Νέα αμπούλα Vectra 3D


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Έπαιρνα και εγώ για τον Άιζακ την Vectra 3d και απο τσιμπούρια χαμός! μέρα παρα μέρα έβρισκα σε αυτιά και πατούσες πάνω απο 5!! Δεν νομίζω οτι θα του την ξαναβάλω. Και την είχα στο μυαλό μου σαν την καλύτερη που υπάρχει. Απογοητεύτηκα.
 


setterxazo

Member
10 Σεπτεμβρίου 2013
8
1
Μην μου λες τέτοια και φρικάρω, έχω πάρα πολύ καιρό να δω πάνω της ζωύφιο γιατί είχε πάρει 2 μήνες simparica και ένα τρίμηνο bravecto, έχουμε δερματικά και η κτηνίατρος επέμενε ότι τα χάπια είναι ακίνδυνα. Οπότε είπα να γυρίσω στα πιο light σκευάσματα. Πριν απ' τα χάπια της έβαζα αμπούλα και κολάρο φυτικά. Τώρα ποιος συνδυασμός αμπούλας και κολάρου θεωρείται αποτελεσματικός;
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ο καθενας βρισκει τον συδυασμο του γιατι ο καθε σκυλος αντιδραει διαφορετικα. Καποιος π.χ. μπορει να εμφανισει αλλεργια σε καποια αμπουλα, καποιος οχι.
Ο κανονας ειναι, προτιμαμε τα πιο ηπια φαρμακα.
Η effitix αμπουλα με καλυψε προσωπικα, περασαμε μισο μηνα στο δασος και δεν βρηκα τσιμπουρι ουτε ζωντανο ουτε ψοφιο.
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
καλησπερα ,
σημερα εμαθα οτι δεν εχουμε εμβολιο για το καλαζαρ γιατι ειμαστε μικροσωμοι (3,5 κιλα) και κανει πολλες παρενεργειες.εγω ειχα καταλαβει οτι εχουμε εμβολιο για καλαζαρ και επειδη φετος τα κουνουπια μας προτειμανε και χειμωνα (απιστευτο) εχω τρελαθει.
εχει κολαρο και αμπουλα frontline αλλα η κτηνιατρος ειπε για την vectra 3d.
διαβαζω πιο πισω οτι τελικα δε ειναι και οτι ακριβως υποσχεται ο κατασκευαστης.
τι μου προτεινετε να κανω; bravecto η vectra3d τελικα;
τι αποτελεσματικοτητα εχουν το Antiphlebotome κολάρο και το σπραύ ;
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Το Bravecto δεν καλύπτει νομίζω κουνούπια και σκνίπες. Εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο. Το μεν Bravecto αναγκαστικά, λόγω του ότι ο σκύλος μου έχει δεμοδήκωση, και τη δε Vectra 3D για την σκνίπα κυρίως. Για κουνούπι δίνω Milbemax από Απρίλιο μέχρι και Νοέμβριο, ίδια περίοδο με τη Vectar 3D δηλαδή.
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Το Bravecto δεν καλύπτει νομίζω κουνούπια και σκνίπες. Εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο. Το μεν Bravecto αναγκαστικά, λόγω του ότι ο σκύλος μου έχει δεμοδήκωση, και τη δε Vectra 3D για την σκνίπα κυρίως. Για κουνούπι δίνω Milbemax από Απρίλιο μέχρι και Νοέμβριο, ίδια περίοδο με τη Vectar 3D δηλαδή.
Συγνώμη αν θα πω βλακεία αλλά το milbemax δε είναι για τα ενδοπαράσιτα;
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@jannisb Αρκεί να δίνεται κάθε 30 μέρες χωρίς διακοπή. Επίσης καλό είναι πριν το ξεκινήσετε να κάνετε ένα τεστ για διροφιλαρίωση να βεβαιωθείτε ότι δεν έχει, γιατί αν έχει μπορεί να δημιουργήσει θέμα το milbemax.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
@jannisb Αρκεί να δίνεται κάθε 30 μέρες χωρίς διακοπή. Επίσης καλό είναι πριν το ξεκινήσετε να κάνετε ένα τεστ για διροφιλαρίωση να βεβαιωθείτε ότι δεν έχει, γιατί αν έχει μπορεί να δημιουργήσει θέμα το milbemax.
Απαραίτητο είναι.

Το milbemax (κ μερικά παρεμφερή φάρμακα) σκοτώνουν το "σκουλήκι της καρδιάς" (ένα νηματοειδές παράσιτο που ζει κ αναπτύσσεται στο κυκλοφορικό) αλλά το αφήνει και εκεί που πεθαίνει. Μόνο στο πρώτο στάδιο ζωής του παράσιτου (μικροφιλάρια) μπορεί να αποβληθεί από το κυκλοφορικό. Στο ενήλικο στάδιο (διροφιλάρια) αν σκοτωθούν τα παράσιτα είναι πολύ επικίνδυνο να αφήσουν ιστό στο κυκλοφορικό που μπορεί να κάνει εώς και θανάσιμες αποφράξεις.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
@jannisb Αρκεί να δίνεται κάθε 30 μέρες χωρίς διακοπή. Επίσης καλό είναι πριν το ξεκινήσετε να κάνετε ένα τεστ για διροφιλαρίωση να βεβαιωθείτε ότι δεν έχει, γιατί αν έχει μπορεί να δημιουργήσει θέμα το milbemax.
Δεν έχει του έχουμε κάνει πλήρεις εξετάσεις τον Σεπτέμβρη. Μου είναι γνωστό ότι θέλει το χάπι κάθε μήνα για να προστατεύει από το σκουλικι της καρδιάς. Εμάς όμως μας έχει πει η κτηνίατρος να το δίνουμε κάθε τρεις μήνες. Είμαστε μικρόσωμοι 3,5 κιλά ίσως γι αυτό . Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
 
Last edited:


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν έχει του έχουμε κάνει πλήρεις εξετάσεις τον Σεπτέμβρη. Μου είναι γνωστό ότι θέλει το χάπι κάθε μήνα για να προστατεύει από το σκουλικι της καρδιάς. Εμάς όμως μας έχει πει η κτηνίατρος να το δίνουμε κάθε τρεις μήνες. Είμαστε μικρόσωμοι 3,5 κιλά ίσως γι αυτό . Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Το χάπι δίνεται κάθε τρεις μήνες μόνο όταν πρόκειται για τη δράση του εναντίον των ενδοπαρασίτων. Όταν θες να το δώσεις για τη διροφιλαρίωση (=σκουλήκι της καρδιάς) το δίνεις κάθε μήνα, ανεξαρτήτως κιλών. Το μόνο που αλλάζει είναι η δοσολογία (τα μικρόσωμα έχουν διαφορετικό χάπι - μέγεθος, ποσότητα δραστικών ουσίων - από των μεγαλόσωμων, milbemax και τα 2 απλά όταν πας να το πάρεις θα ζητήσεις για σκύλο τάδε κιλών. Νομίζω για τα μικρόσωμα είναι σχήμα οβάλ, και ακολουθείς το πινακάκι). Τώρα, από το Σεπτέμβριο μέχρι τώρα έχουν περάσει σχεδόν 6 μήνες, με ζεστούς μήνες στη μέση, οπότε προσωπικά θα έκανα ξανά μόνο για τη διροφιλαρίωση μην έχει προλάβει και έχει αναπτυχθεί κάτι σε αυτούς τους ενδιάμεσους μήνες. Όπως είπε και η @Estranged είναι πολύ επικίνδυνο να δώσεις χάπι σε σκύλο που έχει ήδη ενήλικα διροφιλάρια.
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Το χάπι δίνεται κάθε τρεις μήνες μόνο όταν πρόκειται για τη δράση του εναντίον των ενδοπαρασίτων. Όταν θες να το δώσεις για τη διροφιλαρίωση (=σκουλήκι της καρδιάς) το δίνεις κάθε μήνα, ανεξαρτήτως κιλών. Το μόνο που αλλάζει είναι η δοσολογία (τα μικρόσωμα έχουν διαφορετικό χάπι - μέγεθος, ποσότητα δραστικών ουσίων - από των μεγαλόσωμων, milbemax και τα 2 απλά όταν πας να το πάρεις θα ζητήσεις για σκύλο τάδε κιλών. Νομίζω για τα μικρόσωμα είναι σχήμα οβάλ, και ακολουθείς το πινακάκι). Τώρα, από το Σεπτέμβριο μέχρι τώρα έχουν περάσει σχεδόν 6 μήνες, με ζεστούς μήνες στη μέση, οπότε προσωπικά θα έκανα ξανά μόνο για τη διροφιλαρίωση μην έχει προλάβει και έχει αναπτυχθεί κάτι σε αυτούς τους ενδιάμεσους μήνες. Όπως είπε και η @Estranged είναι πολύ επικίνδυνο να δώσεις χάπι σε σκύλο που έχει ήδη ενήλικα διροφιλάρια.
Δηλαδή όταν δίνεις το φάρμακο αυτό πρέπει να κάνεις εξετάσεις κάθε 6 μήνες; το κανονικό δε ειναι κάθε χρόνο εκτός και αν έχεις συμπτώματα;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δηλαδή όταν δίνεις το φάρμακο αυτό πρέπει να κάνεις εξετάσεις κάθε 6 μήνες; το κανονικό δε ειναι κάθε χρόνο εκτός και αν έχεις συμπτώματα;
κάθε χρόνο είναι. Είπα ότι εγώ θα έκανα και τώρα προτού δώσω το χάπι, γιατί από το Σεπτέμβρη που έγιναν οι τελευταίες εξετάσεις έχει μεσολαβήσει αρκετό διάστημα και δεν έκανε και τόσο κρύο για να πεθάνουν τα κουνούπια. Και μετά εφόσον δεν υπάρχει θέμα, το χάπι κάθε μήνας χωρίς διακοπή. Από ό,τι κατάλαβα έγιναν το Σεπτέμβρη εξετάσεις όπου όλα καλά αλλά το χάπι δεν το έχετε ξεκινήσει ακόμα, σωστά;
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
κάθε χρόνο είναι. Είπα ότι εγώ θα έκανα και τώρα προτού δώσω το χάπι, γιατί από το Σεπτέμβρη που έγιναν οι τελευταίες εξετάσεις έχει μεσολαβήσει αρκετό διάστημα και δεν έκανε και τόσο κρύο για να πεθάνουν τα κουνούπια. Και μετά εφόσον δεν υπάρχει θέμα, το χάπι κάθε μήνας χωρίς διακοπή. Από ό,τι κατάλαβα έγιναν το Σεπτέμβρη εξετάσεις όπου όλα καλά αλλά το χάπι δεν το έχετε ξεκινήσει ακόμα, σωστά;
Το Σεπτέμβρη κάναμε εξετάσεις το χάπι το δίνουμε κάθε τρίμηνο γιατι μας έχει πει η κτηνίατρος ότι δε κινδυνεύει από το σκουλικι της καρδιάς