Μυρωδια σπιτιου με κατοικιδιο




Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Χαχαχαχα,οχι κανείς!είναι όντως ακριβό το ντετόλ,εγώ το πετύχαινα σε προσφορές...αλλιώς πάρε ενα μπουκαλάκι σπρέι και βάλε μέσα νερό με ξύδι,κάνει δουλειά!
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Επειδή στο μάθημα με το κάρβουνο έλειπα, θα μπορούσες να επεκταθείς λίγο;
Το καρβουνάκι του λιβανίσματος κάνει;
Αν είναι απλό κάρβουνο (χωρίς άλλες προσμείξεις - πως φαίνεται ότι δεν λιβανίζω) κάνει. Και είναι τόσο αβλαβές που κάνει να το βάλεις και στο ψυγείο.
Το detol εγώ το αποφεύγω, όπως και κάθε είδους ισχυρό καθαριστικό εκτός αν είναι ανάγκη (εξαιρείται το μπάνιο :rolleyes:) . Ξύδι και λίγο αζαξ για το πάτωμα να μυρίζει πιο ωραία, απλά σφουγγαρίζω με ζεστό νερό. Αυτό με το πράσινο σαπούνι μου αρέσει και εμένα, ούτε πολύ βαριά μυρωδιά και καθαρίζει καλά.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν στίβουν μόνο τα πλακάκια!
Την περισσότερη ζημιά την κάνουν οι αρμοί...οπότε 1 φορά το χρόνο βούρτσιμα με καθαριστικό αρμών!
Καλό είναι ο σκύλος να μην βρίσκεται σπίτι όταν καθαρίσετε με καθαριστικό αρμών...
Εμ! Οταν ο αντρας ειναι νοικοκυρης, φαινεται! Αυτο ηθελα να πω κ εγω: Δωστε σημασια στους αρμους των πλακακιων. Οταν σφουγγαριζετε, τριψτε καλα τους αρμους. Τραβανε πολυ ευκολα μυρωδια οι ατιμοι!

Επισης, τα μαραμαρινα πατωματα θελουν καθαρισμα με ειδικο υγρο για μαρμαρα. Το μαρμαρο τραβαει κ εγκλωβιζει τη μυρωδια κ μετα θελει τριψιμο στα 4.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ρε παιδιά μήπως να αρχίσω να ψάχνομαι; Μήπως είμαι βρωμιάρης; Μια ζωή με ζώα το σπίτι δεν θα το πεις βρώμικο αλλά μια μόνιμη αδιόρατη μυρωδιά ζώου υπάρχει, όσο και να καθαρίσεις.
Υπάρχει παντού, στον αέρα, στα έπιπλα, παντού.
Όπως και να το κάνουμε, ότι και να κάνουμε ένα σπίτι με ζώα ποτέ δεν θα μυρίζει σαν ένα σπίτι χωρίς.
Απλώς για λίγες ώρες υπάρχει μια ψευδαίσθηση φρεσκάδας μέχρι να ξεθυμάνει το άζαξ.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εμ! Οταν ο αντρας ειναι νοικοκυρης, φαινεται! Αυτο ηθελα να πω κ εγω: Δωστε σημασια στους αρμους των πλακακιων. Οταν σφουγγαριζετε, τριψτε καλα τους αρμους. Τραβανε πολυ ευκολα μυρωδια οι ατιμοι!

Επισης, τα μαραμαρινα πατωματα θελουν καθαρισμα με ειδικο υγρο για μαρμαρα. Το μαρμαρο τραβαει κ εγκλωβιζει τη μυρωδια κ μετα θελει τριψιμο στα 4.

Για τα μάρμαρα υπάρχουν ειδικά υγρά αδιαβροχοποίησης που
ελαχιστοποιούν την απορροφητικότητα και φυσικά μετα ειδικό
υγρό για μάρμαρα.
 
  • Like
Reactions: LaCat and l.Kyveli




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
για τα μαρμαρα στο τζακι απο τα ψητα εχουμε τιποτα καλο;

Πως δεν έχουμε...

Αν ψήνεις στο τζάκι καλα ειναι να αλλάζεις τζάκι καθε χρονο.
Τι θα κάνουμε εμείς οι μαρμαράδες θα πεινάσουμε;
Και να εχεις το τηλ. της πυροσβεστικής στέντ μπάι:D
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πως δεν έχουμε...

Αν ψήνεις στο τζάκι καλα ειναι να αλλάζεις τζάκι καθε χρονο.
Τι θα κάνουμε εμείς οι μαρμαράδες θα πεινάσουμε;
Και να εχεις το τηλ. της πυροσβεστικής στέντ μπάι:D
χαχαχαχαχα
οκ,θα ξεκινησω με το να φτιαξω τζακι,οταν φτιαξω και σπιτι.............λεμε τωρα.
 


anastasiak

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2013
100
243
Για ξύλινα πατώματα πολύ ωραίο μίγμα είναι και το μηλόξυδο αραιωμένο σε νερό μαζί με 10 σταγόνες αιθέριο έλαιο πορτοκάλι. Μυρίζει πολύ ωραία! Και για τους αρμούς από τα πλακάκια ένα πολύ ωραίο καθαριστικό είναι μαγειρική σόδα με ξύδι. Καθαρίζει και φεύγει και η μυρωδιά. Για τα χαλιά ρίχνουμε σόδα πάνω στο υγρό "ατύχημα" και το αφήνουμε να στεγνώσει. Σκουπίζουμε με ηλεκτρική και το πλένουμε τοπικά με ξυδόνερο ή όποιο καθαριστικό για χαλιά θέλουμε.;)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είχες ξανά σκύλο; Το σπίτι με σκύλο σπάνια δεν θα έχει κάποια μυρωδιά σε σχέση με σπίτια που δεν έχουν ζώα.
Μια καλή λύση πέρα από σκούπα και σφουγγάρισμα είναι τα αρωματικά που μπαίνουν στην πρίζα.
Κάτσε καλέ, άμα ο σκυλος δεν τα κανει μέσα στο σπιτι, τότε πώς θα μυρίζει το σπιτι σκυλιλα;; Εγώ έχω ζήσει σε τρία σπιτια μεχρι τώρα με το Μουφ και ούτε μυρίζω τίποτα, ούτε μυρίζει κανένας επισκέπτης, συμπεριλαμβανομένου και του στριμμένου περί τα σκυλιά αδερφού μου.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κάτσε καλέ, άμα ο σκυλος δεν τα κανει μέσα στο σπιτι, τότε πώς θα μυρίζει το σπιτι σκυλιλα;; Εγώ έχω ζήσει σε τρία σπιτια μεχρι τώρα με το Μουφ και ούτε μυρίζω τίποτα, ούτε μυρίζει κανένας επισκέπτης, συμπεριλαμβανομένου και του στριμμένου περί τα σκυλιά αδερφού μου.
Ίσως έχω πολύ ευαίσθητη όσφρηση αλλά στη μύτη μου ο σκύλος έχει μια μυρωδιά σώματος που την αναδύει στο χώρο.
Όταν λέω σκυλίλα δεν εννοώ απαραίτητα ότι βρωμάει.
Είναι και σκυλιά που είναι άοσμα, σαν γάτες. Ξέρω πως τα Σέτλαντ, τα Ακίτα και ενδεχομένως άλλα δεν μυρίζουν καθόλου.
Ίσως οι Αυστραλέζοι να ανήκουν σε αυτές τις φυλές. :)
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
για τα μαρμαρα στο τζακι απο τα ψητα εχουμε τιποτα καλο;
Λάδι και λίπος
Το λάδι διεισδύει βαθιά στους πόρους των διακοσμητικών πετρωμάτων και δημιουργεί λεκέδες που πρέπει να αφαιρεθούν το συντομότερο δυνατόν, γιατί σε αντίθετη περίπτωση γίνονται ιδιαίτερα επίμονοι. Επίσης, το λίπος μπορεί να διεισδύσει βαθιά κάτω από την επιφάνεια δημιουργώντας σκούρους λεκέδες.

Ο λεκές από λάδι, όταν είναι πρόσφατος, μπορεί να αφαιρεθεί, αν καλυφθεί με ένα στρώμα προσροφητικού υλικού, όπως σκόνη τάλκη ή σεπιόλιθου, που πρέπει να μείνει για λίγο χρόνο επάνω στον λεκέ για να δράσει.

Για τους λεκέδες από λάδια και λίπη μπορούν να χρησιμοποιηθούν επιθέματα από σεπιόλιθο ως προσροφητικό υλικό και White spirit (ελαφρύ πετρέλαιο) και/ή τολουόλιο ως καθαριστικό διάλυμα. Το επίθεμα χρειάζεται να καλυφθεί με ένα φύλο πλαστικού (πολυαιθυλένιο) για να αυξηθεί ο χρόνος δράσης του διαλύτη.

Σημειώνεται, επίσης, ότι τέτοιοι λεκέδες μπορούν να αφαιρεθούν:

  • Mε οργανικό διαλύτη, όπως αιθυλικό αιθέρα, τριαιθανολαμίνη κ.ά., που εφαρμόζεται στη λερωμένη επιφάνεια μαζί με ένα παχύ στρώμα προσροφητικού υλικού. Ανάλογα με το πόσο επίμονος είναι ο λεκές, η διαδικασία καθαρισμού πρέπει να επαναληφθεί περισσότερες από μια φορές, ανανεώνοντας κατά τακτά διαστήματα το προσροφητικό υλικό, στο οποίο συγκεντρώνεται το λάδι ή το λίπος που δημιούργησε το λεκέ. H διαδικασία καθαρισμού χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή γιατί μπορεί το προσροφητικό υλικό να εμποτιστεί έντονα με το λάδι ή το λίπος, με αποτέλεσμα να παρατηρηθεί επαναδιείσδυσή τους στο πέτρωμα όταν αυτό είναι πολύ πορώδες.
  • Mε αλκαλικό διάλυμα, όπως υδατικό διάλυμα αμμωνίας, διαλύματα ανθρακικού νατρίου (σόδας), υποχλωριώδους νατρίου μαζί με κιμωλία κ.ά., στην περίπτωση που ο λεκές δεν εξαλειφθεί με τη χρήση οργανικού διαλύτη. Tο διάλυμα υδρολύει το λεκέ, διαχωρίζοντάς τον στα βασικά του συστατικά, τα οποία στη συνέχεια μπορούν να διαλυθούν και να απορροφηθούν από το προσροφητικό υλικό.
  • Με υπεροξείδιο του υδρογόνου 20 – 40% πάνω σε προσροφητικό υλικό (κυρίως κιμωλία) στην περίπτωση πολύ παλαιών και αλλοιωμένων λεκέδων. H αντίδραση της οξείδωσης μπορεί να είναι αρκετά αργή και να απαιτηθούν αρκετές επαναλήψεις.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το Μουφ αναδίνει σκυλιλα είτε άμα βραχεί στη βροχή μετά απο βόλτα, ή αν έχουμε πάει στο σκυλόπαρκο και εχει παίξει με αλλα σκυλιά. Στο σπιτι πάντως τίποτα και τον αφήνω και να κοιμάται στο κρεβάτι μου. Βέβαια απο τρίχα ειναι το κατι αλλο, αλλα δεν με πειράζει καθόλου.
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μήπως τελικά τα σκυλιά ολονών μας βρωμοκοπάνε και απλά δεν το χουμε πάρει γραμμή;
Ισχύει! Έχετε συνηθίσει τη μυρωδιά τους... Όλων τα σκυλια σας βρωμοκοπάνε!!! :p:p:p
 
Last edited: