Νέα αμπούλα Vectra 3D


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ρε παιδια εβαλε κανεις κ υστερα παρατηρησε φαγουρα?
Ολα καλα δε λεω,αλλα τις πρωτες μερες ξυνοταν η δικια μου,οχι κατι το υπερβολικο μεν,αλλα κ 1-2 φορες τη μερα σε ενα σκυλι που δεν ξυνεται ΠΟΤΕ δεν περναει κ απαρατηρητο...
Την εψαξα την ξαναεψαξα γιατι φοβηθηκα μη τυχον κ δεν "επιασε" αν κ την τοποθετησα σωστα (μου βγηκε η πιστη για να της το περασω σε γραμμη κατα μηκος της ραχοκοκαλιας) τιποτα...
Τωρα δε ξερω...στις 23 ειναι να ξανα μπει αμπουλα...advocate μας "απαγορεψε" ο κτηνιατρος να χρησιμοποιησουμε για καποιο χρονικο διαστημα...ιδωμεν...
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Άλλο να μπει η αμπούλα και να βραχεί ο σκύλος, άρα και θα χάσει την ιδιότητα της.
Και άλλο να μπει αφού κάνει μπάνιο!
Στην 2η περίπτωση απλά θα αργήσει να κάνει πάει σε όλο το σώμα.

!
εχω την εντυπωση Στέλιο οτι πρεπει να περιμενουμε μια δυο μερες μετα το μπανιο 'σε ολες τις αμπουλες για να μπορέσει πρώτα το σκυλί να ξανβγάλει στο δερμα του το φυσικό του λάδι ....
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Ότι και παραπάνω. Απλά θα αργήσει να πάει σε όλο το σώμα.
Τι εννοείς αν το έχω ψάξει? Σαν τι να ψάξω? Τι παραπάνω θα μάθω από αυτά που ήδη ξέρω για την συγκεκριμένη αμπούλα?
Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και οι παράγοντες διαφορετικοί. Αν δεν την τοποθετήσεις πάνω στον σκύλο σου δεν θα μάθεις ποτέ όσα λεγόμενα και αν λέγονται.
Δεν συνηθίζω να αντιπαθώ πράγματα έτσι για να τ'αντιπαθώ, γιατί και αυτό είναι ένα τρικ της αγοράς. Και για την Advantix ακούμε ιστορίες αλλά 5 χρόνια αυτήν βάζω.
Και για το Scalibor ακούμε, αλλά και αυτό 5 χρόνια το χρησιμοποιώ.
So what λοιπόν!
Οπα Στέλιο, μία γνώμη έγραψα και μας "μάλωσες" σφόδρα! Η Vectra είναι καινούργιο σκεύασμα και ακούγονται συνέχεια διφορούμενες γνώμες. Μην συγκρίνεις την Advantix και Scalibor, προϊόντα χρόνια στην αγορά, καταξιωμένα και με τα συν και πλήν πασίγνωστα.
Τώρα ο λόγος που την "αντιπαθώ", είναι ότι διαβάζω κάθε μέρα και κάτι περίεργο. Ούτε έτσι, γιατί είδα κακό όνειρο και την αντιπάθησα, ούτε ασχολούμαι με το εμπόριο κτηνιατρικών σκευασμάτων, για να καταφεύγω σε επωφελή "τρικ". Οπως δικαίωμα σου είναι να βάζεις στον σκύλο σου, οτιδήποτε και με όποιον τρόπο,εσύ κρίνεις καλύτερο.
So what λοιπόν? I don't care anything about that!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Διάβασα στις οδηγίες ότι το μπανιάρισμα δεν αφαιρεί την ισχύ της της αμπούλας. Είναι όμως δυνατό αυτό; Ανησυχώ επειδή τους έκανα μπάνιο 10 μερες μετά την εφαρμογή της αλλά από την άλη δεν θέλω να τους βάλω ξανά γιατί θα τους πέσει πολύ.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
@I.Kyveli νομιζω οτι ανησυχεις αδικα. 10 μερες μετα η αμπουλα εχει ηδη απορροφηθει απο τον οργανισμο.
 
  • Like
Reactions: Berna and l.Kyveli


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Διάβασα στις οδηγίες ότι το μπανιάρισμα δεν αφαιρεί την ισχύ της της αμπούλας. Είναι όμως δυνατό αυτό; Ανησυχώ επειδή τους έκανα μπάνιο 10 μερες μετά την εφαρμογή της αλλά από την άλη δεν θέλω να τους βάλω ξανά γιατί θα τους πέσει πολύ.
Χαχαχα, εμείς πάμε για μπάνιο μετά από 24 ώρες... και δεν κρατιόμαστε.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Την εβαλε ο πεθερος μου στον Μαντοξ (γκολντεν) κι αρχισε να ξυνεται ανελεητα και να βγαζει τουφες απο το τριχωμα. Συνηθως με ρωταει πριν κανει κατι καινουριο, αυτην τη φορα πηρε πρωτοβουλια... :(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Την εβαλε ο πεθερος μου στον Μαντοξ (γκολντεν) κι αρχισε να ξυνεται ανελεητα και να βγαζει τουφες απο το τριχωμα. Συνηθως με ρωταει πριν κανει κατι καινουριο, αυτην τη φορα πηρε πρωτοβουλια... :(
Ευτυχώς τα δικά μου είναι μια χαρά χωρίς φαγούρες και περίεργα συμπτώματα. Κάτι υπνηλίες που είχα δει μπορεί να ήταν από την ζέστη τώρα τίποτα δεν δείχνουν.
Λέω ευτυχώς γιατί είναι εξαιρετικά αποτελεσματική αμπούλα.
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα σε όλους.

Σας έχω νέα. Μετά από 15 μέρες που τη βάλαμε, στο πίσω πόδι εντοπίστηκε ψύλλος. Ευτυχώς είναι λευκή και κοντότριχη και στον βραδινό έλεγχο τον εντοπίσαμε αμέσως.

Σε κάθε έξοδο την ψεκάζουμε και με σιτρονέλλα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλημέρα σε όλους.

Σας έχω νέα. Μετά από 15 μέρες που τη βάλαμε, στο πίσω πόδι εντοπίστηκε ψύλλος. Ευτυχώς είναι λευκή και κοντότριχη και στον βραδινό έλεγχο τον εντοπίσαμε αμέσως.

Σε κάθε έξοδο την ψεκάζουμε και με σιτρονέλλα.
Κοίτα, απ' ό, τι κατάλαβα η αμπούλα δεν αποθεί τους ψυλλους αλλά τους σκοτώνει. Γιατί και εγώ βρήκα 2 στη Χαρα αλλά ήταν μισοπεθαμένοι (δηλαδή κουνιώνταν αλλά δεν μπορούσαν να πηδήξουν). Όμως άαπό 3 μήνες εφαρμογής της Vectra δεν βρήκα κανένα τσιμπούρι ενώ με το advantix έβρισκα κάπου κάπου, προσκολλημένα κιόλας.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Κοίτα, απ' ό, τι κατάλαβα η αμπούλα δεν αποθεί τους ψυλλους αλλά τους σκοτώνει. Γιατί και εγώ βρήκα 2 στη Χαρα αλλά ήταν μισοπεθαμένοι (δηλαδή κουνιώνταν αλλά δεν μπορούσαν να πηδήξουν). Όμως άαπό 3 μήνες εφαρμογής της Vectra δεν βρήκα κανένα τσιμπούρι ενώ με το advantix έβρισκα κάπου κάπου, προσκολλημένα κιόλας.
Ακριβώς οι ίδιες παρατηρήσεις. Και για την Vectra και για την Advantix.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
ΤηνVectra 3D την βάζω εδώ και 3 μήνες και στα 3 (15κg 20kg και 30 kg αντίστοιχα τα κιλά τους, τα δυο πρώτα πάιρνουν την 10-25kg και το τρίτο την μεγάλη) και ουδέν πρόβλημα μέχρι στιγμής όσον αφορά παρενέργειες.

Για την αποτελεσματικότητα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη - στα 10 χρόνια που ζω στο συγκεκριμένο σπίτι/αυλή είχα μόνο μια φορά ένα τσιμπούρι στο ένα από τα 2 (τότε) σκυλιά, άρα ο βιότοπός τους είναι αρκετά έως πολύ "αθώος" και οι βόλτες είναι μόνο σε δρόμο (αγροί και σιταγροί δεν παίζουν).
 


eleni leleni

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2014
59
189
42
Αλιμος
Και εμεις αυτες βαζουμε , οι οδηγιες που μας εδωσαν ειναι 3 μερες μετα το μπανιο και μετα οταν βαλουμε την αμπουλα για 10 μερες να μην βραχουν τα σκυλια , επισης δεν ξερω γιατι αυτη η αμπουλα μπαινει απο πισω προς τα μπρος , θυμαμαι οτι για 3 σκυλια 3 κιλα 20 κιλα και 32 κιλα ειχα πληρωσει αν θυμαμαι καλα 30 €
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Και εμεις αυτες βαζουμε , οι οδηγιες που μας εδωσαν ειναι 3 μερες μετα το μπανιο και μετα οταν βαλουμε την αμπουλα για 10 μερες να μην βραχουν τα σκυλια , επισης δεν ξερω γιατι αυτη η αμπουλα μπαινει απο πισω προς τα μπρος , θυμαμαι οτι για 3 σκυλια 3 κιλα 20 κιλα και 32 κιλα ειχα πληρωσει αν θυμαμαι καλα 30 €
Δεν τα γράφει πουθενά στις οδηγίες αυτά που λες. Ούτε για 3 μέρες μετά αλλά ούτε για την εφαρμογή. Πάω να ξαναδιαβάσω μήπως κάνω λάθος.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν τα γράφει πουθενά στις οδηγίες αυτά που λες. Ούτε για 3 μέρες μετά αλλά ούτε για την εφαρμογή. Πάω να ξαναδιαβάσω μήπως κάνω λάθος.
όχι, δεν γράφει, απλά γράφει ότι είναι πιο αποτελεσμάτική αν ο σκύλος δεν κάνει μπάνιο 14 ημέρες μετά την εφαρμογή. Εγώ τις βάζω 3 μέρες μετά το μπάνιο τους και μετά απο 2 εβδομάδες ξανά μπάνιο, όχι νωρίτερα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οι οδηγίες αναφέρουν ότι η πρώτη σταγόνα μπαίνει στο ακρώμιο και μετά από πίσω προς τα μπρος!
Δηλαδή, ακρώμιο-βάση ουράς-πλάτη!
 


eleni leleni

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2014
59
189
42
Αλιμος
Δεν τα γράφει πουθενά στις οδηγίες αυτά που λες. Ούτε για 3 μέρες μετά αλλά ούτε για την εφαρμογή. Πάω να ξαναδιαβάσω μήπως κάνω λάθος.
Μου τα ειπε και το πετ σοπ που τα αγορασα την πρωτη φορα και ο κτηνιατρος που τις πηρα σημερα , τι να σου πω εγω ετσι κι αλλιως αφηνω 2-3 μετα το μπανιο ... Τωρα για το 10 μερες μετα δεν το γνωριζα ουτε εγω αλλα δεν χανω τιποτα να το κανω
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Επειδη δεν βρηκα Αdvantix και του εβαλα Vectra, αλλα αρχισα να το ψαχνω κατοπιν εορτης!
Εχει βρει κανεις σας, καποια μελετη για την αποτελεσματικοτητα της vectra εναντι των σκνιπων και για ποσο διαστημα διαρκει αυτη;
Διοτι δυο μελετες που αναφερει η ίδια η εταιρια, ειναι απεναντι μονο σε ψυλλους η πρωτη και ψυλλους και τσιμπουρια η δευτερη.

Στην ερωτηση FAQ δε: It is okay to apply Vectra more than once a month?

Η απαντηση ειναι: No, only apply Vectra 3D® once in a 30-day period. It is not necessary for more frequent applications - Vectra 3D® provides powerful protection against fleas and ticks for a full month!