Νέοι κανονισμοί και "αποκλεισμοί" από τα Crufts




Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Αυτό πρέπει να το δείτε όλοι. Κυρίως όσοι έχετε δαλματίας, μπόξερ, παγκ, και αγγλικά μπουλντόγκ.
Υπάρχουν τρομερές διαφωνίες και από επιστήμονες για το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ. Υπάρχουν επίσης καταγγελίες για αποκλεισμό σημαντικών ανθρώπων που διαφωνούν με τα συμπεράσματα ενώ παράλληλα είναι γνωστή η προκατάληψη των δημιουργών του Pedigree Dogs Exposed και της φιλοζωικής στην Αγγλία για συγκεκριμένες φιλές.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουν δίκιο σε ορισμένα θέματα που όλοι γνωρίζουμε ότι ισχύουν... το πρόβλημα είναι ο αφοριστικός και ισοπεδωτικός τους λόγος που βάζει στο ίδιο καλάθι ολόκληρες φιλές χωρίς να λαμβάνει υπόψη του τους ιδιοκτήτες που κάνουν πχ τα Bulldog τεμπέλικα ενώ παράλληλα υπάρχουν εκατοντάδες fit και υγιή δείγματα.

Για μία ακόμα φορά μία σωστή προσπάθεια (αφού προβλήματα υπάρχουν) καταδικάζεται λόγω παρωπίδων και αφοριστικών απόψεων...
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μανο ας μην μας παρασερνει η αγαπη μας για μια φυλη....

Η μακροχρονια εκτροφη με βαση την εμφανιση εχει οδηγησει σε τρομερα λαθη. Για να πω και εγω τον καημο μου θεωρω απαραδεκτο να εχουμε φυλες ολοκληρες που δεν παιζεις πια με το ενδεχομενο να μην εχει ο σκυλος δυσπλασια αλλα να εχει οσο γινεται μικροτερη.

Οπως ειπα και στο πρωτο ποστ μου αλλα μαλλον δεν το προσεξες ο τροπος που γινεται ολο αυτο δεν με καλυπτει. Μπορει να γινει πολυ πιο αξιοπιστα με το να οριστει ομαδα κτηνιατρων που θα τσεκαρει με σοβαρο τροπο τους συμμετεχοντες πριν την εκθεση (και εννοω καιρο πριν και οχι πριν μπουν σε αυτην), θα εκδιδει πιστοποιητικα υγειας και με αυτα στο χερι θα προχωραει καποιος και στην εκθεση μορφολογιας.

Ας μην καταδικαζουμε ελαφρα την καρδια την οποια κινηση στοχευει στην καλη υγεια των σκυλων. Νομιζω οτι πρεπει να ειναι πρωταρχικο μελημα ολων μας...
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Μανο ας μην μας παρασερνει η αγαπη μας για μια φυλη....

Η μακροχρονια εκτροφη με βαση την εμφανιση εχει οδηγησει σε τρομερα λαθη. Για να πω και εγω τον καημο μου θεωρω απαραδεκτο να εχουμε φυλες ολοκληρες που δεν παιζεις πια με το ενδεχομενο να μην εχει ο σκυλος δυσπλασια αλλα να εχει οσο γινεται μικροτερη.

Οπως ειπα και στο πρωτο ποστ μου αλλα μαλλον δεν το προσεξες ο τροπος που γινεται ολο αυτο δεν με καλυπτει. Μπορει να γινει πολυ πιο αξιοπιστα με το να οριστει ομαδα κτηνιατρων που θα τσεκαρει με σοβαρο τροπο τους συμμετεχοντες πριν την εκθεση (και εννοω καιρο πριν και οχι πριν μπουν σε αυτην), θα εκδιδει πιστοποιητικα υγειας και με αυτα στο χερι θα προχωραει καποιος και στην εκθεση μορφολογιας.

Ας μην καταδικαζουμε ελαφρα την καρδια την οποια κινηση στοχευει στην καλη υγεια των σκυλων. Νομιζω οτι πρεπει να ειναι πρωταρχικο μελημα ολων μας...
Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου σε αυτά που λες εδώ!

Και εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν προβλήματα και λάθη σε αρκετές φυλές και από την αρχή υποστηρίζω το τσεκάρισμα όλων των συμμετεχόντων μίας έκθεσης με πιο σοβαρό τρόπο που θα ξεχωρίζει για παράδειγμα το τραύμα από την ασθένεια (όπως στο συγκεκριμένο ΒΟΒ όπου το παλιό τραύμα θεωρήθηκε πρόβλημα). Συμφωνώ 100% στο οτι χρειάζονται πιστοποιητικά υγείας για συμμετοχή!

Δεν καταδικάζω την κίνηση αλλά την εφαρμογή και το ότι οι λόγοι που βρέθηκαν για τον αποκλεισμό ήταν σαν να έψαχναν έτσι και αλλιώς λόγο για αποκλεισμό!

Αν αναφέρεσαι και στο post μου για το ντοκιμαντέρ παραπάνω θεωρώ επίσης ότι και αυτό θα μπορούσε να κάνει καλό αλλά ακολουθεί εντελώς λανθασμένο δρόμο, αντιφατικό με αυτά που ζούμε καθημερινά με τα σκυλιά μας!

(Σίγουρα αγαπάω τα Bulldogs αλλά δεν είμαι κολλημένος... όπως έχω γράψει και αλλού μεγάλωσα και έχω ακόμα στο πατρικό μου άλλα τρία σκυλιά (1 lab, 1 Akita, 1 Newfoundland) και απλά το Bulldog στο διαμέρισμα που μένω τώρα. Θεωρώ και εγώ ότι υπάρχει πρόβλημα από κάποιες εκτροφές αλλά η συγκεκριμένη εκπομπή είναι προκατειλημμένη και ρατσιστική σε σημείο που χάνει το δίκιο της)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Υπάρχουν τρομερές διαφωνίες και από επιστήμονες για το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ. Υπάρχουν επίσης καταγγελίες για αποκλεισμό σημαντικών ανθρώπων που διαφωνούν με τα συμπεράσματα ενώ παράλληλα είναι γνωστή η προκατάληψη των δημιουργών του Pedigree Dogs Exposed και της φιλοζωικής στην Αγγλία για συγκεκριμένες φιλές.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουν δίκιο σε ορισμένα θέματα που όλοι γνωρίζουμε ότι ισχύουν... το πρόβλημα είναι ο αφοριστικός και ισοπεδωτικός τους λόγος που βάζει στο ίδιο καλάθι ολόκληρες φιλές χωρίς να λαμβάνει υπόψη του τους ιδιοκτήτες που κάνουν πχ τα Bulldog τεμπέλικα ενώ παράλληλα υπάρχουν εκατοντάδες fit και υγιή δείγματα.

Για μία ακόμα φορά μία σωστή προσπάθεια (αφού προβλήματα υπάρχουν) καταδικάζεται λόγω παρωπίδων και αφοριστικών απόψεων...
Δεν μπορείς όμως να μην σκεφτείς με αφορμή το ντοκυμαντέρ ότι πρέπει να ψάξεις πολύ προτού καταλήξεις σε κάποιο εκτροφείο και όχι να παρασυρθείς από την καλή του φημη. Κανείς δε θέλει σκύλο με κληρονομικά που τυχόν να περάσουν και σε άλλες γενιές και να μετέχει κι εκείνος της ευθύνης, όπως εξηγείται στο ντοκυμαντέρ. Απο το 40ο λεπτό και μετά αν δεις, δεν μπορείς να μην παραξενευτείς με την αλλαγή στις φυλές που δείχνει για χάρη των σόου.
Άσχετα αν έχουν δίκιο ή άδικο, δίνει μια άλλη οπτική.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Η αληθεια ειναι οτι πολλες φυλες εχουν αλλαξει οπτικα(μορφολογικα) σε σχεση με τα πρωτα ή παλαιοτερα δειγματα. Αυτο δεν ειναι κακο και μπορει να εντασσεται σε αυτο που αποκαλουμε "βελτιωση" της φυλης. Σε καποιες φυλες ομως με την παροδο των ετων δημιουργηθηκαν προβληματα ή ειχαμε εκφυλισμο καποιων στοιχειων. Εκει ευθυνονται οι εκτροφεις που δεν "ανακαλυψαν" γρηγορα τα σημαδια που εδειχναν το που θα οδηγουσε η κατασταση. Σε ολες τις φυλες ομως υπαρχουν διαφορετικης φιλοσοφιας εκτροφεις και εμεις μπορουμε μετα απο ερευνα να εντοπιζουμε αυτους που κινουνται με γνωμονα το καλο της φυλης. Ακομα και το μπουλντογκ που τοσο συζητιεται, εχει εκτροφεις με απιστευτα αθλητικα και υγιη σκυλια που καμια σχεση δεν εχουν με διαφορα που κυκλοφορουν σε βιντεακια και φωτο. Ο λατρης της φυλης, θα τους βρει. Οι αλλοι, θα συνεχισουν να υπαρχουν οπως και τοσα πραγματα στη ζωη που ειναι λαθος, ή δεν βοηθανε σε τιποτα...
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Η γνωμη μου ειναι οτι τα CRUFTS εφαγαν γερο χαστουκι με ολη αυτη την καμπανια και εκαναν πασαλειματα για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι. Για αυτο δεν φταιει σιγουρα η φιλοζωικη.