Μπορζόι (Russkaya Psovaya Borzaya)


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν το νομίζω.

Απλά είναι συννέπεια της εκτροφής για πολύ μακριά και λεπτή κατασκευή γενικότερα. Λίγο δύσκολο να έχεις λεπτό σκύλο με μακριά άκρα και χοντροκεφάλα... κατάλαβες;

Φανερά είναι πιο "αεροδυναμικό" αλλά δεν νομίζω πως το κλάσμα του κλάσματος του δευτερολέπτου παίζει ρόλο ιδιαίτερο.

Το μόνο σίγουρο είναι πως με τα χρόνια τα μεγάλα εκτροφεία ασχολιόντουσαν όλο και πιο πολύ με το κεφάλι ... λένε πως πρέπει να έχει 7 "πλάκες", να φαίνονται οι φλέβεις, να έχει δυνατό υποσάγωνο, πολύ μικρά αυτιά με λεπτό δέρμα και 1000 άλλες λεπτομέριες. Για ομορφιά. Πολλά εκτροφεία ξεχώρισαν για το "ιδιαίτερο" κεφάλι τους (που αναγνώριζαν φυσικά μόνο οι πολύ γνώστες).

Όλες οι λεπτομέριες περί κεφαλιού του Μπορζόι, είναι καθαρά αισθητικές, εκτός από αυτές που αφορούν το δάγκωμα, τα σαγόνια και τα δόντια του σκύλου (στο τέλος πάντα θα πρέπει να μπορεί να δουλεύουν σωστά). Θέλει μεγάλη δύναμη και σωστή κατασκευή και να μπορέσει ένας σκύλος να κρατήσει έναν ζωντανό λύκο στο έδαφος από πίσω από τον λαιμό. Πιο εύκολα σκοτώνει τον λύκο ένας σκύλος, παρά τον κρατάει ακίνητο (χωρίς να καταστρέψει την πολύτιμη γούνα του).
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
καλά, δεν πρόκειται ούτε να σου κάνω ανάλυση της νοημοσύνης του χταποδιού - ούτε θα κάτσω να συζητήσω περισσότερο αν έπαιζε με Lego το μπορζόι σου. Εσύ άλλωστε έχεις 2000 χρόνια εμπειρίας σε εκπαίδευση, σωματοφυλακή, κυνηγόσκυλα, grooming, έχεις αλλάξει 148 σκυλιά και πλέον στέλνεις και κόσμο στον γιατρό με συνοπτικές διαδικασίες. Τι να πω εγώ ο μικρούλης . . . Και αφού είσαι 4.000 ετών , θα ξέρεις και για τα χταπόδια - άρα δεν χρειάζεται να φορτίσω με περαιτέρω off-topick το θέμα...
Σου φάνηκε πως είχα πολλούς σκύλους γιατί έχουν περάσει αμέτρητοι σκύλοι από τα χέρια μου που είχαν ανάγκη από "διάσωση". 20 χρόνια βοηθάω φιλοζωικές οργανώσεις και "ανεπιθήμητους" σκύλους. Ναι ασχολούμαι ΚΑΙ με αυτό.

Όμως οι "δικοί μου" σκύλοι ήταν μόνο 3 (το Σνάουτσερ Γίγας που είχα 10 χρόνια, το Μπορζόι και τώρα το νεαρό μου Τσιόρνι). Είμαι 38 ετών. Πραγματικά αν το καλοσκεφτείς, είχα πολύ λίγους σκύλους για κάποιον που έχει τόσο πάθος με την κυνοφιλία. Μου αρέσει να τους αφιερώνω πολύ ποιοτικό χρόνο μαζί μου, να γινόμαστε "ντουέτο" να δενόμαστε πολύ και να παίζουμε κάθε μέρα. Αυτό είναι αδύνατον όταν έχεις πολλούς σκύλους και δουλεύεις κι όλας.

Προφανώς έχεις παρεξηγήσει πολλά πράγματα.
 
