Νέος ιδιοκτήτης κουταβιού Akita Inu!


akitagreece

Member
20 Μαρτίου 2007
12
0
Με λένε Νίκο και πρόσφατα παρέλαβα το Ακίτα κουτάβι μου! Είναι 2 μηνών και είπα να γραφτώ σε αυτό το φορουμ γιατί ειμαι τελείως άσχετος από σκυλιά και δεν θα ήθελα να κάνω κάτι λάθος στην ανατροφή του σκύλου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες Νίκο!
Να σου ζήσει το κουτάβι! :p
Τα Ακίτα είναι υπέροχα σκυλιά! Χρειάζονται βέβαια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση, διότι μπορεί να γίνουν ιδιαίτερα κυριαρχικά και επιθετικά σε ξένους και άλλα ζώα.
Ψάξε από τώρα για τον κατάλληλο εκπαιδευτή και φρόντισε να βγάζεις πολλές φωτογραφίες το κουτάβι σου γιατί μεγαλώνουν γρήγορα τα άτιμα και πριν καλά καλά το καταλάβεις θα σου γίνει ένας σκύλαρος 50 κιλών! :wink:
 


S

SwkDoG

Guest
Γειά σου akitagreece και καλώσήρθες!!... :D

Να σου ζήσει και ο κούταβος!!... :D

Αν και "τελείος άσχετος",όπως λες,προχώρησες στην απόκτηση ένος αρκετά "ιδιαίτερου" και "δύσκολου",θα λέγαμε,σκύλου...

Τί ήταν αυτό που σε οδήγησε στην απόκτηση ενός σκύλου και με ποιά κριτήρια κατέληξες στο Ακίτα?...
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
καλωσηρθες akitagreece

ελπιζω με τη βοηθεια ολων αλλα κυριως με τη δικη σου προσοχη και "δουλεια" να μην εχεις προβληματα στο μελλον με το ακιτα σου.

προσωπικα θεωρω οτι το ακιτα δεν ειναι φυλη για αρχαριους, οποτε κανε ο,τι μπορεις. υπομονη, επιμονη και ψυχραιμια :wink:

σε τρομαξα? :p :p :p :p ΜΠΟΥ!
αφου ενδιαφερεσαι να πανε ολα καλα, θα πανε
 


akitagreece

Member
20 Μαρτίου 2007
12
0
"Αν και "τελείος άσχετος",όπως λες,προχώρησες στην απόκτηση ένος αρκετά "ιδιαίτερου" και "δύσκολου",θα λέγαμε,σκύλου...

Τί ήταν αυτό που σε οδήγησε στην απόκτηση ενός σκύλου και με ποιά κριτήρια κατέληξες στο Ακίτα?..."

Βασικά έψαχνα για ράτσες που να πληρούν τα εξής κριτήρια.

Να είναι ελκυστικές για μένα όταν μεγαλώσουν.
Να έχουν χαρακτήρα που να μου αρέσει
Να είναι μία ράτσα μέτρια ή μεγάλη.

Είδα το Ακίτα και ήταν αυτό που μου άρεσε. Διάβασα για το χαρακτήρα κτλ και δεν είχα πρόβλημα αφού θα έχω αυλή και ένας σκύλος φύλακας δεν είναι κακό να υπάρχει.

Επίσης έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου ότι θα μπορέσω να επιβληθώ στο σκύλο και να μην μου πάρει τον αέρα γιατί έτσι είμαι σαν άτομο. Γενικά έχω την τάσει να προσαρμόζω τους άλλους σε μένα οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το σκύλο αν και καταλαβάίνω ότι θα έχουμε διαμάχες για την κυριαρχία. Απλά θα ακολουθήσω τις οδηγίες. Πχ να τρώω πρώτα εγώ και μετά ο σκύλος, να μην "χάνω" στα παιχνίδια κτλ.. Ότι λένε δηλαδή.


Ναι έχω τρομάξει αλλά θα μου πέράσει. Δεν μπορείς να έχεισ σκύλο-αρκουδίτσο και να μην έχεις τέτοια προβλήματα. Αλλά είναι τόσο όμορφα ζώα τα ακίτα που αξίζει! Αυτα και τα Φαραώ μου αρέσουν! Αλλά φαραώ δεν μπόρεσα να βρω ούτως ή άλλως.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
akitagreece said:
"Αυτα και τα Φαραώ μου αρέσουν! Αλλά φαραώ δεν μπόρεσα να βρω ούτως ή άλλως.
Τι είναι τα «Φαραώ» βρε παιδιά??? :roll: :roll: :roll:
Εγώ τα ξέρω σκουλήκια δολώματος για το ψάρεμα...! :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σαν να θυμήθηκα κάτι…
Μήπως τα «Φαραώ» είναι τα Basenji?
Αυτά νομίζω πως είναι γνωστά ως «Φαραωνικοί σκύλοι»…
Αν είναι αυτά που νομίζω, έχω την εντύπωση πως ανήκουν στις αρχέγονες φυλές και έχουν σχεδόν εκλείψει…
 


S

SwkDoG

Guest
Όχι ROTTIE...άλλο τα Basenji και άλλο τα Pharaoh Hound.
Κοίταξε τα να δείς... :)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παιδιά δεν το ήξερα! :oops:
Γηράσκω αεί διδασκόμενος! :wink:
Εντυπωσιακός σκύλος! Δικαίως τον ονόμασαν έτσι! Ίδιος ο Ανούβις (αν και αυτός είχε κεφάλι τσακαλιού..!)