Μονιμη μετακινηση στο εξωτερικο (ΕΕ)


Terrier98

Member
14 Νοεμβρίου 2022
5
3
26
Καλησπερα σε ολο το φορουμ .
Κανονιζω να μετακομισω εξωτερικο, συγκεκριμενα στην Ολλανδια. Ολα ειναι κανονισμενα για τη διαμιονη μου και του σκυλου μου , το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι στο πως θα μετακινηθω μαζι με την τετραποδη φιλη μου.
Αεροπορικες εταιριες συμφωνα με ο,τι διαβαζω απο τις επισημες ιστοσελιδες τους, ειναι οτι δεν ειναι ευπροσδεκτη λογο των κιλων της και της ρατσας της επειδη συνεπαγεται στα βραχυκεφαλα σκυλια. Εν μεροι ισως να΄ναι για καλο γιατι ο,τι εχω διαβασει για τις συνθηκες μεταφορας σκυλου με αεροπλανο δεν μου αρεσει και πολυ.
Γνωριζει κανενας καποιον αλλο τροπο να μετακινηθουμε εκει εκτος απο κατι οδικο γιατι δεν εχω αδεια οδηγησης / διπλωμα?

Οποιαδιποτε απαντηση περι τη μετακινιση θα την εκτιμησω παρα πολυ.
Το να παω εξωτερικο χωρις εκεινη δεν ειναι θεμα συζητησης.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Γειά σου,
Υπάρχουν προσφερόμενες pet transport υπηρεσίες όπου η μεταφορά γίνεται οδικός με βάν.
 


Terrier98

Member
14 Νοεμβρίου 2022
5
3
26
Γνωριζετε καποια συγκεκριμενη pet transport εταιρια να μου προτεινετε που να μπορω να ειμαι ησυχος κατα τη διαρκεια της μεταφορας της ?
Ισως το αγχος που εχω πανω στο συγκεκριμενο θεμα δεν με αφηνει να ψαχνω σωστα στο διαδικτυο ή να παραβλεπω μερικα πραγματα
Παρεμπιπτοντως ειμαι απο Αθηνα αν αυτο κανει πιο ευκολη ή αναλογα δυσκολη τη διαδικασια
Το οτι σας ευχαριστω ολους δεν χρειαζεται να το λεω συνεχεια, θεωρειστε οτι ειναι δεδομενο απο εμενα .
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ευχαριστώ για το tag @mareco :giggle:

@Terrier98 αν έχεις διάθεση για 3ήμερο ταξίδι με πλοίο και τρένα πες μου! Έχω έρθει και εγώ με τη δικιά μου και επειδή δεν πρόκειται να την έβαζα cargo εκτός και αν άφηναν να μπω κι εγώ, ήρθαμε με πλοίο μέχρι Ανκόνα και από εκεί πήραμε τρένο για Μιλάνο, μετά για Παρίσι και από εκεί απευθείας Άμστερνταμ
 
  • Like
Reactions: mareco


Terrier98

Member
14 Νοεμβρίου 2022
5
3
26
Ναι με ενδιαφερει , ειναι μια απο τις επιλογες μου αλλα δυσκολευομαι να βρω και να συνδεσω τις διαδρομες των δρομολογιων προς Ολλανδια .
Χρειαστηκε καθολου να μεινετε σε καποια χωρα για πολλες ωρες διοτι επρεπε να περιμενετε καποιο δρομολογιο ?
Μια ερωτηση που επισης με απασχολει πανω σε ενα τετοιου ειδους ταξιδι ειναι , επειδη τυχαινει το σκυλακι μου να ειναι βραχυκεφαλο , υπαρχει περιπτωση να περασω απο καποια χωρα και να θεωρησουν οτι το εισαγω ?
Γενικα δεν εχω εμπειρια σε πολυπλοκα ταξιδια
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ναι με ενδιαφερει , ειναι μια απο τις επιλογες μου αλλα δυσκολευομαι να βρω και να συνδεσω τις διαδρομες των δρομολογιων προς Ολλανδια .
Χρειαστηκε καθολου να μεινετε σε καποια χωρα για πολλες ωρες διοτι επρεπε να περιμενετε καποιο δρομολογιο ?
Μια ερωτηση που επισης με απασχολει πανω σε ενα τετοιου ειδους ταξιδι ειναι , επειδη τυχαινει το σκυλακι μου να ειναι βραχυκεφαλο , υπαρχει περιπτωση να περασω απο καποια χωρα και να θεωρησουν οτι το εισαγω ?
Γενικα δεν εχω εμπειρια σε πολυπλοκα ταξιδια
Θα χρειαστεί σίγουρα μια διανυκτέρευση στην Ιταλία (Μιλάνο ή Μπολόνια ανάλογα με το αν θα πάτε μεσω Γαλλίας ή Γερμανίας αντίστοιχα). Προσωπικά θα πρότεινα 2 (σε Γαλλία ή Γερμανία) αλλά αυτό είναι ανάλογα τα κουράγια σας κιόλας.

Διαδρομές:
Πάτρα --> Ανκόνα : μπορείτε να μείνετε σε καμπίνα που δέχεται και σκύλους. Επειδή έχετε μικρόσωμο και αν ταξιδέψετε off season παίζει να σας αφήσουν να κάτσετε στα αεροπορικά. Τουαλέτα πρακτικά οπουδήποτε στο πάνω κατάστρωμα αλλά να έχετε νεράκι να τα καθαρίσετε.

Από εκεί και μετά:

Πρώτη επιλογή (και κατ' εμέ η καλύτερη και πιο πρακτική): Ανκόνα --> Μιλάνο, διανυκτέρευση Μιλάνο
Μιλάνο --> Παρίσι με απευθείας τρένο (περίπου 7 ώρες)
Παρίσι --> Άμστερνταμ με το Thalys (γύρω στις 5 ώρες)

Δεύτερη επιλογή: Ανκόνα --> Μπολόνια (διανυκτέρευση Μπολόνια)
Μπολόνια --> Μόναχο
Μόναχο --> Φρανκφούρτη
Φρανκφούρτη --> Ουτρέχτη

Η δεύτερη επιλογή έχει πιο πολλές αλλαγές τρένων και τα γερμανικά τρένα είναι συνήθως με πολύ περισσότερο κόσμο. Το πιο ευχάριστο δρομολόγιο το έχω κάνει με τον πρώτο τρόπο. Τα εισιτήρια τα κλείνετε online (καλό είναι κανά 2μηνο πριν για να πετύχετε καλύτερη τιμή). Συμβουλή: αν γίνεται, το δρομολόγιο προς Γαλλία ή Γερμανία να γίνει Κυριακή. Είναι πιο ήσυχα ειδικά αν πάρετε το πρώτο τρένο που φεύγει γυρω στις 7.30 το πρωί.

Σε αυτό το θέμα λίγο πιο αναλυτικά: Η μικρή Ολλανδέζα

Όχι δεν υπάρχει κίνδυνος να έχετε θέμα με το σκυλάκι σας. Ο μόνος λόγος που δε το δέχονται τα αεροπλάνα είναι λόγω προβλημάτων αναπνοής που έχουν και που μπορεί να μείνουν από διαφορά πίεσης κλπ. Ενημερωμένο διαβατήριο σκύλου να έχετε, με αριθμό τσιπ και πρόσφατο αντιλυσσικό (καλά εμένα δεν μου το έχουν ζητήσει ποτέ αλλά πάντα το έχω). Α και ένα φίμωτρο μην σας κάνουν παρατήρηση. Η δικιά μου σε όλη τη διαδρομή κοιμάται..
 


Terrier98

Member
14 Νοεμβρίου 2022
5
3
26
Η μικρη ειναι 25 κιλα ρατσας πιτμπουλ που υποτιθετε απαγορευεται η εισαγωγη τους στην Γερμανια απ'οτι διαβασα και ισως και σε αλλες χωρες. Γνωριζετε αμα η τιμη των εισητηριων ειναι δραματικα μεγαλυτερη λογο περισσοτερων συγκοινωνιων ή κατι τετοιο ?
Η αληθεια ειναι οτι ισως περασω πολυ ωραια σε αυτο το ταξιδι απο τα γραφικα τοπια και ποσο μαλλον επειδη θα εχω για παρεα μου τη μικρη , αλλα αρχικα λογο αμφιβολιων επειδη δε το εχω ξανακανει θα προτιμουσα κατι με οσες πιο λιγες ωρες γινετε και πιο direct , ισως την επομενη φορα που θα εχω λιγο παραπανω "θαρρος" ας πουμε να επιλεξω κατι διαφορετικο

Θα διαβασω την ιστορια σας με τη πρωτη ευκαιρια , μεσα στην επομενη ωρα δηλαδη .
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η μικρη ειναι 25 κιλα ρατσας πιτμπουλ που υποτιθετε απαγορευεται η εισαγωγη τους στην Γερμανια απ'οτι διαβασα και ισως και σε αλλες χωρες. Γνωριζετε αμα η τιμη των εισητηριων ειναι δραματικα μεγαλυτερη λογο περισσοτερων συγκοινωνιων ή κατι τετοιο ?
Η αληθεια ειναι οτι ισως περασω πολυ ωραια σε αυτο το ταξιδι απο τα γραφικα τοπια και ποσο μαλλον επειδη θα εχω για παρεα μου τη μικρη , αλλα αρχικα λογο αμφιβολιων επειδη δε το εχω ξανακανει θα προτιμουσα κατι με οσες πιο λιγες ωρες γινετε και πιο direct , ισως την επομενη φορα που θα εχω λιγο παραπανω "θαρρος" ας πουμε να επιλεξω κατι διαφορετικο

Θα διαβασω την ιστορια σας με τη πρωτη ευκαιρια , μεσα στην επομενη ωρα δηλαδη .
Για τα εισιτήρια της Άμπυ πληρώνω όσο περίπου θα πλήρωνα για να κατέβει cargo. Έχω δει πίτμπουλ στη Γερμανία. Απλά το διαβατήριο δεν αναγράφει πίτμπουλ αλλά ημίαιμο. Επίσης εσείς θα διασχίσετε χώρες δεν θα είναι για μόνιμη κατοικία στη Γερμανία πχ. Αν διαλέξετε πλοίο και τρένο πραγματικά θα συμβούλευα να κάνετε τη διαδρομή μέσω Παρισιού. Τα τρένα πιο άνετα, έχει λιγότερο κόσμο (πάνε πολλοί Γερμανοί προς Ιταλία και αντίθετα), και η διαδρομή πιο ωραία. Και γενικά προσωπικά ενώ η επιλογή μέσω Γερμανίας μου ήταν πολύ αγχωτική λόγω του επιπλέον δρομολογίου, τη διαδρομή μέσω Παρισιού την ευχαριστιέμαι
 
  • Like
Reactions: mareco






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3