Last edited:


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Εγώ δεν έχω παρεξηγήσει τίποτα. Εσύ μάλλον έχεις παρεξηγήσει τη νοημοσύνη όλων μας. Καλά κάνεις και κάνεις όσα λες, και μακάρι να κάνεις και άλλα τόσα. Αλλά κόψε κάτι ρε παιδί μου . . συνήθως τα λες καλά και συμφωνώ. Όταν αρχίζεις τις εικοσαετίες και τις γατοπαγίδες όμως.... νταααααξ... έλεος!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Το πρωτο μπορζοι που ειδα ημουν τεταρτη δημοτικου, φωκιονως νεγρη, επαθα την πλακα της ζωης μου!
ακομα θυμαμαι ποσο τεραστιο μου φαινοταν... ο σκυλος αλογο!!
υπεροχο, ερωτευσιμο, απαλοοο!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ειναι ανωφελο,επειδη ο δικος μας σκυλος δεν μπορει,δεν ξερει ή δεν εχει μπει στη διαδικασια να κανει καποια πραγματα,ή δεν του εχουμε αναπτυξη τοσο τη νοημοσυνη,να αμφισβητουμε καποιο συνομιλητη και να μειωνουμε το σκυλο του.
Προσωπικα θα προτιμουσα οι οποιεσδηποτε αμφισβητησεις να συνοδευονταν και απο αναλογα επιχειρηματα.Ωστε να μπορουμε κι μεις οι υπολοιποι να κρινουμε και να μαθαινουμε.

Εμφανισιακα δε μου αρεσε αυτη η ρατσα.Προτιμω τα σχετικα κοντομουτσουνα.Μετα απο τετοιες αναλυσεις και βιντεο... Μηπως ξεκινα μια νεα λατρεια;:x:

Τα αρνητικα παντως της ρατσας δεν τα μαθαμε:rolleyes:.Εκτος το μαδημα;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αλλά απόμακρος και κάποιες φορές επιθετικός με τους ξένους.Γίνονται εξαιρετικοί φύλακες (όσο και αν ακούγετε παράξενο), αν και θέλουν σταθερό έλεγχο και έμπειρα "χέρια" γιατί, όχι σπάνια, έχουν απρόβλεπτες αντιδράσεις.

απο το πρώτο πόστ του νήματος


Είναι φυλή με ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία (αρκετά "γατίσια") που δεν υπομένει εύκολα το πείραγμα των παιδιών.


απο το τέταρτο πόστ
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εντάξει...δεν είναι μειονεκτήματα αυτά για κυνηγόσκυλο τριχωτού θηράματος....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Για κυνηγοσκυλο οχι,αλλα για πετ δεν ειναι ασχημο η επιφυλακτικοτητα-επιθετικοτητα;Ειναι,ειναι...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
θέλουν σταθερό έλεγχο και έμπειρα χέρια....
λογικό δεν είναι ?
με τα λόγια με τα λόγια
φιάνω ανώγεια και κατώγεια....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
θέλουν σταθερό έλεγχο και έμπειρα χέρια....
ναι βρε παιδι μου,ενταξει.Με αυτη τη λογικη,καμια ρατσα δεν εχει κανενα αρνητικο.Σε σωστα χερια ολα ειναι υπο ελεγχο.
Μαλλον πρεπει να βγει απο τη λιστα μου τετοια ρατσα...
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ναι βρε παιδι μου,ενταξει.Με αυτη τη λογικη,καμια ρατσα δεν εχει κανενα αρνητικο.Σε σωστα χερια ολα ειναι υπο ελεγχο.
Μαλλον πρεπει να βγει απο τη λιστα μου τετοια ρατσα...
Η φυλή έχει κάποια σοβαρά "μείον" (γι' αυτό και ποτέ δεν ήταν δημοφιλής) για τον "μέσο κυνόφιλο". Το βασικό είναι η ανυπακοή όταν είναι ελεύθερο (δύσκολα μαθαίνουν το "έλα" σε σχέση με τις περισσότερες φυλές). Πολλοί λένε πως όταν τρέχουν το αίμα φεύγει από τα αυτιά/μυαλό και πάει όλο στα πόδια, με αποτέλεσμα να είναι κουφά προσωρινά.:p

Δεν σου φέρνουν μπαλάκι, δεν τους αρέσει να παίζουν μαζί σου ιδιαίτερα (είναι περίφανα ζώα κάπως "ώριμης" ιδιοσυγκρασίας). Ενώ είναι έξυπνα, δεν έχουν ιδιαίτερη τάση να σε ευχαριστήσουν, έτσι για να σε ευχαριστήσουν.
Ζητάς κάτι και σε κοιτάζουν λες και δεν πας καλά.... όμως είναι από την φύση τους πολύ ευγενικά ζώα (ακόμη και μέσα σε μικρό διαμέρισμα), ήρεμα και τεμπέλικα.

