Να σας γνωρίσω τον Ρεξ!


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Απο την στιγμη που ο ανθρωπος ειναι ευχαριστημενος και ξετρελαμενος με τον σκυλο του και καλα κανει!!!Αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια.

Ομως τα φανταστικους σκυλους ωραιο εκτροφειο ειναι διαφορετικο θεμα..μην τα γραφουμε ετσι.
Για ζωα συντροφιας μπορει να βγαζει καλα δεν ξερω.Αλλα εδω μιλαμε για Γ.Π.
Εντάξει δεν ξερω για τις εργασιακες τους ικανότητες, σε αυτο εισαι εσυ ειδικος. Με τον Γιαννη αφηνα και τον Ηρωα οταν εφευγα, εχω δει τα ΓΠ του, απο οτι καταλαβα ειναι πιο πολυ μορφολογικοι και οχι εργασιακοι αλλα παραπανω δεν μπορω να πω καθως δεν ειναι η φυλη μου. Παντως αυτα ηταν εξαιρετικα ισορροπημενα σκυλια.
Δεν το λεω γιατι ειναι φιλος, αν εβλεπα λαθος μεταχειρηση η τπτ περιεργο δεν θα κωλωνα να το πω. Παντως πιστευω για σκυλο συντροφιας ειναι πολυ καλη επιλογη
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Εντάξει δεν ξερω για τις εργασιακες τους ικανότητες, σε αυτο εισαι εσυ ειδικος. Με τον Γιαννη αφηνα και τον Ηρωα οταν εφευγα, εχω δει τα ΓΠ του, απο οτι καταλαβα ειναι πιο πολυ μορφολογικοι και οχι εργασιακοι αλλα παραπανω δεν μπορω να πω καθως δεν ειναι η φυλη μου. Παντως αυτα ηταν εξαιρετικα ισορροπημενα σκυλια.
Δεν το λεω γιατι ειναι φιλος, αν εβλεπα λαθος μεταχειρηση η τπτ περιεργο δεν θα κωλωνα να το πω. Παντως πιστευω για σκυλο συντροφιας ειναι πολυ καλη επιλογη
Δεν θελω να το παω σε εργιασιακα-μορφολογικα.Ουτε να χαλασω το θεμα του ανθρωπου.
Μονο αυτη την διευκρινηση ηθελα να κανω,για ζωα συντροφιας!

Η μασκα του παντως ειναι φοβερη!!!

Τι ειδικος ρε συ?χααχαχ ουτε καν!
 
  • Like
Reactions: GSDRex and Eroe


GSDRex

Member
11 Ιουλίου 2018
19
84
32
Γεια σας παιδια!!!! Ειναι φοβερή η μάσκα του όντως!!!! Ναι θέλαμε ενα για συντροφία και μας έδωσε το πιο φιλικό που είχε ο άνθρωπος, θυμάμαι μας είχε πει οτι ηταν ο κλαψιάρης και ανθρωποκεντρικός της γέννας αχαχαχαχα, ηταν και ερωτας με την πρώτη ματια ηταν ο πιο φιλικός και χαδιάρης!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Απο την στιγμη που ο ανθρωπος ειναι ευχαριστημενος και ξετρελαμενος με τον σκυλο του και καλα κανει!!!Αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια.
Ομως τα φανταστικους σκυλους ωραιο εκτροφειο ειναι διαφορετικο θεμα..μην τα γραφουμε ετσι.
Για ζωα συντροφιας μπορει να βγαζει καλα δεν ξερω.Αλλα εδω μιλαμε για Γ.Π.
Ακριβως ολο αυτο που λες. Ουτε εγω θελω να χαλασω το θεμα του, γιατι πραγματικα δειχνει οτι εχει ακριβως τον σκυλο που ηθελε.

Φιλε @GSDRex μην παρεις προσωπικα τα παρακατω, δεν ειναι μομφη ή επίθεση σε σενα. Χαιρομαι με την χαρα σου και γουσταρω που βλεπω εναν πολυ ομορφο Γ.Π.!
Αλλα στεναχωριεμαι κιολας για την φυλη,καλο ειναι να γραφονται και να τα διαβαζουν οσοι ενδιαφερονται για Γ.Π.
Αφηνω εδω το παρακατω αποσπασμα που γραφτηκε για cane corso, αλλα ισχυει ακριβως και για τα Γ.Π.
@Christina01
Οι εμπορικες παραλαγες που κυκλοφορουν σε αφθονια σημερα, ειναι κυριως χαρακτηρα λαμπραντορ τα οποια οταν κληθουν να προστατευσουν η να προστατευθουν δινουν ζωη στην παροιμια "του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε".
Κατα συνεπεια οταν ακουω ανθρωπο που θελει να παρει corso να λεει γνωρισα ενα κ ηταν καταπληκτικο σκυλακι το μυαλο μου παει στο απο πανω κ οχι οτι γνωρισε ενα πραγματικο corso.
(δεν αναφερομαι στην θεματοθετρια, γενικα μιλαω).
Συμφωνα με το προτυπο του Γ.Π.:
Πρέπει να διαθέτει κουράγιο, αγωνιστικότητα (μαχητικότητα) και σκληρότητα ούτως ώστε να είναι κατάλληλος ως συνοδός (σύντροφος), φύλακας, υπηρεσιακός σκύλος, Ποιμενικός και σκυλος καθηκόντων προστασίας και αμύνης.
Δεν ειναι σωστο να ειναι φιλικος με ολους ο Γ.Π.
Επιφυλακτικος ναι. Αδιαφορος ναι (εκτός αν προκληθεί). Δυστυχως το εκτροφειο στην συγκεκριμενη περιπτωση ικανοποιησε τον πελατη του, αλλα δεν εξυπηρετησε την φυλη. Οπως ειπε και ο @Dimi_21 μην κρινουμε απο το περυτιλυγμα μονο.
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες! Να χαιρεσαι τον κουκλο σου!

Παντως παιδια για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους και να μην αρχισουμε να πυροβολαμε δεξια και αριστερα..... το οτι αυτος ο σκυλος αυτος εχει εναν Α χαρακτηρα δε σημαινει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ για την εκτροφη γενικοτερα ενος εκτροφεα. Τα αδελφια του σκυλου ενδεχομενως να εχουν Β πολυ πιο κοντα στο ιδεατο (Προτυπο).
 


GSDRex

Member
11 Ιουλίου 2018
19
84
32
Κοίτα εγώ πιστεύω οτι εαν παραστεί ανάγκη θα με προστατέψει, πχ το βραδυ εαν ακουσει ασανσερ η καποιον κοντα στην πορτα να περναει καθεται και γρυλίζει αλλά όταν του λέω μη μετά φευγει και ξανάερχετε σε μενα. Απλά οταν βλέπει αρσενικά η γενικά τσακομούς στον δρόμο είναι αδιάφορος
Και μάλλον το οτι μεγάλωσε τα καλοκαίρια στο χωριό με γάτες παίζει ρόλο, αλλά γενικά με κανένα ζωο δεν εχει θέματα. Στο σπίτι της αδερφής μου που έχουν παραγαλάκια και τα αφήνουν να πετάνε στο σπίτι όταν το παπαγαλάκι ήταν δίπλα του απλά το μύριζε και μετά ήθελε να παίξουν
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Κοίτα εγώ πιστεύω οτι εαν παραστεί ανάγκη θα με προστατέψει, πχ το βραδυ εαν ακουσει ασανσερ η καποιον κοντα στην πορτα να περναει καθεται και γρυλίζει αλλά όταν του λέω μη μετά φευγει και ξανάερχετε σε μενα. Απλά οταν βλέπει αρσενικά η γενικά τσακομούς στον δρόμο είναι αδιάφορος
Και μάλλον το οτι μεγάλωσε τα καλοκαίρια στο χωριό με γάτες παίζει ρόλο, αλλά γενικά με κανένα ζωο δεν εχει θέματα. Στο σπίτι της αδερφής μου που έχουν παραγαλάκια και τα αφήνουν να πετάνε στο σπίτι όταν το παπαγαλάκι ήταν δίπλα του απλά το μύριζε και μετά ήθελε να παίξουν
Πες ετσι ντε...τον ειχες περιγραψει τον σκυλο οτι πιο φλωρικο υπαρχει σε γ.π.!
Γιατι του λες "μη" σε τετοιες περιπτωσεις; Εχετε καποιον συγκεκριμενο λογο;
 
  • Like
Reactions: alexxela


GSDRex

Member
11 Ιουλίου 2018
19
84
32
Πες ετσι ντε...τον ειχες περιγραψει τον σκυλο οτι πιο φλωρικο υπαρχει σε γ.π.!
Γιατι του λες "μη" σε τετοιες περιπτωσεις; Εχετε καποιον συγκεκριμενο λογο;
Γιατί να τον ενθαρρύνω εφόσον δεν μας ενδιαφέρει η φύλαξη και δεν θέλω με το παραμικρό που ακούει να χαλάει τον κόσμο όπως κάνουν άλλα σκυλιά της πολυκατοικίας γιατί είναι ενοχλητικό
 
  • Like
Reactions: Konmac and Hiraeth


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Γιατί να τον ενθαρρύνω εφόσον δεν μας ενδιαφέρει η φύλαξη και δεν θέλω με το παραμικρό που ακούει να χαλάει τον κόσμο όπως κάνουν άλλα σκυλιά της πολυκατοικίας γιατί είναι ενοχλητικό
Καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο του σκύλου....
Καιρός να ξεκινήσετε (μαζί με την σύζυγο -οι γυναίκες πάντα βοηθούν :sneaky: ) την μελέτη...:)
 


GSDRex

Member
11 Ιουλίου 2018
19
84
32
Καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο του σκύλου....
Καιρός να ξεκινήσετε (μαζί με την σύζυγο -οι γυναίκες πάντα βοηθούν :sneaky: ) την μελέτη...:)
Σίγουρα! Αυτή ξέρει πιο πολλά απλά δεν το έχει με την τεχνολογία :p εγώ κάνω τον μεσάζοντα εδω...
 
  • Like
Reactions: Dimi_21








Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Δεν εννοει ο @Haris Drazen να τον ενθαρρυνεις να γαβγιζει. Απλα το οτι ο σκυλος εχει το ενστικτο της φυλαξης ειναι καλο και με το μη του το περιοριζετε σαν ανεπιθυμητη συμπεριφορα... ετσι οταν ερθει η ωρα να σας προστατεψει θα μπερδευτει και δεν θα ξερει τι να κανει

Εμενα ο σκυλος μου δεν ειναι ΓΠ αλλα επι αιωνες η φυλη λειτουργουσε, αναμεσα στα αλλα, σαν "συναγερμος", και εχει την ταση να προειδοποιει τον ιδιοκτητη για πιθανη απειλη η εισβολη στπν χωρο του. Ο σκυλος μου το εχει επισης και ισα ισα τον επιβραβευω για αυτη τη συμπεριφορα (φυσικα το υπερβολικο γαυγισμα το σταματαω, αλλα πολυ σπανια γαυγιζει υπερβολικα)
 


GSDRex

Member
11 Ιουλίου 2018
19
84
32
Δεν εννοει ο @Haris Drazen να τον ενθαρρυνεις να γαβγιζει. Απλα το οτι ο σκυλος εχει το ενστικτο της φυλαξης ειναι καλο και με το μη του το περιοριζετε σαν ανεπιθυμητη συμπεριφορα... ετσι οταν ερθει η ωρα να σας προστατεψει θα μπερδευτει και δεν θα ξερει τι να κανει

Εμενα ο σκυλος μου δεν ειναι ΓΠ αλλα επι αιωνες η φυλη λειτουργουσε, αναμεσα στα αλλα, σαν "συναγερμος", και εχει την ταση να προειδοποιει τον ιδιοκτητη για πιθανη απειλη η εισβολη στπν χωρο του. Ο σκυλος μου το εχει επισης και ισα ισα τον επιβραβευω για αυτη τη συμπεριφορα (φυσικα το υπερβολικο γαυγισμα το σταματαω, αλλα πολυ σπανια γαυγιζει υπερβολικα)
Ο Ρεξ απλά γρυλίζει δεν γαβγίζει και απλά το κάνω για να τον ηρεμήσω να μην νομίζει οτι κάτι συμβαίνει
 
  • Like
Reactions: Eroe


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ο Ρεξ απλά γρυλίζει δεν γαβγίζει και απλά το κάνω για να τον ηρεμήσω να μην νομίζει οτι κάτι συμβαίνει
Εσεις οντως θελατε ενα λαμπραντορ με εμφανιση γ.π.
Ο καθενας οτι προτιμαει φυσικα, αλλα...:(
anyway!
Καθαρα δοντια εχει, τι τον ταιζεις; ποσα κιλα ειναι; Να υποθεσω δεν θα ασχοληθειτε με εκπαιδευση, εκθεσεις...
 


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Καλώς ήλθατε με τον Ρεξ!!! Να περνάτε όμορφα! Δώσε φωτό στο λαό :ROFLMAO:


Ps. Και αν μάθεις, πες μας μία και τους γονείς του Ρεξ!!! :D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ο Ρεξ απλά γρυλίζει δεν γαβγίζει και απλά το κάνω για να τον ηρεμήσω να μην νομίζει οτι κάτι συμβαίνει
Ναι απλα το μη ειναι εντολη απαγορευσης οταν ο σκυλος κανει κατι κακο :)
Αντι για μη εγω θα ελεγα μπραβο και μετα θα φωναζα τον σκυλο να ερθει σε μενα
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Πολύ όμορφος σκύλος!!! Να τον χαίρεσαι τον σκύλαρο!!
Το ότι δεν μπλέκεται σε καβγάδες με άλλα σκυλιά, εμένα δεν μου δείχνει σκύλο λουκουμά..ίσα ίσα μου δείχνει ένα πολύ ισορροπημένο σκυλί που ξέρει τι μπορεί να κάνει ΑΝ χρειαστεί.

Δεν είναι λουκουμάς ο ΡΕΞ είναι μάγκας (ναι ναι τον ερωτεύθηκα:love::love:)
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@GSDRex χαρούμενος Φενεται και αυτό είναι πολύ ωραίο!!!
Όντως όπως είπε και ο @Haris Drazen τε δόντια του είναι άψογα!Μπαρφ δίνεις;

Τώρα για το αν κανείς καλά η όχι που τον «κόβεις» εκπαιδευτικά δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που θα σου πω,αλλά αν δεν θες να βγάλει φύλαξη καλά κανείς.
Τον έχετε για άλλο λόγο και για εμένα είναι καλύτερος!!!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth