Μυρωδια σκυλου!


tzinaki_21

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2013
48
99
Καλησπερα σε ολους...Εδω και 5 μερες η αδερφη μου υιοθέτησε ενα μπασετ χαουντ 6χρονων αρσενικο το σκυλι εμενε κανονικα μεσα σε σπιτι κ ξερει απο βασικη υπακοη...Οταν λοιπον το πηρε το πήγαμε κτηνιατρο ηια εξετασεις κ τα σχετικα κ μας ειπε οτι ειναι υγιής κ ολα καλα...Ωστοσο το σκυλι εχει τρελα εντονη μυρωδια κ το λεω εγω που εχω 3 σκυλια.μεσα στο σπιτι ακομα κ εγω δεν την αντεχω τοσο εντονη σκυλιλα δλδ το χειμωνα με κλειστα παραθυρα θα παθαινει ασφυξία (n)πραγματικα δεν ξερω πως να την βοηθησω μπανιο το εκανε κολωνια του πηρε καθαρισμα τοπικο του εκανε κ παλι δεν λεει να ξεμυρισει...της προτεινα να δοκιμασει μια τροφη καλυτερη μπας και φτιαξει το πράγμα...Επισης το σκυλι βγαινει τελευταία βολτα 12 το βραδυ κ μεχρι τις 7 που σηκωνεται η αδερφη μ της εχει κανει ηδη τσισα μεσα αυτο τωρα φεν ξερω αν το κανει απο αντιδραση η ειναι θεμα προσαρμογης ωστοσο ενω ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ειχε πει οτι γενικα δεν εκανε ποτε μεσα στο σπιτι τωρα που τοβ ξαναρωτησαν ειπε οτι εφευγε κ του ειχε.μονιμα ανοιχτη την μπαλκονόπορτα αν ειναι ετσι τι πρεπει να κανει; να ξεκινήσει απο την αρχη να τον μάθει; η να του δωσει χρονο κ αν φτιαξει εφτιαξε;γιατι ειναι κ το σκυλι σε σχετικα μεγαλη ηλικία....αν υπάρχει καποιος γνωστης της ρατσας για εξτρα συμβουλη η καποιος που του χει τυχει κατι αναλογο...Ευχαριστώ :) και.μια φωτο του κυριου ετσι για το καλωσόρισμα :p
 

Attachments

  • Like
Reactions: vek


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
46
Χαχα
Μπασε!
Από τις αγαπημένες μου σκυλοφατσες.
Δεν είμαι ειδήμων αλλά ξέρω οτι έχουν έντονη μυρωδιά, πιο έντονη απο αλλες ράτσες! Σε συνάντηση πού είχα πάει κάποτε σε ανοιχτό χώρο με ιδιοκτήτες μπασε το είχα καταλάβει ( μύριζε το χερι έντονα αν χαιδευα κάποιο) & το έλεγαν όλοι οι κάτοχοι...
 
  • Like
Reactions: tzinaki_21


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, γιατί το έδωσε αν επιτρέπεται;
Τον έχετε ρωτήσει για την μυρωδιά;
 
  • Like
Reactions: tzinaki_21


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@tzinaki_21 Το μπανιο και οι κολωνιες δεν κανουν τιποτα. Το μπανιο μαλιστα κανει κακο στο δερμα και το τριχωμα του σκυλου. Σιγουρα μια πολυ καλη τροφη (πχ. platinum) και ακομα καλυτερα barf και μυλοξυδο απαστερειωτο φυσικο απο τα βιολογικα ή απο το my market καθε μερα μια με δυο κουταλιες της σουπας μαζι με την τροφη. Δεν ειναι πολυ ακριβο, περιπου 2,5 ευρω το μισο λιτρο. Τουλαχιστον στα δικα μου κουταβια 9 μηνων τωρα και το τριχωμα λαμπει χωρις να εχουν κανει ποτε μπανιο και δεν μυριζουν καθολου ουτε το τριχωμα-δερμα ουτε η αναπνοη τους.
Τρωνε barf απο 5 μηνων. Μια δοκιμη δεν βλαπτει και η barf κοστιζει περιπου το ιδιο η και λιγοτερο απο μια καλη ξηρα αρκει να μπορεις να αφιερωσεις λιγο παραπανω χρονο.
 
  • Like
Reactions: tzinaki_21


tzinaki_21

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2013
48
99
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, γιατί το έδωσε αν επιτρέπεται;
Τον έχετε ρωτήσει για την μυρωδιά;
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μετακομισε κ δεν δεχοντουσαν σκυλια νομιζω δεν χρειάζεται να πω κατι παραπάνω για το ποσο το αγαπησε ωστόσο τα παρουσιαζει κ ολα μελι γαλα το σκυλι πρεπεθ να χει να κανει μπανιο πανω απο δυο χρονια....
 


tzinaki_21

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2013
48
99
@tzinaki_21 Το μπανιο και οι κολωνιες δεν κανουν τιποτα. Το μπανιο μαλιστα κανει κακο στο δερμα και το τριχωμα του σκυλου. Σιγουρα μια πολυ καλη τροφη (πχ. platinum) και ακομα καλυτερα barf και μυλοξυδο απαστερειωτο φυσικο απο τα βιολογικα ή απο το my market καθε μερα μια με δυο κουταλιες της σουπας μαζι με την τροφη. Δεν ειναι πολυ ακριβο, περιπου 2,5 ευρω το μισο λιτρο. Τουλαχιστον στα δικα μου κουταβια 9 μηνων τωρα και το τριχωμα λαμπει χωρις να εχουν κανει ποτε μπανιο και δεν μυριζουν καθολου ουτε το τριχωμα-δερμα ουτε η αναπνοη τους.
Τρωνε barf απο 5 μηνων. Μια δοκιμη δεν βλαπτει και η barf κοστιζει περιπου το ιδιο η και λιγοτερο απο μια καλη ξηρα αρκει να μπορεις να αφιερωσεις λιγο παραπανω χρονο.
Το γνωριζω για το μπανιο αλλα επρεπε να κανει ετσι κ αλλιως οχι μονο λογω μυρωδιας με μηλοξυδο επίσης το δοκιμασαμε γτ βαζω κ εγω στις δικες μου μενει μονο η αλλαγη τροφης να δουμε....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πέρα από το θέμα της τροφής που μπορεί να ευθύνεται έως ένα βαθμό, το πρώτο που θα έπρεπε ίσως να ελέγξετε είναι δερματικά προβλήματα. Η φυλή, λόγω του ότι έχει ζάρες, είναι πολύ επιρρεπής σε πυοδερματίτιδες, σύμπτωμα των οποίων είναι και η άσχημη μυρωδιά.
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εμένα η αδερφή μου είχε μπασε δεν μύριζε , απλώς του καθάριζε συχνά τις αυτούμπες με μηλοξυδο :). ρίξε μια ματιά στα αυτιά του και στα δοντια του προσεχτικα. Η τροφή βοηθάει παρα πολύ και μπάνιο αφού το δει κτηνίατρος οπως είπε και η @vmode για μυκητες η αλλα δερματικά με ένα απαλό αντιαλλεργικό σαμπουάν και όχι κολώνιες μέχρι να λυθει το προβλημα. ΝΑ σας ζήσει ο αυτουμπας :)