Δεν είναι τυχαίο που η περισσότεροι που αγαπούν τα Μπορζόι, αγαπούν και πολύ τις γάτες (αν και τα Μπορζοί αρέσκονται στο να σκοτώνουν τις γάτες όπως και οτιδήποτε που τρέχει και έχει γούνα). Συχνά είναι υπεύθυνα και για άγριες επιθέσεις (ως και τον θάνατο) σε μικρόσωμους σκύλους.

Με τους ανθρώπους είναι πιο ήρεμα, όμως μερικά έχουν την τάση να μην προειδοποιούν πριν δαγκώσουν και άρα δεν είναι καλή επιλογή για σπίτι με μικρά παιδιά που ίσως το ενοχλήσουν.
Ακόμη και αν είναι καλή η σχέση με τα παιδιά, δεν είναι ο σκύλος που θα παίξει με τα παιδιά στον κήπο. Το πολύ να επιτρέπει να το χαίδευουν.

Έχει σοβαρά αρνητικά αυτή η φυλή για κάποιον που θέλει ένα καλό και υπάκουο κατοικίδιο. Σε λάθος χέρια, ή αν έχει προβληματικό χαρακτήρα λόγο κακής εκτροφής, μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο ζώο.
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Δεν σου φέρνουν μπαλάκι, δεν τους αρέσει να παίζουν μαζί σου ιδιαίτερα (είναι περίφανα ζώα κάπως "ώριμης" ιδιοσυγκρασίας). Ενώ είναι έξυπνα, δεν έχουν ιδιαίτερη τάση να σε ευχαριστήσουν, έτσι για να σε ευχαριστήσουν.
Ζητάς κάτι και σε κοιτάζουν λες και δεν πας καλά.... όμως είναι από την φύση τους πολύ ευγενικά ζώα (ακόμη και μέσα σε μικρό διαμέρισμα), ήρεμα και τεμπέλικα.

Δεν είναι τυχαίο που η περισσότεροι που αγαπούν τα Μπορζόι, αγαπούν και πολύ τις γάτες (αν και τα Μπορζοί αρέσκονται στο να σκοτώνουν τις γάτες όπως και οτιδήποτε που τρέχει και έχει γούνα). Συχνά είναι υπεύθυνα και για άγριες επιθέσεις (ως και τον θάνατο) σε μικρόσωμους σκύλους.

Με τους ανθρώπους είναι πιο ήρεμα, όμως μερικά έχουν την τάση να μην προειδοποιούν πριν δαγκώσουν και άρα δεν είναι καλή επιλογή για σπίτι με μικρά παιδιά που ίσως το ενοχλήσουν.
Ακόμη και αν είναι καλή η σχέση με τα παιδιά, δεν είναι ο σκύλος που θα παίξει με τα παιδιά στον κήπο. Το πολύ να επιτρέπει να το χαίδευουν.
Οτι πρεπει δλδ!!! καλα μου εκαναν εντυπωση απο μικρη!
μ'αρεσουν αυτα τα ζωα.. λατρευω τις γατες για αυτο που ειναι!!
 








skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Συχνά είναι υπεύθυνα και για άγριες επιθέσεις (ως και τον θάνατο) σε μικρόσωμους σκύλους.

Με τους ανθρώπους είναι πιο ήρεμα, όμως μερικά έχουν την τάση να μην προειδοποιούν πριν δαγκώσουν και άρα δεν είναι καλή επιλογή για σπίτι με μικρά παιδιά που ίσως το ενοχλήσουν.
Αυτα εδω με εχουν ανησυχησει.Εδω εχεις ηρεμο σκυλο και τον προσεχεις για αυτα,οχι να εχεις και σκυλο που εχει εμφανισει τετοια σημαδια.

Θελω να ειμαι σχετικα ηρεμη οταν εχω σκυλο.Να μπορω να το πηγαινω παντου.Αν συνοριστει σε ό,τι μικροσωμο του τσαμπουκαλευεται...την πατησαμε.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αμα το καλοσκεφτείς, μπορεί να σου αρέσουν τελικά (και εκείνα μισουν τις γάτες!) Ο Αλέξης θα κάνει πάρτι... δεν θα μείνει γατί για γατί στα Χανιά!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf