Να την αφήνω να συναναστρέφεται με αδέσποτα?


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Να την αφήνω να συναναστρέφεται με αδέσποτα?

Όπως εχω πει πολλες φορες, η Ηρα συμπαθει όλα σχεδον τα αδεσποτα και εχει προβλημα με όλα σχεδον τα δεσποζομενα.
Και αναλυθηκε το γιατι.

Τα περισσοτερα εχουν κολλαρο, που εχω ακουσει οτι είναι της φιλοζωικης και αυτό σημαινει ότι είναι θεραπευμενα αν ειχαν κατι και στειρωμενα.

Συχνα όμως σκεφτομαι ότι μπορει να κολλησει κατι από την επαφή μαζι τους.
Άδικος φοβος ή υπαρχει περιπτωση?

Η Ηρα εχει ολοκληρωσει τον πρωτο κυκλο εμβολιων.

Ευχαριστω
Αρης
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Νομίζεις πραγματκά ότι είναι στο χέρι σου?:) Κάθε φορά που χώνει τη μουσούδα της καπου να μυρήσει ή γλύφει το πόδι της που πάτησε στο χώμα ή τρώει χορτάρι από κάτω ή ή.... έρχεται σε επαφή με αδέσποτα καθως και άλλα ζώα (ποντικια, γάτες, κτλ) που μπορει να κουβαλούν αρρωστιες. Δε μπορείς (ούτε και υπάρχει λόγος κατα τη γνωμη μου) να κάνεις κάτι γι'αυτό απ'τη στιγμή που παίρνες όλα τα μέτρα..... αστην τουλάχιστον να κοινωνικοποιείται (με τη δέουσα προσοχή ωστε να προλάβεις πιθανά προβλήματα συμπεριφοράς).

Για μένα κάθε τι που αποφεύγεις, μπορεί να αποτελέσει μελλοντικό πρόβλημα.

Οχι στην υπερπροστατευτικότητα!:D:D (είμαι σίγουρη ότι άλλα μέλη έχουν αντίθετη άποψη, αλλά..... απόψεις ζήτησες!:))
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τα αδέσποτα, επικοινωνούν καλύτερα από τα σπιτικά, είναι (συνήθως) λιγότερο κυριαρχικά, και δεν στηρίζονται στην πλάτη του συνοδού τους. Θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να τα πηγαίνει καλύτερα ο σκύλος σου μαζί τους, και δεν βρίσκω τίποτα το αρνητικό να παίζει μαζί τους, να κοινωνικοποιείται και να μαθαίνει από αυτούς.

Όσον αφορά τις αρρώστιες, ο σκλύλος σου είναι εμβολιασμένος, άλλωστε οι αρρώστιες βρίσκονται σε κάθε σκατούλα που θα μυρίσει, σε κάθε σημείο του χώματος που θα σταθεί κλπ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις.
Με καλυψατε απολυτα :)
Δεν θελω να χασουμε την επαφη με τα αδεσποτακια και βλεπω ποσο χαιρεται η Ηρα οταν τα συνανταει. Οχι ολα αλλά τα περισσοτερα.

Εδω μερικα τα συμπαθει ακομα και η στριμενη η πινσερινα μου.

Σημ. Σορρυ, ηθελα να βαλω το θεμα στο "Υγεια και Ασθενειες" αλλά μου ξεφυγε.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κι εγω ειμαι της αποψης,οτι τα αδεσποτα σε θεμα συμπεριφορας ειναι σχετικα καλυτερα(εχω συναντησει και επιθετικα,αλλα αυτο ισχυει παντου).Επισης,η γειτονισσα μου που ειναι γρια, το σκυλο της τον εμβολιασε οταν ηταν μωρο και τωρα ειναι 10 χρονων.Αρα,δε σημαινει οτι δεσποζομενο σκυλι=υγιές.:cool:Η' μηπως πιστευεις οτι τα παπουτσια σου δεν μεταφερουν μικροβια στο σπιτι μεσα;:eek:Γενικα πιστευω οτι με οσα περισσοτερα σκυλια γνωριστει το σκυλι σου,τοσο καλυτερο και για το ιδιο.;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Επισης,η γειτονισσα μου που ειναι γρια, το σκυλο της τον εμβολιασε οταν ηταν μωρο και τωρα ειναι 10 χρονων.Αρα,δε σημαινει οτι δεσποζομενο σκυλι=υγιές.:cool:
Μηπως το οτι εφτασε τα 10 χρονια σημαινει οτι ειναι υγιεστατο?
Άσχετα με τα εμβολια που και αυτο μπορει να γινει (ξανά) μεγαλο θεμα συζητησης.
Αν η γιαγια το εχει μόνιμα κλεισμενο μεσα, απο πού να κολλησει το σκυλι?
Μονο τιποτα απο τον αερα.


Οταν πηρα την Ηρα ηταν σκετο αγριμι.
Νομιζω ο κυριος λογος που κοινωνικοποιηθηκε αρκετα ειναι η επαφη με τα αδεσποτα και μετα το οτι ειναι συνεχεια με ανθρωπους.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μηπως το οτι εφτασε τα 10 χρονια σημαινει οτι ειναι υγιεστατο?
Αν η γιαγια το εχει μόνιμα κλεισμενο μεσα, απο πού να κολλησει το σκυλι?
Μονο τιποτα απο τον αερα.
το βγαζει καθημερινα εξω.Εμενα τριγυρναει στο μυαλο μου και η αποψη της ανοσιας.Αυτο μπορει να εχει παθει ανοσια σε ασθενειες αλλα δε σημαινει οτι δεν μπορει να ειναι φορεας και να κολλησει αλλα σκυλια.Παντως επαναλμβανω οτι ιστευω οτι οσο περισσοτερο κοινωνικοποιηση,τοσο πιο ισορροπημενο σκυλο θα εχεις.