Νέο μέλος - Λάτρης λαμπραντόρ


Agapaki

Member
25 Ιουλίου 2012
12
0
Καταρχήν, καλησπέρα σας!!!;)

Πάει καιρός που χαζεύω αυτό το forum και η αλήθεια είναι ότι έχω μάθει πάρα πολλά...

Απο πολύ μικρή φοβόμουν τα σκυλιά. Χωρίς να με βλάψουν, χωρίς να έχει γίνει ποτέ κάτι αξιόλογο για να τα φοβηθώ, τα φοβόμουν. Ίσως ένας φόβος που μου είχε μεταδώσει η μαμά μου... λόγω δικιάς της φοβίας.

Πλέον, ενήλικη, οικονομικά ανεξάρτητη, και συζώντας με τον σύντροφο μου σε ένα μικρό διαμέρισμα, πάει αρκετός καιρός που συζητάμε να αποκτήσουμε ένα λαμπραντόρ. Φυσικά η απόκτηση ενός σκύλου, έχει πολλές υποχρεώσεις, και πρέπει να τα δούμε όλα απο την αρχή...

Λαμπραντόρ στην οικογένεια, έχει ο ξάδελφος μου. Ο γνωστός σε εμάς, "Ερμής". Πολύ καλό σκυλί, κλασσικό λαμπραντόρ... "Σε δένει ο σκύλος", μου είπε. "Δεν μπορείς να πας πουθενά" ... τα ξανασκέφτομαι εγώ... και πάλι κάνω "πίσω"..

Σκέφτηκα λοιπόν, να γραφτώ εδώ.. να μοιραστώ μαζί σας την σκέψη μου, να δείτε τις σκέψεις μου/μας και να μας συμβουλεύσετε, άν έχετε χρόνο.

Καταρχήν, η αγορά του θα είναι απο κουτάβι, απο ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, και ευτυχώς... μπορώ να το έχω στο γραφείο μου, σε μια άκρη.. όσο είναι κουτάβι και για όσο χρειαστεί. Υπάρχει χώρος. Το γραφείο, είναι δικό μου, δεν υπάρχουν αφεντικά ή υπάλληλοι. Χώρος θα διαμορφωθεί...Τις ώρες που λείπω εγώ, ο σύντροφος μου μπορεί να τον αναλάβει και να τον φροντίζει...τις βόλτες του θα τις έχει.. πάρκα υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ στην γειτονιά. Μένω σε επαρχιακή πόλη, πολύ κοντά στην θάλασσα... και η περιοχή που μένω, σχετικά αραιοκατοικημένη.

Αναφέραμε στον γείτονα, το ενδιαφέρον μας για την απόκτηση ενός σκύλου... και τον είδαμε "κουμπωμένο".Πρόσφατα μετακομίσαμε στο καινούριο σπίτι, και είναι αρκετά βιαστικό να μετακομίσουμε πάλι.. Είναι ταλαιπωρία. Πιθανόν ο λόγος που προβληματίστηκε, ίσως ήταν ΄το ότι υπάρχουν μωρά στην πολυκατοικία, και ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τους γείτονες.

Τον σκύλο, δεν είμαστε διατεθειμένοι να τον παρατάμε στο σπίτι και να φεύγουμε. Εντάξει, θα πάμε ένα σούπερ μάρκετ και θα τον αφήσουμε μόνο, ή θα πάμε για ένα ποτό και θα τον αφήσουμε σπίτι, αλλα νομίζω είναι λογικό αυτό.. και μιλάω για χειμώνα αυτό, γιατί το καλοκαίρι, όλη μέρα έξω θα είναι.. Όσο για το αν λείψουμε κάποιες μέρες, σκέφτηκα το ξενοδοχείο σκύλων, ποιά είναι η γνώμη σας? τους φέρονται καλά? έχετε αφήσει ποτέ εκεί το σκυλάκι σας?

Τελευταίος προβληματισμός, η μάνα μου. Δεν θα ξαναέλθει σπίτι. Σιχαίνεται λέει..Της είπα μην έρχεσαι, αυτό είναι ψυχολογικός εκβιασμός. Επειδή εσύ δεν τα θέλεις, δεν σημαίνει ότι δεν αποκτήσω ποτέ εγώ σκύλο. Είναι παράλογο νομιζω, τι λέτε?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,
Καλό καιλοκαίρι να έχουμε...
 




Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Αν πραγματικά θέλεις να πάρεις σκύλο μην δίνεις σημασία στα λόγια κανενός. Κανε αυτο που νιώθεις :)
 


Agapaki

Member
25 Ιουλίου 2012
12
0
ο ιδιοκτήτης όμως? δεν φάνηκε θετικός, αλλά ούτε και αρνητικός... εκεί κομπιάζω...
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
προκειται να αγορασω σκυλο για εμενα λογικα μετα απο 2 χρονια,και το δουλευω απο τωρα :)
κατα τη γνωμη μου εκανες πολυ καλα,ουτε καν να το ρωτας εφοσον εισαι οικονομικα ανεξαρτητη
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Ο νόμος 3170 λέει ότι έχεις δικαίωμα να έχεις ένα σκύλο στο σπιτι σου. Υπερέχει και το αν δε συμφωνεί ο ιδιοκτήτης ή αν το απαγορεύει το καταστατικό της πολυκατοικία. Οπότε αν σου κάνει τον δύσκολο τυπωνεις το νομο και του τον δείχνεις:);)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και αν σου κάνει μία έξωση με την δικαιολογία ιδιοκατοίκησης θα ψάξεις για νέο σπίτι ή θα ψάξει ο σκυλάκος για νέο σπίτι;
 


Agapaki

Member
25 Ιουλίου 2012
12
0
δεν τίθεται θέμα ιδιοκατοίκησης, αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, θα φεύγαμε...όλοι μαζί. Επειδή είμαι ευθύς χαρακτήρας και δεν θέλω να δημιουργώ ξαφνικά μπερδέματα...για αυτό το τυραννάω μέσα μου!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Όχι ότι δε γίνονται αυτά, αλλά μου φαίνεται βλακώδες να κάνεις έξωση σε κάποιον και να τραβιέσαι σε δικαστήρια μόνο και μόνο για ένα ζώο.

Μίλησε μαζί του, δείξε του ότι είσαι διατεθιμένη να είσαι συνεπής, κτλ κτλ.
Για μένα φαίνεσαι πολύ ενημερωμένη και αποφασισμένη γι' αυτό που θες να κάνεις. Μακάρι να υλοποιηθεί το όνειρό σου.
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τελευταίος προβληματισμός, η μάνα μου. Δεν θα ξαναέλθει σπίτι. Σιχαίνεται λέει..
Εγώ έχω κολλήσει σε αυτό. Πόσο εύκολο είναι για κάποιους άνδρες να δώσουν λύση στα προβλήματά τους....το τερπνόν μετά του ωφελίμου...

Καλώς όρισες και καλή διαμονή:):)
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Και αν σου κάνει μία έξωση με την δικαιολογία ιδιοκατοίκησης θα ψάξεις για νέο σπίτι ή θα ψάξει ο σκυλάκος για νέο σπίτι;
Δεν πρέπει να έχει κάποια (νομιμα και επισημα) έγγραφα που να λένε ότι θα γίνει ιδιοκατοικηση; ή μπορει απλά να το πει και εσυ είσαι αναγκασμένος να φύγεις ;
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δεν τίθεται θέμα ιδιοκατοίκησης, αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, θα φεύγαμε...όλοι μαζί. Επειδή είμαι ευθύς χαρακτήρας και δεν θέλω να δημιουργώ ξαφνικά μπερδέματα...για αυτό το τυραννάω μέσα μου!
Πολλές φορές χρησιμοποιούν αυτή την δικαιολογία άσχετα με το αν τίθεται ή όχι. Παρόλο που ο νόμος σε καλύπτει εγώ δεν θα ήθελα να μπω σε τέτοια περιπέτεια. Θα προτιμούσα να το συζητήσω ξανά μαζί του να μάθω τις φοβίες του και να τον διαβεβαιώσω ότι δεν έχουν βάση και μετά θα το αποφάσιζα.
Αλλά βέβαια αυτό θα έκανα εγώ που δεν μου αρέσουν τα μπερδέματα και οι γκρίνιες.
 


Agapaki

Member
25 Ιουλίου 2012
12
0
Εγώ έχω κολλήσει σε αυτό. Πόσο εύκολο είναι για κάποιους άνδρες να δώσουν λύση στα προβλήματά τους....το τερπνόν μετά του ωφελίμου...

Καλώς όρισες και καλή διαμονή:):)
XAXAXAXAXA, όντως!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν πρέπει να έχει κάποια έγγραφα που να λένε ότι θα γίνει ιδιοκατοικηση;
Το θέμα δεν είναι εκεί . Το θέμα είναι να είναι αποφασισμένο το agapaki ότι σε περίπτωση έξωσης αλλά και οποιουδήποτε άλλου προβλήματος που ίσως προκύψει εκείνη και ο σκύλος πάνε πακέτο.

Agapaki είναι ο άτιμος και εκτός από όμορφος είναι και απίστευτος χαρακτήρας! ( κι εγώ καθόλου μαμά κουκουβάγια). Σε ευχαριστούμε πολύ;)
 
Last edited:




Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Υπερέχει και το αν δε συμφωνεί ο ιδιοκτήτης
Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες ως προς αυτό το κομμάτι! Κάθε ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να βάζει στο σπίτι του όποιον θέλει. Απ τη στιγμή λοιπόν που σου νοικιάζει κάποιος τον χώρο του, οφείλεις να τον ειδοποιήσεις για το εάν θα έχεις ζωάκια. Αυτό με την πολυκατοικία ισχύει ναι, αλλά αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει σκύλο, έχει το δικαίωμα να το απαγορεύσει στον ενοικιαστή.

Κουβέντιασε με τον ιδιοκτήτη σου και αν συμφωνήσει (επειδή είπες πως ήταν κουμπωμένος αλλά και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο) βάλτον να υπογράψει στο συμβόλαιο ότι συμφωνεί με τον σκύλο. Είναι λογικό να είναι κουμπωμένος αν δεν θέλει σκυλιά ή αν έχει αρνητικές εμπειρίες. Δείξτου πως εσύ είσαι υπεύθυνος άνθρωπος και αντιλαμβάνεσαι τις υποχρεώσεις που έχει ένας σκύλος (καθαρός χώρος, ώρες κοινής ησυχίας κλπ).

Όσο για οποιονδήποτε σου λέει τις ενστάσεις του, η τελική απόφαση είναι δική σου και αν κάποιος δεν θέλει να έρχεται σπίτι σου ας μην έρχεται! Ένας σκύλος είναι η καλύτερη παρέα που μπορεί να ζητήσει άνθρωπος και θα δεις πως ακόμα και όσοι είναι αντίθετοι θα τον αγαπήσουν και δεν θα ξεκολλάνε από δίπλα του!!
 
Last edited:


Agapaki

Member
25 Ιουλίου 2012
12
0
δεν είναι τυχαίο που λένε οτι ο σκύλος είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου... Ο ξάδελφος μου, μου είχε πει, ότι μια μέρα, είχε φοβερο πονόκιλο και ελιωνε στον πονο ξαπλώνοντας στον καναπέ.. Ο Ερμής (λαμπραντόρ), δεν το κούνησε. Ούτε κιχ δεν εβγαλε, καθόταν δίπλα του μελαγχολικός όλη την ώρα...
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Avraki το διατύπωσα λάθος. Εννοούσα στην περίπτωση που το καταστατικό απαγορεύει σκυλια. Συγγνώμη για την παρεξήγηση :)
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Avraki το διατύπωσα λάθος. Εννοούσα στην περίπτωση που το καταστατικό απαγορεύει σκυλια. Συγγνώμη για την παρεξήγηση :)
Άντε, επειδή είσαι εσύ...συγχωρείσαι! :D