Μπορούν όλα τα σκυλιά να φυλάξουν;


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ναι αλλα μαχητικοτητα και μαχη μεχρι εσχατων εγω εννοω μαχη με την σημασια της λεξεως!
τωρα αν καποιος τον διακτινισει ή κραταει οπλο και ο σκυλος ορμησει δεν νομιζει απο την πλευρα του να ειναι θυσια,μαλλον ετσι το βλεπει ο ανθρωπος,και εμενα το κοκονι μπορει να μπει σε κινδυνο εν αγνοια του και να πεθανει αλλα να παλεψει μεχρι θανατου με ολη τη σημασια της λεξης για μενα δυσκολα!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εισαι λιγο πιο ιδεαλιστης και εγω πιο πραγματιστης νομιζω το 20% ειναι παρα πολυ,
χωρις να θελω να σε προσβαλω,
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έκανα αναφορά στην υπόθεση που έχω κάνει περί gameness και μετά επανήρθα στο αρχικό θέμα περί του αν κάνουν όλοι οι σκύλοι για φύλακες
και ανέφερα παραστατικά παραδείγματα σκύλων που δεν κάνουν για φύλαξη
δεν έκανα συνδιασμό του gameness με την φύλαξη
πιστεύω πως η ερμηνεία της αμαλίας μαχητικότητα + επιμονή ήταν λακωνικότερη του λακωνικού βέβαια (αλλά εγώ δεν το έχω αυτό το χάρισμα ,όσο κι αν προσπαθήσω...και!!!δεν είμαι ο μόνος!!!for whom the bell tolls σε άψογα...)

κάπου πιο κάτω αναφέρθηκε σκυλοκαυγάς -ο ασβός σας χάλαγε ρε παιδιά????:lol:
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πρόσφατα αναφέρθηκε σε ομάδα στο face, το τέλος εξαιρετικού γεννήτορα ΜτΗ...ο οποίος κυνήγησε λύκους...και εν τέλει βρήκαν τα αποφάγια του.
Για ποιον λες;
(Απαντήσεις του τύπου φτιάξε face για να μάθεις δεν γίνονται αποδεκτές...)
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...μπορει να μπει σε κινδυνο εν αγνοια του και να πεθανει αλλα να παλεψει μεχρι θανατου με ολη τη σημασια της λεξης για μενα δυσκολα!
Πολύ, πολύ δύσκολο, για κάθε είδους σκυλί...

Αλλά, ξέρεις τι ορισμό δίνουν μερικοί για τον ήρωα:
Είναι αυτός που θα φοβηθεί - παγώσει 1-2 δευτερόλεπτα αργότερα από τους υπόλοιπους... έτσι, οι υπόλοιποι θα τον έχουν (για πάντα) στο μυαλό τους σαν ήρωα... βέβαια, μέσα σε αυτά τα 1-2 δευτερολεπτα, πολλά μπορεί να συμβούν... από το να φάει εκείνος τη σφαίρα, μέχρι να δημιουργηθεί άλλος ένας (αστικός?) θρύλος...

1. εισαι λιγο πιο ιδεαλιστης και εγω πιο πραγματιστης...

2. ...νομιζω το 20% ειναι παρα πολυ...

3. ...χωρις να θελω να σε προσβαλω...
1. Θεωρώ ότι έχεις (απόλυτο) δίκιο... αυτό το ξέρουν και οι πέτρες που με έχουν συναντήσει...:cool:
Αλλά, ξέρεις τι γίνεται καμμιά φορά? Με αυτό τον ιδεαλισμό μου, να πιστέψω (λανθασμένα) ότι ο σκύλος μου είναι εκεί, ακλόνητος... ότι, εδώ και τώρα, ετοιμάζεται να πεθάνει για μένα... και, έτσι, να πάω εγώ μπροστά, ξέροντας (λανθασμένα) ότι, μόλις τώρα, με ξεπερνάει και ξεχύνεται στον εισβολέα... και, έτσι, ο σκύλος μου θα πιστέψει (λανθασμένα) ακαριαία, ότι ο αρχηγός του (τα "ιερά και τα όσια") έχει "gameness" και έχει ήδη αρχίσει τη μάχη... και ότι τόχει, ρε παιδί μου... και, έτσι, ξεχύνεται (σωστά) μαζί μου, εκείνος μπροστά και ψηλά... και, έτσι (ας μην φτάσει ποτέ η ώρα) υπάρχει η πιθανότητα να έρθει (σωστά)το αποτέλεσμα...

2. Το 20% είναι μιά καλή στατιστική για πολλά πράγματα... οι γνωστές εξαιρέσεις του 20% που φέρνουν το αποτέλεσμα του 80%...

3. Οσο καιρό "μιλάμε" εδώ μέσα, δεν έχει περάσει από το μυαλό μου ότι έχεις θελήσει ποτέ να με προσβάλεις...:)
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
σωστο το σκεπτικο σου,αφθυποβολη λεγεται νομιζω,ειναι καλο να εισαι ιδεαλιστης,προσπαθω και εγω πολυ!:D
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ο παραπανω σκυλος θα κυνηγησε τους λυκους τον ξεμοναχιασανε του στησανε ενεδρα και του επιτεθηκαν σαν αγελη μαλλον,,, ενα τσοπανοσκυλο παντως στο χωριο της μανας μου ενα λυκο που μπηκε μεσα στο μαντρι τον σκοτωσε,,, και το τσοπανοσκυλο αυτο το ειχαν δεμενο με αλυσιδα με κρικο περασμενο μεσα σε μπετοβεργα που ηταν ξαπλα στη γη,, δηλαδη το σκυλι πηγαινε πανω κατω ευθεια ολο το οικοπεδο και αριστερα δεξια οσο του επετρεπε η αλυσιδα,,, γιατι δεν πορουσε να το κρατησει η περιφραξη,, πηγα το ειδα μια φορα,, ο διαβολος μεταμορφωμενος ειναι,, αγριεμενο οσο δεν παει αλλο τεραστιο ,,, ενα κατι σαν το παρακατω ειναι αλλα μονιμος δειχνη δοντια,,, και ειναι και θυληκο,,
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
σωστο το σκεπτικο σου,αφθυποβολη λεγεται νομιζω,ειναι καλο να εισαι ιδεαλιστης,προσπαθω και εγω πολυ!:D
Αντε, για να σε κάνω να γελάσεις, "Παρασκευιάτικα"...

Με την αυθυποβολή που σου περιέγραψα, υπάρχουν και χειρότερα:

Βλέποντας "πατέρα και υιό" να έχουν αρχίσει τη μάχη... να ξεθαρέψει και να βγει από τις σκοτεινές σκιές που είχε κρυφτεί... το μαύρο το σκυλί (το άκοπο Cane Corso - το ξυρισμένο Rottweiler), να ξεπετάγεται και να χυμάει να του αρπάξει το πόδι... και, τελικά, ή μοναδική δαγκωνιά που θα φάει ο τρομακτικός εισβολέας, να είναι αυτή!!!:D
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
τα θηλυκά είναι καλύτεροι φυλακες από τα αρσενικά η δεν παίζει ρολο...?
στην φύλαξη από εισβολέα τι εκπαίδευση γίνεται???
ξεκινάς με μανίκι κανεις κάτι άλλο...
υπάρχει κάποιος να μας πει 2 πράγματα πιο αναλυτικά που το έχω κάνει στην πράξη???
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Κι εγώ δεν νομίζω ο σκύλος να σε προστατευσει μέχρι εσχάτων. Αρεσκόμαστε σε τέτοιες ροζ ιστορίες, μας συγκινούν, πουλάνε πώς να το κάνουμε. Βλέπουμε σκύλους να κοιμούνται σε νεκροταφεία και λέμε ο άνθρωπος του θα πέθανε και τον περιμένει..κι αυτός μπορεί να είναι αδέσποτος να βρήκε ησυχία και να ρίχνει έναν υπνάκο!
Τώρα όσο για τον λύκο, το ότι φυλούσε την αγέλη του είναι μία ένδειξη ότι και ο σκύλος το έχει να φυλάξει την αγέλη του, συνεπώς εμάς. Το πόσο καλά θα το κάνει εξαρτάται από την εκπαίδευση.
+++++
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
στον ρομαντισμο που διαβασα θα συνεισφερω με το δικο μου ακυρο λιθαρακι.....

ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ...(αυτη ειναι η αποψη μου)

και για εμενα ο σκυλος ειναι καθρεπτης του χειριστη του αφεντικου του αρχηγου του οπως θες πες το
αν ο σκυλος απο μικρος δουλευτει σε σεναρια θα αποδωσει τα αναλογα.
οταν ξεκιναει καμια φορα ενας σκυλος την εργασια λεμε μην πονεσει μαλακα μαλακα για να μην το συνδεσει με τον πονο.... αυτο ειναι εκπαιδευση

τα σεναρια ειναι αυτα που ζει καθε μερα ο λυκος που δεν εχει καμια σχεση με τα δικα μας ζωντανα ... καθε μερα.

για τον λυκο που αναφερθηκε τοσο πολυ το δαγκωμα ειναι επιβιωση
για τα δικα μας τα σκυλια ειναι παιχνιδι εργασια σπορ και θα φανε το βραδυ και μια χαρα ζωαρα θα κανουνε
ο λυκος ομως αυτα τα ενστικτα τα αναπτυσει αιωνες τωρα χωρις την βοηθεια μας.

φυλαξη ναι ολα τα σκυλια θα βγαλουν πλεων εμεις οριζουμε τι θελουμε να κανουν φυλαξη το τι ζημια θα κανει ο σκυλος ειναι αλλο θεμα.
τα εκτρεφουμε τοσα χρονια με σκοπο να ειναι ενα μεγαλο ποσοστο του χαρακτηρα τους αδια κασετα που γραφουμε εμεις το σεναριο.

οτι του γραψεις λοιπον για εμενα ετσι θα επαναλαβει.

(δεν αντιπαρατιθεμαι σε κανενα με το σχολιο απλα ειναι η αποψη μου)
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Στοιχεία φύλαξης είναι πιθανόν να βγάλουν πολλοί σκύλοι,αλλά αυτό έχει να κάνει με την φυλή,την εκτροφή,το βιώματα και την εκπαίδευση του σκύλου.

Πολλοί μπερδεύουν την φύλαξη,με κάτι που μοιάζει με φύλαξη.
Παράδειγμα,το να γαβγίσει ο σκύλος σε κάποιον που του μοιάζει περίεργος σαφώς και είναι ένα θετικό στοιχείο,αλλά δεν είναι φύλαξη.Άλλωστε δεν είναι πάντα θεμιτό να γαβγίζει ο σκύλος.

Επίσης τα γνωστά μαντρόσκυλα που ωρύονται πίσω από ένα φράχτη κατά το πλείστον είναι ανίκανα να υπερασπιστούν τον χώρο τους .
Πολλοί μπερδεύουν το φόβο που βγάζει ο σκύλος με την φύλαξη,κάτι που είναι λάθος.
Πόσο μάλλον αν σκεφτεί κανείς πως πολλά τέτοια σκυλιά έχουν περάσει εκπαίδευση φύλαξης..
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
τα έχω πάρει ειλικρινά στο κρανίο...:mad:
είχα καλεσμένους για φαγητό και φυσικά η κουβέντα πήγε στα σκυλιά λόγω μικρού.
γυρνάει λοιπόν ο άντρας καλής μου φίλης και λέει πως είχε μικρός ένα καθαρόαιμο βελγικό ποιμενικό..(το προσπερνάω με ένα χαζό-σχόλιο)
και συνεχίζει λέγοντας πως ήταν και εκπαιδευμένο για φύλακας...
ενδιαφέρον σκέφτομαι για κάτσε να ρωτήσω...
και περνώ την απάντηση στο πως θα κανεις ένα οποιοδήποτε σκυλί φύλακα...
μα είναι απλό...

δένεις τον σκύλο σε μια αλυσίδα μόνιμα και τον τσιτώνεις κουνώντας του μια εφημερίδα...
έτσι το σκυλί αγριεύει και δεν το πλησιάζει κανεις και γίνεται φύλακας...
μου άναψαν λαμπάκια παίζει να έβγαλα και καπνούς...
τον διέκοψα δεν είχα και την ψυχραιμία να μπω σε κουβέντα...
και αναρωτήθηκα για ακόμα μια φορα μέσα στο φτωχό μου το μυαλό για ποσο απαίδευτος είναι ο γύρω κόσμος μου
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Εκεί παίρνεις βαθιά οχτώ βαθιές ανάσες. Άμα δεν ηρεμήσεις με τις οχτώ, παίρνεις καμιά 15αριά κοφτές να ζαλιστείς από την υπεροξυγόνωση. Αφού τέλοσπάντων έχεις ρίξει κάπως την αρτηριακή πίεση, με ήρεμη φωνή γεμάτη απορία του λες "πες μου ότι τόσο καιρό που σε ξέρω δεν κατάλαβα λάθος ότι δεν είσαι ηλίθιος".
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δυστυχώς δεν μπορώ σε τέτοιες στιγμές να μιλήσω ψύχραιμα γι αυτό προτιμώ να μην μιλήσω...
λυπήθηκα την σκυλά του που έζησε μαρτυρικά μέχρι τα 15 της δεμένη
αλλα λυπήθηκα και την φίλη μου που είναι μαζί του...

και λυπάμαι για όλα αυτά τα σκυλιά που αυτή τη στιγμή
που το δικό μου κοιμάται πάνω στο πουπουλένιο πάπλωμα
βρίσκονται δεμένα φοβισμένα και μονα μέσα σε κρύο και βροχή
για να προστατέψουν μάντρες παλιοσίδερα ακόμα και της υποτιθέμενες οικογένειες τους
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
και λυπάμαι για όλα αυτά τα σκυλιά που αυτή τη στιγμή
που το δικό μου κοιμάται πάνω στο πουπουλένιο πάπλωμα
βρίσκονται δεμένα φοβισμένα και μονα μέσα σε κρύο και βροχή
για να προστατέψουν μάντρες παλιοσίδερα ακόμα και της υποτιθέμενες οικογένειες τους
Άστα να πάνε, έτσι ακριβώς όπως λες νοιώθω κι εγώ. Κάποια αδέσποτα ζουν καλύτερη ζωή από το μαρτύριο που περνάνε αυτά τα σκυλιά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc