Μια εμπειρία ακόμη λοιπόν... (σκότωσε γάτες)




Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
στο μονοπατι δεν εχει , τωρα αν πατε προς τα πυκνα χορτα ολο κ κανα τσιμπουρακι θα βρεις(εως πολλα)

για φιδια εχω δει κ στο μπιστι μεσα , οποτε παντου θες προσοχη.

Αυτα...
 




Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
dorothy δεν χρειαζεται να το πηγαινεις να κυνηγαει κατι :confused:
βολτα σε ωραιο μερος της ειπα ναπαει, εκει δεν εχει γατες για να φοβαται.

εχει ομως κ λαγους εκει , οποτε αν πετυχει κανενα θα ξεδωσει κ ο σκυλος...;)
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Μπορει να ξεδωσει κι αλλιως ο σκυλος, οχι με το να σκοτωνει γατια, λαγους κλπ.

Δικια μου αποψη αυτη, ισως ειμαι και υπερβολικη :)
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
αν αρχιζες το κυνηγι για λαγους ντοροθυ με σοβαρο τροπο , την εποχη που επιτρεπεται με οπλα κτλπ θα σου ελεγα πηγαινε , αλλα τωρα να τον μαθεις να κυνηγαει για την πλακα ζωντανα και εμενα μου φαινεται λιγο καπως, ισως να ειμαι υπερβολικος σαν την Ηλιαννα
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
ε δεν ειναι κ ευκολο να τον πιασει:p , τι νομιζεις...αλλα θα τρεξει ωραια κ η αισθηση του να κυνηγαει θηραμα(οχι γατα), αλλο πραγμα

καλο βραδυ κ απο εμενα...

Κ οχι ηλιαννα δεν εισαι υπερβολικη:)
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
δεν βλέπω να βγαίνει κάτι θετικό απο την συζήτηση,πάλι ελεύθερο βλέπω να τον αφήνει και οι άτυχες γάτες να πέφτουν στα δόντια τους.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Πιστεψε με ουτε τη γατα ειναι τοσο ευκολο να τη πιασει ενας σκυλος αλλα δεν αργει να γινει το κακο!

Εγω παντως αν το σκυλι μου εφτανε στο σημειο να σκοτωσει γατα θα του εκοβα καθε προσπαθεια στο να κυνηγησει κατι, δεν θα το εβαζα να κυνηγαει κατι αλλο επειδη δεν ειναι γατα. Επισης σε αυτη τη περιπτωση δεν μιλαμε και για κυνηγοσκυλο.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
δεν βλέπω να βγαίνει κάτι θετικό απο την συζήτηση,πάλι ελεύθερο βλέπω να τον αφήνει και οι άτυχες γάτες να πέφτουν στα δόντια τους.
ΚICKASS που βλεπεις απο τα λογια της κοπελας να βγαινει ενα τετοιο συμπερασμα?
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
το ξαναλεω
το μερος που της ειπα ν παει ειναι ΜΑΓΙΚΟ ... της ειπα να παει για βολτα στη φυση κ χωρις ενοχλησεις απο γατες , αλους σκυλους κτλ.

Το μερος εχει λαγους - αλεπουδες , αν δηλαδη το σκυλι τα κυνηγησει , τι να κανει , να το μαλωσει?
Για να πιασει σκυλος τετοιο θηραμα πρεπει να μενει κ αυτος στο βουνο κ οχι σε διαμερισμα.
τωρα αν το πιασει το λαγο ΜΑΓΚΙΑ του σκυλου κ θα τον φαει κιολας!!!

Αν ηταν ετσι ευκολα να βρισκονται-πιανονται οι λαγοι , τοτε εμεις με την τσιλα θα τους ειχαμε φαει ολους.

Κ δεν ειναι μονο τα κυνηγοσκυλα , ολοι οι σκυλοι εχουν το ενστικτο να κυνηγησουν(επιβιωση)

παω γ υπνο γεια σας.
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Τον λαγό ούτε τα κηνυγόσκυλα τον πιάνουν,δεν γίνετε να τον πιάσουν απλά τον μυρίζουν και τον "βγάζουν" στον κηνυγό
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
panos εννοουσα οτι δεν ειναι κυνηγοσκυλο οπου αυτη ειναι και η δουλεια του.
απο κει και περα αν το σκυλι ηταν δικο μου και ειχε σκοτωσει 2 γατες δεν θα το αφηνα να κυνηγησει τιποτα, θα προσπαθουσα να του το κοψω.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν τον πιάσει είναι παράνομος κι όχι μαγκιά της....

Αν θέλουμε να κυνηγάει κάτι ο σκύλος μας οφείλουμε να του πετάμε μπαλάκια, φρίσμπυ κι όχι να κυνηγάει ήμερα ή άγρια ζώα, για εκείνα, είτε συλληφθούν είτε όχι δεν είναι σε καμία περίπτωση εξίσου ευχάριστη εμπειρία...

Αν ο σκύλος μας κυνηγάει ζώα, χωρίς να μας υπακούει οφείλουμε είτε να τον έχουμε σε οδηγό όταν υπάρχει και η παραμικρή πιθανότητα να συναντήσουμε ζώα, είτε να "ξεσκιστούμε" στην βασική υπακοή ώστε να να υπακούει και να μην κυνηγάει...
Γιατί αν κάποια μέρα αποφασίσει ότι θέλει να κυνηγήσει ας πούμε κατσίκια τα οποία να συνοδεύονται από σκυλιά, αν τα σκυλιά αρπάξουν τον "κυνηγό" μας τότε θα μιλάμε για τα άθλια αγριόσκυλα που σκότωσαν το γλυκό σκυλάκι και δεν θα λέμε μαγκιά τους που προστάτευσαν το κοπάδι τους...
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Απο την στιγμη που δεν θες να γινεται αυτο , τοτε μαλλον χρειαζεται λουρι και διορθωση καθε φορα που συνανταει γατα.
Απο την αλλη αυτη ειναι η φυση των πραγματων. Τι να κανουμε? Ο σκυλος κυνηγαει γατες.
Αν μια γατα κυνηγουσε και σκοτωνε ενα ποντικι , θα λεγατε '' αχ το καιμενο το ποντικακι ? "
Και ναι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν στα σπιτια τους ποντικια για κατοικιδια και τα αγαπανε.
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Αν τον πιάσει είναι παράνομος κι όχι μαγκιά της....

Αν θέλουμε να κυνηγάει κάτι ο σκύλος μας οφείλουμε να του πετάμε μπαλάκια, φρίσμπυ κι όχι να κυνηγάει ήμερα ή άγρια ζώα, για εκείνα, είτε συλληφθούν είτε όχι δεν είναι σε καμία περίπτωση εξίσου ευχάριστη εμπειρία...

Αν ο σκύλος μας κυνηγάει ζώα, χωρίς να μας υπακούει οφείλουμε είτε να τον έχουμε σε οδηγό όταν υπάρχει και η παραμικρή πιθανότητα να συναντήσουμε ζώα, είτε να "ξεσκιστούμε" στην βασική υπακοή ώστε να να υπακούει και να μην κυνηγάει...
Γιατί αν κάποια μέρα αποφασίσει ότι θέλει να κυνηγήσει ας πούμε κατσίκια τα οποία να συνοδεύονται από σκυλιά, αν τα σκυλιά αρπάξουν τον "κυνηγό" μας τότε θα μιλάμε για τα άθλια αγριόσκυλα που σκότωσαν το γλυκό σκυλάκι και δεν θα λέμε μαγκιά τους που προστάτευσαν το κοπάδι τους...
αν το πιασει κ το φαει ποιος θα μας δει δηλαδη δεν καταλαβα? δεν παμε κ σε εθνικο δρυμο να σκοτωσει το κρι-κρι...
κ ειπα δεν μπορουν να τα πιασουν.αν το πιασει ειναι μαγκια του σκυλου ,οχι του ιδιοκτητη.
Ενω οταν τα αγρια ζωακια - πουλακια τα κυνηγαμε οι ανθρωποι με τα φλομπερακια ειναι καλυτερα? νιωθουν οτι εχουν ενα πολιτισμενο θανατο κ οχι πρωτογονο απο τα δοντια ενος σαρκοφαγου θηλαστικου...
εμενα δεν κυνηγαει μπαλακια, τι να κανω δηλαδη?
Αν κεντραρει κατι στο δασος,δεν κουναει, του δινω εντολη "αντε" κ ξαμολιεται , αν φωναξω 'ελα' γυριζει πισω.
Δεν κυνηγαει κατσικες κ προβατα , κ παντα προσεχω.
Παντως τα τσοπανοσκυλα μας γαβγιζουν απο μακρια, δε πλησιαζουν
το θεριο...
Κ βεβαια οταν το τσοπανοσκυλο φυλαξει το κοπαδι του απο καθε απειλη , μαγκια του τσοπανοσκυλου..( κ ασ μου χουν φαει τη σκυλα)

 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εκτός περίοδο κυνηγιού, όπου και να κυνηγάς, όπως και να κυνηγάς είναι παράνομο...
Κατά την περίοδο κυνηγιού, με κάθε νόμιμο τρόπο επιθυμείς, μπορείς να κυνηγήσεις...

Αν δεν κυνηγάει μπαλάκια να βρεις, κι εσύ, κι εγώ που ούτε εμένα κυνηγάει μπαλάκια, άλλο τρόπο να το εκτονώσεις...

Γιατί το ίδιο μπορεί να πει και κάποιος μάγκας που θα ξαμωλήσει τον σκύλο του εναντίον άλλων σκύλων...
Ε...έτσι εκτονώνεται...δεν κυνηγάει μπαλάκια...θέλει σκυλάκια...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Πάντως παιδία υπάρχουν ερεθύσματα που λίγα σκυλία έχω δει να μην αντιδρούν.

Π.Χ. Όταν τα σκυλία δουν κανένα σκιουράκι φεύγουν σφαίρα να πάνε να το πίασουν λυσάνε και έχει δει η γυναίκα μου γουίπετ να πνίγει σκίουρο στο πάρκο, ευτηχώς ο μικρός μας δεν είναι τόσο γρήγορος.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
η Κέλλυ είχε πιάσει κακοποιήσει και σκοτώσει ενα σαμιαμίδι....πρέπει να νοιώθω ενοχές για την επιθετική της συμπεριφορά?

Μην τρελαθούμε, ζωή σε λόγου μας, δεμένος ο σκύλος και δεν τον επικροτούμε να επαναλάβει κάτι τέτοιο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf