Μοχαμετ... Συνώνυμο της γκρινιας!


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Ρε παιδιά, προφανώς και οι φιλοζωικές δε τα κάνουν όλα τέλεια (εδώ θα μπορούσαμε να πούμε για τους οικονομικούς και άλλους περιορισμούς τους, όμως δεν έχει νόημα), αλλά - επίσης προφανώς - δεν είναι και όλες ίδιες και ευθύνη έχουν και οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες. Πας, βλέπεις, ρωτάς, συζητάς...
Προσωπική εμπειρία: μεταξύ άλλων πολλών, είπα ξεκάθαρα ότι επειδή πρόσφατα είχαμε χάσει σκύλο με πολύ επίπονο και αιφνίδιο τρόπο, δε θα αντέχαμε - κυρίως ψυχολογικά - να υιοθετήσουμε κάποιον άλλο τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή με υπάρχον πρόβλημα, οπότε ζητήσαμε να γίνουν εξετάσεις (τις οποίες και φυσικά πληρώσαμε). Προφανώς και θα μπορούσε να προκύψει οτιδήποτε και 1 μήνα μετά την υιοθεσία, αλλά πρέπει κανείς να αναλαμβάνει και τον δικό του ρόλο υπεύθυνα. Υπάρχουν τόσες φιλοζωικές και τόσα διαμάντια που περιμένουν πίσω από ένα κλουβί, όπως και τόσα αδέσποτα... Ειλικρινά πιστεύω είναι κρίμα αν κάποιος δε θέλει να αποκτήσει εκτροφικό να απορρίπτει την μία ή την άλλη λύση βάσει μίας μεμονωμένης εμπειρίας: ανευθυνότητα, ανεπάρκεια και αμάθεια υπάρχει σε όλους τους κλάδους ανεξαιρέτως!
Στις πόσες φορες να την πατήσει κάποιος για να αποφασίσει κάτι διαφορετικό ?

Η εξουσία είναι παντού εξουσία και απο εκεί ξεκινάν όλα.

Από το βουνό το πήρα το σκυλάκι μου, με το πρόβλημα υγείας που έχει θα αργοπέθαινε για μήνες αν δεν το μάζευα.
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Στις πόσες φορες να την πατήσει κάποιος για να αποφασίσει κάτι διαφορετικό ?

Τί να σου πω, και αυτό καθαρά προσωπικό θέμα είναι! Πάντως το μήνυμά μου δεν αποτελούσε μομφή σχετικά με την άποψη κανενός. Εντάξει, αν την έχει πατήσει κανείς και τόσες πολλές φορές από πολλές διαφορετικές φιλοζωικές ενώ ο ίδιος τα έχει κάνει και τα έχει ψάξει όλα άψογα, τί να πω;
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Στις πόσες φορες να την πατήσει κάποιος για να αποφασίσει κάτι διαφορετικό ?

Τί να σου πω, και αυτό καθαρά προσωπικό θέμα είναι! Πάντως το μήνυμά μου δεν αποτελούσε μομφή σχετικά με την άποψη κανενός. Εντάξει, αν την έχει πατήσει κανείς και τόσες πολλές φορές από πολλές διαφορετικές φιλοζωικές ενώ ο ίδιος τα έχει κάνει και τα έχει ψάξει όλα άψογα, τί να πω;
Δεν είπα τέτοιο πράγμα.
Για μένα μία φτάνει αυτό εννοούσα.
Και ναι όλα σωστά τα έκανα με το συγκεκριμένο σκυλάκι. Μου είπαν ξεκάθαρα ότι έχει κάνει όλες τις εξετάσεις και ειναι οκ τι να ψάξω?
Προφανώς το είπαν για να το πάρω.

Η συμπεριφορά ήταν πρόστυχη.
Το χειρότερο απο όλα ήταν αυτό.
Να έχεις να κοιμηθείς μια εβδομάδα, το σκυλί να σέρνεται, το παιδί να κλαίει και να αποφασίζει άλλος για το σκυλί σου.

Σίγουρα δεν θα ειναι παντού έτσι εγώ δεν θέλω ξανά απο εκεί. Δικαιώμα μου.
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Και όχι μονο δικαίωμα μου αλλά νομίζω πως πρέπει να τα μοιραζόμαστε αυτά.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εσύ όταν το πήρες έκανες εξετάσεις?
Πόσο καιρό μετά την υιοθεσία διαπίστωσες την ερλίχεια και τον καρκίνο?
 
  • Like
Reactions: Orilis




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Κοίτα, προφανώς και είναι δικαίωμά σου, αυτό δεν το αμφισβήτησα ποτέ -- ούτε έχω κανένα συμφέρον να προμοτάρω φιλοζωικές.
Και φυσικά καλό είναι να τα μοιραζόμαστε, αλλά η δική μου άποψη - και η έκφραση του δικού μου δικαιώματος σε αυτή - είναι ότι είναι παράλογο από μία κακή - κάκιστη, όπως μας την περιγράφεις - εμπειρία να σχηματίζουμε συνολική άποψη. Πραγματικά λυπάμαι για αυτό που σας συνέβη, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται απαραίτητα ότι όλες οι φιλοζωικές είναι σκάρτες και κακόπιστες, ενώ - επαναλαμβάνω - φυσικά και ο καθένας έχει το απόλυτο δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του, με όποιο θετικό ή αρνητικό επακόλουθο τυχόν έχουν αυτές.
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Εσύ όταν το πήρες έκανες εξετάσεις?
Πόσο καιρό μετά την υιοθεσία διαπίστωσες την ερλίχεια και τον καρκίνο?
Μετά απο 6 μήνες όλα μαζί το ένα μετά το άλλο αφού κατέρρεε το σκυλί.
Οχι δεν έκανα εξετάσεις.
Ξαναλέω πως μου είχαν πει ότι ειναι οκ το σκυλάκι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
@Τέση επειδή όντως, καλό είναι να λέγονται όλα χαρτί και καλαμάρι, πες μας από ποιά φιλοζωική το πήρες, να ακούσουμε και την δική τους άποψη. Οπότε, θα έχουμε ολοκληρωμένη εκτίμηση της κατάστασης και όχι μονόπλευρη :)
 
  • Like
Reactions: Aslan and Amaliaz


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ξέρεις τι χρόνο επώασης έχει η Ερλίχεια και τι ταχύτητα εξέλιξης μπορεί να έχει ένας καρκίνος σε σκύλο?
Και την μέρα που στο έδωσαν να είχαν γίνει εξετάσεις και να ήταν καθαρό, προλάβαινε να πεθάνει από ερλίχεια στο εξάμηνο και χωρίς τον καρκίνο!
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Φιλοζωική περάματος η κυρία Μάρθα ή Μάγδα.

Δικαστήριο θα κάνουμε ? ειναι δυνατόν να τα παραδεχτούν ?
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Ξέρεις τι χρόνο επώασης έχει η Ερλίχεια και τι ταχύτητα εξέλιξης μπορεί να έχει ένας καρκίνος σε σκύλο?
Και την μέρα που στο έδωσαν να είχαν γίνει εξετάσεις και να ήταν καθαρό, προλάβαινε να πεθάνει από ερλίχεια στο εξάμηνο και χωρίς τον καρκίνο!
Ναι μπορεί

Η πιο σοβαρή ενστασή μου ειναι ο τρόπος που μου φέρθηκαν.
το πως μίλησαν
Η εξουσία που τους έχει χαζέψει (ακόμα και εκεί.. ΕΛΕΟΣ)
 




Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
οχι
δεν ξέρω
δεν ξαναμίλησα
έστειλα ένα μειλ και τελος
ήμουν πολύ άσχημα ψυχολογικά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Δικαστήριο θα κάνουμε ? ειναι δυνατόν να τα παραδεχτούν ?
Δικαστήριο κάνουμε; Δεν το είχα καταλάβει, sorry.
Προς το παρόν, ακούμε εσένα με τις σφοδρότατες κατηγορίες σου.
Δεν βρίσκεις ότι είναι δίκαιο, να ακούσουμε και την άλλη πλευρά;
Μπορεί να καταλήξουμε κάπου, μπορεί και όχι.
6 μήνες δεν βρέθηκε εκατέρωθεν χρόνος, να μπουν δυό ρημαδουπογραφές!!!!!!!!!!
6 μήνες ήταν το σκυλί στα αζήτητα ή περίπου, περιμένοντας εσένα και λες, ότι ήθελαν να το ξεφορτωθούν!!!!!!!!!!!

Να πω μια ίσως off topic ιστορία και να αφήσουμε το θέμα του Μοχάμετ, στην ησυχία του:
Κάποτε μάζεψα έναν σκυλάκο από τον δρόμο.
Τον είχα στα 60 τετραγωνικά μου, μαζί με τα άλλα 3 που έχω.
Ενα 6μηνο μετά, αποφάσισα να τον προωθήσω εξωτερικό.
Λίγο πριν την απόγνωση, ευτυχώς, βρέθηκε ένα τέλειο [όπως αποδείχθηκε] ζευγάρι, που τον ήθελαν.
Ο σκύλος, είχε κάνει εδώ, όλες τις εξετάσεις του, εννοείται και ήταν υγιέστατος.
Ηρθαν από την Ολλανδία, να τον παραλάβουν, άμεσα.
Πλήρωσαν όλα τα δικά του έξοδα και τα δικά τους, γιατί χρειάστηκε να διανυκτερεύσουν ένα βράδυ. Μέχρι κι εμένα χαρτζηλίκωσαν, με το ζόρι.
Τον πήραν σπίτι τους και είχαμε καθημερινή επικοινωνία.
Ο σκύλος άρχοντας.
Δυστυχώς, δεν έκλεισε χρόνο μαζί τους. Πέθανε από καρκίνο. Είχε όγκους στον λαιμό, ο καημένος.
Οι άνθρωποι, ποτέ δεν κατηγόρησαν εμένα, ότι τους τον φόρτωσα άρρωστο. Δεν τους πέρασε ποτέ απ'το μυαλό. Τον έκλαψαν, κλάψαμε μαζί και διατηρούμε ακόμη, παρόλο που έχουν περάσει και 2-3 χρόνια έκτοτε, άψογες σχέσεις. Σήμερα έχουν υιοθετήσει έναν άλλο τυχερό σκυλάκο, επίσης πρώην αδέσποτο.

Θα σου έλεγα...βρες τις ομοιότητες, αλλά μάλλον δεν θα τα καταφέρεις :rolleyes:
 




Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Συγγνώμη που ακούσατε τις σφοδροτατες κατηγορίες μου
ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες
καλή συνέχεια
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
πείτε απο την αρχη οτι ειστε καταφυγιο να τελειωνει η υποθεση
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Αν ειχατε κανει τον κοπο να διαβασετε τι λεω
θα βλεπατε πως ουσιαστικα δεν κατηγορώ οτι μου το εδωσαν αρρωστο
αλλα δεν κανατε τον κοπο