Μια ματιά στο παρελθόν.....


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Αν ειδες μιλησα για πριν το 84..απο εκει και μετα δεν δικαιολογουμαστε..
Η πλειονότητα μας το έχει σαν καραμέλα για όλα τα στραβά μας.

Εδώ αν μπεις στο fb τσακώνονται μεταξύ τους οι "λάτρεις" του Ε.Π. αν πας να πεις κάτι σε φάγανε.

Αν πας στην ιστοσελίδα του Kennel club και επιλέξεις να βρεις σκύλο σου έχει και την επιλογή αν θες φυλή Αγγλική που αποιλείται με εξαφάνιση.
Εδώ δεν θέλουμε να μάθουμε, δεχτηκα πρόταση για ζευγάρωμα από κοπέλα που έχει Κοκονί με προγραματισμένο ζεύγαρωμα για να πάρουν ΕΒΕΑ1(πως το λένε τέλος πάντων) και επέμεινε ακόμα και όταν έμαθε ότι ο σκύλος μου δεν είναι Κοκονι. Δηλαδή ήμαστε.....
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
οχι οχι αν ειναι να μου κοψεις την καλημερα θα σε λεω Μαργαριτα χωρις κ. μπροστα! έτσι μπράβο!

Να σε ρωτησω κατι για τα γκρεντενταλ?Εισαι σιγουρη οτι οι βοσκοι εφτιαξαν την φυλη?Εχω δει το βιντεο του παρατριχα οπου ο Κωστας Ιωαννιδης μιλαει για την φυλη και λεει οτι δημιουργηθηκε απο καποιο κτηνιατρο αν θυμαμαι καλα που τον λεγανε Ρεουλ!Δεν γνωριζω για αυτο ρωταω!
κοίτα, τον 17ο-18ο αιώνα ζούσαν στην ευρύτερη περιοχή του Βελγίου πολλοί σκύλοι με κύριο χαρακτηριστικό την ''ποιμενική'' εργασία που έμοιαζαν με ''λυκόσκυλα''.
Ο Αdolphe Reul που ήταν καθηγητής της Κτηνιατρικής Σχολής του Gureghem, ήταν αυτός που βοήθησε στην απογραφή, την οργάνωση και την ταξινόμηση τους.Ουσιαστικά ήταν αυτός που έθεσε τους όρους της εκτροφής συντάσσοντας το πρότυπο της φυλής εξετάζοντας όμως ένα αρκετά μεγάλο αριθμό για τα δεδομένα της εποχής γηγενές πλήθος σκύλων....
Η προσπάθεια του Raul ήταν σημαντική γιατί χωρίς την ουσιαστική παρέμβασή του δεν θα υπήρχε η ανάδειξη και η σταθεροποίηση των επιθυμητών χαρακτηριστικών των Β.Π. αλλά ούτε και η οργάνωση της μέχρι τότε ερασιτεχνικής εκτροφής που γινόταν στην φυλή.....

τεσπα....ας μη μείνουμε όμως στα μαυρόσκυλα...


προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον ότι απο το τέλος του προπερασμένου αιώνα ή και αρχές του περασμένου, υπήρχε οργανωμένη εκτροφή πολλών και διαφορετικών φυλών που κάλυπταν αρκετές απο τις απαιτήσεις και ανάγκες των ανθρώπων μη εξαιρούμενης και της εκτροφής των σκύλων συντροφιάς....

και βέβαια η εκτροφή αυτή είχε -γιατί έτσι έπρεπε- και όλα τα απαραίτητα στοιχεία, όπως καταγραφή δειγμάτων, θέσπιση προτύπου, αξιολόγηση και έλεγχο ''εργασιακών'' ικανοτήτων, εκθέσεις και βέβαια δημιουργία pedigree....
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ισως η οργανωση και η καταγραφη ηταν μερος του τροπου που λειτουργουσαν τα κρατη αυτα και ειναι απολυτα λογικο να εφαρμοστηκε και στην εκτροφη-αναπαραγωγη σκυλων..Ειναι οντως πολυ ενδιαφερον αλλα μου φαινεται και λογικο ταυτοχρονα!Παντως το θεμα σου ειναι πολυ καλο και δημιουργει παρακλαδια για μεγαλες συζητησεις!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Η πλειονότητα μας το έχει σαν καραμέλα για όλα τα στραβά μας.

Εδώ αν μπεις στο fb τσακώνονται μεταξύ τους οι "λάτρεις" του Ε.Π. αν πας να πεις κάτι σε φάγανε.

Αν πας στην ιστοσελίδα του Kennel club και επιλέξεις να βρεις σκύλο σου έχει και την επιλογή αν θες φυλή Αγγλική που αποιλείται με εξαφάνιση.
Εδώ δεν θέλουμε να μάθουμε, δεχτηκα πρόταση για ζευγάρωμα από κοπέλα που έχει Κοκονί με προγραματισμένο ζεύγαρωμα για να πάρουν ΕΒΕΑ1(πως το λένε τέλος πάντων) και επέμεινε ακόμα και όταν έμαθε ότι ο σκύλος μου δεν είναι Κοκονι. Δηλαδή ήμαστε.....
Η αληθεια ομως αυτη δεν ειναι?Πριν το 84 ζουσε στην μιζερια,μετα αρχισε να κανει ζωη πλουσιου και να υιοθετει ψευτοταμπελες και μετα λογο της ασυδοσιας ξαναρθε η παρακμη..Ολα αυτα ομως προερχονται απο μια κουλτουρα που κραταει απο πολυ παλια και γενια με την γενια μεταδιδεται...Το οτι η Τουρκια τωρα αναγνωριζει το κανγκαλ δεν λεει τιποτα..Παιδεια ειναι πως αντιμετωπιζουν οι πολιτες και το κρατος τα ζωα..

Παντως μονος σου επιβεβαιωνεις αυτα που λεω..Μου λες οτι σου ζητησαν να ζευγαρωσεις τον σκυλο σου που δεν ειναι κοκονι ανθρωποι οι οποιοι υποτιθεται οτι γνωριζουν και εχουν κουλτουρα φιλοζωικη..Αυτοι που εχουν τις γνωσεις τοτε και το επιπεδο γιατι στο ζητησαν αυτο?Αρα μηπως η λαμογια ειναι στο dna μας και εχει καλλιεργηθει απο παλια?Και μηπως με αυτο γυρναμε στα λεγομενα μου?
 
Last edited:




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγώ συτό που δεν δέχομαι είναι ότι έχουμε επαναπαυθεί στη γνωστή καραμέλα "τουρκοκρατία, εμφύλιος, δικτατορία κλπ" και με μεγάλη ευκολία δικαιολογούμε όλα τα στραβά μας..."δεν φταίω εγώ...φταίει κάποιος ή κάτι άλλο"...
Προσωπικά και θαυμάζω και ζηλεύω άλλες χώρες και θυμώνω που σαν λαός με τέτοια ευκολία υιοθετήσαμε τα Louis Vuiton και τα Gucci πχ...άλλα όχι τα "καλά" της Ευρώπης.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ε, τώρα μάλλον θα βγω οφφ τόπικ και φόρουμ.

όσο κι αν φαίνεται ως κάτι που έγινε 400 χρόνια πίσω, το βασικό 'καλό' της Ευρώπης ήταν ο διαφωτισμός. Εμείς τον χάσαμε. Μας λείπει η αίσθηση του κοινού καλού, της κοινότητας, μας λείπει -όσο περίεργο κι αν φαίνεται - η υγιής εθνική περηφάνια. Όχι, για κάποιο ένδοξο παρελθόν αλλά για το σήμερα. Η περηφάνια του να είσαι πολίτης σε μια κοινωνία που θες να την βελτιώνεις και να προοδεύει - κι εσύ μαζί γιατί ο καθένας μόνος δεν θα μπορέσει. Μας λείπει η 'καλή' αμερικανιά του JFK 'Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country'. Εμείς ζούμε με την ψευδαίσθηση οτι το κράτος δεν είμαστε εμείς αλλά ένας εχθρός τον οποίο πολεμάμε. Και έχει υπάρξει ή και είναι σήμερα, δε λέω, αλλά εμείς το φτιάξαμε έτσι. Μας βολεύει αυτό γιατί έτσι έχουμε άλλοθι για τις λαμογιές μας.
Δεν το λέω για δικαιολογία, αλλά όλα αυτά που περάσαμε μας έκοψαν από αυτό. Και τα μεσοδιαστήματα το μόνο που κάνουμε είναι να μιμούμαστε και να το παίζουμε κάτι που τελικά δεν είμαστε - δηλαδή ευρωπαίοι. Κάνοντας αυτό μόνο, τα πιο εύκολα θα υιοθετήσεις. Τα πιο επιφανειακά.
Μπορεί να φαίνονται πολλά σε μας και στη δική μας ζωή τα 40 χρόνια αλλα μπροστά στους 5 αιώνες ανεμπόδιστης λειτουργίας της δημοκρατίας που είχαν οι άλλοι, δεν είναι τίποτα. Ασέ που δεν θα ήταν ανεμπόδιστη ούτε θα μπορούσαν να γράψουν εμπνευσμένα κείμενα όπως η διακήρυξη των δικαιώμάτων του ανθρώπου αν δεν είχαν τις αποικίες να τους πίνουν το αιμα. Ξέρεις τι ανάπτυξη έχω και τι πολιτισμό αναπτύσσω όταν εκμεταλλεύομαι όλη την υπόλοιπη υφηλιο; όταν έχω λύσει το οικονομικό μου πρόβλημα και μου μένει χρόνος για φιλοσοφία; μέχρι και εκθέσεις σκύλων κάνω. Όταν κάθομαι και θαυμάζω τις άλλες χώρες, φροντίζω να φέρω στο νου μου ότι τα έχουν καταφέρει έτσι περίφημα πάνω στις πλάτες άλλων και να νοιώθω μια μικρή ανακούφιση που δεν έχω αυτό το βάρος στη συνείδηση μου.

Η κρίση είναι μια ευκαιρία θα δούμε ποιο είναι το συμφέρον μας. Αν και αυτό που θα ήταν καλό θα ήταν να κάνουμε μια εθνική ψυχοθεραπία, να δούμε για ποιο λόγο θεωρούμε πως δεν είμαστε αρκετα ικανοί να έχουμε δική μας φωνή και λόγο και πρέπει να είμαστε πάντα ο φτωχός συγγενής που ποτέ δε θα ναι τόσο καλός σε τίποτα όσο τα δυτικά μας ξαδέρφια μόνο και μόνο επειδή δεν έχουμε την οικονομική δύναμη τους. Να δούμε σε τι είμαστε καλοί. Γιατί πάνω απ όλα έχουμε μάθει τόσα χρόνια να είμαστε κομπλεξικοί.

αυτό είναι το προεκλογικό μου μανιφέστο! :p
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μπετυ πολυ ωραιο κειμενο!Ετσι εχουν τα πραγματα..Θεωρω πως ολη αυτη η νοοτροπια ειναι κωδικοποιημενη στο dna μας!Γιατι αν δεν ηταν δεν θα βλεπαμε εκτροφεις που υποτιθεται οτι εχουν γνωσεις,φιλοζωικη παιδεια και κουλτουρα να κανουν λαμογιες..Οποτε αυτο κατι λεει..

Ακομη να συμπληρωσω οτι ναι δεν ειναι αλλοθι για τα κακα στοιχεια μας ολα αυτα που εχει περασει ο λαος αλλα ειναι η αιτια και ολη αυτη η νοοτροπια ειναι πλεον στο dna μας οπως λεω παραπανω..Και το dna δεν αλλαζει!

Παντως μεγαλο προβλημα ειναι και η ελλειψη κοσμου στις εκθεσεις..Πως να παει μπροστα η κυνοφιλικη παιδεια οταν ολο πανε οι ιδιοι και οι ιδιοι..Ακομη δεν συμμετεχουν ιδιωτες διοτι το κοστος ειναι ακριβο..Οταν ζητανε 30 ευρω για καθε σκυλι που θα τρεξει ειναι παρα πολλα με την σημερινη κατασταση..Οπως επισης το πακετο για εξεταση δυσπλασιας/dna για τον γ.π που ξεκινησε και ελεγχεται απο τον γερμανικο ομιλο εχει 350 ευρω..Πως να τα δωσει καποιος οταν με τα ιδια λεφτα πληρωνει ρευμα και νερο?Εγω ειχα σκοπο να το κανω αλλα μολις εμαθα τιμη το ξεχασα τελειως..

Αυτα και αλλα πολλα αλλα κυριως το οικονομικο τραβαει τον κοσμο μακρια απο τον χωρο του σκυλου..Κατι οι τιμες που εχουν οι κτηνιατροι,λιγο το κοστος αγορας και εκπαιδευσης του σκυλου...Ειναι λογικο..Εμενα παντως με τραβαει μακρια απο τις εκθεσεις η ελλειψη συμμετοχων και ανταγωνισμου αλλα η φαγομαρα που γινεται μεταξυ εκτροφεων..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
αυτό είναι το προεκλογικό μου μανιφέστο! :p

Μπέτυ κατέβα θα σε ψηφίσω! :p

Βtw, το κείμενο στο blog σου " ο σκύλος μου φοβάται" καταπληκτικό!!!
 
Last edited:




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Ε, τώρα μάλλον θα βγω οφφ τόπικ και φόρουμ.

όσο κι αν φαίνεται ως κάτι που έγινε 400 χρόνια πίσω, το βασικό 'καλό' της Ευρώπης ήταν ο διαφωτισμός. Εμείς τον χάσαμε. Μας λείπει η αίσθηση του κοινού καλού, της κοινότητας, μας λείπει -όσο περίεργο κι αν φαίνεται - η υγιής εθνική περηφάνια. Όχι, για κάποιο ένδοξο παρελθόν αλλά για το σήμερα. Η περηφάνια του να είσαι πολίτης σε μια κοινωνία που θες να την βελτιώνεις και να προοδεύει - κι εσύ μαζί γιατί ο καθένας μόνος δεν θα μπορέσει. Μας λείπει η 'καλή' αμερικανιά του JFK 'Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country'. Εμείς ζούμε με την ψευδαίσθηση οτι το κράτος δεν είμαστε εμείς αλλά ένας εχθρός τον οποίο πολεμάμε. Και έχει υπάρξει ή και είναι σήμερα, δε λέω, αλλά εμείς το φτιάξαμε έτσι. Μας βολεύει αυτό γιατί έτσι έχουμε άλλοθι για τις λαμογιές μας.
Δεν το λέω για δικαιολογία, αλλά όλα αυτά που περάσαμε μας έκοψαν από αυτό. Και τα μεσοδιαστήματα το μόνο που κάνουμε είναι να μιμούμαστε και να το παίζουμε κάτι που τελικά δεν είμαστε - δηλαδή ευρωπαίοι. Κάνοντας αυτό μόνο, τα πιο εύκολα θα υιοθετήσεις. Τα πιο επιφανειακά.
Μπορεί να φαίνονται πολλά σε μας και στη δική μας ζωή τα 40 χρόνια αλλα μπροστά στους 5 αιώνες ανεμπόδιστης λειτουργίας της δημοκρατίας που είχαν οι άλλοι, δεν είναι τίποτα. Ασέ που δεν θα ήταν ανεμπόδιστη ούτε θα μπορούσαν να γράψουν εμπνευσμένα κείμενα όπως η διακήρυξη των δικαιώμάτων του ανθρώπου αν δεν είχαν τις αποικίες να τους πίνουν το αιμα. Ξέρεις τι ανάπτυξη έχω και τι πολιτισμό αναπτύσσω όταν εκμεταλλεύομαι όλη την υπόλοιπη υφηλιο; όταν έχω λύσει το οικονομικό μου πρόβλημα και μου μένει χρόνος για φιλοσοφία; μέχρι και εκθέσεις σκύλων κάνω. Όταν κάθομαι και θαυμάζω τις άλλες χώρες, φροντίζω να φέρω στο νου μου ότι τα έχουν καταφέρει έτσι περίφημα πάνω στις πλάτες άλλων και να νοιώθω μια μικρή ανακούφιση που δεν έχω αυτό το βάρος στη συνείδηση μου.

Η κρίση είναι μια ευκαιρία θα δούμε ποιο είναι το συμφέρον μας. Αν και αυτό που θα ήταν καλό θα ήταν να κάνουμε μια εθνική ψυχοθεραπία, να δούμε για ποιο λόγο θεωρούμε πως δεν είμαστε αρκετα ικανοί να έχουμε δική μας φωνή και λόγο και πρέπει να είμαστε πάντα ο φτωχός συγγενής που ποτέ δε θα ναι τόσο καλός σε τίποτα όσο τα δυτικά μας ξαδέρφια μόνο και μόνο επειδή δεν έχουμε την οικονομική δύναμη τους. Να δούμε σε τι είμαστε καλοί. Γιατί πάνω απ όλα έχουμε μάθει τόσα χρόνια να είμαστε κομπλεξικοί.

αυτό είναι το προεκλογικό μου μανιφέστο! :p
Τελειο!
Απλα τελειο!
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Ψηφίζω κι εγώ Betty!!!!
Όσο για την ομαδική ψυχοθεραπεία που χρειαζόμαστε ως έθνος, συμφωνώκι επαυξάνω εντόνως!!!:p
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Όσο για την ομαδική ψυχοθεραπεία που χρειαζόμαστε ως έθνος, συμφωνώκι επαυξάνω εντόνως!!!:p
χεχεχεχε
Και οπως ειχε πει κ ο Ουίνστον Τσόρτσιλ
Αν οι Ελληνες αποκτησουν μορφωση κ ενοτητα, αλιμονο μας.

Αλλα που.....!!!
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Ε αφου εχουμε την ουσια ΙΧΩΡ :eye: , απλα οι εβραιοσιωνιστοαναρχοκομουνιστοαμερικανακιδες μας το κρυβουν , τρεμε κοσμε τους ραγιαδες , εγω παντως μιας και ξερω ενα σαντουιτσαδικο ιχωρ καταληγω οτι ειμαστε για καμια μπουγατσα , κανα καφε , πολυ τηλεοραση την παρτη μας , την ησηχια μας , να κοιταμε την δουλεια μας , για να ψηφισουμε το καλο το παληκαρι που θα μας βαλει στο δημοσιο , για καμια παρελαση , κανα SUV να κανουμε φιγουρα στην γειτονισσα και κανα δανειο για να παμε στα μπουζουκια .
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
....αλλά κατά τα άλλα κοιμόμαστε με ήσυχη συνείδηση. Μια χαρά χαράδρα...
Στο θέμα μας..
Sweedish Kennel Club - 1889
Finnish Kennel Club - 1889
Danish Kennel Club - 1897
Bulgarian Kennel Club - 1909
Romanian Kennel Club - 1900
κλπ,κλπ,κλπ!!
Από όσο ξέρω οι ΄χωρες που είχαν αποικίες ήταν η Κίνα, Ισπανία, Ολλάνδία, Ιταλία, Γαλλία, Αγγλία,Βέλγιο, Γερμανία , Αμερική...
Και να μη συζητήσουμε για ΄το Ανατολικό μΠλοκ...τι "ωραία" που πέρναγαν λόγω των κουμουνιστικών καθεστώτων...και όμως η κυνοφιλία τους ήταν ανεπτυγμένη...το ίδιο και η κυνοφιλική τους παιδεία...
Άρα...betty, παρόλο που το κείμενό σου ήταν όντως θαυμάσιο και σε πολλά σημεία "to the point"...επέτρεψέ μου να εξακολουθώ να θεωρώ ότι οι Έλληνες έχουμε "βολευτεί" στη καραμέλα μας..."όλοι οι άλλοι φταίνε, εμείς ποτέ"...και στο ρόλο του αιώνιου θύματος...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Βέλγιο

  • 1847: πρώτη έκθεση
  • 1880: δεύτερη έκθεση
  • 1882: ιδρύθηκε ο κυνολογικός όμιλος
  • 1883: η πρώτη έκδοση καταγραφής μητρώου καθαρόαιμων σκύλων με 172 pedigree
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Κατερινα πριν απο τα κομμουνιστικα καθεστωτα ομως ειχαν τσαρους και μακρα περιοδο υπαρξης αριστοκρατιας - βασιλειας που εθεσε τις βασεις τις κυνοφιλιας.

Προσωπικα δεν αναζητω δικαιολογιες. Θα μπορουσαμε να καλυψουμε τον χαμενο χρονο τοσο στην κυνοφιλια οσο και στην φιλοζωια (το δευτερο να πω την μαυρη μου αληθεια με καιει περισσοτερο). Ειδικα εφοσον θελουμε να μοστραρουμε ως οι γεννητορες του δυτικου πολιτισμου.

Αντι για αυτο η κυνοφιλια στην χωρα μας αντιμετωπιστηκε με την γνωστη ρουσφετολογια - κλικες - συμφεροντα που αντιμετωπιζουμε στο συνολο της κοινωνικης μας ζωης. Υπαρχουν εξαιρεσεις δεν λεω. Αλλα το κυριο οικοδομημα ετσι φτιαχτηκε.

Για την φιλοζωια.....γινονται καποια βηματα αλλα εχουμε δρομο μπροστα...

Τωρα αν καποιοι θελουν τους Ελληνες και πολλους αλλους λαους αμορφωτους και τρομαγμενους για να τους χειριζονται ευκολοτατα ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα που δεν εμπιπτει στην θεματολογια.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Κατερίνα, δε διαφωνώ τελείως σε αυτά που λες. Προσπάθησα μόνο να δώσω μια εξήγηση γιατί είμαστε έτσι διαφορετικοί από τους άλλους (εκτός από τον Ιχώρο - πρώτη φορά το είδα αυτό και πρεπει να πω ότι το google βγάζει κάποια άρθρα που με έκαναν και γέλασα πολύ). Απλώς η γενίκευση 'όλοι οι άλλοι ήταν θεοί, εμείς οι αγράμματοι αγροίκοι' μου ΄κάθεται κάπως χοντροκομμενη και προσπαθησα να πω ότι υπάρχουν ιστορικοί λόγοι πισω από αυτό.
Όπως και για κάθε χώρα χωριστά που αναφέρεις πιο πάνω. Κάποιες ήταν αυτοκρατορίες ή κάποιες δν ηταν καν κράτη τότε και ήταν μέρος κάποιας αυτοκρατοριας (η Δανια πχ ειχε αποικίες). Αν βγάζουμε κάτι από το context του, μπορούμε να φτάσουμε σε ένα σωρό συμπεράσματα αλλά δε θα είναι πάντα σωστά ή δίκαια.
όσο για το τελευταίο που λες, αυτό νομίζω είπα και γω, ότι τόσους αιώνες θεωρούμε ότι πάντα οι άλλοι ξέρουν καλύτερα από μας ποιο είναι το καλό μας και περιμενουμε να μας πάρουν από το χέρι και να μας πουν τι να κάνουμε. Όταν τελικά καταλάβουμε ότι το δικό τους καλό κοίταζαν μόνο, όπως είναι και το λογικό, μας κακοφαίνεται. Μας λείπει αυτοπεποίθηση, εξού και ραγιάδες.
Δεν είπα ότι κοιμάμαι με ήσυχη συνείδηση, όυτε ότι δίνω συγχωροχάρτι, αλλά δε θα αυτομαστιγωθώ κιόλας που έχασα το μπαρόκ και δεν είμαι τόσο ραφινάτη όσο η αντίστοιχη δυτικοευρωπαϊα, ούτε επειδή μου πήρε 100 χρόνια να κάνω kennel club!
Καλά έκαναν οι ανθρωποι και μπράβο τους! Η σύγκριση όμως είναι άστοχη. Έμεις εχουμε τώρα, ας τον χαιρομαστε.

Σταματάω να πεταγομαι... Άλλωστε η Αλεξία το πάει το θεμα σε πιο ενδιαφέροντα μονοπάτια.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Απλώς η γενίκευση 'όλοι οι άλλοι ήταν θεοί, εμείς οι αγράμματοι αγροίκοι'
Μα ακριβως αυτο που ειπωθηκε και ηταν τρομαρα ασχημο ηταν κ που εκανε να παρει αυτην την τροπη η συζητηση κ παρ'ολα αυτα το μελος που το εθεσε ετσι συνεχιζει να προσπαθει να το υποστηριξει!

Τεσπα..
Εμενα παυει να με αφορα κ ειλικρινα συμφωνω με betty coltrane κ matilda
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν αναφέρεσαι σε μένα ως "το μελός"...δεν θυμάμαι ποτέ να έγραψα ότι είμαστε αγροίκοι...και αγράμματοι...Είπα ότι είμαστε κυνοφιλικά ανεκπάιδευτοι, ανήδεοι και χιλιόμετρα πίσω από άλλες χώρες...Αν εσύ πιστεύεις το αντίθετο τότε ή ζεις σε άλλη χώρα ή σε ροζ σύννεφα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981