Μονοπρωτεΐνική τροφή χωρίς σιτηρά κατάλληλη για σκυλιά με ιστορικό κολίτιδας & γαστρεντερικών διαταραχών


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Καλημέρα,

έχω ένα Κοκονακι 10 χρόνων με ευαισθησία στο γαστρεντερικό του με ιστορικό κολίτιδας και ανορεξίας,
το τελευταίο διάστημα τρώει την zd της hills με υδρολυμενες πρωτεΐνες, το μεσημέρι τρώει το πατέ και το βράδυ την κροκέτα (επειδή είναι πολύ μίζερη με το φαγητό, προκειμένου να φάει, τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να της πρόσθετω στις κροκέτες ελαχιστη γαλοπουλα βραστή ή ελάχιστο κοτόπουλο ή ελάχιστο ψάρι γνωρίζοντας ότι με κάποιον τρόπο αυτό αναιρεί την ιδιότητα των υδρολυμενων πρωτεϊνών)

θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει να μου προτείνει κάποια μονοπρωτεινική γευστική χωρίς καθόλου σιτηρά κατάλληλη για σκυλιά με γαστρεντερικές ευαισθησίες που να υπάρχει αντίστοιχη κοσβέρβα (στο παρελθόν μου είχαν προτείνει την única Gemma αλλά που έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά αλλά δεν βγαίνει αντίστοιχη κονσέρβα)
Οι κτηνίατροι γενικά προτείνουν τις αντίστοιχες υποαλλεργικές της royal & purina

Ευχαριστώ πολύ
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu

 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
η γαλοπούλα που προσθέτεις την πειράζει;
κοτόπουλο θα το απεφευγα καθώς έχει δημιουργήσει σε πολλά σκυλιά θέματα.
αν δεν την πειράζει όμως, τότε το να βρεις ένα σχήμα στο οποίο δε θα σου κάνει τις ξινίλες της, μπορεις να σπάσεις το μονοπρωτεινικό εφόσον θα της είναι συμβατό.
μπορείς λοιπόν να πάρεις μια τροφή της αρεσκειας σου (προσεγμένη και με αυτά που ζητάς) και να ζυμώνεις την κροκέτα με μικρή ποσότητα από τη φρέσκια πρωτείνη που προσθέτεις και ξέρεις σίγουρα ότι δεν την πειράζει.
έτσι κάνω εγώ τουλάχιστο.
εμάς οι αρχικά προτεινόμενες υποαλλεργικές δε μας βοήθησαν
 
  • Like
Reactions: Mpyra Kokoni


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
η γαλοπούλα που προσθέτεις την πειράζει;
κοτόπουλο θα το απεφευγα καθώς έχει δημιουργήσει σε πολλά σκυλιά θέματα.
αν δεν την πειράζει όμως, τότε το να βρεις ένα σχήμα στο οποίο δε θα σου κάνει τις ξινίλες της, μπορεις να σπάσεις το μονοπρωτεινικό εφόσον θα της είναι συμβατό.
μπορείς λοιπόν να πάρεις μια τροφή της αρεσκειας σου (προσεγμένη και με αυτά που ζητάς) και να ζυμώνεις την κροκέτα με μικρή ποσότητα από τη φρέσκια πρωτείνη που προσθέτεις και ξέρεις σίγουρα ότι δεν την πειράζει.
έτσι κάνω εγώ τουλάχιστο.
εμάς οι αρχικά προτεινόμενες υποαλλεργικές δε μας βοήθησαν
ευχαριστώ πολύ όταν βρω το θάρρος για την αλλαγή θα το δοκιμάσω, προς το παρόν προέκυψε άλλο πρόβλημα με οστεοαρθρίτιδα, θα χρειαστεί να δημιουργήσω καινούργιο θέμα στο forum
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.467
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma