Μόνος στο σπίτι με δυο σκυλιά


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Από σημερα το πρωι και για μια εβδομαδα θα ειμαι μονος στο σπιτι με τις δυο σκυλες μου.
Η γυναικα μου και η κορη εφυγαν για τη καθιερωμενη τους εβδομαδα στο εξοχικο του πεθερου κοντα στην Κατερινη.
Αυτό γινεται όχι τοσο για τα μπανια οσο για να περασει λιγες μερες το παιδι με τους παππούδες.

Στο θεμα τωρα, ηρθε η ωρα να φανουν όλα τα προβληματα συμπεριφορας και η ελλιπής εκπαιδευση των σκυλιων.
Τι προκειται να γινει μαλλον το ξερω, το πώς θα το αντιμετωπισω δεν ξερω.

Τελειως επιγραμματικά…
Η Ηρα είναι παντα μαζι μου.
Αν τις αφησω μονες τους στο σπιτι πιθανοτατα θα το γκρεμισουν και μπορει να κινδυνεψει η Ζηνα η πινσερινα μας από κανενα αγριο παιχνιδι.
Η Ζηνα είναι κτητικη και ζηλιαρα και δεν είναι ο,τι καλυτερο να την αφηνω στο σπιτι και να παιρνω την Ηρα μαζι μου.
Η Ζηνα είναι αρκετα μαθημενη να μενει μόνη μερικες ωρες στο σπιτι αλλά λογω καλοκαιριου η γυναικα μου δεν εργαζεται και η κορη δεν εχει σχολειο οπότε εχει μαθει με παρεα στο σπιτι.
Η Ζηνα παντα κοιμαται στο κρεβατι αγκαλια με καποιον. Τώρα που ειμαι μονος θα ερθει σε μενα και η Ηρα θα θελει μαλλον το ιδιο.
Θα ερθει παλι στο προσκηνιο το θεμα της κοινης βολτας.

Και διάφορα άλλα.
Καλη σας μερα
Αρης
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
:eek:

Δυνατάαααα. Υπομονήηηη...

Να σε ρωτήσω, το crate το σκέφτηκες; Ισως αν τις μάθαινες το crate η ζωή σου να ήταν πολύ πιο εύκολη. Θα τις άφηνες και μόνες στο σπίτι χωρίς φόβο πως θα το γκρεμίσουν. :D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν χρησιμοποιησα ποτέ crate και μαλλον δεν προλαβαινω να τις εκπαιδεύσω να το μαθουν.
Να παω να παρω τωρα ενα μεγαλο για την Ηρα για λιγες μερες?
Φυσικα σιγουρα θα ξαναχρειαστει.
Για την Ζηνα εχουμε ηδη ένα μικρο αλλά ποτέ δεν την βαλαμε μεσα.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Χωρις να εχω εμπειρια,
αλλα απτο λιγο που εχω καταλαβει, με υπομονη ολα ειναι δυνατα σε οτι εχει να κανει με τα σκυλιά μας.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα ζοριστω λιγο αλλά θα τα καταφερω πιστευω.
Αυτο που με στενοχωρει περισσοτερο ειναι που η Ζηνα ειναι μοναχούλα της στο σπιτι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
harryf3 said:
Η Ζηνα είναι κτητικη και ζηλιαρα και δεν είναι ο,τι καλυτερο να την αφηνω στο σπιτι και να παιρνω την Ηρα μαζι μου.
Από τη στιγμή που δεν γίνεται αλλιώς, θα την αφήνεις σπίτι. Αν φοβάσαι ότι θα στρεσαριστει και θα αρχίσει να κάνει ζημιές (housebreaking), περιόρισε την σε ένα δροσερό δωμάτιο μεχρι να επιστρεψεις από τη δουλεια σου.


harryf3 said:
Η Ζηνα είναι αρκετα μαθημενη να μενει μόνη μερικες ωρες στο σπιτι αλλά λογω καλοκαιριου η γυναικα μου δεν εργαζεται και η κορη δεν εχει σχολειο οπότε εχει μαθει με παρεα στο σπιτι.
Να ξεμάθει. ;)
Το χειμώνα που εσείς δουλεύετε και το παιδί πάει σχολείο, πως προσαρμόζεται?

harryf3 said:
Η Ζηνα παντα κοιμαται στο κρεβατι αγκαλια με καποιον. Τώρα που ειμαι μονος θα ερθει σε μενα και η Ηρα θα θελει μαλλον το ιδιο.
Καμία δεν θα κοιμηθεί μαζί σου (μιλάω για τα 4ποδα. Σε δίποδο ότι σε φωτίσει ο καλός θεούλης! Και οι παντρεμένοι εξάλλου έχουν ψυχή! :cool:). Εσύ λοιπόν θα κοιμηθείς στο κρεβατάκι σου και τα σκυλιά χώρια. Αν δεν έχεις crate, περιόρισε τα σε ξεχωριστά δωμάτια.

harryf3 said:
Θα ερθει παλι στο προσκηνιο το θεμα της κοινης βολτας.
Εκεί θα ζοριστείς λιγάκι, αφού θα χρειαστει να τις βγάζεις ξεχωριστά. Δες το ως ευκαιρία για επιπλέον γυμναστικουλα (μια που ελλείψει συζύγου το διπλοπιτο θα πάει σύννεφο! :p:D)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Rottie,
απλά, λιτά και περιεκτικά ως συνηθως.
Σε ευχαριστω παρα πολυ, αισθανομαι πραγματικα λιγοτερο αγχος τωρα :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Από την άλλη βρε Rottie, δεν είναι λιγο αδικο?
Η Ηρα είναι από το πρωι μεχρι το μεσημερι μαζι μου και η μικρούλα είναι μονη στο σπιτι.
Θα το θεωρουσα σωστο και δικαιο να παρω την Ζηνα στο κρεβατι το βραδυ.

(ψαχνω δικαιολογια για να κοιμηθώ με την μικρουλα αγκαλίτσα ….
και μετα θα ερθει και το αλλο το θηριο και θα γινει το ελα να δεις :paja1: )
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Από την άλλη βρε Rottie, δεν είναι λιγο αδικο?
Όχι. Αν η Ζηνα έχει αντίρρηση, τραγούδησε της απλά:

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=n9HY0FQKD18"]YouTube - Sorry seems to be the hardest world[/ame]


:D
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Αν περιορίσεις την Ζήνα σε ένα δωμάτιο τις ώρες που λείπεις(οπως είπε η Ρότι) με 2-3 παιχνίδια της, ένα κονγκ γεμισμένο με το φαγάκι της (να δυσκολευτεί να το βγάλει όμως), μια μαξιλάρα για να ρίξει και καναν υπνάκο, μια χαρά θα περάσει.. Θέλει και αυτή λίγο ποιοτικό χρόνο για τον ευατό της χωρίς Ήρα, Άρη, κλπ.,.:D

Τώρα αν κοιμάται στο κρεβάτι σας γιατί να μην κοιμηθεί μαζί σου?
Εκτός αν θέλεις να κόψει αυτή την συνήθεια άρα έχεις την ευκαιρία για μια νέα αρχή..
Η Ηρα μπορεί να κοιμηθεί κάτω από το κρεβάτι σου..

Όσο για την κοινή βόλτα όπως είχες πει και στο αντίστοιχο ποστ θα έχεις την Ζήνα αγκαλιά μέχρι να φτάσετε στον προορισμό σας..

Πάντως εγώ που φροντίζω μόνη μου 2 κουτάβια ταυτόχρονα μπορώ να πω πως είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα σε σχεση με το ένα όσον αφορά το παιχνίδι και την εκτόνωση. Παίζουν μεταξύ τους και εγώ τα χαζεύω και τα βγάζω φωτο..:p

Γι αυτό χαλάρωσε και άστες να απολαύσουν η μια την παρέα της άλλης και την δική σου παρέα και προσοχή που θα 'ναι στραμμένη αποκλειστικά πάνω τους.. Τυχερές οι μικρές!!;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω Σκούμπι.


Αυτό που δεν μπορω να καταλαβω είναι το πλεονεκτημα του να περιορισω την Ζηνα σε ένα δωματιο και να μην την αφηνω να αλωνιζει ολο το σπιτι και να μην βαριεται (αυτό που κανει τωρα δηλαδη).

Ακομα και να της κοψω την συνήθεια του υπνου στο κρεβατι, σε λιγες μερες που θα ερθει η κορη μου θα ξαναρχισαει, οπότε δώρον άδωρον.

Η διαφορα μας στο παιχνιδι των σκυλιων μας είναι η τεραστια διαφορα μεγεθους και ευαισθησιας που εχουν τα δικα μου, γι αυτό, κατόπιν και εντονης συμβουλης/διαταγης της γιατρου μας, τις αφηνω να παιζουν μονο κατω από επιβλεψη και ποτέ να μην κυνηγιουνται.

Η Ηρα εχει χτυπησει αρκετες φορες εμενα σε κυνηγητο και παιχνιδι και ομολογω ότι πονεσα. Και δεν ειμαι καθολου αδυναμος ή μικροσωμος.
Φαντασου να χτυπησει την Ζηνα.
Η αληθεια είναι ότι μεσα στο σπιτι δεν μπορει να πάρει την απαιτουμενη φόρα η Ηρα οπότε παιζουν ομορφα.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Προσωπικά είπα να την περιορίσεις στην περίπτωση που φοβάσαι ότι θα κάνει ζημιές λόγω του οτι θα είναι μόνη της.
Νομίζω το ίδιο εννοούσε και η Ρότι.
Αν πιστεύεις πως θα ναι καλύτερα σε όλο το απίτι την αφήνεις κανονικά ελεύθερη να πάει παντού..

Ο Σκούμπι μου είναι 35 κιλά και ο Ρενέ(ο μικρός) είναι 5. Μια χαρά παίζουν απλά όταν γίνεται άγαρμπος ο μεγάλος τον σταμάτάω. Αλλά αν έχουν τα παιχνίδια τους στην διάθεση τους παίζουν μια χαρά.. Συνήθως παίρνουν ένα παιχνίδι και το τραβάνε, από την μια ο ένας και από την άλλη ο σπόρος.. Δοκίμασε να εμπλουτίσεις τα παιχνίδια που παίζουν μόνες τους..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Α, όχι, η Ζηνα δεν κανει ζημιες, όσο και να πληττει. Εκανε μονο όταν ηταν μικρη.
Ποτέ δεν την περιορισαμε σε έναν μονο χωρο.
Αυτή που θα αρχισει να καταστρεφει αν μεινει μονη της πολλες ωρες είναι η Ηρα.
Και οι δικες της ζημιες μπορει να στοιχίσουν μερικες χιλιαδες.
Είναι ενας από τους πολλούς λογους που την παιρνω παντα μαζι μου.

Ωστοσο, καποια μερα θα χρειαστει να μεινει μονη της και το θεμα του crate αρχιζω να το σκεφτομαι σοβαρα.
Απλά δεν θελω να το κανω συνηθεια. Την θελω μαζι μου όποτε είναι δυνατο, παρολες τις δυσκολίες, και δεν θελω να μενει μεσα. Δεν την ωφελει ιδιαιτερα.
Πολυ σημαντικο, ειναι φανταστικη παρέα οπου και να παω.
Με την τακτικη αυτη ομως καταφερα να της δημιουργησω αγχος αποχωρισμου.


Πριν λιγο γυρισαμε σιπτι.
Η Ηρα αφου εκανε τον συνηθισμενο ελεγχο σε ολοκληρο το σπιτι, μέχρι και στις τουαλετες, μαλκονια κλπ, εφαγε και ξαπλωσε δίπλα μου, εφοσον δεν υπαρχει κανενας άλλος για να χαϊδευτει.
Η Ζηνα την καλωσορισε παντως .

Για τις βολτες τα εχουμε ξανασυζητησει, οπότε μια και η Ζηνα εχει εμπειρια από μοναξια στο σπιτι, το μονο καινουριο πιθανο προβλημα θα είναι ισως ο υπνος.
Όπως και το να απασχολησωλιγο την Ζηνα, που συνηθως ασχολειται μαζι της η κορη μου.
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Ωστοσο, καποια μερα θα χρειαστει να μεινει μονη της και το θεμα του crate αρχιζω να το σκεφτομαι σοβαρα.
Απλά δεν θελω να το κανω συνηθεια. Την θελω μαζι μου όποτε είναι δυνατο, παρολες τις δυσκολίες, και δεν θελω να μενει μεσα. Δεν την ωφελει ιδιαιτερα.
το θέμα είναι πως το σκυλί πρέπει να έχει μάθει, δεν μπορείς ένα; ωραίο πρωί να την βάλεις στο crate και να της πεις "σήμερα θα κάτσεις εδώ, γιατί δεν μπορείς να έρθεις μαζί μου". Οπότε καλό είναι να μάθει πως είναι το crate και οτι που και που μπαίνουμε εκεί, έτσι ώστε οταν δεν έχεις άλλη επιλογη να μην της φανεί πολύ παράξενο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ρόη, οσο περναει ο καιρος (και διαβαζω και περισσοτερο το φορουμ) τοσο αρχιζω πρωτα εγω να εξοικειωνομαι με την ιδεα.
Δεν κρυβω οτι στην αρχη το αντιμετωπιζα λιγο περιεργα, ξερεις κατι σαν απάνθρωπο κλουβι-φυλακή που κλεινουμε τα αγρια θηρια κι ετσι.

Αρκετα πραγματα που ηταν για μενα ταμπού, αρχιζουν σιγα σιγα να μου φαινονται απο χρησιμα εως πολυτιμα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τελικα δεν ηταν και τοσο δυσκολο.
Το μεσημερι κοιμηθηκα δυο ολοκληρες ωρες επειδη ημουν χώμα και άυπνος απο χθες, η Ζηνα οπως ηταν αναμενομενο ηρθε και κοιμηθηκε αγκαλιτσα και η Ηρα την αραξε στα πλακάκια μπροστα στην ανοιχτη μπαλκονοπορτα, οπου γινεται ρευμα.

Ξεχωριστη βολτα, με σχετικη δυσανασχετηση απο αυτην που εμενε καθε φορα πισω μονη της.

Τωρα ξεκιναει η μεγαλη βραδυνη βολτα της Ηρας με την δροσια.
Ελπιζω η νυχτα να ειναι φυσιολογικη οπως το μεσημερι.
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Άρη πως ήταν η νύχτα ??? Μερικές φορές άθελα μας προδικαζουμε καταστάσεις και συμπεριφορές ( σκυλιών και ανθρώπων). Επειδή εσύ ανησυχούσες οτι η Ηρα θα ζήλευε και θα ήθελε και αυτή να κοιμηθεί αγκαλιά, δεν σημαίνει οτι αυτή πραγματικά θα άλλαζε την θέση του ύπνου της. Ελπίζω οτι και το βράδυ σε άφησε να κοιμηθείς ήρεμα.

και εμένα η ιδεα crate όταν το πρωτοείδα σε petshop μου φάνηκε κάπως. Εγώ έχω φτιάξει σε μια γωνία ένα χώρο 2,5*1 με ένα βαρύ έπιπλο και μια παιδική πόρτα, για να κοιμούνται τα σκυλιά μου, έχει ύψος περίπου 80cm και είναι στο ενιαίο χώρο του σπιτιού οπότε μας ακούν και μας βλέπουν και είναι στο ίδιο δωμάτιο με εμάς.
Όταν μπαίνουν μέσα στο σπίτι στέκονται μπροστά στην πόρτα και περιμένουν να τους ανοίξω. Αν δεν τους ανοίξω κάνουν μια βόλτα/εξερεύνηση στην κουζίνα και πάνε και κάθονται έξω από τον χώρο τους.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η νυχτα ηταν ιδιαιτερα ευκολη.
Τελικα το ότι λειπουν γυναικα και κορη ειχε σαν αποτελεσμα να μην υπαρχει καποιος να ξεσηκωνει τα σκυλια και ηταν ησυχα.
Φυσικα δεν υπηρχε και καποιος να παιξει μαζι τους και μαλλον τις επιασε ανία.

Η Ηρα μετα την μεγαλη νυχτερινη βολτα επεσε και κοιμηθηκε στο μερος της.
Ειχες δικιο Ρόη, δεν ειχε καμια διαδεση να αποχωριστει το μερος της, που είναι και πιο δροσερο και αεριζομενο.
Η Ζηνα κοιμηθηκε φυσικα αγκαλιτσα, κατι στο οποιο η άλλη δεν εδωσε καμια σημασια.