Μύκητες και αλλεργία ταυτόχρονα;


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Καλησπέρα φίλοι, ονομάζομαι Πάνος και έχω ένα amstaff, τον Τζο, 3 ετών.
Μέχρι τώρα δεν είχαμε κάποιο ιδιαίτερο θέμα υγείας, μέχρι πριν 20 μέρες περίπου όπου άρχισαν να εμφανίζονται διάχυτα φουσκωματα στην επιδερμίδα του σκύλου, σαν πολφοι.
Απευθυνθήκαμε στην κτηνίατρο του , στην περιοχή της Λαμπρινής, η οποία πρότεινε να κάνουμε καλλιέργεια και να πάρουμε Augmentin 625 mg.
Ενώ έγινε η καλλιέργεια και περιμέναμε το αποτέλεσμα οι πολφοι άρχισαν να μεγαλώνουν και να εξαπλώνονται.
20171004_220123.jpg
Έγινε διακοπή της Augmentin και ξεκινήσαμε medrol 16mg 1tab πρωί/1 βράδυ.
Η κλινική εικόνα του σκύλου έφτιαξε αρκετά.
Η καλλιέργεια βγήκε στις 18 Σεπτεμβρίου και έγραφε:
Ανάπτυξη μυκήτων:1. Microsporum can is
Κατά την μικροσκοπική εξέταση διαπιστώθηκε μικρός αριθμός αρθροσποριων Microsporum sp.

Έτσι κόψαμε το medrol και ξεκινήσαμε Sporanox. Μετά από 4 μέρες φουντωσαν πάλι οι πολφοι, πήγαμε στην κτηνίατρο και απεφάνθη αλλεργία οπότε ξαναπήραμε medrol.
Στις 5 μέρες χρήσης medrol ο σκύλος άρχισε να έχει έντονη συχνοουρια και τρέμουλο με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί το medrol από ζιρτεκ.
Μέσα σε 3 μέρες προχώρησε έντονα και η έξαρση νέων πολφων αλλά και η εμφάνιση νέων κυκλικων κηλίδων (ringworms).
20171004_211724.jpg
Κάναμε γενικές αιματολογικές και βγηκαν καλες κ εξετάσεις καλαζάρ κ ερλιχιωσης οι οποίες ήταν αρνητικές.
Θέλοντας να πάρω μια 2η γνώμη την Δευτέρα επισκέφτηκα τον κ.Μαραγκο στο Χαλάνδρι ο οποίος είπε να κόψουμε το ζιρτεκ και να του κάνουμε βιοψία όπως και έγινε. Εγώ βέβαια επειδή δεν έβλεπα καλυτέρευση δεν έκοψα το ζιρτεκ και σήμερα το μεσημέρι γυρνώντας από την δουλειά είδα ακόμα μεγαλύτερη έξαρση σε όλο το σώμα και τον σκύλο ανήσυχο, λαχανιασμένο και να ξυνεται παντού. Πήγα εκτάκτως πάλι στον Μαραγκο όπου του έκανε μια αντισταμινικη ένεση και μου είπε να περιμένω μέχρι να βγει η βιοψία.
Εγώ έχω έντονο φόβο ότι θα έχουμε αλλεργικο σοκ και είμαι σε επιφυλακή.
Θέλω να ρωτήσω τους πιο έμπειρους, είναι δυνατή η ταυτόχρονη συνύπαρξη αλλεργίας και μυκήτων; Ορίστε μερικες ακόμα φώτογραφιες για να καταλάβετε τι συμβαίνει,αν μπορείτε.

20171004_211355.jpg
20171004_215702.jpg20171004_211337.jpg
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Να σημειώσω ότι πείραμε και υποαλλεργικη τροφή της Purina, απολυμανθηκαν τα πάντα στο σπίτι χωρίς να δούμε κάποια αλλαγή.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
:( ειναι δυσκολοι αυτοι οι δρομοι.. η βιοψια δεν εχει βγει ακομα δηλαδη; Οι μυκητες δημιουργουνται διοτι οι ερεθισμενες περιοχες μολυνονται απο τον γυρω χωρο ή το ξυσιμο.. δηλαδη μετα παει αλυσιδα το πραγμα.. θα μπορουσες να ρωτησεις μηπως καποια τεστ αλλεργιας βοηθουσαν; Οι αλλεργιες ειναι 3 αν και λογικα τοσοι γιατροι στα ειπαν ηδη.. τροφικη, σαλιο ψυλλου και περιβαλλοντος.. σε ποια ηλικια παρουσιαστηκε ολο αυτο;
Υπαρχει ενα φαρμακο που βγηκε.. πατεντα.. και χωρις να ειναι κορτιζονη το κανει ο κτηνιατρος στον σκυλο για να σταματησει να ξυνεται.. δεν επηρεαζεται απο καποια αλλη θεραπεια δλδ ειναι καθαρα για την φαγουρα.. οταν βγηκε εγινε αναρπαστο εχει πολυ καλα αποτελεσματα..ελα που δεν το θυμαμαι το ονομα του.. θα ρωτησω και θα ξαναστειλω..
 
  • Like
Reactions: panos08


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να σημειώσω ότι πείραμε και υποαλλεργικη τροφή της Purina, απολυμανθηκαν τα πάντα στο σπίτι χωρίς να δούμε κάποια αλλαγή.
Την βιοψία γιατί την ζήτησε ο Μαραγκός, τι υποθέτει είπε;
Κάτσε γράψε ένα ημερολόγιο των ημερών πριν εμφανιστεί το πρώτο σύμπτωμα με όλα όσα μπορείς να θυμηθείς και επέμεινε να τα συζητήσεις με τον Μαραγκό, είναι και ιδιαίτερος ο Μαραγκός στις συζητήσεις του..
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εύχομαι περαστικά! Σκεφτείτε μήπως τον επηρεάζει και το προιον με το οποίο κάνετε απολύμανση το σπίτι.
 
  • Like
Reactions: panos08


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Την βιοψία την ζήτησε ακριβώς για να μην υποθέτουμε είπε. Να δούμε τι ακριβώς υπάρχει πέραν των μυκητων. Αυτό που δεν του άρεσε ήταν η χρήση κορτιζόνης.
Εμένα με ανησυχεί πάντως το οίδημα και πρήξιμο στο λαιμό κυρίως αν και είναι εξωτερικά.
Μέχρι τώρα που είναι 3 ετών δεν είχαμε αλλεργίες ούτε μύκητες. Μόνο πριν το καλοκαίρι μια ελαφριά μόλυνση στο εσωτερικό των αυτιών που αντιμετωπίσθηκε με αντιβίωση μιας εβδομάδας.
Το καλό βέβαια είναι ότι ακόμα και τώρα έχει διάθεση για φαγητό και παιχνίδι αλλά με πιάνει η ψυχή μου με την εικόνα και φοβάμαι μην πάθει καμία αναφυλαξία.
Η βιοψία βγαίνει την Δευτέρα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Την βιοψία την ζήτησε ακριβώς για να μην υποθέτουμε είπε. Να δούμε τι ακριβώς υπάρχει πέραν των μυκητων. Αυτό που δεν του άρεσε ήταν η χρήση κορτιζόνης.
Εμένα με ανησυχεί πάντως το οίδημα και πρήξιμο στο λαιμό κυρίως αν και είναι εξωτερικά.
Μέχρι τώρα που είναι 3 ετών δεν είχαμε αλλεργίες ούτε μύκητες. Μόνο πριν το καλοκαίρι μια ελαφριά μόλυνση στο εσωτερικό των αυτιών που αντιμετωπίσθηκε με αντιβίωση μιας εβδομάδας.
Το καλό βέβαια είναι ότι ακόμα και τώρα έχει διάθεση για φαγητό και παιχνίδι αλλά με πιάνει η ψυχή μου με την εικόνα και φοβάμαι μην πάθει καμία αναφυλαξία.
Η βιοψία βγαίνει την Δευτέρα.
Έχεις απόλυτο δίκιο να ανησυχείς, το ευτύχημα θα είναι η βιοψία να σας διαφωτίσει πλήρως. Το εύχομαι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι, μπορεί να παίζει και αλλεργία και μύκητες μαζί.
Στα sporanox θέλει προσοχή γιατί κάνουν ζημιά στο συκώτι (ρώτα και τον κτηνίατρο) - θα σου συνιστούσα να δώσεις και κάποιο συμπλήρωμα για το συκώτι όπως Liv52 ή Silymarin. Η βιοψία θα αρχίσει να ξεκαθαρίζει τα πράγματα - θα σας δώσει μια εικόνα ελπίζω.
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Το Sporanox το πήραμε λίγες μέρες. Τώρα μέχρι να βγει η βιοψία του δίνω ζιρτεκ, με παραίνεση της κτηνιάτρου που πηγαίναμε, πρωί βράδυ αν και ο Μαραγκός μου είπε ότι δεν κάνει και τίποτα. Βέβαια ούτε να του το κόψω μου είπε ούτε να πάρει κάτι άλλο. Είναι λίγο μυστήριος τύπος αλλά έχω διαβάσει αρκετά θετικά σχόλια κι έτσι αποφάσισα να παω. Πάντως υπάρχει διαφωνία στην ως τώρα προσέγγιση των πραγμάτων μεταξύ των δύο κτηνιάτρων κυρίως όσο αναφορά την κορτιζόνη. Ξέρω ότι πρέπει να ακολουθήσω τον ένα από τους δύο, λογικά την θεραπεία του Μαραγκού, ομως δεν θέλω να μείνει ακάλυπτος ο σκύλος μέχρι την Δευτέρα μιας και δεν είμαι όλες τις ώρες σπίτι λόγω δουλειάς.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Λοιπον το φαρμακο που ελεγα λεγεται apoquel. Δεν ειναι θεραπευτικο και δεν παρεμβαινει σε οποια θεραπευτικη αγωγη γινεται, δινεται καθαρα για το θεμα της φαγουρας.. ισως θα μπορουσες να ρωτησεις τον γιατρο σου να σου πει..
 
  • Like
Reactions: panos08


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
https://www.ktiniatriki.gr/viewpdf/2006/573/
ενα διαστημα συζητουσα με την κτηνιατρο μου να το δωσω στον σκυλο μου που ειχε τρομερη φαγουρα απο hot spot,οταν διαβασε ομως το φυλλαδιο οδηγιων μου ειπε μακρια.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
https://www.ktiniatriki.gr/viewpdf/2006/573/
ενα διαστημα συζητουσα με την κτηνιατρο μου να το δωσω στον σκυλο μου που ειχε τρομερη φαγουρα απο hot spot,οταν διαβασε ομως το φυλλαδιο οδηγιων μου ειπε μακρια.
Αρα ο κτηνιατρος σου δεν το γνωριζε σαν φαρμακο απο πριν;
Αν διαβασεις τα φυλλαδια οδηγιων των φαρμακων θα φυγεις μακρια απ ολα ομως και απο αμπουλες και απο χαπια για παρασιτα ακομα κ απ τα φαρμακα που παιρνεις εσυ:D δλδ δεν ξερω αν μου λεει κατι αυτο.. επισης τα φυλλαδια οδηγιων ξερω να τα διαβασω και εγω δεν θα πληρωνα τον κτηνιατρο να μου το διαβασει:LOL: δεν το λεω για σενα ε, γενικα αναρωτιεμαι.. τι παιζει με τα χαπια τις εταιριες και τους κτηνιατρους.. παντως το συγκεκριμενο ειναι πολυ γνωστο σκευασμα και οπως καθε γνωστο σκευασμα, θα επρεπε ο καθε κτηνιατρος απο προσωπικη εμπειρια να δινει ή οχι και με αιτιολογια αντιστοιχα..
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Σημερα τα πραγματα ειναι καλυτερα,δεν εχουμε νεες εστιες η φουντωμα συνεχιζοντας μονο με ζιρτεκ μεχρι να βγει η βιοψια.Ελπιζω να πανε καλα τα πραγματα.Ισως τελικα η προσεγγιση της κτηνιατρου με την κορτιζονη να ηταν λαθος,μετα απο την χρηση της δημιουργηθηκαν νεες εστιες μυκητων...
Επισης απο οσα διαβασα και εψαξα η κορτιζονη βοηθαει στην εξαπλωση για τον απλο λογο οτι ειναι ανασοκατασταλτικη.
Ισως επρεπε να γινει απο την αρχη ενας συνδιασμος θεραπειας με αντισταμινικα και sporanox.
Δεν ειμαι γιατρος βεβαια αλλα απο την εμπειρια με το συγκεκριμενο θεμα σε αυτο καταληγω,το οποιο μπορει και να μην ειναι σωστο.
Οπως και να εχει ελπιζω να παμε καλα και θα ενημερωσω αμεσα μολις βγει η απαντηση της βιοψιας.
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Βγήκε σήμερα η βιοψία. Υπάρχουν λέει δερματικες αλλοιώσεις από αλλεργιογόνες αιτίες. Ο Μαραγκός ήταν κατηγορηματικός ότι δεν υπάρχουν μύκητες. Μάλιστα μου άφησε να εννοηθεί ότι η καλλιέργεια που είχα κάνει στην άλλη γιατρό ήταν λάθος.
Τι κάνουμε ρε παιδιά? Έχω μπερδευτεί. Για την αλλεργία μου είπε να μην του δώσω τίποτα και ότι ο σκύλος είναι μια χαρά.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αυτο που σ ειπε ναι μπορει να ισχυει κ σε εμας εγινε τετοιο λαθος..
Αλλα τι εννοει δεν θα κανετε τιποτα; Να βρεθει τι ειδους αλλεργια εχει ναι οκ ειναι δυσκολο.. θυμαμαι μια εξεταση που κανεις παλι βιοψια και την εστελνε ο κτηνιατρος μου αγγλια την ξερει κανεις; Δυστχως δεν θυμαμαι λεπτομερειες.. αλλα ηταν κ τσουχτερη πολυ..
Για τα συμπτωματα δεν υπαρχει κατι που να παιρνει πχ ανα διαστηματα ωστε να ηρεμει;
Με την διατροφη του τι κανεις; Με purina καμια διαφορα ακομα;
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Η εικόνα είναι καλύτερη. Με Purina υποαλλεργικη συνεχίζω. Ο γιατρός είπε να του κόψω και το ζιρτεκ γιατί δεν κάνει τίποτα. Εκτός των άλλων ο σκύλος έχει πολυδιψια και πολυουρια και φοβάμαι μην έχουν πειραχτεί τα νεφρά του. Αν δεν βγει 2η φορά για να κάνει την ανάγκη του το βράδυ τρέμει.
Σε εσένα τι λάθος έγινε?
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Δε σου ειπε ο Μαραγγος για εξετασεις αιματος; Εμενα που εδειξε αλλεργεια μας ειπε και καναμε και εξετασεις αιματος και μαθαμε ακριβως που εχει αλλεργεια ο σκυλος και σας χαπι μου ειπε για το apoquel και βλεπουμε πως θα παει και αν την πιασει το χαπι αυτο. Το καλο για εμενα ειναι οτι απ τη στιγμη που της εκανε την αντισταμινικη (7/7/17) δεν εχει παρουσιασει ξανα κατι. Απλα τωρα μπορεσα να παω να τις κανω τις αιματολογικες και βγηκαν τα αποτελεσματα την Παρασκευη
 
  • Like
Reactions: panos08


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καλησπερα και περαστικα ευχομαι φιλε μου... εγω πριν 2-3 βδομαδες ειχα ενα παρομοιο θεμα μονο πoy εμενα ειχε παντου εξογκοματακια μεχρι και στο προσωπο και ειχε πριστει αρκετα περισσοτερο ...
πηρα τηλ κτηνιατρο κυριακη μεσημερι και μου ειπε να του κανω ενεση solukortef, μετα απο 2-3 ωρες υποχωρησαν... την επομενη μερα το πρωι παλι τα ιδια πολυ πιο εντονα απο την προηγουμενη, παλι ενεση και μετα γιατρο...μου εδωσε medrol και εμενα αλλα πολυ διαφορετικη αγωγη απο την δικη σου.
αλλαξα τροφες, έπλυνα τα παντα με αλλα καθαριστικα στο σπιτι και δεν ξανα εμφανιστηκε(ελπιζω να μην ξανα εμφανιστουν γιατι ειχα χασει μερικα χρονια απο τη ζωη μου)
μαρια ντεβε στο περιστερι η γιατρος αν σε ενδιαφερει η δεν βγαλεις ακρη
 
  • Like
Reactions: panos08


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Για αιματολογικές μας είπε αν θέλουμε να κάνουμε για να βρούμε σε τι έχει αλλεργία. Είπε να τον αφήσουμε χωρίς φάρμακα να δούμε πως θα πάει. Θοδωρή πόσες μέρες έκανε να βγει αυτή η εξέταση και πόσο κόστισε?
Sake πήρε κι ο δικός μου medrol για λίγες μέρες. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Της πηρε αιμα 19 Σεπτεμβρη και τα αποτελεσματα βγηκαν 6 Οκτωβριου. Αν θυμαμαι καλα ειχαν 130€. Κατα τη γνωμη μου κανε τις εξετασεις για να ξερεις με τι εχεις να κανεις