Μaya (Ελληνικος Ποιμενικος)


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και για να σας προλάβω, όχι δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία του ΟΦΕΠ, τα παραπάνω είναι από το προσωπικό αρχείο που έχω φτιάξει με την πολύτιμη βοήθεια πολλών ανθρώπων τα τελευταία 3 χρόνια.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Οι αδελφές Ιάμβη και Ιππολύτη, ο Καλέσης, ο Σείριος.
ο Καλεσης δεν βρεθηκε στο λεξικο που εχω,και ηθελα να ρωτησω σημαινει κατι σε αυτον που τον ονοματησε..
το μονο παρομοιο που βρηκα ειναι οι ''καλασιριεις'' μια ταξη μαχιμων Αιγυπτιων που φορουσαν μια καλασιρι (κοντη και εφαρμοστη φουστα) στολη.
στο google καλεσης εχει μπουτικ μπεμπε ! (τυχαιο ? ) :)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
ο Καλεσης δεν βρεθηκε στο λεξικο που εχω,και ηθελα να ρωτησω σημαινει κατι σε αυτον που τον ονοματησε..
το μονο παρομοιο που βρηκα ειναι οι ''καλασιριεις'' μια ταξη μαχιμων Αιγυπτιων που φορουσαν μια καλασιρι (κοντη και εφαρμοστη φουστα) στολη.
στο google καλεσης εχει μπουτικ μπεμπε ! (τυχαιο ? ) :)
Νομίζω αρβανίτικης προέλευσης, δηλώνει μαύρο μπάλωμα στο κεφάλι. Ο φίλτατος sea-mol ίσως μπορεί να βοηθήσει.
 
  • Like
Reactions: sea-mol and ntoulis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ναι το βρηκα ! Καλέσης- Από το αρβαν. kalesh, ο μαλλιαρός, παράγωγο του αλβ. lesh: γούνα, μαλλί. Η λέξη έχει περάσει και στην ηπειρωτική διάλεκτο ως «καλέσης» και δηλώνει όνομα ασπρόμαυρου σκύλου. {ALBD}{ΤΟΖ}
 
  • Like
Reactions: dnassib








ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@ptf κινητο ληξιαρχείο εισαι... ουτε τα αρχεια του ΟΦΕΠ τοσο ενημερωμενα....
Για να είμαστε δίκαιοι, ο ΟΦΕΠ (ειδικά με την υλοποίηση του e-dipous) έχει πολύ καλή database, στην οποία πολύ θα ήθελα να έχω πρόσβαση. Εγώ έχω συγκεντρώσει στοιχεία για 2-3 γραμμές που μ´ ενδιαφέρουν, και τις έχω περάσει στο software που χρησιμοποιώ.
 
  • Like
Reactions: ghelly


Chien_1

Member
16 Οκτωβρίου 2015
5
7
(y)(y)Πόσο τέλειο κουτάβι , ειλικρινά μια αρκούδα !!!!
Να τη χαίρεστε και θα περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες της ζουζούνας !