Νέος νόμος!σκύλος στα κτελ


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Για ξαναγράψτο αυτό, μπας και του δώσουμε νόημα :D
Μου έχει τύχη να είναι μέσα άλλος σκύλος και να μου λέει ο οδηγός ή ανέβα στον πάνω όροφο ή περίμενε το επόμενο.
Με τα σκυλία που ανέφερα παραπάνω δεν μας είπε τίποτα ο οδηγός αν και το περιμέναμε γιατί είναι μεγαλώσομα.
Τώρα στο μετρό και στα τρένα δεν έχεις περιορισμο.
Τα λεωφορεία τύπου ΚΤΕΛ να πω ότι δεν δέχονται σκυλία στην πλειοψηφία όσα έχω δει εγώ δηλαδή, αλλά δεν σε ενδιαφέρει γιατί το τραίνο σε πάει παντού.

Υ.Γ. Εννοείται ότι σκύλοι οδηγοί πάνε παντού.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ο οδηγός έχει μπορεί να σου αρνηθεί την είσοδο αν έχει άλλο σκύλο μέσα κτλ...
Ο οδηγός [λοιπόν] μπορεί να σου αρνηθεί την είσοδο αν έχει άλλο σκύλο μέσα κτλ...

Χωρίς το "έχει" :D
 


maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Καλησπέρα!Από ότι κατάλαβα από αυτά που διάβασα εδώ εγώ που το σκυλάκι μου ζυγίζει γύρω στα 10 κιλά αν ταξιδέψω με ΚΤΕΛ θα πρέπει να τον έχω στο χώρο των αποσκευών;:(
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
παρε κλουβακι και βαλτον μεσα και ταξιδεψτε
δεν θα τον βαλουν και στη ζυγαρια, 3 κιλα δεν ειναι πολλα και δεν πιανουν πολυ χωρο
να ειναι κλουβακι για σκυλακι 7 κιλων που να μην χτυπαει πολυ στο ματι

να εχεις μαζι σου βιβλιαριο και νομο
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα!Από ότι κατάλαβα από αυτά που διάβασα εδώ εγώ που το σκυλάκι μου ζυγίζει γύρω στα 10 κιλά αν ταξιδέψω με ΚΤΕΛ θα πρέπει να τον έχω στο χώρο των αποσκευών;
ΟΧΙ στις αποσκευές ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ταξιδεύουν ζωντανά πλάσματα, είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!
Ο χώρος τον αποσκευών στα ΚΤΕΛ δεν είναι κατάλληλος για να ταξιδεύουν ζώα.
Ζωάκια άνω των 7 κιλών ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ με ΚΤΕΛ.
 


Skotei

Member
27 Δεκεμβρίου 2013
19
0
Λοιπον εγω ταξιδεψα με την μικρη αγαπημενη πριν μια βδομαδα για Κεφαλονια. Ειχα αγχωθει παρα πολυ γατι το τελευταιο καιρο οι οδηγοι κτελ της κεφ. ειχαν ξεσαλωσει και εκαμαν ο,τι ήθελαν με αποτελεσμα να τρωνε τις καταγγελιες τη μια μετα την αλλη. Επομενως και επειδη ειχα νευριασει εκανα τα εξης..

1. Εκτυπωσα τη νομοθεσια
2. Πηρα τηλεφωνο στην φιλοζωικη κεφαλονιας οπου τους ενημερωσα οτι εχω σκοπο να ταξιδεψω και μου ειπαν οι ανθρωποι οτι σε περιπτωση που εχω προβλημα να τους παρω τηλεφωνο για να κινησουν αμεσα τις διαδικασιες..
3. Πηγα στο κτελ και εκλεισα το εισητηριο και απλα ενημερωσα οτι θα εχω σκυλακι μαζι μου.
4. Την ημερα του ταξιδιου απλα ανεβηκα στο λεωφορειο. Με στραβοκοιταξε ο οδηγος τον στραβοκοιταξα κι εγω. Μου ζητησε βιβλιαριο. Του το εδωσα..και Προχωρησα.

Σε περιπτωση που ειχα προβλημα θα επαιρνα χωρις να εμπλακω καν σε συζητηση την αστυνομια. Ειναι αυτεπαγγελτο αδικημα. Δεν θα αφηνα το λεωφορειο να φυγει! Οι βαλιτσες μου ηταν μεσα, ειχα πληρωσει εισητηριο. Θα φωναζα τα καναλια - ναι ειχα και τα τηλεφωνα τους-...

Η μικρη αγαπημενη ειναι δικη μου ευθυνη και οσο ειναι μαζι μου κανεις δεν θα της προκαλεσει κακο με κανεναν τροπο...Και θα ταξιδευει παντα σαν κυρια!!!
 


Skotei

Member
27 Δεκεμβρίου 2013
19
0
Να μιλατε παιδια στο κτελ. Μην τους αφηνετε..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΚΥΛΑΚΙ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ.Ασε που αυτα ταλαιπωρουνται περισσοτερο μεσα στο κλουβακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Λοιπόν να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου για το ταξίδι με ΚΤΕΛ!Στις γιορτές ταξιδέψαμε από Πάτρα-Αθήνα και τούμπαλιν στο κλουβάκι μας κανονικότατα κι ήμασταν κι άψογοι (εντάξει κλαψουρίσαμε λιγάκι αλλά δεν μας αρέσει το κλουβί μας και πολύ τι να κάνουμε)!Πριν φύγω απο Πάτρα πήρα τηλέφωνο στα ΚΤΕΛ ενημέρωσα ότι θα έχω μαζί μου το Μαξ στο κλουβί του, ενημερώθηκα για τα συγκεκριμένα δρομολόγια που δέχονται τα κατοικίδια ,ξεκαθάρισα ότι δεν έχω σκοπό να τον βάλω στις αποσκευές σε καμία περίπτωση ,έκλεισα το εισιτήριο μου κι ευχαρίστησα την -ομολογουμένως- ευγενέστατη υπάλληλο!Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι έφυγα 2 μέρες πριν τα Χριστούγεννα ο κόσμος ήταν άπειρος, τα δρομολόγια κάθε 5 λεπτά και τα λεωφορεία ήταν κλεισμένα βδομάδες πριν οπότε δεν ταξίδεψα με το καθορισμένο δρομολόγιο στο οποίο επιτρέπεται η μεταφορά ζώων αλλά με έκτακτο στο οποίο όμως ,όπως με διαβεβαίωσε η κυρία με την οποία μίλησα, αν είχα μαζί μου τα χαρτιά του και πήγαινα τουλάχιστον ένα μισάωρο νωρίτερα δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα!Έφτασα στα ΚΤΕΛ τίγκα στο άγχος για το τι μπορεί να συμβεί ,μία ώρα νωρίτερα και τρομοκρατημένη από διάφορες ιστορίες που είχα διαβάσει και σχεδόν σίγουρη ότι θα έχω τελικά πρόβλημα και δεν θα μπορέσω να φύγω (γιατί η περίπτωση να μπει ο Μαξ στις αποσκευές λες κι είναι βαλίτσα δεν υπήρχε απλά...)!Το αγόρι μου προσπαθούσε να με ηρεμήσει αλλά εγώ εκεί...Εντέλει ήρθε η ώρα να επιβιβαστούμε ,βάλαμε τις βαλίτσες ,έδωσα το κλουβί στο αγόρι μου να το κρατάει (με το σκεπτικό ότι πιο δύσκολα θα κάνουνε φασαρία σε αγόρι) και πλησιάσαμε τον κυριούλη που κόβει τα εισιτήρια!Του δίνω τα εισιτήρια ,κοιτάει το κλουβί και μου λέει "Χαρτιά έχει;" ,"Ναι" του απαντάω και πάω να βγάλω το βιβλιάριο από την τσάντα μου."Εντάξει ,μπείτε" μου λέει πριν προλάβω καν να την ανοίξω.....Κι αυτό ήτανε!!!!:DΜπήκαμε;)......και οι τρεις μαζί!!!!!:DΤο κλουβάκι στα πόδια μου....;)Νομίζω ότι εκείνη την στιγμή ανέπνεα ξανά φυσιολογικά μετά από 3 μέρες άγχους κι ανησυχίας!Και στην επιστροφή πάλι κάπως έτσι ήρθαμε...πάλι κανείς δεν κοίταξε χαρτιά ,απλά με ρώτησαν αν υπάρχουν...πάλι κάνεις δεν είπε τίποτα!Απλά αυτή τη φορά ταξίδεψε στο πάτωμα γιατί τρεις ώρες δρόμος με το κλουβί στα πόδια...απλά δεν παλεύεται!​
 




maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
οκ ολα καλα...
γνωριζουμε μαξιμουμ διαστασεων που δεχονται κρειτ?
Θεωρητικά είναι αυτές οι διαστάσεις που λέει κι ο νόμος (αν δεν κάνω λάθος 50-40-35 είναι) αλλά εμένα που το κλουβάκι μου ήταν κατά τι ελάχιστα πιο μεγάλο δεν μου είπε κανείς κάτι για το μέγεθος, ούτε με ρώτησαν διαστάσεις!
 


maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Να μιλατε παιδια στο κτελ. Μην τους αφηνετε..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΚΥΛΑΚΙ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ.Ασε που αυτα ταλαιπωρουνται περισσοτερο μεσα στο κλουβακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με ευκαιρία το ποστ αυτό να πω ότι την ίδια μέρα που έφευγα από Πάτρα ,πριν μπώ στο λεωφορείο, ρώτησα μια άλλη κοπέλα αν έχει ξαναταξιδέψει με το σκυλάκι της και πώς -έτσι για να ξέρω τι να περιμένω- και μου είπε πως έχει ταξιδέψει πολλές φορές και πάντα με το κλουβί στις αποσκευές γιατί δεν την αφήνουν αλλιώς να ταξιδέψει!!!Εγώ έπαθα σοκ (ότι δεν θα με αφήσουν αν πάρω το Μαξ πάνω) και δεν είπα τίποτα εκείνη την στιγμή!
Όταν όμως έφευγα από Αθήνα -κι έχοντας ήδη ταξιδέψει χωρίς πρόβλημα με το κλουβί πάνω- είδα μια κοπέλα που ερχόταν από Πάτρα εκείνη την ώρα και την ρώτησα πώς ταξίδεψε το σκυλάκι της και πήρα την ίδια απάντηση!Το κλουβί της ήταν σαν του Μαξ ,ίσως και λίγο μικρότερο, αλλά και πάλι της είπαν να το βάλει στις αποσκευές.Ο οδηγός μάλιστα ,όπως μου είπε η ίδια, ισχυρίστηκε ότι ο χώρος των αποσκευών αερίζεται επαρκώς και δεν θα έχει πρόβλημα το σκυλάκι.Εγώ πάντως την ενημέρωσα ότι αυτό είναι και παράνομο κι επικύνδινο και την παρακάλεσα να το ψάξει καλύτερα την επόμενη φορά πριν ταξιδέψει!
Αν δεν νοιαζόμαστε εμείς πρώτα απ'όλα για τα σκυλιά μας για να ασχοληθούμε αρκετά και δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ότι μας λέει ο κάθε οδηγός ,τότε γιατί να το κάνουν οι άλλοι;Και να βοηθάμε φυσικά οι σκυλογονείς ο ένας τον άλλον!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με ευκαιρία το ποστ αυτό να πω ότι την ίδια μέρα που έφευγα από Πάτρα ,πριν μπώ στο λεωφορείο, ρώτησα μια άλλη κοπέλα αν έχει ξαναταξιδέψει με το σκυλάκι της και πώς -έτσι για να ξέρω τι να περιμένω- και μου είπε πως έχει ταξιδέψει πολλές φορές και πάντα με το κλουβί στις αποσκευές γιατί δεν την αφήνουν αλλιώς να ταξιδέψει!!!Εγώ έπαθα σοκ (ότι δεν θα με αφήσουν αν πάρω το Μαξ πάνω) και δεν είπα τίποτα εκείνη την στιγμή!
Όταν όμως έφευγα από Αθήνα -κι έχοντας ήδη ταξιδέψει χωρίς πρόβλημα με το κλουβί πάνω- είδα μια κοπέλα που ερχόταν από Πάτρα εκείνη την ώρα και την ρώτησα πώς ταξίδεψε το σκυλάκι της και πήρα την ίδια απάντηση!Το κλουβί της ήταν σαν του Μαξ ,ίσως και λίγο μικρότερο, αλλά και πάλι της είπαν να το βάλει στις αποσκευές.Ο οδηγός μάλιστα ,όπως μου είπε η ίδια, ισχυρίστηκε ότι ο χώρος των αποσκευών αερίζεται επαρκώς και δεν θα έχει πρόβλημα το σκυλάκι.Εγώ πάντως την ενημέρωσα ότι αυτό είναι και παράνομο κι επικύνδινο και την παρακάλεσα να το ψάξει καλύτερα την επόμενη φορά πριν ταξιδέψει!
Αν δεν νοιαζόμαστε εμείς πρώτα απ'όλα για τα σκυλιά μας για να ασχοληθούμε αρκετά και δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ότι μας λέει ο κάθε οδηγός ,τότε γιατί να το κάνουν οι άλλοι;Και να βοηθάμε φυσικά οι σκυλογονείς ο ένας τον άλλον!
Και από πάτρα και προς Πατρα, δεν αντιμετώπισα ποτε προβλημα με το ΚΤΕΛ. Ενημερωνα οταν εκανα και την κρατηση του εισητηριου και δεν ειχα κάνενα θέμα.
 


maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Για αυτόν ακριβώς το λόγο λέω -τώρα που έχω κι εγώ προσωπική εμπειρία και ξέρω με απόλυτη σιγουριά ότι γίνεται- ότι πρέπει να είμαστε κι εμείς ψιλιασμένοι ,να νοιαστούμε ,να ψαχτούμε και να εξασφαλίσουμε στα σκυλάκια μας το καλύτερο!!!Και να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλον.Δεν ξέρεις τι στεναχώρια πήρα που έβλεπα σκυλιά να τα στοιβάζουν μαζί με τις βαλίτσες στις αποσκευές.Και σκεφτόμουν πονάει η δική μου η καρδιά ,τους ιδιοκτήτες τους δεν τους νοιάζει;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο μόνος λόγος που έχω αποκλείσει το ταξίδι στην Αθήνα με ΚΤΕΛ με το σκύλο είναι ότι λόγω μεγέθους θα μπει στον "καλά αεριζόμενο, κλιματιζόμενο" χώρο των αποσκευών. Μόνο που κι έτσι να είναι τα πράγματα (που, μεταξύ μας, δεν είναι) ο σκύλος μου δεν είναι αποσκευή... Περιμένω εκείνη την ονειρική στιγμή, που όπως στον ΟΣΕ, θα δέχονται τα σκυλιά, στα κατάλληλα δρομολόγια, μέσα στην καμπίνα των επιβατών, με φίμωτρο. Κι ας πληρώνω κι εισητήριο έξτρα!
 


maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Ο μόνος λόγος που έχω αποκλείσει το ταξίδι στην Αθήνα με ΚΤΕΛ με το σκύλο είναι ότι λόγω μεγέθους θα μπει στον "καλά αεριζόμενο, κλιματιζόμενο" χώρο των αποσκευών. Μόνο που κι έτσι να είναι τα πράγματα (που, μεταξύ μας, δεν είναι) ο σκύλος μου δεν είναι αποσκευή... Περιμένω εκείνη την ονειρική στιγμή, που όπως στον ΟΣΕ, θα δέχονται τα σκυλιά, στα κατάλληλα δρομολόγια, μέσα στην καμπίνα των επιβατών, με φίμωτρο. Κι ας πληρώνω κι εισητήριο έξτρα!
Αμήν...!
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Σοβαρά τώρα, αν το box έχει 60 εκατοστά μήκος αντί για 50, τι πειράζει; Θα το μετρήσει κανένας;
αν πάει όπως στα αεροπλάνα, τότε οι διαστάσεις έχουν σημασία, γιατί το box πρέπει να είναι κάτω από το κάθισμα του μπροστινού, που δεν έχει και άπλετο χώρο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981