Νέος νόμος, ακρωτηριασμός, εκθέσεις


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Σημασία έχει ότι απαγορευτηκαν και προς το παρόν εκθέσεις στην Ελλάδα τέλος για αρκετούς απο εμάς...καλώς η κακώς εγινε είναι προσωπική άποψη του καθενός..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μην παιρνεις ορκο..Θα φανει συντομα..Κατσε να δουμε ολοκληρωμενες αντιδρασεις απο ολους τωρα που θα λειψουν πολλα ατομα και σκυλια απο τις εκθεσεις.....Θα φανει στο χειροκρωτημα που λενε..

Aμαλια ποτε να σε παρω τηλεφωνο να κανεις κοινωνηκοιηση στα σκυλια μου??
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ξανα λοιπον εν κατακλείδι τα σκυλια πρεπει να μενουν αρτιμελη οπως τα γενναει η μαμα τους. Αν καποιος εχει τοσο ισχυρο λογο να τα κοψει ας τα κοψει, αλλα οι εκθεσεις μορφολογιας δεν ειναι για αυτον. Και οπως εχουμε ξαναπει απο εκει διαχέεται ολη η αποψη και η κουλτουρα στις μαζες καθως οι διακριθεντες δινουν τον τόνο σε καθε φυλη και κατ επεκταση και στην καθε εκτροφη...

Ο Μαρτινεθ και ο καθε ''δημιουργος''(μεγαλη κουβεντα αυτη), σιγουρα ειχε καποιες αποψεις(τότε) αλλα δεν ηταν και Θεος ουτε ο Πάπας με το αλάθητο. Αληθεια στην δικη μου φυλη, θα πρεπει να χορεψω στο ''τέμπο'' των ''δημιουργών'' της απο το Staffordshire της Αγγλιας; Δε νομιζω...
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Aμαλια ποτε να σε παρω τηλεφωνο να κανεις κοινωνηκοιηση στα σκυλια μου??
Ρε μαστερ ξεκολλα πουλακι μου!
την αποψη μου λεω... δεν ηξερα οτι πρεπει να σε ρωτησω κιολας.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Master το να εχεις διαφορετικη αποψη ειναι δεκτον.Οχι ομως και να το πηγαινεις προσωπικα ρε φιλε.
''ποτε θα μου κοινωνικοποιησεις τον σκυλο κλπ''.
Ας γνωριζεις οτι γνωριζεις , καλα κανεις.
Αλλα ας μεινουμε στην ουσια γιατι θα χασουμε την μπαλα.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Master το να εχεις διαφορετικη αποψη ειναι δεκτον.Οχι ομως και να το πηγαινεις προσωπικα ρε φιλε.
''ποτε θα μου κοινωνικοποιησεις τον σκυλο κλπ''.
Ας γνωριζεις οτι γνωριζεις , καλα κανεις.
Αλλα ας μεινουμε στην ουσια γιατι θα χασουμε την μπαλα.
Η κυρια Αμαλια το ειχε ξεκινησει αυτο...Οχι εγω...
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
το ότι σε μερικές χώρες τα κυνηγόσκυλα μπορούν να παίζουν με κομμένες ουρές,
δεν είναι τίποτα άλλο από μια πρόφασης που στην ουσία δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ούτε 30%.
Το έριξαν και απλά έπιασε και για αυτό ξεσύρθηκες σε όλες της χώρες.
Το βρίσκω βεβαια λίγο οξύμωρο στο μεν κόβω στο δεν δε κόβω.
Το ένα πονάει το άλλο όχι?
Το έχω ξαναπεί ok ας καταπιώ τα αυτιά.................αλλα η ουρα όσο καλή πρόθεση και να έχω δεν πάει κάτω.
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
όσο και να προσπαθώ να την συνηθίσω.....
ειδικά σε 2 φυλές μου είναι αδιανόητο....
 
Last edited:


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Ακόμα δεν έχουν εφαρμόσει νόμο για την πώληση ζώων από καταστήματα,για τις παράνομες γέννες που έχουν καταδικάσει εκατομμύρια σκύλους σε αργό θάνατο.
Εφάρμοσαν όμως το νόμο για τα κομμένα.

Επιτέλους η κυνοφιλία στην Ελλάδα αλλάζει σελίδα (πάει μια πίσω).
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Άρχισε να χαλάει πάλι το θέμα... κάποιοι διάλογοι που ακούγονται μπορούν κάλλιστα να μπου σε γελοιογραφίες εφημερίδων.

Για να ξαναμπούμε στο θέμα να κάνω μια ερώτηση που πάντα είχα σε σχέση με τις εκθέσεις.
Πως μπορούμε να αξιολογήσουμε μορφολογικά σωστά ένα σκυλί ενώ είναι ακρωτηριασμένο?
 
Last edited by a moderator:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το έχω ξαναπεί ok ας καταπιώ τα αυτιά.................αλλα η ουρα όσο καλή πρόθεση και να έχω δεν πάει κάτω.
όσο και να προσπαθώ να την συνηθίσω.....
Συμφωνω. Προέκταση της σπονδυλικης στηλης, και ''πηδάλιο'' σε καποιο βαθμο, αναλογα την δραστηριοτητα του ζωου...
Ακομα και μορφολογικα, τα περισσοτερα ζωα ειναι πιο άρτια οταν δεν ειναι ''κωλοβά''...

Εκτος και αν δεν εχω καταλαβει καλα τι ηθελες να πεις ακριβως.
 
Last edited:


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Συμφωνω. Προέκταση της σπονδυλικης στηλης, και ''πηδάλιο'' σε καποιο βαθμο, αναλογα την δραστηριοτητα του ζωου...
γνωρίζω πολύ καλά τι είναι ουρα και τι χρησιμότητα έχει στο σκύλο....

Ακομα και μορφολογικα, τα περισσοτερα ζωα ειναι πιο άρτια οταν δεν ειναι ''κωλοβά''...
εφόσον έχει προστεθεί στο πρότυπο η περιγραφή της ουράς.
ένα φυσικά ανουρο Corgi Pembroke(φυλή που παρουσιάζει τα μεγαλύτερα ποσοστά ανουρίας)είναι λιγότερο άρτιο από ένα που έχει ολόκληρη ουρα?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επειδή έχουμε μπλέξει στην συζήτηση τους ακρωτηριασμούς με την εργασία...για ποιόν άλλο λόγο άλλωστε παρά μόνο γιατί είναι η μόνη δικαιολογία για να ακρωτηριάζουμε κάποιες φυλές αυτό...αλλά πείτε μου γιατί κάθομαι εδώ διαβάζοντας κάποια ποστς και γελάω μόνη μου, ξέρετε πολλούς ιδιοκτήτες dogo ανά τον κόσμο να κυνηγούν αγριογούρουνα και κούγκαρς..;;;
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ένα φυσικά ανουρο Corgi Pembroke(φυλή που παρουσιάζει τα μεγαλύτερα ποσοστά ανουρίας)είναι λιγότερο άρτιο από ένα που έχει ολόκληρη ουρα?
Αυτο, αν τιθεται σε κριση ας το κρινουν οι κριτες. Για μενα(που δεν ειμαι κριτης και δεν κρινω με βαση ''χαρτιά'' σε αυτο που γραφεις τωρα) ειναι αισθητικα άρτιο αυτο που εχει την φυσικη μορφη του χωρις ανθρωπινες παρεμβασεις.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Απλά έπρεπε να γίνει σταδιακά και όχι μπαμ και κάτω. Και μάλλον για ακόμα μία φορά ασχολίθηκαν άσχετοι άνθρωποι με το θέμα. ( δεν μπορώ να καταλάβω αφού δεν ξέρουν γιατί δεν ρωτάνε)

Ο ακρωτηριασμός για καλοπιστικούς λόγους δεν με βρίσκει σύμφωνω αλλά αν είναι αναγκαίο για την φυλή και την εργασία του δεκτό.

Το λέω αυτό γιατί στον δικό μου "κανονικά" θα έπρεπε να κόψω την ουρά όταν γεννήθηκε ειδικά αν τον χρησιμοποιούσα σαν τσοπάνη και συν τις άλλης αν ήθελα να πάρω μέρος σε εκθέσεις μορφολογίας θα έπρεπε να είναι κομμένη η ούρα ( το πρότυπο της φυλής του είναι έτσι).

Αν υπήρχε εκτροφέας στην Ελλάδα τι θα έπρεπε να κάνει τα σκυλάκια που θα είχαν ουρά;

Δηλαδή εγώ τι θα επρέπε να κάνω τώρα;;;; Η έρωτηση είναι καθαρά ριτορική όχι ότι θα κάνω κάτι στο μικρό μου τώρα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Κ στο τέλος τέλος,δυστυχώς, το πιθανό συμπέρασμα κ πάλι θα είναι..... Ότι για ακόμη μια φορα, τη νύφη τη πληρώνουν οι σοβαροί εκτροφεις... Ούτε λόγος για κάτι άλλο!! Μόνο αυτοί είναι που πληρώνουν..
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Αυτο, αν τιθεται σε κριση ας το κρινουν οι κριτες. Για μενα(που δεν ειμαι κριτης και δεν κρινω με βαση ''χαρτιά'' σε αυτο που γραφεις τωρα) ειναι αισθητικα άρτιο αυτο που εχει την φυσικη μορφη του χωρις ανθρωπινες παρεμβασεις.
Σαφώς και δεν τίθεται σε κρίση από κανέναν,ούτε καν από τους τους κριτές,από την στιγμή που και η κοντή και η ολόκληρη ουρα είναι το ίδιο αποδεκτη
Και βεβαια δεν αναφέρθηκα σε καμια ανθρώπινη παρeμβαση,
μίλησα καθαρά για φυσική ανουρία και όχι για δημιουργημένη εκτροφικα όπως είχε γίνει στα Boxer.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
μίλησα καθαρά για φυσική ανουρία και όχι για δημιουργημένη εκτροφικα όπως είχε γίνει στα Boxer.
τα οποία ΜΕ ουρά είναι ένα όνειρο !!!! Απορώ πως το καθιέρωσαν σε αυτή την φυλή το κόψιμο ουράς !!! :mad: