Μπορούν όλα τα σκυλιά να φυλάξουν;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Εντύπωση μου κάνει annouko αυτό που διάβασες. Είναι τόσο φιλικά από φύση τους με οτιδήποτε..ένα μόνο πράγμα είχε κάνει η δικιά μου καλή της ώρα εκεί που είναι, είχε δαγκώσει σκύλο που επιτέθηκε στην άλλη μας σκύλα, είχα μείνει άναυδη τότε..
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
blade ολα τα σκυλια δενονται με την αγελη αλλα δεν θα εκαναν ολα φυλαξη
τωρα με τον ορο φυλαξη εγω εννοω ντου,γαυγισμα μπορει να καναν σε αγνωστο αλλα μπορει και οχι,το εχω δει και αυτο σε δικα μου σκυλια!

αρα η απαντηση στο θρεντ ειναι οχι δεν μπορουν,οπως δεν μπορουν ολα τα σκυλια να κυνηγησουν
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
blade ολα τα σκυλια δενονται με την αγελη αλλα δεν θα εκαναν ολα φυλαξη
τωρα με τον ορο φυλαξη εγω εννοω ντου,γαυγισμα μπορει να καναν σε αγνωστο αλλα μπορει και οχι,το εχω δει και αυτο σε δικα μου σκυλια!

αρα η απαντηση στο θρεντ ειναι οχι δεν μπορουν,οπως δεν μπορουν ολα τα σκυλια να κυνηγησουν
Συμφωνώ κι εγώ...

Αυτό που ορίζεται, κατά τεκμήριο, σαν "φύλακας" (θα το τροποποιούσα λιγάκι και θα έλεγα "φρουρός" - guard dog, σε αντίθεση με το watch dog, το οποίο είναι επίσης πολύτιμο), είναι:

Ο σκύλος που θα σταθεί (will stand his ground) μπροστά στον επερχόμενο κίνδυνο (εισβολέας - συνήθως άγνωστος, αλλά κάποιες φορές και γνωστός) και θα τον απειλήσει ουσιαστικά (με μέγεθος, χρώμα, "γλώσσα σώματος", βλέμμα, γαύγισμα, γρύλισμα)... και που (το τυπικό - στατιστικό δείγμα - ή το μενομωμένο, κατά περίπτωση, ημίαιμο σκυλί) θα είναι σε θέση να "υποστηρίξει" με επιτυχία την απειλή του...
 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Παιδία οι φυλές που δεν θα έκαναν φύλαξη( άποψη μου ) είναι λίγες το ποίες θα κάνανε αποτελεσματική φύλαξη είναι άλλο θέμα, το ότι ένα σκυλί κάνει μία εργασία δεν σημαίνει ότι την κάνει σωστα.
Τα Corgi ήταν πολυχρηστικα σκυλία πριν 100-150 χρόνια, και φύλαξη κάνανε και για Herding τα είχανε διαφόρων ζώων και για να κυνηγάνε τρωκτικά στην φάρμα, κάποια τα έχουν χρησιμοποιείση και σαν Gun dog/κυνήγι, υπάρχει και αναφορά για Corgi που πήρε Schutzhund 2 δίπλωμα το όνόμα του σκύλου Schulhaus Billy the Kid . Τώρα υπάρχουν Corgi που τα έχουν άνθρωποι με προβλημα ακοής, και αρκετά διακρύνοντe στο agility.

Για όποιον έχει πρόβλημα ή νομίζω ότι λέω ψεματα ας διαβάζει το βιβλίο The NEW Complete Pembroke Welsh Corgi by Deborah S. Harper.

Στο θέμα μας τώρα δεν σημαίνει ότι θα κάνουν αποτελεσματική φύλαξη, αν ο δικός μου δει λύκο ότι και να κάνει όσο καλό σκυλί και να έιναι παραμένη 12 κιλά και τίποτα παραπάνο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...το ποίες θα κάνανε αποτελεσματική φύλαξη είναι άλλο θέμα, το ότι ένα σκυλί κάνει μία εργασία δεν σημαίνει ότι την κάνει σωστα...
Αυτό ακριβώς ήθελα να προλάβω, με τον (όσο πιο ακριβή γινόταν) ορισμό που έδωσα:
Αυτό το "άλλο θέμα" είναι η μαγική φράση που καθορίζει το λεγόμενο "guard dog" (στα ελληνικά "φύλακας" - όχι τόσο σωστός ορισμός)...

Οσο δε για το αν την κάνει "σωστά", έχεις δίκιο... υπάρχουν, λοιπόν, "guard dogs" που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά και άρα είναι ακατάλληλα...

Απλά, εγώ (και αρκετοί άλλοι) ισχυρίζομαι ότι πριν μάθουμε αν κάνει "σωστά" τη δουλειά, πρέπει να ξέρουμε αν είναι κατάλληλο (δηλαδή, αν είναι εν δυνάμει αποτελεσματικό) για τη δουλειά "at all"...

Και, στις μεν φυλές, το έχουμε προσδιορίσει με σαφήνεια (πως πρέπει να είναι ένα τυπικό δείγμα - με όλες τις ενδεχόμενες στατιστικές αποκλίσεις), στα δε ημίαιμα "what you see is what you get"...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Αυτό ακριβώς ήθελα να προλάβω, με τον (όσο πιο ακριβή γινόταν) ορισμό που έδωσα:
Αυτό το "άλλο θέμα" είναι η μαγική φράση που καθορίζει το λεγόμενο "guard dog" (στα ελληνικά "φύλακας" - όχι τόσο σωστός ορισμός)...

Οσο δε για το αν την κάνει "σωστά", έχεις δίκιο... υπάρχουν, λοιπόν, "guard dogs" που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά και άρα είναι ακατάλληλα...

Απλά, εγώ (και αρκετοί άλλοι) ισχυρίζομαι ότι πριν μάθουμε αν κάνει "σωστά" τη δουλειά, πρέπει να ξέρουμε αν είναι κατάλληλο (δηλαδή, αν είναι εν δυνάμει αποτελεσματικό) για τη δουλειά "at all"...

Και, στις μεν φυλές, το έχουμε προσδιορίσει με σαφήνεια (πως πρέπει να είναι ένα τυπικό δείγμα - με όλες τις ενδεχόμενες στατιστικές αποκλίσεις), στα δε ημίαιμα "what you see is what you get"...
Αν θυμάμαι καλά οι Αμερικάνοι δεν είναι που επίλεγουν σκυλία ημίαιμα για εργασία όταν το mix το θεωρούν κοντά στα στάνταρτ τους.
Τι θέλω να πω δεν διαλέγουν για φύλαξη μία μίξη τσιουάουα με παπιγιον, αλλά μίξεις που είναι κοντά στην εργασία που θέλουν π.χ. ΓΠ με Μάλι κτλ... αν δεν τους κάνει το αφήνουν στον Μπόγια το σκυλί με την ελπίδα να βρει οικογένεια και αυτό το κρίνουν με το τι αποδείδουν τα "καθαρόαιμα".
Δεν πέρνουν όποιοδήποτε σκύλο.
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Τα Παπιγιόν είναι αλάρμ κανονικά! Συγκεκριμένα κάνε ότι σηκώνεις χέρι πάνω μου να με δείρεις και ο Prince αμέσως γουργουρίζει και στη συνέχεια νιαουρίζει έντονα και ορμάει να σε φάει τσακ-τσακ-τσακ τα σαγόνια του!!! Το αγοράκι μου το μικρό είναι 82 ημερών και 1.600 γραμμάρια!!! Τρέμε κακέ!!!
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
blade ολα τα σκυλια δενονται με την αγελη αλλα δεν θα εκαναν ολα φυλαξη
τωρα με τον ορο φυλαξη εγω εννοω ντου,γαυγισμα μπορει να καναν σε αγνωστο αλλα μπορει και οχι,το εχω δει και αυτο σε δικα μου σκυλια!

αρα η απαντηση στο θρεντ ειναι οχι δεν μπορουν,οπως δεν μπορουν ολα τα σκυλια να κυνηγησουν
Εσυ σκεφτεσαι με τον τροπο ''αφου δεν κανει π.χ.το γουεστυ για φυλακας δεν κανουν ολα''

Αυτο που λεω εγω ειναι οτι ο σκυλος ,σαν ειδος ,το ενστικτο της φυλαξης της αγελης το εχει μεσα του,
αλλος λιγοτερο ,αλλος περισοτερο (εξαιτιας της εκτροφης)...σε μια γεννα αδεσποτων (συνηθως ομως οχι ''γουεστυ'' γτ αυτα δεν θα προλαβαιναν καν να ζευγαρωσουν...θα ζευγαρωναν τα ποιο δυναμικα και μεγαλυτερα συνηθως) αν οχι στη 1η γεννια,στη 2η γεννια θα εχει αναβιωθει (δεν υπονοω σε καμια περιπτωση ομως οτι ενα εργασιακο ΓΠ αστυνομιας θα κανει την ιδια φυλαξη...εδω περναμε σε επαγγελματικες/ειδικες περιπτωσεις που ενας τετοιος σκυλος ειναι πλεον ''ελεγχομενος φονιας'' και με το παραμικρο λαθος οι συνεπειες ειναι πολυ δυσαρεστες...εχεις δει τετοιο σκυλο να κανει redirect και να δαγκωνει τον χειριστη του?...φαντασου να ταν ενας φιλος σου στη θεση του).
Ρατσες ''multitaskin'' οπως οι αρχικα ηταν τα μαλαμουτ/ακιτα/χασκι/σαμογεντ οταν τα ειχαν οι Ινουιτ/Ετσκυ/Ιαπωνες ,πριν επεμβει/διαχωρισει τα ενστικτα ο ανθρωπος με περαιτερω διαχωρισεις ρατσων ,και κηνυγουσαν και κουβαλαγαν και φυλαγαν!!

Σου εχει τυχει με τα δικα σου να σου επιτεθει κανεις να δεις τι θα κανουν??
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Διαβάζοντας μόνο την πρώτη φράση σου θα πω το εξης. Ο Doris λέει ότι δεν κάνουν όλα για φύλαξη, μόνο κάποια. Η λογική μου το αποδέχεται ως σωστό.

Από τα προηγουμενα γραπτά σου προκύπτει ότι "αφου κάνει ένα κάνουν όλα". Η λογική μου δεν το αποδέχεται ως σωστό.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μαίρα JRT, 3,5 χρονών τώρα, αγαπάει όλο τον κόσμο ξέρει δεν ξέρει τον άλλον όταν μπει στο σπίτι θα κάνει τρελές χαρές

χαρακτήρας? φοβική με άλλους σκύλους και πολύ επιφυλακτική μέχρι να συνηθίσει

μέσα στο χώρο της? κανονικός συναγερμός ότι ακούγεται γαυγίζεται!
και όμως αυτό το 5 κίλο που έχει κάνει υποταγή σε γάτα έξω από το χώρο του (ω ναι,,,,) έκανε αττάκ κανονικό σε τραυματιοφορέα που ήρθε να με σηκώσει από τον καναπέ όταν αντιμετώπισα κάποιο θέμα....

βγάλτε συμπέρασμα.....
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
O σκυλος μου (ημιαιμος), πολύ κοινωνικός με τους ανθρώπους, όταν λογομαχούσα πολύ έντονα στο παρκο με κάποιον, βρισκομενοι σε απόσταση τριών μετρων ο ένας απ τον άλλον, του επιτεθηκε βρυχώμενος. (βλακωδως θεωρούσα οτι ο σκύλος μπορει να αντιδράσει μόνο όταν πάει να με χτυπήσει κάποιος)
Ευτυχώς εκείνη την στιγμή τον κρατουσε η συζυγος από τον οδηγό, η οποία αγνόησε το ότι κατα την διαρκεια της λογομαχίας είχε αναστατωθεί και σήκωσε τριχα)
Ο δικός του σκύλος (εκτροφικό λαμπραντορ) δεν κουνήθηκε καν απ την ξάπλα του και το είχε λυτό...
 


oscar the grouch

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
84
9
Νομίζω ότι όλα τα σκυλιά είναι πρόθυμα να φυλάξουν μέχρις εσχάτων τον αρχηγό της αγέλης, το αφεντικό τους. Ίσως όχι την αγέλη, ίσως όχι το χώρο τους, αλλά οπωσδήποτε το αφεντικό τους. Άκόμα και η πιο "τραλαλά" ράτσα όπως τα λάμπ, είναι ικανά γι' αυτό, άσχετα αν είναι καθαρόαιμα ή όχι. Πιστεύω δεν έχει να κάνει με την καθαρότητα αυτό, είναι γραμμένο στο DNA του σκύλου.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Θα το ξαναπώ η δικιά μου μέσα στο χώρο της μου το δείχνει... έξω???? θα ψάχνω να την βρω θα κόψει πέρα!!!!! πολλά παίζουν ρόλο!!!!!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εντύπωση μου κάνει annouko αυτό που διάβασες. Είναι τόσο φιλικά από φύση τους με οτιδήποτε..ένα μόνο πράγμα είχε κάνει η δικιά μου καλή της ώρα εκεί που είναι, είχε δαγκώσει σκύλο που επιτέθηκε στην άλλη μας σκύλα, είχα μείνει άναυδη τότε..
Και μενα μου εκαναν εντυπωση αυτα που εγραψε ο Blade γι'αυτο κ το'ψαξα.

Επειδη παντα εχω την εντυπωση οτι θα χαζογελαει σε ολους (αν κ ειχε πει η κτηνιατρος μας "αν μπει καποιος στο σπιτι κ αρχισει να ψαχνει τα συρταρια τοτε θα δειτε μια αλλη Shiva" εμεις απλα χαμογελασαμε κ φυσικα το ξεχασαμε γιατι ειπαμε σιγα... η δικια μας? μπααααα..)

Κ επειδη επισης σε οσα αρσενικα δεν μπορουν να την βαλουν κατω απλα τους γαυγιζει κ γυριζει την πλατη ηρεμα ελεγα παλι "η δικια μας? μπααα.."

Αλλα τωρα και εσυ με βγαζεις επισης λαθος κ τελικα μαλλον το εχει η συγκεκριμενη φυλη αφου η δικη σου κοπελα εδειξε οτι τελικα το'χουν!
Μαλλον αυτα τα σκυλια ειναι "ηρεμη δυναμη"!

Πραγματικα ομως δεν το πριμενα με τπτ γι'αυτο κ αρχισα την αναγνωση!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εμενα ο σκυλος που εχω τωρα ειναι μονο συναγερμος,οταν ειχε τυχει ενα περιστατικο και ηταν μπροστα δεν αντεδρασε καθολου!

αλλωστε ο σκυλος καποτε ηταν λυκος,δεν ειχε ενστικτο προστασιας του ανθρωπου,και καποιες ρατσες δεν περασαν καθολου το σταδιο του φυλακα γιατι εξημερωθηκαν κατ ευθειαν για αλλη εργασια

και το οτι ο λυκος θα φυλαξει την αγελη του η την περιοχη του δεν ειναι το ιδιο!

και στο κατω κατω το ενστικτο της προστασιας του αφεντικου δεν μεταφραζεται σε <<καλος φυλακας>>
εγω με τον τελευταιο ορο εννοω κατι πιο εξιδεικευμενο που με χρονια επιλεκτικης εκτροφης εχει γινει απο απλο ενστικτο,ικανοτητα!
δηλαδη τι πρεπει να γινει με ολα αυες τις ιστοριες να γειωσουμε ολα αυτα για γονιδια προσωπικοτητας και dna και να πουμε τι,οτι ολα τα σκυλια κανουν για ολα...
οχι αν θες συγκεκριμενα χαρακτηριστικα πας σε καποια συγκεκριμενη φυλη τελος!

βεβαια ακυρο και το μαρκετινγκ του στυλ πολυ καλος χαρακτηρας θαυμασιο σκυλι παρε ρατσα οπωςδηποτε γιατι αυτα τα βρισκεις και σε ημιαιμα,αλλα ομως δεν τα βρισκεις

και αυτη η καραμελα οτι ο σκυλος θα σε προστατευσει μεχρι εσχατων δεν ισχυει,με τι gameness θα το κανει; και το ενστικρο της αυτοσυντηρησης;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Κι εγώ δεν νομίζω ο σκύλος να σε προστατευσει μέχρι εσχάτων. Αρεσκόμαστε σε τέτοιες ροζ ιστορίες, μας συγκινούν, πουλάνε πώς να το κάνουμε. Βλέπουμε σκύλους να κοιμούνται σε νεκροταφεία και λέμε ο άνθρωπος του θα πέθανε και τον περιμένει..κι αυτός μπορεί να είναι αδέσποτος να βρήκε ησυχία και να ρίχνει έναν υπνάκο!
Τώρα όσο για τον λύκο, το ότι φυλούσε την αγέλη του είναι μία ένδειξη ότι και ο σκύλος το έχει να φυλάξει την αγέλη του, συνεπώς εμάς. Το πόσο καλά θα το κάνει εξαρτάται από την εκπαίδευση.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
οπως και να χει με τα ενστικτα του λυκου,αυτα εχουν ψιλοσβησει με τα χρονια εαν δεν συντηρουνται με επιλεκτικη εκτροφη!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...και αυτη η καραμελα οτι ο σκυλος θα σε προστατευσει μεχρι εσχατων δεν ισχυει, με τι gameness θα το κανει; και το ενστικρο της αυτοσυντηρησης;
Ναι... φοβερά ενδιφέρουσα και σημαντική παρατήρηση!
Θα μας έπαιρνε αρκετό χρόνο να το κουβεντιάσουμε... και δυστυχώς, δεν έχω σήμερα, αλλά επιφυλάσσομαι...

Και θα συμφωνήσω, επίσης, ότι σε πολλές περιπτώσεις το ένστικτο έχει γίνει ικανότητα (αν θέλεις, "εξειδίκευση")...

Ομως, έτσι, να θίξω ελάχιστα τα θέματα αυτά:

- "Μέχρι εσχάτων"...
Αυτό που αποκαλώ συχνά (και γίνομαι γραφικός) "τα ιερά και τα όσια"... εννοώντας το επίκεντρο της φωλιάς και τον στενό πυρήνα της "αγέλης"... τη "σημαία"... τον "αρχηγό"... και, ακόμα περισσότερο, τα αδύναμα μέλη...
Που χρειάζεται ισχυρό ταμπεραμέντο... και αυτοπεποίθηση...
Και λίγο φόβο... μιάς και "το σκυλί που φοβάται, φυλάει το κοπάδι"... ή, αν θέλεις, το σκυλί (και, σε πάρα πολλές περιπτώσεις, ακόμα και ο άνθρωπος) τη στιγμή που θα φοβηθεί (πολύ! - δεν μιλάω για τον πανικό - και δεν μιλάω για το "φοβικό" σκυλί) μπορεί να κάνει πράγματα απίστευτα... και ανομολόγητα...

- Gameness...
Αυτή την έννοια, όσο και να τη μελετάω, όσο και να την διαβάζω εδώ μέσα... δεν έχω μπορέσει ακόμα να την προσδιορίσω στο μυαλό μου...
Εννοούμε φλογερό ταμπεραμέντο? Εννοούμε κυριαρχικότητα?

- Αυτοσυντήρηση...
Το σημαντικότερο ένστικτο... γι' αυτό έγραψα παραπάνω "να έχει φοβηθεί πολύ", να νιώθει κίνδυνο ανυπέρβλητο... τότε, το ξεπερνάει...
Αν θέλεις, αντίστροφα, το ένστικτο αυτοσυντήρησης είναι τόσο ισχυρό, που με την κίνηση αυτή, ο σκύλος (ενδεχομένως) δείχνει ότι αυτός είναι ο μόνος δρόμος για να σωθεί...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το gameness εγώ έχω καταλάβει ότι είναι η τάση να επιμένει το σκυλί όσο δεν τα καταφέρνει -και αυτό να αυξάνεται εκθετικά
δηλαδή ένα σκυλί που ξεκινάει έναν καβγά με έναν ασβό (ζώο με τεράστιο gameness) και δεν τον σταματάει παρόλο που βλέπει ότι δεν έχει καμία επιτυχία ότι κι αν δοκιμάζει ,έχει πολύ gameness

γενικά ένα σκυλί που επιχειρεί να αμυνθεί εις το όνομα της αγέλης του δεν δείχνει ότι είναι ικανό να φυλάξει
άμα του βάλει ο "εχθρός" τις φωνές και αυτό τρέξει να κρυφτεί το αποδυκνείει κιόλας
και πάλι βέβαια υπάρχουν σκύλοι που δεν θα επιχειρήσουν καν να αμυνθούν
υπάρχουν σκύλοι που όπως αράζουν στην αυλή μόνα τους,μπορεί να δούν κάποιον με κουκούλα και πολύ ύποπτο περπάτημα να πηδάει την περίφραξη και
να αδιαφορήσουν τελείως
να τρέξουν να κρυφτούν στο σκυλόσπιτο
να γαυγίζουν και μόλις αυτός τρέξει προς τα επάνω τους να κρυφτούν στο σκυλόσπιτο
να πάρουν το μπαλάκι τους και να πάνε να του το δώσουν
και πολλά άλλα που δεν θα δείχνουν καμία διάθεση να φυλάξουν τίποτα
ή δεν υπάρχω κάν?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.323
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc