Μια μικρή βοήθεια.....


Lianaki3

Active Member
30 Ιανουαρίου 2013
40
0
athens
Καλησπέρα σε όλους :) την Παρασκευή που θα μας έρθει θα έχω σπίτι μου τον Τολάκο :D Είναι 2 μηνών περίπου και είναι labrador με κάτι άλλο αλλά θα γίνει μεγαλόσωμος , έχω επικοινωνήσει με πολλούς κτηνιάτρους και πολλά pet shops αλλά όλοι λένε τα δικά τους. θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις. Πότε και πόσα εμβόλια να του κάνω? Και ποια τροφή να του αγοράσω? έχω αποκλείσει ήδη την Hills. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Τα εμβόλια είναι συγκεκριμένα δεν είναι δυνατόν να σου λέει άλλα ο κάθε κτηνίατρος!
Τροφή καλό θα ήταν στην αρχή να συνεχίσεις με αυτή που τρώει ήδη. Ποια τροφή τρώει τώρα?
 


Lianaki3

Active Member
30 Ιανουαρίου 2013
40
0
athens
Ο πρώτος κτηνίατρος μου είπε, δύο εμβόλια πενταπλά σε διάστημα 1-2 εβδομάδων. Ένας άλλος σε διάστημα 1-1,5 μηνών. Και για τροφή άσε, πίνει ακόμα γάλα από τη μάνα του και η κυρία που το έχει προχτές του έδωσε κοτόπουλο και ρύζι. Άσε...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Δεν θα το πληρώσεις ελπίζω το σκυλάκι έτσι;
H κυρία που το έχει, τι είναι; Εχει την μαμά και την ζευγάρωσε;
 


Lianaki3

Active Member
30 Ιανουαρίου 2013
40
0
athens
Δεν νομίζω να το πληρώσω, το μόνο που μου είπε αν μπορώ να δώσω μια συμβολική τιμή γύρω στα 20Ε. Είχε πάει την σκυλίτσα της βόλτα και μάλλον ένας gekas ψηλός και μαύρος είναι ο μπαμπάς. Η μαμά πάντως labrador 1,5 έτους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Μάλιστα...

Να μην το πάρεις το σκυλάκι από την ηλίθια.

Υπάρχουν άπειρα κουτάβια που βρίσκονται καθημερινά πεταμένα στα σκουπίδια και ανεβαίνουν σε αγγελίες.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Α μάλιστα είναι από αυτά τα νέα σκυλιά που γκαστρώνονται εάν βγαίνουν βόλτα.

Αυτό με τισ 2 εβδομάδες πρώτη φορά το ακούω.
Τα εμβόλια είναι 3 και το αντιλυσικό 4 και έχουν τουλάχιστον 20 μέρες διαφορά το ένα από το άλλο και στο αντιλυσικό περίπου 1 μήνα αφού έχεις τελειώσει με τα υπόλοιπα. Άρα χοντρικά για να τελειώσεις τα 3 βασικά θες 2 μήνες
 


Lianaki3

Active Member
30 Ιανουαρίου 2013
40
0
athens
Πίστεψέ με είναι ικανή και να το κάνει γιατί η σκυλίτσα της γέννησε 8 και τα 6 τα έδωσε πολύ νωρίς που φαντάζομαι ο,τι δεν θα έζησαν. Τις έχουν μείνει δύο και θέλει να τα διώξει, μπορεί και να τα πετάξει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα.
Είναι δικό της. Κι εσύ δεν πρέπει να την βοηθήσεις.
 


reka

Active Member
27 Σεπτεμβρίου 2012
35
0
Βολος
Μάλιστα...

Να μην το πάρεις το σκυλάκι από την ηλίθια.

Υπάρχουν άπειρα κουτάβια που βρίσκονται καθημερινά πεταμένα στα σκουπίδια και ανεβαίνουν σε αγγελίες.



θα συμφωνήσω μαζί σου mareco..

το κακό είναι πως στα σκουπίδια θα μπορούσε να καταλήξει ίσως και το κουταβι της "ηλίθιας"...παρά την εξευτελιστική τιμή των 20 ευρώ
 




Lianaki3

Active Member
30 Ιανουαρίου 2013
40
0
athens
Το ξέρω ο,τι υπάρχουν πολλά σκυλάκια στα σκουπίδια και έχω ήδη βοηθήσει αρκετά αλλά μόλις είδα την φατσούλα αυτή την αγάπησα. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι τροφές μου προτείνετε για κουταβάκι που θα γίνει περίπου 35-40 κιλά γιατί ο κτηνίατρος που το είδε είπε ο,τι τόσο περίπου θα είναι το τελικό βάρος του.
 


reka

Active Member
27 Σεπτεμβρίου 2012
35
0
Βολος
...για να μην παρεξηγηθώ...δε λέω να το πάρει ..σε καμία περίπτωση!
έπιασε κορόιδα ήδη 6 άτομα, δε χρειάζεται και έβδομο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αυτά είναι...κλάιν μάιν...δεν πα να λέτε εσείς...εγώ αυτό που θέλω...

Αντε καλό βράδυ...
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
mareco
θεωρείς τώρα εσύ σωστό να το ξεχάσει και αύριο να το δεί πεταμένο στα σκουπίδια η σε λάθος χέρια..κακό δλδ σε ποιόν θα κάνει σε αυτήν που άφησε την σκύλα να γεννήσει η στο σκυλάκι?
 
Last edited:




Lianaki3

Active Member
30 Ιανουαρίου 2013
40
0
athens
Το θέμα μου ξανατονίζω είναι η τροφή του σκύλου, όχι από πού θα το πάρω. δηλαδή θα είχε διαφορά για εσάς αν το έπαιρνα από εκτροφείο ή από κάποιους άλλους που πουλάνε τα κουταβάκια 150-300 Ε
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95