Να το υιοθετήσουμε ;


Geocool

Member
3 Μαϊου 2017
5
5
32
Ενδιαφέρομαστε να υιοθετήσουμε ένα σκυλάκι ενός έτους που βρέθηκε πριν ένα μήνα στο δρόμο.
Η κοπέλα που τον φιλοξενεί μου είπε ότι τον έχει πάει στο γιατρό και του έχει κάνει κάποιες πρώτες εξετάσεις, το σκυλάκι είναι υγιές δεν έχει όμως τσιπάκι δεν είναι στειρωμένο δεν έχει κάνει τα πρώτα εμβόλια.

Επειδή δεν είμαστε και στην καλύτερη οικονομική κατάσταση αυτή την περίοδο δεν μπορούμε να αναλάβουμε τα έξοδα για τα πρώτα εμβόλια και να το στειρώσουμε. Περιμένουμε να μιλήσουμε με φιλοζωική της περιοχής για να δούμε αν θα αναλάβει τα πρώτα έξοδα και ποια θα είναι αυτά.

Αρχικά πως είμαστε σίγουροι ότι το σκυλάκι είναι υγιές ; Ο κτηνίατρος το κοίταξε 2 φορές,του έδωσε αντιπαρασιτικό και είπε ότι είναι υγιές αλλά δεν του έχει κάνει αιματολογικές και ούτε καν αναφέρθηκε ότι χρειάζεται να κάνει. Και επειδή είναι υψηλό το κόστος εμείς δεν μπορούμε να τις κάνουμε προς το παρών. Φοβόμαστε μήπως το σκυλί δεν είναι υγιές και επειδή είμαστε σε αυτή την οικονομική κατάσταση δεν μπορούμε να το υποστηρίξουμε. Μετά από μερικούς μήνες που θα ανακάμψουμε θα έχουμε χρήματα για γιατρούς φάρμακα και ότι προκύψει.

Διάβασα στο φόρουμ πως τα εμβόλια μπορούν να γίνουν χωρίς επίσκεψη στον κτηνίατρο και βγαίνουν πιο φθηνά. Ποιο είναι το πιθανό κόστος των πρώτων εμβολίων ;

Ποια είναι η γνώμη σας , να το υιοθετήσουμε ;
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Απλά όχι. Συγνώμη αλλά δεν μπορείτε και έτσι όπως είναι οι καιροί (για όλους μας) δεν ξέρετε αν θα μπορείτε και αύριο.
Δεν είναι μόνο τα εμβόλια σαν κόστη αλλά τροφές, πράγματα που χρειάζεστε κλπ.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Συμφωνώ και εγώ να μην το υιοθετήσετε τώρα το σκυλάκι. Επίσης να προσθέσω οτι δεν κάνουμε εμβόλια χωρίς επίσκεψη στο γιατρό και ειδικά αδεσποτάκι γιατί υπάρχει η πιθανότητα να ειναι άρρωστο και να επιβαρύνετε τον οργανισμό του.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καλυτερα ενα σκυλακι ανεμβολιαστο για λιγο καιρο μεσα σε σπιτι παρα ανεμβολιαστο στο δρομο .. εγω θα προτεινα να το κρατησετε..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
καλυτερα ενα σκυλακι ανεμβολιαστο για λιγο καιρο μεσα σε σπιτι παρα ανεμβολιαστο στο δρομο .. εγω θα προτεινα να το κρατησετε..
Αφου σου λεει οτι τα οικονομικα του δεν ειναι καλα. Τα εμβολια ειναι το μικροτερο εξοδο. Τι θα κανει οταν δει πως τα εξοδα του σκυλου ειναι μηνιαιως οσα ενος μικρου παιδιου περιπου; Θα το στειλει πακετο πισω;
 
  • Like
Reactions: mareco


Geocool

Member
3 Μαϊου 2017
5
5
32
Ευχαριστώ παιδιά για την γρήγορη ανταπόκριση.

Απλά όχι. Συγνώμη αλλά δεν μπορείτε και έτσι όπως είναι οι καιροί (για όλους μας) δεν ξέρετε αν θα μπορείτε και αύριο.
Δεν είναι μόνο τα εμβόλια σαν κόστη αλλά τροφές, πράγματα που χρειάζεστε κλπ.
Αρχικά να αναφέρω πως τα έξοδα για τροφές, λιχουδιές κτλ τα υπολογίζουμε στο μηνιαίο budget μας. Απλά επειδή είχαμε και πιο παλιά ζωάκια και ξέρουμε ότι οι γιατροί και τα φάρμακα είναι πολύ υψηλά, αυτά δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε αυτή την περίοδο όπως και μία στείρωση ή τα αρχικά εμβόλια που πάνε μέχρι και ένα κατοστάρικο από αυτά που διαβάζουμε.

Το αν θα έχουμε αύριο το ξέρουμε γιατί πρόσφατα ο ένας από τους δύο έχασε τη δουλειά του και είναι σε αναζήτηση. Δικό μας σπίτι έχουμε και δεν είμαστε στα ενοίκια κτλ. Θα μπορούσε τώρα να είμαστε σε οκ οικονομική κατάσταση και να τον παίρναμε και σε 3 μήνες να έχανε κάποιος τη δουλειά του, στη ζωή είναι αυτά συμβαίνουν.

Υπεύθυνα άτομα είμαστε, δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτόμασταν να υιοθετήσουμε μια ζωούλα ξέροντας ότι δεν μπορούμε να τον υποστηρίξουμε και για αυτό γίνεται το όλο θέμα, ώστε να μας ενημερώσετε στο πως μπορούμε να ανταπεξέλθουμε με τα πρώτα έξοδα, συμβουλές για εμβόλια κτλ. ως πιο έμπειροι.

Όσο για την ερώτηση αν θα τον υιοθετήσουμε τέθηκε πιο πολύ πάνω στην υγεία του σκύλου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν ο δρόμος είναι η άλλη επιλογή δεν θα ήμουν τόσο κάθετη.
Αυτό όμως που θα με ανησυχούσε και θα σας έλεγα να είστε πολλοί προσεχτικοί είναι το τι θα γίνει αν τελικά είναι υγιές αλλά σε δύο μήνες πάθει κάτι. Είναι ζωντανός οργανισμός, δεν υπάρχει εγγυήση. Για αυτό δεν είμαι σίγουρη τι να σας απαντήσω.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Η στειρωση δεν μπορει να αναβληθει για καποιο διαστημα ; Αρσενικο ειναι ή θηλυκο ;
 


Geocool

Member
3 Μαϊου 2017
5
5
32
Η στειρωση δεν μπορει να αναβληθει για καποιο διαστημα ; Αρσενικο ειναι ή θηλυκο ;
Αυτό συζητούσα και πριν λίγο με την κοπέλα, ότι και σε 2-3 μήνες να γίνει που θα είμαστε καλύτερα δεν υπάρχει θέμα. Αρσενικό είναι. Μάλλον τα εμβόλια είναι το πιο σημαντικό, το τσιπάκι μπορούμε να του το βάλουμε εμείς αυτό το μήνα αν όντως είναι στο 50 εύρω.

Edit
Επίσης ο κτηνίατρος μας είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε αιματολογικές αφού δεν υποψιάστηκε ότι μπορεί να έχει κάτι και δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε. Αλλά αν το σκυλάκι ήταν στο δρόμο για καιρό ή και ίσως από τότε που γεννήθηκε δεν υπάρχει περίπτωση να ξέφυγε κάτι από το γιατρό ;
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
καλυτερα ενα σκυλακι ανεμβολιαστο για λιγο καιρο μεσα σε σπιτι παρα ανεμβολιαστο στο δρομο .. εγω θα προτεινα να το κρατησετε..
Έχεις
Αυτό συζητούσα και πριν λίγο με την κοπέλα, ότι και σε 2-3 μήνες να γίνει που θα είμαστε καλύτερα δεν υπάρχει θέμα. Αρσενικό είναι. Μάλλον τα εμβόλια είναι το πιο σημαντικό, το τσιπάκι μπορούμε να του το βάλουμε εμείς αυτό το μήνα αν όντως είναι στο 50 εύρω.
Αφού θες να προσπαθήσεις - τε (μπράβο σας!) γιατί δεν λες στην κοπέλα να το φιλοξενήσετε για αρχή εσείς και αν βρει τίποτα ''καλύτερο'' βλέπετε τι κάνετε.

Νομίζω ότι είναι fair επιλογή.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τα κόστη είναι μεν λίγο μαζεμένα στην αρχη αλλα δεν είναι και ακραία αν υπάρχουν καποια χρήματα στην άκρη, δηλαδή ενα σύνολο των 150 ευρω καλύπτει πρωτα εμβόλια ( 4Χ20 που για ενήλικο νομίζω είναι λιγότερα τα εμβόλια), απλες αιματολογικές, ερλιχίωση, λεισμανίωση (30), τσιπ (40) (αυτες τις τιμές πλήρωσα εγω). Ενα ποσό των 50 ευρω χρειαζεται για λουράκια, μπολάκια,παιχνίδια, περιλαίμιο για παρασιτα κ.τ.λ Κάποια πράγματα μπορείτε να αυτοσχεδιάσετε, πχ αντι για κρεβάτάκι ένα παλιό πάπλωμα κ.τ.λ Απο εκει και πέρα υπολογίζετε και ένα κόστος 50-60 ευρω μηνιαίως για μια καλή τροφή, αμπούλα, αποπαρασιτώσεις. Η στείρωση μπορεί να γίνει αργότερα.
Εαν υπάρχει ένα ποσό στην άκρη για έκτακτες καταστάσεις και τα οικονομικά σας είναι σίγουρο οτι θα φτιάξουν (πχ προγραμματισμένη αλλαγή δουλειάς, θα πάρετε αυξηση κ.τ.λ) ίσως μπορείτε να το σκεφτείτε.

Στην αντίθετη περίπτωση ( αν δεν είστε βέβαιοι για τη κάλυψη των παραπάνω προσωρινά ) θα σας πρότεινα να αφήσετε την υιοθεσία αλλα να μην το αποβάλετε απο το μυαλό σας και να υιοθετήσετε ενα σκυλάκι οταν θα είστε έτοιμοι. Πάντα υπάρχουν αμέτρητες ψυχές που ψάχνουν σπίτι. (εκτος αν δε βρεθεί αλλη υιοθεσία για το σκυλάκι και θα επανατοποθετηθεί στο δρόμο, στη περιπτωση αυτη θεωρώ οτι είναι καλύτερα εστω να το φιλοξενήσετε μέχρι να βρει κατι )
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Του σκυλιου τα εξοδα δεν ειναι μονο τα εμβολια (μακαρι να ηταν)
Στην πολυ ξεφτιλα (αναλογα κ αν ειναι μικροσωμο ή μεγαλόσωμο) τον μηνα θελει απο 50€ μεχρι .... βασικα δεν υπαρχει ταβανι...εγω που χω μεγαλοσωμο θέλω τον μηνα καπου 120-150€ (κ πολυ μετριασμενα,αμα μαφηναν ελευθερη θα χαλαγα εκατονταδες)
Πες εκει που τρεχει γλιστραει κ παθαινει διαστρεμα (ουτε καν καταγμα) τι θα κανετε?γιατι στον γιατρο κ παλι θα τρεξετε...ακτινογραφιες,εξετασεις κλπ κλπ
Δεν ξερω ποιο θεμα ακριβως διαβασες σχετικα με τα εμβόλια,αλλα αν ειναι αυτο που συζηταγαμε πριν λιγες μερες,η συζητηση εγινε σε πολυ υποθετικο επιπεδο,γιατι δεν φτανει να βρεις να τα αγορασεις πιο φθηνα,πρεπει να χεις κ τις γνωσεις να το κανεις το εμβολιο...δεν ειναι ετσι απλα...

Γνωμη μου λοιπον ειναι,αν (κ μακαρι) πραγματι ανακαμψετε σε λιγους μηνες,τοτε να κανετε κ την κινηση σας για μια υιοθεσια...διαφορετικα γρηγορα θα τα βρειτε σκουρα κ θα αναγκαστειτε να το επιστρεψετε...κ εντωμεταξυ θα χει χαθει χρονος,κοινοποιησεις,συλλογική προσπαθεια...θαχει ξεχαστει με λιγα λογια αυτο το σκυλι κ μετα φτου κ απτην αρχη...οποτε αφηστε το να βρει την τυχη του!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο υπεύθυνο που ρωτάει γιατί θα κάνει την κίνηση του με σύνεση. Έναν τέτοιον άνθρωπο-ζευγάρι δεν θα τους απέτρεπα λέγοντας περιμένετε στο μέλλον κλπ κλπ...Στο μέλλον το σκυλάκι που είναι αδέσποτο πιθανότατα δεν θα ζει
Αν ο γιατρός είπε ότι του φαίνεται υγιέστατος πιθανότατα δεν έχει κάτι. Υπάρχουν όμως ασθένειες που σε αρχικά στάδια δεν ανιχνεύονται με την απλή εξέταση.
Ο σκύλος είναι ενήλικος; Ζούσε στον δρόμο μέχρι χθες; Αν ναι πρέπει να περάσει ένα χρονικό διάστημα και μετά να γίνουν εμβόλια.

@Μαρια&Ηρα ποιά τύχη του να βρει κορίτσι μου το σκυλάκι; Ξέρετε πόσα σκυλιά υιοθετήθηκαν από το φαζού το τελευταίο έτος; Κανένα...Ένα παράδειγμα δίνω για να δείτε ότι η κατάσταση είναι δύσκολη με τα αδέσποτα και τις υιοθεσίες τους.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν προσπαθω να αποτρεψω κανεναν!
Μακάρι να το παρουν το σκυλακι!ΜΑΚΑΡΙ!
Αλλά πρεπει να ειπωθουν ολα,να ταχουν κ αυτα στο πισω μερος του εγκεφαλου τους!
Να μην πουν αυριο μεθαυριο,δεν το σκέφτηκα,δεν το ξερα,δε μου το πε κανενας...
Ολα θεμα αντιληψης,ακομη κ το οικονομικο...
Σε καποια φαση που εσκαγα 300€ την βδομαδα για ενα μήνα και,πουχε αρρωστησει,έκοψα το τσιγαρο,εκοψα τους καφεδες,τα ψωνια,μεχρι κ ταμαξι ειχα παρατησει...
εαν ειναι διατεθειμένη/ος αν χρειαστει να κανει το ιδιο,να το παρει το σκυλακι,ναι!
Κ τα αρχικα έξοδα δεν ειναι τοσο τραγικά,γιατι δεν μπορεις εκ των πραγματων να τα κανεις ΟΛΑ μαζι κ υπαρχουν κ εναλλακτικες.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Τα οικονομικά σου από όλους μας τ γνωρίζεις καλύτερα. Σίγουρα μ τ ν σώσεις μια ψυχή από τ δρόμο είναι σημαντικό. Αν έχεις τ διάθεση κ ν προσφέρεις από τ λιγοστά σας ή πολλά σας για τ ψυχή είναι υπέρ, φτάνει ν υπάρχει ευζωία
 
  • Like
Reactions: medusa


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Σε σκυλιά που είναι ενήλικα γίνεται ένα εμβόλιο κατευθείαν, το οποίο επαναλαμβάνεται μετά από ένα χρόνο, δεν κάνουνε πολλές δόσεις όπως στα κουτάβια -τουλάχιστον έτσι έχει κάνει η δική μου γιατρός σε 2 ως τώρα.
Αλλά προσωπικά θα περίμενα λίγο πριν γίνει, το μόνο που θα έκανα εκτός από αμπούλα & χάπι θα ήταν μια απλή αιματολογική συν ερλίχεια-καλααζάρ.
Όλα τα άλλα έξοδα του σκύλου εκτός από το φαγητό και το λουρί του (και την ταυτότητα) είναι πράγματα μη απαραίτητα -ούτε το μπολάκι είναι απαραίτητο να πάρεις απ'την αρχή, ούτε παιχνίδια ούτε κρεβάτια.

Εγώ τι θα έκανα. Θα μιλούσα με την κοπέλα, θα της έλεγα να αναλάβετε μισές-μισές τις αιματολογικές αν δύναται κι αυτή κι αν όλα ήταν καλά (που το πιο πιθανό να είναι, όλο και κάτι θα είχε καταλάβει) θα το έπαιρνα. Έχοντας ως εκκρεμότητες στο επόμενο εξάμηνο που θα φτιάξουν τα οικονομικά μου (αφού θεωρείται σίγουρο), το τσιπάρισμα, το εμβόλιο και (εφόσον μπει όρος στο συμβόλαιο) στείρωση.
Αν θέλετε μπορείτε να πείτε σε ποια περιοχή είστε, μήπως έχουμε κανένα κτηνίατρο έμπιστο και οικονομικό -εκτός κι αν ήδη έχετε.


[Off topic: @l.Kyveli έχεις σχέση με το fazoo? Με μια κοπέλα εκεί είχα μιλήσει όταν ψάχναμε να υιοθετήσουμε]
 


Geocool

Member
3 Μαϊου 2017
5
5
32
Μιλήσαμε με τη φιλοζωική και μας είπαν ότι θα μας καλύψουν τα αρχικά έξοδα (Εμβόλια, Στείρωση, Τσιπάκι). Πολύ καλά νέα. Αν όλα πάνε κομπλέ θα τον κρατήσουμε και θα έχουμε μια ανάσα να του πάρουμε κάποια πράγματα αυτό το μήνα.

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποια βασικά.
* Τι τροφή να του αγοράζω και πόσο πρέπει να τρώει τη μέρα.
* Έχω ακούσει οτιδήποτε με ζάχαρη απαγορεύεται, άλλες τροφές που δεν πρέπει να τρώει ;
* Γνωρίζετε καλά καταστήματα online e-shop για τροφές, παιχνίδια κτλ.
* Τι άλλο θα χρειαστεί να του πάρω πχ για τα δοντάκια του, αμπούλες κτλ
* Κάποιος από την περιοχή Κορυδαλλός-Νίκαια-Αιγάλεω έχει να μου προτείνει κάποιον καλό κτηνίατρο να έχω υπόψιν μου.

Το σκυλάκι είναι μάλλον ημιαιμο αρσενικό λαμπραντόρ ενος έτους.
Δείτε τον και εσείς να μου πείτε.
 
Last edited:


Geocool

Member
3 Μαϊου 2017
5
5
32
Αλλά προσωπικά θα περίμενα λίγο πριν γίνει, το μόνο που θα έκανα εκτός από αμπούλα & χάπι θα ήταν μια απλή αιματολογική συν ερλίχεια-καλααζάρ.

Αν θέλετε μπορείτε να πείτε σε ποια περιοχή είστε, μήπως έχουμε κανένα κτηνίατρο έμπιστο και οικονομικό -εκτός κι αν ήδη έχετε.
Αμπούλα και χάπι ήδη έχει πάρει. Για αιματολογικές δεν ξέρω αν θα τα καλύψει η φιλοζωική. Πιστεύω θα τις κάνουν μαζί με τα υπόλοιπα γιατί φαίνεται ότι ενδιαφέρονται, δεν το κάνουν απλά για να φύγει. Αν και ο κτηνίατρος που τον εξέτασε είπε ότι αφού δεν έχει συμπτώματα για κάτι δεν χρειάζεται.

Οποιοσδήποτε κτηνίατρος σε Κορυδαλλό-Νίκαια-Αιγάλεω μας βολεύει :D Να μην είναι μόνο "Καλημέρα θα ήθελ... - 50 ευρώ"
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ολες σου οι απορίες εχουν χιλιοσυζητηθει,υπαρχουν απειρα ποστ για ολα αυτα που σε ταλανιζουν.
Οχι οτι βαριεμαι να σου απαντησω,αλλα καλυτερα να τα διαβασεις ολα μονη/ος σου κ να βγαλεις συμπερασμα παρα να σου πουμε εμεις παρε αυτο κανε εκεινο..

Οταν ειμαι Νικαια προτιμω την Μπαλτζαν (διπλα απτην Παναγιτσα) για πολλους λογους...
αλλα επισης σε αναλογο θεμα περι κτηνιατρων αν θυμαμαι καλα υπηρξε ατομο που σχολιασε οτι το ιδιο δεν ηταν ευχαριστημενο...
οποτε οπως προειπα διαβασε μονος/η σου.

Οτι κ ναναι ειναι κουκλος!
Με το καλο να ρθει λοιπον κ φυσικα να μας δειξεις κ αλλες πολλες φωτος του!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf