Νέο μέλος [bull terrier]




jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
Jenny το σκυλάκι σου είναι πανέμορφο και καλά κάνετε και το αγαπάτε. Κρίμα για τα λεφτά που δώσατε βέβαια στους απατεώνες, αλλά κάντε και μια δυσφήμιση έτσι για καλό και για κακό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πληροί εμφανισιακά τουλάχιστον το πρότυπο της φυλής των bull terrier και μπορείς να το καταλάβεις και μόνη σου αν συγκρίνεις ένα καθαρόαιμο κ το δικό σου, πχ. τα μάτια είναι πολύ στρόγγυλα σε σχέση με τα σχιστά των ΒΤ και θα με βοηθούσες αν μου έλεγες πόσα κιλά είναι.

Λίγη σημασία έχουν όμως αυτά. Το θέμα είναι να της χαρίσετε ό,τι της αξίζει τώρα και ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΕΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Μην περιμένετε να έχει γνήσια χαρακτηριστικά της φυλής, ίσως κάποια τα έχει και κάποια άλλα όχι, οπότε να μην έχετε προσδοκίες. Πιστεύω πάντως θα τα πάτε μια χαρά, αφού είχατε κι άλλο σκυλάκι :)

Την επόμενη φορά πολύ περισσότερο ψάξιμο, αποκλειστικά και μόνο σε εκτροφείς και αυτούς πάλι θα τους τεντώσεις. Δε σημαίνει ότι πάμε σε εκτροφέα και τελειώσαμε, πρέπει πάλι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει. Σου μιλάει μια καμένη τώρα που ψάχνει ΒΤ κοντά ένα χρόνο κι έχουμε ακόμα δρόμο.

Αν χρειαστείς να σε βοηθήσω σε κάτι, στείλε μου πμ. Τρομερό το χρώμα της πάντως, μ' αρέσει πολύ.
καλησπερα και σε εσενα ! η αμπυ ειναι 6 μηνων και ζυγιζει περιπου 10 κιλα ! ναι το χρωμα της ειναι καταπληκτικο ! και στο ποδαρακι της κανει τιγρε !!!!!!!! ειναι πολυ γλυκια κ οπωσ βλεπεις παιρνει ποζα στον φακο ! αυριο θα την παμε στο πετ σοπ να την φωτογραφησουν κ να την στειλουν στον εκτροφεα γιατι ορκιζονται οτι ειναι αυθεντικη .... θα δουμε ............
 








Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Η αλήθεια είναι ότι αυτό που λέει ο chris είναι γεγονός! Και pedigree να σου φέρουν πλεόν θα πρέπει να αμφιβάλλεις. Αλλά πλέον αυτό δεν έχει και πολύ σημασία, έτσι δεν είναι? Λογικά έχετε αγαπήσει το κουτάβι σας και δεν θα το αλλάζετε ούτε με το καλύτερο πρότυπο της φυλής! Εγώ έτσι θα έκανα πάντως. Αλλά καλό είναι να το ψάξετε για το γαμώτο αν θέλετε και να τους κράξετε όσο περισσότερο μπορείτε. Για καθαρό θα έπρεπε να καίγεστε (εκτός από το γαμώτο του να έχω καθαρό, που μας πιάνει όλους), μόνο αν το κατεβάζατε σε εκθέσεις και το βάζατε για αναπαραγωγή. Καλά ίσως όχι και μόνο για αυτά... Από εκεί και πέρα, το σκυλί είναι όμορφο και σαν bully είμαι σίγουρος αξιαγάπητο!! Φερθείτε του όπως του αξίζει, με αγάπη και φροντίδα (όπως το proderm!)!!!
 


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
Η αλήθεια είναι ότι αυτό που λέει ο chris είναι γεγονός! Και pedigree να σου φέρουν πλεόν θα πρέπει να αμφιβάλλεις. Αλλά πλέον αυτό δεν έχει και πολύ σημασία, έτσι δεν είναι? Λογικά έχετε αγαπήσει το κουτάβι σας και δεν θα το αλλάζετε ούτε με το καλύτερο πρότυπο της φυλής! Εγώ έτσι θα έκανα πάντως. Αλλά καλό είναι να το ψάξετε για το γαμώτο αν θέλετε και να τους κράξετε όσο περισσότερο μπορείτε. Για καθαρό θα έπρεπε να καίγεστε (εκτός από το γαμώτο του να έχω καθαρό, που μας πιάνει όλους), μόνο αν το κατεβάζατε σε εκθέσεις και το βάζατε για αναπαραγωγή. Καλά ίσως όχι και μόνο για αυτά... Από εκεί και πέρα, το σκυλί είναι όμορφο και σαν bully είμαι σίγουρος αξιαγάπητο!! Φερθείτε του όπως του αξίζει, με αγάπη και φροντίδα (όπως το proderm!)!!!


καλημερα,.ετσι ειναι ακριβως οπωσ τα λες !
 




aiggiorgos

Member
28 Ιουνίου 2012
5
0
49
καλα ολα αυτα που μας λες αλλα γιατι πρεπει οποσδηποτε να την στειρωσουμε?
Και κατι ακομα γιατι τα πετσοπ να μην δινουν καθαροαιμα και οι εκτροφεις να εχουν?τα πετσοπ απο εκτροφεις δεν τα περνουν?ππιο το κερδος να μην δινουν καθαροαιμα σκυλια?
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Για όλες αυτές τις απορίες σου θα πρέπει να διαβάσεις λίγο παραπάνω. Κάτι που θα έπρεπε να το είχατε κάνει πριν αγοράστε σκυλί, αλλά ποτέ δεν είναι αργά για μελλοντικές αποφάσεις.
Για τη στείρωση, δεν το λέω απόλυτα. Περισσότερο έχει την έννοια του να μην τη ζευγαρώσεις ποτέ, πράγμα που το πετυχαίνεις 10000% με τη στείρωση. Γιατί όπως βλέπεις έχεις ένα ημίαιμο σκύλο που δεν υπάρχει λόγος να δώσει κι άλλους ημίαιμους απογόνους.

Αν ήταν από εκτροφέα, θα έπρεπε να συνοδεύευται από ένα μάτσο χαρτούρα, οπότε τη βγάλετε ή όχι φωτογραφίες ένα και το αυτό είναι.

Για αρχή διάβασε:
http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE.%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-15/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9.%CE%B4%CE%B5%CE%BD.%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5.%CF%84%CE%B1.%CF%83%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC-273/

http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/pet-.shops.-.puppy.mills-38/

http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/αγαπητέ.εκτροφέα.της.πίσω.αυλής-13271/
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλημέρα και να χαίρεστε την κούκλα σας...:)

Κοίτα υπάρχει διφορά μεταξύ του Εκτροφέα,πετ σοπ,ιδιότη και ''εκτροφέα''!!
Ο Εκτροφέας που είναι καλός και σωστός προσέχει τα σκυλιά του δε τα βάζει να γεννούν συνέχεια και προσπαθεί πάντα για το καλύτερο της φύλης!!Αν ψάξεις εκτροφία δε έχουν όποτε θέλουμε κουτάβια κάνουν συγκεκριμένες-προσεγμένες γέννες όπου έχουν κάνει τις απαρέτητες εξετάσεις στους γονείς έχουν τα πεντιγκρι και ξέρουν τους προγόνους και τι γραμμές-χαρακτήρες ζευγαρώνουν.Ναι είναι πιο ακριβά τα κουτάβια αλλά με απλά λόγια ξέρεις τι θα πάρεις(όπως το λέμε απλά)
Βέβαια δε είναι όλοι τέλειοι και εκεί κολλάει το ''εκροφεις'' που έχω γράψει παραπάνω!
Τα πετ σοπ τα φέρνουν από το εξωτερικό από φαρμες του γίνονται ανεξέλεκτες γέννες και μπορείς αν ψάξεις με την λέξη puppy mills να δεις από που έρχονται!Χωρίς να ξέρεις το από που και για την υγεία τους!Πάρα πολλά κουτάβια πεθαίνουν είτε στη μεταφορα είτε από την απομάκρυνση από το ταμείο!
Και είναι και οι ιδιοτες που απλά θέλουν να βγάλουν κανα φραγκο και ζευγαρώνουν ότι να ναι και άμα δε τα δώσουν τα αφήνουν στους δρόμους και όλα καλά!
Υπάρχουν και εδώ εξερέσεις αλλά τις βρήσκεις με το μικροσπόποιο!!

Βασικά εγώ θα σκεφτόμουνα να είναι πάντα γερή και δυνατή η κούκλα σας,με όλα αυτά που μαθαίνουμε κατά καιρούς και όχι το πόσο ''γνήσια'' είναι!!:)
 
Last edited:


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
καλα ολα αυτα που μας λες αλλα γιατι πρεπει οποσδηποτε να την στειρωσουμε?
Και κατι ακομα γιατι τα πετσοπ να μην δινουν καθαροαιμα και οι εκτροφεις να εχουν?τα πετσοπ απο εκτροφεις δεν τα περνουν?ππιο το κερδος να μην δινουν καθαροαιμα σκυλια?
Ψυχριαμία (στον εαυτό μου, απευθύνομαι). ΟΛΑ τα σκυλιά από πετ σοπ προέρχονται από τα λεγόμενα puppy mills. Κανένας εκτροφέας δεν θα δινε κουτάβι του ΠΟΤΕ σε πετ σοπ. Αυτά είναι τα puppy mills:The Reality of Puppy Mills - YouTube
Κάτσε δες κάνα βίντεο ή διάβασε τι σου χουν γράψει τα παιδιά. Εδώ κ τόσες σελίδες σου λέμε τα ίδια κ τα ίδια, όλοι μας κ σεις κάνετε συνεχώς τις ίδιες ερωτήσεις. Για να σπάσετε πλάκα μπήκατε?
 


aiggiorgos

Member
28 Ιουνίου 2012
5
0
49
Oxi den mpika gia na spaso plaka alla ola afta pu diavazo ine apla apopsis kai gnomes kapion anthropon
Ego mpika se afto to forum gia na akuso tin gnomi kapiou idiku me to thema kai oxi apopsis gia ta PETSHOP kai mono. efxaristo poli gia to endiaferon.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Mη γραφεις γκρικλις Απαγορευέται από τους κανονισμούς του φορυμ!
Επίσης να σου πω ότι δε είναι απόψεις είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....άμα εσύ το βλέπεις έτσι τζάμπα όλο το κείμενο που έγραψα για να σου εξηγήσω!
Πήγαινε στο πετ σοπ και πες μας μετά τι σου είπε ο ''εκτροφέας'' της!Ετσι γιατί εχω απορεία αν τον βρεις τι θα σου πει!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Γιώργο διάβασες τα άρθρα που σου έστειλα; :)
Δε θα πω ότι είμαι ειδική, αλλά πιστεύω ότι τόσο εγώ όσο και τα παιδιά που είναι καιρό σ' αυτό το φόρουμ κάτι ξέρουμε παραπάνω. Εγώ απλά αγαπώ τη φυλή και ψάχνομαι εδώ και ένα χρόνο να αποκτήσω, οπότε έχω κι ένα προβάδισμα στο να σε συμβουλέυσω.

Αλήθεια, πόσα γνωρίζεις για τη φυλή πέρα από την ιδιαίτερη εμφάνιση; Είσαι ενημερωμένος σχετικά με κληρονομικές παθήσεις των bull terrier?
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Γιώργο διάβασες τα άρθρα που σου έστειλα; :)
Δε θα πω ότι είμαι ειδική, αλλά πιστεύω ότι τόσο εγώ όσο και τα παιδιά που είναι καιρό σ' αυτό το φόρουμ κάτι ξέρουμε παραπάνω. Εγώ απλά αγαπώ τη φυλή και ψάχνομαι εδώ και ένα χρόνο να αποκτήσω, οπότε έχω κι ένα προβάδισμα στο να σε συμβουλέυσω.

Αλήθεια, πόσα γνωρίζεις για τη φυλή πέρα από την ιδιαίτερη εμφάνιση; Είσαι ενημερωμένος σχετικά με κληρονομικές παθήσεις των bull terrier?
Πλάκα κάνεις? 1.Εδώ δεν ξέρει πως αποδεικνύεται η καθαροαιμία ενός ζώου που το ξέρουν και τα παδάκια(κ του το λεμε εδώ κ 6 σελίδες). 2.To pedigree πρέπει να νομίζει ότι είναι μόνο σκυλοτροφή(ή κάποια μέθοδο επικοινωνίας των εξωγήινων). 3.Ακόμα περιμένει ν αποδειχτεί η καθαροαιμία από το πετ σοπ:cuniaoo::cuniaoo:
Για να έχει νόημα μια ενημέρωση, πρέπει ο άλλος να είναι σε θέση να την αντιληφθεί...Τζάμπα ασχολούμαστε....
 
Last edited:




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Κρατησε το κοριτσακι σου ,στειρωσε το,μαθε απο τα λαθη σου και απετρεψε και αλλους απο το να κανουν παρομοιο λαθος.....

Γιαννη (johnK)μου αρεσει ο τροπος απαντησης προς την οικογενεια .
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Καλώς όρισες και να σου ζήσει!

Σίγουρα θα διαβάσεις απόψεις και γνώμες, αλλά ταυτόχρονα θα έχεις την ευκαιρία να πάρεις και να μοιραστείς εμπειρίες και γνώσεις.

Είναι στην δική σου διακριτική (και κριτική) ευχέρεια να τα αξιολογήσεις όλα και να τα χρησιμοποιήσεις ανάλογα.

Μπορώ να κατανοήσω πως δεν είναι εύκολο να σου λένε (ίσως και να διαπιστώνεις) πως το 90% αυτών που πίστευες ότι γνωρίζεις...που ήσουν σίγουρος...δεν ισχύουν.

Υπάρχει ακόμα το ενδεχόμενο να μη θες και να μη σε ενδιαφέρει να "ψάξεις και την άλλη άποψη".

Παρόλα αυτά η απόκτηση ενός σκύλου δεν είναι αυτό που οι περισσότεροι νομίζουν πως γνωρίζουν...Δεν γίνεται και δεν πρέπει να γίνεται με τον τρόπο που οι περισσότεροι υποστηρίζουν...Γενικότερα, ο σκύλος (σαν θέμα) "απέχει" από αυτό που οι περισσότεροι πιστεύουν...

Επιγραμματικά, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να ενημερωθείς για το εμπόριο σκύλων, τα pet shops και τον τρόπο που εμπορεύονται (νόμιμα τις περισσότερες φορές, αλλά ποτέ ηθικά και σωστά) τους σκύλους.

Να ενημερωθείς για το "τι σημαίνει εκτροφή σκύλων" και ποια τα κριτήρια για να διαλέξεις έναν εκτροφέα.

Να ενημερωθείς για την αξία του pedigree.

Αυτά πλέον θα σου χρησιμεύσουν περισσότερο "ακαδημαϊκά" μια που ήδη έκανες την επιλογή σου, αλλά δεν θα είναι "άχρηστη" γνώση.

Αργότερα κοίταξε και τα θέματα διατροφής, εκπαίδευσης, ανατροφής, υγιεινής, κλπ που θα σου είναι πιο χρήσιμα τώρα.

Οι γνώμες των "ειδικών" δεν είναι τόσο χρήσιμες αν δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε, να καταλάβουμε τον "ειδικό"... :)

Επέλεξε λοιπόν "το δρόμο" που θα ακολουθήσεις και μην ψάχνεις για "εχθρούς" (τουλάχιστον εδώ)...Κανένας δε σου γράφει από συμφέρον ή ζήλια... :)

Καλημέρα!
 


aiggiorgos

Member
28 Ιουνίου 2012
5
0
49
ενταξειφιλοι μου καταλαβα παρα πολλα απο την συντομη σηζητηση μας και τις αποψεις μερικων πχ στειρωσε την να μην βγλεις και αλλα ημιαιμα,ετσι ειναι μονο τα κατθαροαιμα και απο εκτροφεις αξιζουν να ζουν κσι αναπαραγονται
...ωραια αντιλιψη μπραβο...Το αλλο που δεν καταλαβαινω αλλα μαλλον καταλαβα το ζνομπαρισμα των πετσοπ δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλοι λογοι.........Ευχαριστω και παλι και πιο πολλυ καποιους με τις ωραιες αποψεις
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc