Νέο μέλος [bull terrier]


aiggiorgos

Member
28 Ιουνίου 2012
5
0
49
Καλημερα σε ολους
Ειμαι και εγω καινουργιος εδω εβαλα και εγω στην οικογενεια μια μικρη ασπρομαβρη (την ΑΜΠΗ) την πηρα απο ενα petshop τορα ειναι κοντα 6 μηνων αλλα οσο μεγαλωνει δεν μου μοιαζει για καθαροαιμη μπορει καποιος να μου πι την γνωμη του? Στελνω και φωτογραφιες
Ευχαριστω
20120627_113706.jpg20120627_113825.jpg20120627_113728.jpg20120627_115350.jpg20120627_112710.jpg
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Λογικό, αφού είναι από pet shop. Παρ' όλα αυτά να τη χαίρεσαι. Να έρθουν να σου πουν κι άλλοι συμφορουμίτες. Να είστε ευτυχισμένοι οι δυο σας!
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Να χαίρεσαι το ζωάκι σου! Δυστυχώς απ' τη στιγμή που την πήρες από πετ σοπ ΔΕΝ είναι καθαρόαιμη! Ακόμα κι αν σου έδωσαν Pedigree (που χλωμό το βλέπω, αλλά λέμε) είναι πλαστό και το σκυλάκι σου είναι προϊόν Puppy mill! Τώρα το πήρες, οπότε δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι. Φρόντισε να το αγαπάς και να διαβάσεις το φόρουμ για να ενημερωθείς γιατί ΔΕΝ παίρνουμε σκυλάκια από πετ σοπ και από γνωστούς/φίλους κλπ που ζευγαρώνουν αβέρτα τα δικά τους! :)
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
να τη χαιρεσαι τη σκυλιτσα σου ειναι πολυ όμορφη αλλα όχι καθαρόαιμη.κρίμα που την πήρες από πετ σοπ...είναι ότι χειρότερο.φέρνουν τα σκυλάκια τους από παπι μιλς από μέρη δηλαδη όπου έχουν άπειρα σκυλιά κλεισμένα σε κλουβιά χωρίς ειδικά φροντίδα δεν βγαίνουν ποτέ έξω και τα ζευγαρώνουν μέχρι να μην αντέχουν άλλο και να πεθάνουν.μπες στο λινκ που σου παραθέσαν παραπάνω και θα καταλάβεις.προσπάθησε τουλάχιστον να ενημερώσεις φίλους σου για να μην κάνουν κι αυτοί το ίδιο λάθος.και πάλι να την χαιρεσαι και να την αγαπάς!
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Κούκλα είναι αυτό είναι το μονο σίγουρο.
Τώρα αν είναι καθαρόαιμη θα στα πούνε και άλλοι ποίο σχετικοί.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Έχετε κ σεις την αμυδρή υποψία, ότι εσείς τα λέτε, εσείς τ ακούτε:?:
Καταρχάς όχι...βιάζεσαι...:rolleyes:
Αλλά...έτσι κι αλλιώς, συνηθισμένοι είμαστε. Δεν θα μας έκανε εντύπωση :D
 


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
καθαροαιμη η οχι εμεις την αγαπαμε και δεν την αλλαζουμε ουτως η αλλως. το θεμα ειναι με το πετ σοπ. εκει θα απευθυνθουμε για να μασ δωσουν καποιες ςξηγησεις σε περιπτωση που δεν ειναι καθαροαιμο το σκυλι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Έχετε κ σεις την αμυδρή υποψία, ότι εσείς τα λέτε, εσείς τ ακούτε:?:
Καμμιά φορά, ναι...
Ξέρουμε, σίγουρα, ότι η μάχη είναι άνιση... σε όλα τα επίπεδα...
Αλλά, από ένα (αθεράπευτο, ίσως) "ρομαντισμό", εμείς τη δίνουμε τη μάχη...
Και, όταν λέω "εμείς", δε περιλαμβάνω τον εαυτό μου, που συνήθως δίνει μάχη "οπισθοφυλακής"...

Υ.Γ. Αν δεν υπάρχει αντίρρηση, στα πλαίσια ενός "ανεκτού" off-topic, μπορώ να σας παραθέσω ένα κειμενάκι που έγραψα χτες, σε κάποια κυρία (συστημένη από αγαπημένο μου πρόσωπο), που νιώθω ότι θέλουν να αποκτήσουν "καθαρόαιμο" σκυλάκι... τώρα....
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
καθαροαιμη η οχι εμεις την αγαπαμε και δεν την αλλαζουμε ουτως η αλλως. το θεμα ειναι με το πετ σοπ. εκει θα απευθυνθουμε για να μασ δωσουν καποιες ςξηγησεις σε περιπτωση που δεν ειναι καθαροαιμο το σκυλι.
Έπρεπε να χα βάλει στοίχημα....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
jenny μετά την απομάκρυνση από το...ταμείο...ουδέν λάθος αναγνωρίζεται :rolleyes:
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Καμμιά φορά, ναι...
Ξέρουμε, σίγουρα, ότι η μάχη είναι άνιση... σε όλα τα επίπεδα...
Αλλά, από ένα (αθεράπευτο, ίσως) "ρομαντισμό", εμείς τη δίνουμε τη μάχη...
Και, όταν λέω "εμείς", δε περιλαμβάνω τον εαυτό μου, που συνήθως δίνει μάχη "οπισθοφυλακής"...

Υ.Γ. Αν δεν υπάρχει αντίρρηση, στα πλαίσια ενός "ανεκτού" off-topic, μπορώ να σας παραθέσω ένα κειμενάκι που έγραψα χτες, σε κάποια κυρία (συστημένη από αγαπημένο μου πρόσωπο), που νιώθω ότι θέλουν να αποκτήσουν "καθαρόαιμο" σκυλάκι... τώρα....
Περιμένω
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Να την χαιρεσαι την κουκλα σου...
Καθαροαιμη δεν μπορει να ειναι για ευνοητους λογους που σου εξηγησαν και παραπανω.
Εχω ομως την αισθηση οτι ζητας γνωμες για να διαπιστωσεις την ''καθαροαιμια'' του ζωου σου
γιατι εχεις στο μυαλο σου την αναπαραγωγη.
Πες μου οτι κανω λαθος pls. :)
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
καθαροαιμη η οχι εμεις την αγαπαμε και δεν την αλλαζουμε ουτως η αλλως. το θεμα ειναι με το πετ σοπ. εκει θα απευθυνθουμε για να μασ δωσουν καποιες ςξηγησεις σε περιπτωση που δεν ειναι καθαροαιμο το σκυλι.
Κ πολύ καλά κάνετε που την αγαπάτε. Εκτός από το να την αγαπάτε μπορείτε να διαθέσετε λίγο χρόνο για να τη μάθετε κιόλας? Μετα το αρχικό κείμενο παρουσίασης της Αμπι, έχω παραθέσει κάποια link, ακριβώς από κάτω. όταν έχεισ χρόνο, ρίξε μια ματιά:)

Μήπως γιατί μερικές φορές,έστω κ μέσω της ημιμάθειας, έχουν παγιωθεί αντιλήψεις χωρίς να το καταλάβουμε?
Μήπως γιατί στην τελική κ η ίδια η διαφωνία, μπορεί να είναι ένα εργαλείο μάθησης?
Μήπως γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείται κ θεωρείται προκλητικός?:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητή κυρία …,

Εφόσον μας έφερε σε επαφή η αγαπημένη μου …, θεωρώ καθήκον μου (και καθόλου “χαμένο” χρόνο) να βοηθήσω όσο μπορώ, προς δύο κατευθύνσεις:

- Καταρχήν, μία σοβαρή οικογένεια, όπως η δική σας, που προσπαθεί να κάνει τα πρώτα βήματα για το πρώτο της σκυλάκι. Και να προσπαθήσω να ξεδιαλύνω ορισμένους “αστικούς μύθους” που πιστεύουν οι υποψήφιοι (ή οι νέοι) ιδιοκτήτες σκύλων.
- Επίσης, από ένα σημείο της ζωής μου και πέρα, η προσπάθειά μου είναι να βοηθήσω τον ίδιο το “σκύλο”... Γιατί, πλέον “Δεν ξέρω αν οι σκύλοι πηγαίνουν στον Παράδεισο, αλλά όταν πεθάνω, θάθελα να βρεθώ στο ίδιο μέρος”... Για πολλούς λόγους, που μόνο όσοι έχουν έρθει σε στενή επαφή με το “σκύλο” μπορούν να κατανοήσουν.

Ξεκινώντας από το γεγονός ότι, όταν η οικογένεια αποφασίσει να αποκτήσει σκύλο, τον θέλει τώρα... και αυτό εμπεριέχει διάφορους “κινδύνους” (για σας και το σκυλάκι)... να προσπαθήσω να διευκρινήσω ορισμένα πράγματα:

1. “Καθαρόαιμος” σκύλος είναι αυτός που:
a. Η επίβαση (ζευγάρωμα) των γονέων του έχει αναγγελθεί στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που βρίσκεται ο εκτροφέας. Και (λέμε τώρα), στον Ομιλο Φυλής της χώρας.
b. Η γέννα του (όταν λάβει χώρα) έχει δηλωθεί στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που βρίσκεται ο εκτροφέας.
c. Οι γεννήτορές του (μαμά και μπαμπάς και πρόγονοι δύο επίπεδα πίσω) έχουν, επίσης, δηλωθεί στους Κυνολογικούς Ομίλους των χωρών που γεννήθηκαν.
d. Εχει, δηλαδή, το λεγόμενο pedigree, δηλαδή τον γενεαλογικό χάρτη του.
e. Οι γονείς και οι προηγούμενοι γεννήτορες έχουν εξετασθεί για δυσπλασία ισχύων και για όσες(κληρονομικές ή πολυπαραγοντικές) ασθένειες είναι πιθανές για τη φυλή. Π.χ.,δυσπλασία αγκώνων, πρόπτωση κόλπου, καρδιά, εντρόπιο, εκτρόπιο και άλλες... ων ουκ έστιν αριθμός... ανάλογα με τη φυλή...
f. Οι γονείς και οι γεννήτορες (γραμμές αίματος) έχουν μελετηθεί από τον (σωστό και ευσυνείδητο) εκτροφέα, ως προς τη γενετική και ως προς τον χαρακτήρα (ομαλός, φοβικός, επιθετικός, κυριαρχικός, υποτακτικός) και το ταμπεραμέντο (“φλογερό”, υψηλό, ισορροπημένο, χαμηλό). Και, έτσι, ο εκτροφέας αποφασίζει (κάνοντας κρυφά και την προσευχή του – για το “λαχείο” που μπορεί να του τύχει) να ζευγαρώσει τα συγκεκριμένα 2 σκυλιά και όχι κάποια 2 άλλα... Μεγάλη τέχνη!!! Και, γι’ αυτό, ο εκτροφέας που θα επιλεγεί (από εμένα, πλέον, σε κάθε περίπτωση) δεν πρέπει να βιοπορίζεται από την εκτροφή, αλλά να εξασκεί άλλο επάγγελμα και η εκτροφή να είναι ένα (ακριβό, ομολογουμένως) χόμπυ!!!
g. Παραμένει με τη μάνα και τα αδελφάκια του για 2μήνες, ώστε να αποτυπωθούν στο χαρακτήρα του κρίσιμα στοιχεία, που δεν θα μπορέσουν να αποτυπωθούν αλλιώς.
h. Στο πρώτο αυτό 2μηνο, κοινωνικοποιείται από την οικογένεια του εκτροφέα και με φίλους, μεγάλους και παιδιά.
i. Παραδίδεται αποπαρασιτωμένο και με την πρώτη σειρά εμβολίων.
j. Αξίζει τον κόπο για μακριά, πολλές φορές, αναμονή.

2. Πάσης φύσεως petshops, έμποροι – εισαγωγείς, ή “εκτροφείς” που διαθέτουν πάνω από μία φυλή (εκτός σπάνιων εξαιρέσεων!), δεν κάνουν τα παραπάνω... γιατί τα κουτάβια τους θα ήταν πανάκριβα... και δεν θα συνέφερε...
Συνήθως, τα συγκεκριμένα κουτάβια έρχονται από τις "διάσημες κουταβοπαραγωγές" χώρες (Ουγγαρία, Σερβία, Τσεχία, Βουλγαρία), στοιβαγμένα σε φορτηγά, με υψηλό συντελεστή θνησιμότητας και ασθενών ζώων κατά τη μεταφορά...
Ολοι αυτοί οι έμποροι θα σας προσφέρουν “εγγύηση” για το κουτάβι, σαν να ήταν ηλεκτρονικό παιχνίδι... και θα σας την προσφέρουν, μιάς και δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα... απλά, θα παραλάβουν το “ελατωματικό”κουτάβι και θα φέρουν από το υπόγειο το επόμενο... τι θα απογίνει το κουτάβι που επιστρέψατε? Δεν θέλετε να ξέρετε...
Ολοι αυτοί οι έμποροι, θα σας προτείνουν φθηνότερη τιμή κουταβιού, αν δεν θέλετε pedigree...και λίγο ακριβότερη, αν θέλετε pedigree... γιατί? Γιατί θα υποστούν τα έξοδα να πληρώσουν τον γραφίστα που θα παραχαράξει το pedigree και, ίσως και κάποιον υπάλληλο του Κυνολογικού Ομίλου της ξένης χώρας, για να βάλει μιά σφραγίδα...
Κοινώς: Τα σκυλιά αυτά δεν έχουν γνήσιο pedigree και, κατά συνέπεια (όσο και να το ισχυρίζεται ο χαρούμενος νέος ιδιοκτήτης τους) δεν είναι καθαρόαιμα. Αυτό θα το διαπιστώσει εύκολα ο ιδιοκτήτης, αν θελήσει να συμμετάσχει ο “καθαρόαιμος” σκύλος του σε μιά έκθεση μορφολογίας... ακόμα και στην χώρα μας.

3. Τελευταία, είναι της μόδας, πάσης φύσεως ιδιώτες (εκτροφείς της πίσω αυλής ή back yard breeders), που απέκτησαν καθαρόαιμο σκύλο, να τον ζευγαρώνουν με μία, επίσης καθαρόαιμη, σκύλα, κάποιου γνωστού... προκειμένου:
a. Να βγάλουν κάποια εύκολα χρήματα (είναι και η κρίση, βλέπετε), ή
b. Να ανταποκριθούν στον αστικό μύθο: “πρέπει να ζευγαρώσει τουλάχιστον μιά φορά η σκυλίτσα μου, για να νιώσει τη χαρά του έρωτα”!!!
Αγνοώντας ποιοί είναι οι πρόγονοι... αγνοώντας (ή υποτιμώντας) το ότι θα πρέπει να κάνουν εξετάσεις (δαπανηρές) στα σκυλιά τους... αγνοώντας το πιθανό εξαγόμενο (σε υγεία, χαρακτήρα και μορφολογία) από τη συγκεκριμένη γέννα... και αυτό το τελευταίο είναι το πιο κρίσιμο.
Και πάλι, τα κουτάβια που θα προκύψουν, δεν είναι καθαρόαιμα, δεν μπορούν να συμμετέχουν σε εκθέσεις κλπ...

4. Και, όχι... τα σκυλιά δεν νιώθουν την ανάγκη για τη χαρά του έρωτα!!! Πιστέψτε με... τα σκυλιά διαθέτουν το ένστικτο της αναπαραγωγής, τελεία και παύλα!
Και, μάλιστα, στη “μητέρα φύση”, ζευγαρώνουν ο αρχηγός της αγέλης (το πιο υγιές, δυνατό, έξυπνο και κυριαρχικό σκυλί – ή alpha dog), με την ηγετική σκύλα (ή alpha bitch) και εκεί τελειώνει το “ερωτικό” ζήτημα.
Ολοι οι υπόλοιποι απαγορεύεται να ζευγαρώσουν! Αν επιδείξουν άλλη συμπεριφορά, είτε σκοτώνονται (πάραυτα) από τους αρχηγούς, είτε “εξορίζονται” από την αγέλη... γι’ αυτό και στη φύση, είτε στους δρόμους (βλέπε: αδέσποτα), κυκλοφορούν τα πιο δυνατά δείγματα σκύλων, τα πιο υγιή, τα πιο ανθεκτικά, τα πιο ισορροπημένα... οι survivors… έστω κι αν δεν μας “γεμίζουν το μάτι”...

Ελπίζω να σας βοηθάω λιγάκι...
 
Last edited:


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
Αγαπητή κυρία …,

Εφόσον μας έφερε σε επαφή η αγαπημένη μου …, θεωρώ καθήκον μου (και καθόλου “χαμένο” χρόνο) να βοηθήσω όσο μπορώ, προς δύο κατευθύνσεις:

- Καταρχήν, μία σοβαρή οικογένεια, όπως η δική σας, που προσπαθεί να κάνει τα πρώτα βήματα για το πρώτο της σκυλάκι. Και να προσπαθήσω να ξεδιαλύνω ορισμένους “αστικούς μύθους” που πιστεύουν οι υποψήφιοι (ή οι νέοι) ιδιοκτήτες σκύλων.
- Επίσης, από ένα σημείο της ζωής μου και πέρα, η προσπάθειά μου είναι να βοηθήσω τον ίδιο το “σκύλο”... Γιατί, πλέον “Δεν ξέρω αν οι σκύλοι πηγαίνουν στον Παράδεισο, αλλά όταν πεθάνω, θάθελα να βρεθώ στο ίδιο μέρος”... Για πολλούς λόγους, που μόνο όσοι έχουν έρθει σε στενή επαφή με το “σκύλο” μπορούν να κατανοήσουν.

Ξεκινώντας από το γεγονός ότι, όταν η οικογένεια αποφασίσει να αποκτήσει σκύλο, τον θέλει τώρα... και αυτό εμπεριέχει διάφορους “κινδύνους” (για σας και το σκυλάκι)... να προσπαθήσω να διυκρινήσω ορισμένα πράγματα:

1. “Καθαρόαιμος” σκύλος είναι αυτός που:
a. Η επίβαση (ζευγάρωμα) των γονέων του έχει αναγγελθεί στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που βρίσκεται ο εκτροφέας. Και (λέμε τώρα), στον Ομιλο Φυλής της χώρας.
b. Η γέννα του (όταν λάβει χώρα) έχει δηλωθεί στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που βρίσκεται ο εκτροφέας.
c. Οι γεννήτορές του (μαμά και μπαμπάς και πρόγονοι δύο επίπεδα πίσω) έχουν, επίσης, δηλωθεί στους Κυνολογικούς Ομίλους των χωρών που γεννήθηκαν.
d. Εχει, δηλαδή, το λεγόμενο pedigree, δηλαδή τον γενεαλογικό χάρτη του.
e. Οι γονείς και οι προηγούμενοι γεννήτορες έχουν εξετασθεί για δυσπλασία ισχύων και για όσες(κληρονομικές ή πολυπαραγοντικές) ασθένειες είναι πιθανές για τη φυλή. Π.χ.,δυσπλασία αγκώνων, πρόπτωση κόλπου, καρδιά, εντρόπιο, εκτρόπιο και άλλες... ων ουκ έστιν αριθμός... ανάλογα με τη φυλή...
f. Οι γονείς και οι γεννήτορες (γραμμές αίματος)έχουν μελετηθεί από τον (σωστό και ευσυνείδητο) εκτροφέα, ως προς τη γενετική και ως προς τον χαρακτήρα (ομαλός, φοβικός, επιθετικός, κυριαρχικός, υποτακτικός) και το ταμπεραμέντο (“φλογερό”, υψηλό, ισορροπημένο, χαμηλό). Και, έτσι, ο εκτροφέας αποφασίζει (κάνοντας κρυφά και την προσευχή του – για το “λαχείο” που μπορεί να του τύχει) να ζευγαρώσει τα συγκεκριμένα 2 σκυλιά και όχι κάποια 2 άλλα... Μεγάλη τέχνη!!! Και, γι’ αυτό, ο εκτροφέας που θα επιλεγεί (από εμένα, πλέον, σε κάθε περίπτωση) δεν πρέπει να βιοπορίζεται από την εκτροφή, αλλά να εξασκεί άλλο επάγγελμα και η εκτροφή να είναι ένα (ακριβό, ομολογουμένως) χόμπυ!!!
g. Παραμένει με τη μάνα και τα αδελφάκια του για 2μήνες, ώστε να αποτυπωθούν στο χαρακτήρα του κρίσιμα στοιχεία, που δεν θα μπορέσουν να αποτυπωθούν αλλιώς.
h. Στο πρώτο αυτό 2μηνο, κοινωνικοποιείται από την οικογένεια του εκτροφέα και με φίλους, μεγάλους και παιδιά.
i. Παραδίδεται αποπαρασιτωμένο και με την πρώτη σειρά εμβολίων.
j. Αξίζει τον κόπο για μακριά, πολλές φορές, αναμονή.

2. Πάσης φύσεως petshops, έμποροι – εισαγωγείς, ή “εκτροφείς” που διαθέτουν πάνω από μία φυλή (εκτός σπάνιων εξαιρέσεων!), δεν κάνουν τα παραπάνω... γιατί τα κουτάβια τους θα ήταν πανάκριβα... και δεν θα συνέφερε...
Συνήθως, τα συγκεκριμένα κουτάβια έρχονται από τις "διάσημες κουταβοπαραγωγές" χώρες (Ουγγαρία, Σερβία, Τσεχία, Βουλγαρία), στοιβαγμένα σε φορτηγά, με υψηλό συντελεστή θνησιμότητας και ασθενών ζώων κατά τη μεταφορά...
Ολοι αυτοί οι έμποροι θα σας προσφέρουν “εγγύηση” για το κουτάβι, σαν να ήταν ηλεκτρονικό παιχνίδι... και θα σας την προσφέρουν, μιάς και δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα... απλά, θα παραλάβουν το “ελατωματικό”κουτάβι και θα φέρουν από το υπόγειο το επόμενο... τι θα απογίνει το κουτάβι που επιστρέψατε? Δεν θέλετε να ξέρετε...
Ολοι αυτοί οι έμποροι, θα σας προτείνουν φθηνότερη τιμή κουταβιού, αν δεν θέλετε pedigree...και λίγο ακριβότερη, αν θέλετε pedigree... γιατί? Γιατί θα υποστούν τα έξοδα να πληρώσουν τον γραφίστα που θα παραχαράξει το pedigree και, ίσως και κάποιον υπάλληλο του Κυνολογικού Ομίλου της ξένης χώρας, για να βάλει μιά σφραγίδα...
Κοινώς: Τα σκυλιά αυτά δεν έχουν γνήσιο pedigree και, κατά συνέπεια (όσο και να το ισχυρίζεται ο χαρούμενος νέος ιδιοκτήτης τους) δεν είναι καθαρόαιμα. Αυτό θα το διαπιστώσει εύκολα ο ιδιοκτήτης, αν θελήσει να συμμετάσχει ο “καθαρόαιμος” σκύλος του σε μιά έκθεση μορφολογίας... ακόμα και στην χώρα μας.

3. Τελευταία, είναι της μόδας, πάσης φύσεως ιδιώτες (εκτροφείς της πίσω αυλής ή back yard breeders), που απέκτησαν καθαρόαιμο σκύλο, να τον ζευγαρώνουν με μία, επίσης καθαρόαιμη, σκύλα, κάποιου γνωστού... προκειμένου:
a. Να βγάλουν κάποια εύκολα χρήματα (είναι και η κρίση, βλέπετε), ή
b. Να ανταποκριθούν στον αστικό μύθο: “πρέπει να ζευγαρώσει τουλάχιστον μιά φορά η σκυλίτσα μου, για να νιώσει τη χαρά του έρωτα”!!!
Αγνοώντας ποιοί είναι οι πρόγονοι... αγνοώντας (ή υποτιμώντας) το ότι θα πρέπει να κάνουν εξετάσεις (δαπανηρές) στα σκυλιά τους... αγνοώντας το πιθανό εξαγόμενο (σε υγεία, χαρακτήρα και μορφολογία) από τη συγκεκριμένη γέννα... και αυτό το τελευταίο είναι το πιο κρίσιμο.
Και πάλι, τα κουτάβια που θα προκύψουν, δεν είναι καθαρόαιμα, δεν μπορούν να συμμετέχουν σε εκθέσεις κλπ...

4. Και, όχι... τα σκυλιά δεν νιώθουν την ανάγκη για τη χαρά του έρωτα!!! Πιστέψτε με... τα σκυλιά διαθέτουν το ένστικτο της αναπαραγωγής, τελεία και παύλα!
Και, μάλιστα, στη “μητέρα φύση”, ζευγαρώνουν ο αρχηγός της αγέλης (το πιο υγιές, δυνατό, έξυπνο και κυριαρχικό σκυλί – ή alpha dog), με την ηγετική σκύλα (ή alpha bitch) και εκεί τελειώνει το “ερωτικό” ζήτημα.
Ολοι οι υπόλοιποι απαγορεύεται να ζευγαρώσουν! Αν επιδείξουν άλλη συμπεριφορά, είτε σκοτώνονται (πάραυτα) από τους αρχηγούς, είτε “εξορίζονται” από την αγέλη... γι’ αυτό και στη φύση, είτε στους δρόμους (βλέπε: αδέσποτα), κυκλοφορούν τα πιο δυνατά δείγματα σκύλων, τα πιο υγιή, τα πιο ανθεκτικά, τα πιο ισορροπημένα... οι survivors… έστω κι αν δεν μας “γεμίζουν το μάτι”...

Ελπίζω να σας βοηθάω λιγάκι...

ευχαριστούμε πολύ !!!!
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Αγαπητή κυρία …,

Εφόσον μας έφερε σε επαφή η αγαπημένη μου …, θεωρώ καθήκον μου (και καθόλου “χαμένο” χρόνο) να βοηθήσω όσο μπορώ, προς δύο κατευθύνσεις:

- Καταρχήν, μία σοβαρή οικογένεια, όπως η δική σας, που προσπαθεί να κάνει τα πρώτα βήματα για το πρώτο της σκυλάκι. Και να προσπαθήσω να ξεδιαλύνω ορισμένους “αστικούς μύθους” που πιστεύουν οι υποψήφιοι (ή οι νέοι) ιδιοκτήτες σκύλων.
- Επίσης, από ένα σημείο της ζωής μου και πέρα, η προσπάθειά μου είναι να βοηθήσω τον ίδιο το “σκύλο”... Γιατί, πλέον “Δεν ξέρω αν οι σκύλοι πηγαίνουν στον Παράδεισο, αλλά όταν πεθάνω, θάθελα να βρεθώ στο ίδιο μέρος”... Για πολλούς λόγους, που μόνο όσοι έχουν έρθει σε στενή επαφή με το “σκύλο” μπορούν να κατανοήσουν.

Ξεκινώντας από το γεγονός ότι, όταν η οικογένεια αποφασίσει να αποκτήσει σκύλο, τον θέλει τώρα... και αυτό εμπεριέχει διάφορους “κινδύνους” (για σας και το σκυλάκι)... να προσπαθήσω να διυκρινήσω ορισμένα πράγματα:

1. “Καθαρόαιμος” σκύλος είναι αυτός που:
a. Η επίβαση (ζευγάρωμα) των γονέων του έχει αναγγελθεί στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που βρίσκεται ο εκτροφέας. Και (λέμε τώρα), στον Ομιλο Φυλής της χώρας.
b. Η γέννα του (όταν λάβει χώρα) έχει δηλωθεί στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που βρίσκεται ο εκτροφέας.
c. Οι γεννήτορές του (μαμά και μπαμπάς και πρόγονοι δύο επίπεδα πίσω) έχουν, επίσης, δηλωθεί στους Κυνολογικούς Ομίλους των χωρών που γεννήθηκαν.
d. Εχει, δηλαδή, το λεγόμενο pedigree, δηλαδή τον γενεαλογικό χάρτη του.
e. Οι γονείς και οι προηγούμενοι γεννήτορες έχουν εξετασθεί για δυσπλασία ισχύων και για όσες(κληρονομικές ή πολυπαραγοντικές) ασθένειες είναι πιθανές για τη φυλή. Π.χ.,δυσπλασία αγκώνων, πρόπτωση κόλπου, καρδιά, εντρόπιο, εκτρόπιο και άλλες... ων ουκ έστιν αριθμός... ανάλογα με τη φυλή...
f. Οι γονείς και οι γεννήτορες (γραμμές αίματος)έχουν μελετηθεί από τον (σωστό και ευσυνείδητο) εκτροφέα, ως προς τη γενετική και ως προς τον χαρακτήρα (ομαλός, φοβικός, επιθετικός, κυριαρχικός, υποτακτικός) και το ταμπεραμέντο (“φλογερό”, υψηλό, ισορροπημένο, χαμηλό). Και, έτσι, ο εκτροφέας αποφασίζει (κάνοντας κρυφά και την προσευχή του – για το “λαχείο” που μπορεί να του τύχει) να ζευγαρώσει τα συγκεκριμένα 2 σκυλιά και όχι κάποια 2 άλλα... Μεγάλη τέχνη!!! Και, γι’ αυτό, ο εκτροφέας που θα επιλεγεί (από εμένα, πλέον, σε κάθε περίπτωση) δεν πρέπει να βιοπορίζεται από την εκτροφή, αλλά να εξασκεί άλλο επάγγελμα και η εκτροφή να είναι ένα (ακριβό, ομολογουμένως) χόμπυ!!!
g. Παραμένει με τη μάνα και τα αδελφάκια του για 2μήνες, ώστε να αποτυπωθούν στο χαρακτήρα του κρίσιμα στοιχεία, που δεν θα μπορέσουν να αποτυπωθούν αλλιώς.
h. Στο πρώτο αυτό 2μηνο, κοινωνικοποιείται από την οικογένεια του εκτροφέα και με φίλους, μεγάλους και παιδιά.
i. Παραδίδεται αποπαρασιτωμένο και με την πρώτη σειρά εμβολίων.
j. Αξίζει τον κόπο για μακριά, πολλές φορές, αναμονή.

2. Πάσης φύσεως petshops, έμποροι – εισαγωγείς, ή “εκτροφείς” που διαθέτουν πάνω από μία φυλή (εκτός σπάνιων εξαιρέσεων!), δεν κάνουν τα παραπάνω... γιατί τα κουτάβια τους θα ήταν πανάκριβα... και δεν θα συνέφερε...
Συνήθως, τα συγκεκριμένα κουτάβια έρχονται από τις "διάσημες κουταβοπαραγωγές" χώρες (Ουγγαρία, Σερβία, Τσεχία, Βουλγαρία), στοιβαγμένα σε φορτηγά, με υψηλό συντελεστή θνησιμότητας και ασθενών ζώων κατά τη μεταφορά...
Ολοι αυτοί οι έμποροι θα σας προσφέρουν “εγγύηση” για το κουτάβι, σαν να ήταν ηλεκτρονικό παιχνίδι... και θα σας την προσφέρουν, μιάς και δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα... απλά, θα παραλάβουν το “ελατωματικό”κουτάβι και θα φέρουν από το υπόγειο το επόμενο... τι θα απογίνει το κουτάβι που επιστρέψατε? Δεν θέλετε να ξέρετε...
Ολοι αυτοί οι έμποροι, θα σας προτείνουν φθηνότερη τιμή κουταβιού, αν δεν θέλετε pedigree...και λίγο ακριβότερη, αν θέλετε pedigree... γιατί? Γιατί θα υποστούν τα έξοδα να πληρώσουν τον γραφίστα που θα παραχαράξει το pedigree και, ίσως και κάποιον υπάλληλο του Κυνολογικού Ομίλου της ξένης χώρας, για να βάλει μιά σφραγίδα...
Κοινώς: Τα σκυλιά αυτά δεν έχουν γνήσιο pedigree και, κατά συνέπεια (όσο και να το ισχυρίζεται ο χαρούμενος νέος ιδιοκτήτης τους) δεν είναι καθαρόαιμα. Αυτό θα το διαπιστώσει εύκολα ο ιδιοκτήτης, αν θελήσει να συμμετάσχει ο “καθαρόαιμος” σκύλος του σε μιά έκθεση μορφολογίας... ακόμα και στην χώρα μας.

3. Τελευταία, είναι της μόδας, πάσης φύσεως ιδιώτες (εκτροφείς της πίσω αυλής ή back yard breeders), που απέκτησαν καθαρόαιμο σκύλο, να τον ζευγαρώνουν με μία, επίσης καθαρόαιμη, σκύλα, κάποιου γνωστού... προκειμένου:
a. Να βγάλουν κάποια εύκολα χρήματα (είναι και η κρίση, βλέπετε), ή
b. Να ανταποκριθούν στον αστικό μύθο: “πρέπει να ζευγαρώσει τουλάχιστον μιά φορά η σκυλίτσα μου, για να νιώσει τη χαρά του έρωτα”!!!Αγνοώντας ποιοί είναι οι πρόγονοι... αγνοώντας (ή υποτιμώντας) το ότι θα πρέπει να κάνουν εξετάσεις (δαπανηρές) στα σκυλιά τους... αγνοώντας το πιθανό εξαγόμενο (σε υγεία, χαρακτήρα και μορφολογία) από τη συγκεκριμένη γέννα... και αυτό το τελευταίο είναι το πιο κρίσιμο.
Και πάλι, τα κουτάβια που θα προκύψουν, δεν είναι καθαρόαιμα, δεν μπορούν να συμμετέχουν σε εκθέσεις κλπ...

4. Και, όχι... τα σκυλιά δεν νιώθουν την ανάγκη για τη χαρά του έρωτα!!! Πιστέψτε με... τα σκυλιά διαθέτουν το ένστικτο της αναπαραγωγής, τελεία και παύλα!
Και, μάλιστα, στη “μητέρα φύση”, ζευγαρώνουν ο αρχηγός της αγέλης (το πιο υγιές, δυνατό, έξυπνο και κυριαρχικό σκυλί – ή alpha dog), με την ηγετική σκύλα (ή alpha bitch) και εκεί τελειώνει το “ερωτικό” ζήτημα.
Ολοι οι υπόλοιποι απαγορεύεται να ζευγαρώσουν! Αν επιδείξουν άλλη συμπεριφορά, είτε σκοτώνονται (πάραυτα) από τους αρχηγούς, είτε “εξορίζονται” από την αγέλη... γι’ αυτό και στη φύση, είτε στους δρόμους (βλέπε: αδέσποτα), κυκλοφορούν τα πιο δυνατά δείγματα σκύλων, τα πιο υγιή, τα πιο ανθεκτικά, τα πιο ισορροπημένα... οι survivors… έστω κι αν δεν μας “γεμίζουν το μάτι”...

Ελπίζω να σας βοηθάω λιγάκι...
Γιάννη, σαφεστατο,περιεκτικότατο,κατατοπιαστικότατο... δεν έχω λόγια.:) Θεωρώ ατού την ευγενική κ διπλωματική-μερικές φορές- προσέγγιση. Φανερώνει άτομο με παιδεία κ ευαισθησία. Θα ήθελα όμως να μάθω καποια στιγμή κ την απάντηση που δόθηκε.....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc