Νέα αμπούλα Vectra 3D


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Επειδη δεν βρηκα Αdvantix και του εβαλα Vectra, αλλα αρχισα να το ψαχνω κατοπιν εορτης!
Εχει βρει κανεις σας, καποια μελετη για την αποτελεσματικοτητα της vectra εναντι των σκνιπων και για ποσο διαστημα διαρκει αυτη;
Διοτι δυο μελετες που αναφερει η ίδια η εταιρια, ειναι απεναντι μονο σε ψυλλους η πρωτη και ψυλλους και τσιμπουρια η δευτερη.

Στην ερωτηση FAQ δε: It is okay to apply Vectra more than once a month?

Η απαντηση ειναι: No, only apply Vectra 3D® once in a 30-day period. It is not necessary for more frequent applications - Vectra 3D® provides powerful protection against fleas and ticks for a full month!
Την πηρα και εγω. Μεσα στις ιδιες τις οδηγιες της αμπουλας γράφει οτι είναι για ψύλλους, κρότωνες, σκνίπες , κουνούπια και επιπλέον σταυλόμυγες. Για σκνιπες γραφει συγκεγκριμένα 1 μηνα. Για ψυλλους 2.
ααα.jpg
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Επειδη δεν βρηκα Αdvantix και του εβαλα Vectra, αλλα αρχισα να το ψαχνω κατοπιν εορτης!
Εχει βρει κανεις σας, καποια μελετη για την αποτελεσματικοτητα της vectra εναντι των σκνιπων και για ποσο διαστημα διαρκει αυτη;
Διοτι δυο μελετες που αναφερει η ίδια η εταιρια, ειναι απεναντι μονο σε ψυλλους η πρωτη και ψυλλους και τσιμπουρια η δευτερη.

Στην ερωτηση FAQ δε: It is okay to apply Vectra more than once a month?

Η απαντηση ειναι: No, only apply Vectra 3D® once in a 30-day period. It is not necessary for more frequent applications - Vectra 3D® provides powerful protection against fleas and ticks for a full month!
1 μήνα λέει στο φυλλάδιο που βρήκα. Θες link?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μωρε μπορει να γραφουν ότι διωχνει για ενα μηνα και τις πεθερες!
Μελετη μπορουν να μας παραθεσουν με εναν ικανοποιητικο αριθμο πεθερων και στο τελος του μηνα να φαινεται αν καταφερνει να τις διωχνει ολες ή εστω το μεγαλύτερο ποσοστο;
Γιατι εγω το μονο που βρηκα ειναι για ψυλλους και τσιμπουρια!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Μελέτη δεν έχω πρόχειρη αλλά η advantix πάλιωσε, οι σκνίπες την συνήθισαν και δεν είναι τόσο αποτελεσματική όσο η vectra, ώσπου να παλιώσει κι αυτή.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Μωρε μπορει να γραφουν ότι διωχνει για ενα μηνα και τις πεθερες!
Μελετη μπορουν να μας παραθεσουν με εναν ικανοποιητικο αριθμο πεθερων και στο τελος του μηνα να φαινεται αν καταφερνει να τις διωχνει ολες ή εστω το μεγαλύτερο ποσοστο;
Γιατι εγω το μονο που βρηκα ειναι για ψυλλους και τσιμπουρια!
Τώρα μ'αυτό που είπες, σαν να μου λες πήγαινε πάρ'την.. :ROFLMAO::ROFLMAO:
Δεν έχω δει μελέτη (απ'την άλλη δεν έχω δει γενικώς από καμία αμπούλα, αλλά για να το λέτε θα υπάρχουν). Ούτως ή άλλως δε βασίζομαι καν στην αμπούλα, κάθε μέρα ψεκάζουμε.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
η advantix παντως δινει λιγότερο αν σε απασχολει αυτο...2-3 εβδομαδες για σκνιπες.

ααασ.jpg
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μελέτη δεν έχω πρόχειρη αλλά η advantix πάλιωσε, οι σκνίπες την συνήθισαν και δεν είναι τόσο αποτελεσματική όσο η vectra, ώσπου να παλιώσει κι αυτή.

Ποθεν προκυπτει αυτο;


Εσενα δεν σου εχω εμπιστοσυνη, γιατι σε χτυπησε το ρευμα...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Από σχόλιο κτηνιάτρου.
Κατά τα άλλα 2 στις 3 ουσίες είναι ίδιες στις δύο αμπούλες και η ουσίες που είναι διαφορετικες και στις δύο περιπτώσεις είναι νευροτοξικές..
Δινοτεφουράνη στην vectra D και
ιμιδακλοπρίδη στην advantix.
 
  • Like
Reactions: epial




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν ξερω αν μπορει να βγει στατιστικο συμπερασμα απ τους κτηνιατρους γιατι οι ιδιοι συστηνουν αλλα και ο περισσοτερος κοσμος βαζει την Advantix για ενα μηνα, όταν η ιδια λεει ότι ειναι για τις phlebotomus perniciosus για μεγιστο τρεις εβδομαδες.
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
(y) Σ' ευχαριστώ πολύ!
Όταν την είχα πρωτοπαρει ήμουν και εγώ σε φάση ψαξίματος ερευνών και την είχα αποθηκεύσει τη συγκεκριμένη ;) βέβαια το δείγμα είναι σχετικά μικρό αλλά από την άλλη αποδεικνύει την αποτελεσματικοτητα της. Θετική εντύπωση ότι η δυναμικοτητα της παραμένει αρκετά υψηλή και προς το τέλος του μήνα. Το μόνο που ήθελα να έχουν μελετήσει είναι πόσο μειώνεται η δραστικότητα της μετά από χ μπάνια με νερό σκέτο τις ταδε ημέρες.
 
  • Like
Reactions: epial


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Επειδη δεν βρηκα Αdvantix και του εβαλα Vectra, αλλα αρχισα να το ψαχνω κατοπιν εορτης!
Εχει βρει κανεις σας, καποια μελετη για την αποτελεσματικοτητα της vectra εναντι των σκνιπων και για ποσο διαστημα διαρκει αυτη;
Διοτι δυο μελετες που αναφερει η ίδια η εταιρια, ειναι απεναντι μονο σε ψυλλους η πρωτη και ψυλλους και τσιμπουρια η δευτερη.

Στην ερωτηση FAQ δε: It is okay to apply Vectra more than once a month?

Η απαντηση ειναι: No, only apply Vectra 3D® once in a 30-day period. It is not necessary for more frequent applications - Vectra 3D® provides powerful protection against fleas and ticks for a full month!
Το φυλλαδιο οδηγιων (τωρα το διαβασα) που εχω σπιτι λεει για φλεβοτομους σκνιπες , σταυλομηγες και κουνουπια 1 μηνα
 
  • Like
Reactions: epial and noni_papa


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Βρε αυτο το ηξερα οτι το γραφει!
Αναζητουσα ομως μελετη σαν αυτη που παρεθεσε η noni papa, εκτος των αλλων για να δω και τα ποσοστα αποτελεσματικοτητας κατα την διαρκεια του μηνα.
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Επαναφερω το θεμα γιατι νιωθω πως η vectra μάλλον έχει χασει την αποτελεσματικοτητα της. Καναμε την επαναληπτική στις 28 μερες την Δευτέρα το απόγευμα. Τη ιδια μερα εγω βρηκα ενα ψυλλο στο μπούτι της Μοκας πριν την εφαρμογη. Αλλαζω σεντόνια ριχταρια τα παντα βαζω σκουπα σε καναπεδες και κρεβατια και βαζουμε την αμπουλα. 3 μερες μετα το σκυλι ξυνεται και γλυφει πατουσες αλλα ψυλλο δεν εχβ βρει. Τι αλλο να κανω? Κοιμαται και στο κρεβάτι μου και εχω φρικάρει.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μπορει να της εκανε αλλεργια το τσιμπημα του ψυλλου. Γιαυτο να επιμενει η φαγουρα...εμεις το παθαινουμε καθε φορα...

Και εγω εχω μια αμφισβητηση πλέον....στις 10 μερες απο την εφαρμογη βρηκα τσιμπουρι....πρωτη φορα
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Τα ίδια και εγώ. Βρήκα στον ψηλό τσιμπούρι και άλλαξα πριν κανα δίμηνο σε activyl. So far so good.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
εγω πιστευω σκετη αμπουλα ή σκετο σκαλιμπορ πλεον δε αρκουν, ειδικα σε επαρχιακη περιοχη. Η αμπουλα ειδικα βλεπω οτι στην εφαρμογη συχνα μια ποσοτητα θα παει αχρηστη. Με νερα βροχες αυτες τις ημερες κτλ μη ξεχνατε επισης εξασθενουν. Το ιδιο με τα μπανια στη θαλασσα.

Το να δεις παντως εντομο γενικα δεν ειναι παραλογο. Επειδη φοραει αμπουλα, σκαλιμπορ δε σημαινει οτι δε θα παει να ανεβει στο σκυλο. Απλα υποτιθεται οτι δε θα μεινει λογω φαρμακων ζωντανο αρκετα στο ζωο για να τσιμπησει, μεταδωσει ασθενειες κ.τ.λ
 
Last edited:


setterxazo

Member
10 Σεπτεμβρίου 2013
8
1
Παιδιά έβαλα στην σκυλίτσα μου την vectra 3d, πριν είχε bravecto, αλλά δεν ήθελα να την επιβαρύνω κι άλλο, αν και η κτηνίατρος μας τα προτείνει. Πήρα εκτός απ' τις αμπούλες και ένα κολάρο anti phlebotome. Πόσο πρέπει να περιμένω μετά την εφαρμογή της αμπούλας για να βάλω το κολάρο; το έχω ήδη στο μπαλκόνι για να μην μυρίζει έντονα όταν της το βάλω...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3