Νέο μέλος




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Aγχωτικο το βιντεο,αλλα τοσο αληθινο..
Οσο για εμας (που ρωτησες πως την παλευουμε),δυσκολα.Πολυ δυσκολα.
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
καλημέρα σε όλους. Οι απογευματινές μας βόλτες είναι στο πάρκο του Συγγρού.
Τις τελευταίες μέρες όμως που φυσάει,είναι κλειστό. Εσείς που είστε προς τα πάνω, καμιά ιδέα που να πηγαίνουμε για βόλτα...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δοκίμασε στα Βασιλικά, αν δεν το έχουν κλέισει και εκεί...Καλά κάνουν βέβαια...Αν δεν βαριέσαι τη διαδρομή...θα σου έλεγα να έρθεις στη Κάντζα...δίπλα από το Κολλέγιο υπάρχει ένα τεράστιο κτήμα (400 στρέματα) με ελιές, λοφο, και χωμάτινες διαδρομές για σκυλιά...Είμαστε καμιά 15αριά μόνιμοι και παρέα που βγάζουμε κάθε απόγευμα τα σκυλιά μας βόλτα εκεί...
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Δοκίμασε στα Βασιλικά, αν δεν το έχουν κλέισει και εκεί...Καλά κάνουν βέβαια...Αν δεν βαριέσαι τη διαδρομή...θα σου έλεγα να έρθεις στη Κάντζα...δίπλα από το Κολλέγιο υπάρχει ένα τεράστιο κτήμα (400 στρέματα) με ελιές, λοφο, και χωμάτινες διαδρομές για σκυλιά...Είμαστε καμιά 15αριά μόνιμοι και παρέα που βγάζουμε κάθε απόγευμα τα σκυλιά μας βόλτα εκεί...
Ευχαριστώ Katerina k. λέω να περάσου καμιά βόλτα:) Μια διευκρίνηση,γιατί δεν έχω ξαναέρθει από την κύρια πόρτα του Κολεγίου, είναι από τα αριστερά? Η από τα δεξιά?
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ευχαριστώ Katerina k. λέω να περάσου καμιά βόλτα:) Μια διευκρίνηση,γιατί δεν έχω ξαναέρθει από την κύρια πόρτα του Κολεγίου, είναι από τα αριστερά? Η από τα δεξιά?
Είναι από τη πίσω πόρτα, αυτή που είναι απέναντι από ένα μεγάλο κλειστό Γυμναστήριο. Στους πρόποδες του λόφου της Κ'άντζας, όχι από τη κύρια πόρτα που πάει προς το εκθεσιακό ΜΕΚ. Όταν αποφασίσετε να έρθετε πάρε με τηλέφωνο (θα σου στείλω το κινητό μου σε πμ) για να σας συναντήσω...
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Καλημέρα σε όλους. Δεν είναι ένα, το συγκεκριμένο θέμα που με προβληματίζει, γι' αυτό δεν ανοίγω καινούριο topic.
O Cookie's μου, που είναι πια αισίως 7,5 μηνών, έχει προβλήματα.
Ξεκινήσαμε με τα ball's του. Είναι βαθιά μέσα στην κοιλιά του, και δεν πρόκειται να κατέβουν. Μόλις χρονίσει θα πρέπει να του κάνω την ανάλογη επέμβαση. Μετά τα δερματικά του. Συχνότατες αλλεργίες, hot spot, κ.α. Προ'χθες μου ξύπνησε το πρωί, και άρχισε να κουτσαίνει στο μπροστινό δεξί πόδι.
Τον πήγα εχθές στο κο Κέστη, και εξετάζοντας τον, μου είπε ότι μάλλον έχει δυσπλασία στα άκρα του.
Μου συνέστησε αντιφλεγμονώδη χάπια για 3-4 μέρες. Ήπιο περπάτημα, και σύντομα ακτινογραφίες.
Και ερωτώ, δεν τον πήρα από pet shop, ούτε byb. Από εκτροφέα τον πήρα. Δεν έχει αυτός κάποια ευθύνη για όλα αυτά?? Δεν έπρεπε ας πούμε, τουλάχιστον να είχε εξετάσει τον αρσενικό του για δυσπλασία?? Δεν ξέρω...είμαι πολύ αγχωμένη, και δεν ξέρω τι να σκεφτώ.
Απλά δεν καταλαβαίνω, γιατί πρέπει να βασανίζετε το σκυλί μου.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Καλή σου μέρα.
Περαστικά στον κούκλο σου!

Το ότι ένα σκυλί είναι εκτροφικό δε σημαίνει ότι δεν θα εμφανίσει τίποτα από θέματα υγείας. Θεωρητικά, ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες.

Όσον αφορά στο θέμα της δυσπλασίας, ξέρω ότι μόνο με ακτινογραφίες μπορεί να γίνει διάγνωση, κάτι που απ'ότι κατάλαβα θα κάνεις όταν έρθει η ώρα. Οπότε μην πελαγώνεις εκ των προτέρων, για το συγκεκριμένο τουλάχιστον.

Τον εκτροφέα σου τον ενημέρωσες για όλα αυτά?

Διαβάζω ότι ο σωστός εκτροφέας πρέπει να κάνει εξετάσεις για δυσπλασία (και όχι μόνο) στους γεννήτορες. Και να ξέρει τέλος πάντων το ιστορικό των προγόνων γενικότερα, ώστε να ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες προβλημάτων υγείας.
Τον είχες ρωτήσει?

Περαστικά και πάλι σας εύχομαι.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Kαλημερα farfallina!
Κατ'αρχας μην πανικοβαλλεσαι,ψυχραιμια..
Για την δυσπλασια οπως σου ειπε και ο γιατρος,μονο με ακτινογραφιες θα ξερετε τι ακριβως συμβαινει..
Τα δερματικα,δυστυχως ειναι κατι με το οποιο θα πρεπει να μαθουν να ζουν οι περισσοτεροι ιδιοκτητες γκολντεν..αυτο εχω καταλαβει.Και εμεις 3,5 χρονια τωρα προσπαθουμε να καταλαβουμε τι φταιει,ισως λιγακι μεσα μου να πιστευω οτι δεν θα μαθουμε..
Για τα ''balls'' δεν ξερω να σου πω ακριβως,αλλα το ηξερες απο την αρχη οτι δεν εχουν κατεβει? Γιατι εχω την εντυπωση οτι επρεπε να εισαι ενημερη για την κατασταση οταν πηρες τον μικρο.Αυτο τουλαχιστον θα ηταν το σωστο..
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
καλημέρα. Σαφώς και θα παρουσιάσει προβλήματα υγείας, ένα εκτροφικό σκυλί. Απλά μου φάνηκαν πολλά, για έναν μικρούλη όλα αυτά.
Δεν τον είχα ρωτήσει, λάθος μου που νόμιζα ότι εξυπάκουεται, να το έχει κάνει ο εκτροφέας.
Ευχαριστούμε πολύ για τα περαστικά!!
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Καλημέρα στα ξενιτεμένα παιδιά....Κατά αρχήν πως τα περνάτε εκεί κάτω? Δρόσισε καθόλου?
Έχεις δίκιο για τα δερματικά των golden,το έχω ακούσει και από αλλού αυτό.Απλά είναι όλα μαζί "ρε γαμώ τι" .Για τα "balls" όταν τον πήρα σπίτι, ήταν 3,5 μηνών, και υποτίθεται πως θα κατέβαιναν σε 1-2 μήνες.
όταν είχα οριστική απάντηση από τον γιατρό μας ότι δεν, η απάντηση του εκτροφέα μου ήταν, it happens...
Για την δυσπλασία, περιμένω να βγάλω τις ακτινογραφίες, και μετά να του μιλήσω.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπορεί και να είναι πόνοι ανάπτυξης. Ο σκύλος είναι πολύ μεγαλόσωμος για την ηλικία του...(σχεδόν εκτός προτύπου)...Χωρίς ακτινογραφίες δεν μπορείς να είσαι σίγουρη. Αλλά και σε αυτή την ηλικία θα πάρεις μια πρώτη εικόνα...Για 100% σιγουριά θα πρέπει να περιμένεις να χρονίσει ο μικρός...
Τα μπαλάκια ....είναι να μη σου κάτσει...Άλλο να μην υπάρχουν και άλλο να μην κατέβουν...Αν δεν υπήρχαν όφειλε ο εκτροφέας να σου το πει από την αρχή. Αν υπήρχαν..τότε όντως συμβαίνει καμιά φορά.
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Καλησπέρα σε όλους σας.Τα νέα μας από τις ακτινογραφίες, είναι πολύ καλά!! Δεν έχει ο Cookie δυσπλασία.
Και τα πόδια, και τα χέρια, είναι super!! Απλά είναι μεγαλόσωμος για την ηλικία του, και πρέπει να προσέχουμε τις ταρζανίες, μέχρι να χρονίσει. Πήγε η καρδιά μου στην θέση της!! Ο κτηνίατρος που έβγαλε τις ακτινογραφίες του Cookie, λέγετε Στέλιος Καλογερόπουλος. Δεν τον ήξερα, πήγα συστημένη, γιατί μου είπαν ότι είναι ιδικός στις ακτινογραφίες.Μου έκανε εξαίρετη εντύπωση!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU