Μπάνιο σε σκύλο - πόσες φορές;




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Χρόνια πολλά με υγεία ...........
επειδή το θέμα είναι το μπάνιο και η συχνότητα αυτού , μήπως να ακολουθούσαμε την προτροπή μέλους για δημιουργία άλλου θέματος ;
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και αλλο ΟΤ- αλλα δεν κρατιεμαι:

Πάντοτε χαίρομαι να βλέπω ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ σκυλιά στους στίβους, να κουνάνε τις ουρές τους και να κοιτάνε στα μάτια τους ιδιοκτήτες - χειριστές τους. Και ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα να εισπράττουν αγάπη και όχι υποτιμητικά σχόλια ή μια δυο στον πισινό.
ΕΙΔΙΚΑ τα κεννελατα/κλουβατα σκυλια δειχνουν πολυυυυυ ευτυχισμενα στον στιβο! Μιας και βγηκαν απο "την φυλακη" τους !
Και τα δικα μου, εαν τους κλεισω καθε μερα για ωρες στα crate τους, κανουν σαν τρελες απο την χαρα, οταν επιτελους τους βγαζω και ασχοληθω μαζι τους!
Για αυτο δεν με πειθει αυτη η εικονα πλεων...

και σορρυ για το ΟΤ!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Και ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα να εισπράττουν αγάπη και όχι υποτιμητικά σχόλια ή μια δυο στον πισινό.
Υπάρχουν άνθρωποι που θα χτυπήσουν σκύλο επειδή δεν πήγε καλά σε έκθεση..;; Ε ρε ξύλο που θέλουν τα δίποδα ζώα..
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
τελευταία φορά που έκανε μπάνιο το Διάκι ήταν Οκτώμβρης του 2012. Κάνουμε μπάνιο 2 φορές τον χρόνο, δεν μυρίζει ποτέ σκυλίλα , για καθημερινή βάση χρησιμοποιώ είτε βρεγμένο πανάκι είτε μωρομάντηλα χωρίς αλκοόλη, και μερικές σπάνιες φορές όταν θέλω να μοσχομυρίζει σε γιορτές πουχού ή όταν έχουμε πολύ κόσμο στο σπίτι αραιώνω 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο με μπόλικο νερό, βουτάω το πανάκι του και τον περνάω μια στρώση! Οι σπάνιες φορές είναι 2-3 φορές τον χρόνο, στα γενέθλια μου και ή χριστούγεννα ή πάσχα που μαζεύεται πολύς κόσμος στο σπίτι!
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Τώρα που είναι ακόμα μικρή κάνουμε μια φορά το μήνα μπάνιο, για να συνηθίζει και να μην έχω πρόβλημα αύριο μεγαλώνοντας. Αργότερα μας βλέπω για μια φορά το εξάμηνο, εκτός απροόπτου. Συνήθως 2-3 φορές την εβδομάδα γίνεται μέσα στις λάσπες. Δεν αγχώνομαι καθόλου όμως, γιατί αφήνει τη λάσπη να ξεραθεί, ρίχνει ένα τίναγμα και είναι καινούργιο σκυλί. Α, επίσης κάνουμε "μπάνιο" κάθε φορά που βρέχει. Χτένισμα 2 λεπτά κάθε μέρα και 20 τις Κυριακές.
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
ρε παιδια εγω τον κανω μια φορα τον μηνα,στο τελευταιο μπανιο,μου χει βγαλει μια κιτριναδα στα ασπρα σημεια της γουνας,εχετε κατι να προτεινετε?
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το καλοκαιρι καθε μερα μπανιο με σκετο νερο ,, το μεσημερι να δροσιστει,,, το χειμωνα μια φορα την εβδομαδα στη θαλασσα και αλλη μια μετα στο σπιτι να φυγει το αλας ==))
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Τον μπανιάρω 1 φορά τον μήνα 3 μέρες πριν του βάλω αμπούλα exspot, το χειμώνα μπορεί να το αραιώσω στο 2-3μηνο.
Ξέρετε κάποιο καλό σαμπουάν? Εμένα μου έδωσε ένας κτηνίατρος το dermazyme losham
και οταν λέμε μηλόξυδο πόση είναι η αναλογία με το νερό?
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Εγώ πάλι πλέον συμβιώνω μαζί της ένα χρόνο, έχει κάνει 3-4 φορές μπάνιο.. κ αυτό χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος..
Τελευταία φορά κάναμε μπάνιο με σαμπουάν τον Νοέμβριο του 2012, που είχε μπει στην θάλασσα κ βρώμαγε κυριολεκτικά ψαρίλα..
Από τότε ξεκίνησα κ το μηλόξυδο,στις τρελλές βρώμες και σκέτο νερό και δεν μυρίζει κ είμαστε μια χαρά..
Νομίζω θα καθιερώσω το 2 φορές το χρόνο μπάνιο, εκτός αν προκύψει κανά τρελλό απρόοπτο ενδιάμεσα..

@ Rodriguez, ένα μέρος μηλόξυδο, 2 μέρη νερό.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μπανιο....Μπανιο....χμμμ.... εμεις συνολο κανουμε 4-5 φορες τον χρονο!!!(φθινοπωρο+χειμωνα ανα 3μηνο...ανοιξη+καλοκαιρι ανα 2μηνο)! Σαμπουαν εννοειται μονο για σκυλους απο pet shop και το μπανιο γινεται παντα 2-3 μερες πριν βαλουμε αμπουλα Advantix ή Effipro! κατα τ'αλλα νομιζω με καθημερινο βουρτσισμα και τοπικο καθαρισμο με μωρομαντηλα σε σημεια οπου τυχον φερει λεκεδες...ειμαστε καλυμενοι!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
μπανακι καθε μερα το καλοκαιρι,,,, με νερο,,,, και βουρτσισμα με ψεκασμα μηλοξυδου διαλυμενου σε νερο,,,
 


Annallyne

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
73
1
Εμένα μου είπε να πάρω το hibitane και το shellshoo κάπως έτσι τέλος πάντων. Τα ξέρει κανείς?
Hibitane σου ειπε;To Hibitane το χρησιμοποιουν για απολυμάνσεις όπως ιατρικές μάσκες κτλ
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Στην αρχή την έκανα κάθε μήνα.. Τώρα όσο το καθυστερω, τόσο λιγότερο βρωμάει! Έχω να την κάνω 4-5 μήνες.. Θα την πάω μια στη θάλασσα, μετά θα την κάνω με σαμπουαν και μετά θα την ξανακανω απο Οκτώβρη.. Το καλοκαίρι δεν θέλω να την βρεχω για να μην αλλοιώνεται η αμπουλα της παρ ότι γράφει ότι είναι αδιαβροχη!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα προσεξα οτι οταν εχω να κανω τον σκυλο μπανιο με σαμπουαν πανω απο 2 μηνες,βρισκω πανω του ψυλλους και αυτο ισως οφειλεται στο οτι παρολο που ο σκυλος δεν μυριζει δεν ειναι αρκετα καθαρος και οι ψυλλοι προσελκυονται.Οταν τον εχω κανει μπανιο με σαμπουαν βρισκω μετα απο καιρο ψυλλους η βρισκω μονο 1-2.Σιγουρα το ξεπλυμα με σκετο νερο βγαζει τα πολλα και δροσιζει τον σκυλο αλλα δεν καθαριζει τον σκυλο οπως το μπανιο με σαμπουαν.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οι ψύλλοι δεν έχουν να κάνουν με το πόσο καθαρό είναι το σκυλί αλλά με το πόσο καθαρός είναι ο χώρος που βγαίνει, που κοιμάται, με τι ζώα έρχεται σε επαφή κτλ.
Μην πλένετε συνέχεια το σκυλί. Αν δεν μπορείτε να κάνετε αλλιώς άντε δυο φορές το χρόνο και πολύ είναι, εκτός και προκύψει κάτι έκτακτο, πχ. τρίψιμο σε ψοφίμι ή σκατά. Τακτικό βούρτσισμα και θα είναι μια χαρά. Ο σκύλος αυτοκαθαρίζεται και όσο τον πλένεις τόσο βρομίζει. Εγώ το μπάνιο το έχω κόψει εδώ και χρόνια. Μόνο μηλόξυδο και βούρτσα και μυρίζουν σαν φρεσκοσιδερωμένο ρούχο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οι ψύλλοι δεν έχουν να κάνουν με το πόσο καθαρό είναι το σκυλί αλλά με το πόσο καθαρός είναι ο χώρος που βγαίνει, που κοιμάται, με τι ζώα έρχεται σε επαφή κτλ.
Μην πλένετε συνέχεια το σκυλί. Αν δεν μπορείτε να κάνετε αλλιώς άντε δυο φορές το χρόνο και πολύ είναι, εκτός και προκύψει κάτι έκτακτο, πχ. τρίψιμο σε ψοφίμι ή σκατά. Τακτικό βούρτσισμα και θα είναι μια χαρά. Ο σκύλος αυτοκαθαρίζεται και όσο τον πλένεις τόσο βρομίζει. Εγώ το μπάνιο το έχω κόψει εδώ και χρόνια. Μόνο μηλόξυδο και βούρτσα και μυρίζουν σαν φρεσκοσιδερωμένο ρούχο.
Να σημειώσω οτι αυτο αφορά σκυλια με τρίχωμα και διπλό κατά βάση μανδύα. Πχ στα γιορκι ή στα μαλτέζ αν φτάσεις να κανεις μπάνιο τόσο αργα, δεν θα μεινει τρίχα πανω τους και όσες ειναι θα εχουν γινει τζιβες!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Να σημειώσω οτι αυτο αφορά σκυλια με τρίχωμα και διπλό κατά βάση μανδύα. Πχ στα γιορκι ή στα μαλτέζ αν φτάσεις να κανεις μπάνιο τόσο αργα, δεν θα μεινει τρίχα πανω τους και όσες ειναι θα εχουν γινει τζιβες!
Δεν το ήξερα ότι στις συγκεκριμένες φυλές ισχύει κάτι τέτοιο. Θεωρούσα ότι το τρίχωμα θα είναι εντάξει σε κάθε περίπτωση με καλό και τακτικό βούρτσισμα βασιζόμενος στις δικές μου εμπειρίες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν το ήξερα ότι στις συγκεκριμένες φυλές ισχύει κάτι τέτοιο. Θεωρούσα ότι το τρίχωμα θα είναι εντάξει σε κάθε περίπτωση με καλό και τακτικό βούρτσισμα βασιζόμενος στις δικές μου εμπειρίες.
Θα σου πω ενδεικτικά ενα δύο πράγματα.Εκτος από καλο σαμπουαν, χρειάζονται κοντισιονερ, ειδικη βουρτσα αλλά και ειδική χτένα. Αν πας να χτενισεις μαλλι στεγνό σου μένει το μισό στη χτένα, αρα θες και ειδικό σπρέυ ενυδατικό για να ψεκάζεις καθε φορά που χτενιζεις. Οποτε το μπανιο τους γινεται περιπου ανα 3-4 βδομάδες, τραβηγμένα! Και σαφως μιλάμε για κάποιον που θελει να διατηρήσει μακρύ μανδύα και όχι το κλασικό που βλέπουμε το κοντοκουρεμένο... Σκέψου δε, οτι το τακτικό βουρτσισμα που λες εσύ, εχει σκοπό να απομακρύνει τις τρίχες που πέφτουν και να ανανεώσει το μαλλι. Σε αυτά που δεν πέφτει τριχα όμως?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3