D
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Βασω, ειπα αν δεν σε ενδιαφερει συγκεκριμενη φυλη...εφοσον σε ενδιαφερει, παρε αυτο που θελεις...εγω ειπα ο,τι και να παρεις, με το καλο να το παρεις...Αλλα και αρκετα κανις ειχα μαζεψει απο το δρομο - ναι, και κανις βρισκονται στα κυνοκομεια!
Μεχρι καποτε να υπαρχουν ομιλοι για ολες τις φυλες που βρισκονται στην Ελλαδα και να ενδιαφερονται και για την διασωση σκυλων της φυλης τους...
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Chloe ok,
Το καταλαβαινω...Μονο στην Ελλαδα οι ομιλοι φυλης δεν εχουν καποιον υπευθυνο που να φροντιζει για διασωση - υιοθεσιες! Εκτος και αν εχει γινει τα τελευταια χρονια και δεν το ξερω....Εξω αν θελει καποιος μια συγκεκριμενη φυλη μπορει να απευθυνθει και στον τομεα rescue / adoption του Ομιλου της φυλης και αν δεν βρει εκει και στις φιλοζωικες, αν δεν ενδιαφερεται για εκτροφη (τα δινουν στειρωμενα ή με τον ορο οτι θα στειρωθουν μολις φτασουν καταλληλη ηλικια) :)
 


beauty

Member
27 Αυγούστου 2008
18
0
κοζανη
οκ συγνωμη για το μισο μηνυμα, μολις πριν εγραψα αλλο ενα κ τελικα δεν το εστειλε.οτι θελει κανει ο υπολογιστης μου.sorry. λοιπον.
γεια σας.Βασω τελικα που καταληγεις? παντως οτι κ αν σκεφτεσαι κ οποια μικροσωμη ρατσα να παρεις,θα ειναι πανεμορφο σκυλακι.αλλωστε δεν βιαζεσαι,καλη κουβεντα γινεται. και η γνωμη του FAINOMENON μια χαρα ακουγεται. οσο για τις τριχες λιγο ή πολυ θα υπαρχουν. ειδικα το καλοκαιρι. οταν λειπω απο το σπιτι λιγες ή πολλες μερες,βρισκω καμια τριχα της beauty μου. τι χαρα κανω,ποσο μου λειπει!!! :):) πλακα εχω?....
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Έχω καταλήξει εδώ και καιρό,μάλλον δεν πρόσεξες οτι αυτή η συζήτηση έγινε πριν αρκετούς μήνες,γιόρκι θα πάρω,αν δεν τσακωθώ με όλους τους εκτροφείς με αποτέλεσμα να μη μου δείνει κανένας:D:D:D:D!!!!!!!!!!!!
Σ'αυτήν την περίπτωση θα πάρω κανίς:)
 


beauty

Member
27 Αυγούστου 2008
18
0
κοζανη
Βασω μολις το προσεξα.βλεπεις ειμαι σχετικα νεο μελος κ δεν καταλαβα καλα πως δουλευει. μπραβο σου πολυ καλη επιλογη τα γιορκι, η και το κανισακι αρκει να ειναι απο τα μικρουλια. και γιατι να τσακωθεις με τους εκτροφεις? καλη συνεννοηση θελει.καλη επιτυχια. αντε περιμενουμε foto...... :):)
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Δεν πειράζει:), αυτό με τους εκτροφείς είναι αστειάκι και παλιά ιστορία ας μην το σκαλίσουμε:p foto θα βάλω όταν το πάρω...εννοείται:D
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU