Να το υιοθετήσουμε ;




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Μιλήσαμε με τη φιλοζωική και μας είπαν ότι θα μας καλύψουν τα αρχικά έξοδα (Εμβόλια, Στείρωση, Τσιπάκι). Πολύ καλά νέα. Αν όλα πάνε κομπλέ θα τον κρατήσουμε και θα έχουμε μια ανάσα να του πάρουμε κάποια πράγματα αυτό το μήνα.

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποια βασικά.
* Τι τροφή να του αγοράζω και πόσο πρέπει να τρώει τη μέρα.
* Έχω ακούσει οτιδήποτε με ζάχαρη απαγορεύεται, άλλες τροφές που δεν πρέπει να τρώει ;
* Γνωρίζετε καλά καταστήματα online e-shop για τροφές, παιχνίδια κτλ.
* Τι άλλο θα χρειαστεί να του πάρω πχ για τα δοντάκια του, αμπούλες κτλ
* Κάποιος από την περιοχή Κορυδαλλός-Νίκαια-Αιγάλεω έχει να μου προτείνει κάποιον καλό κτηνίατρο να έχω υπόψιν μου.

Το σκυλάκι είναι μάλλον ημιαιμο αρσενικό λαμπραντόρ ενος έτους.
Δείτε τον και εσείς να μου πείτε.

Αποψη μου μην πας να σκασεις ενα καρο χρηματα σε αξεσουαρ.
Μπολ για φαγητο κ νερο σιγουρα θα εχεις,παιχνιδι μπορεις να κανεις ενα πανι ή μια μπαλα
Αν πας σε πετ σοπ να παρεις αυτα θα σου παει κανα 30αρι.
Ζαχαρη = υδατανθρακες. Και η ξηρα τροφη ειναι 40-50% υδατανθρακας,απο την πιο φτηνη μεχρι τη πιο ακριβη,για αυτο θα σου προτεινα μπαρφ που θα σου ερχεται και πιο φτηνα κ πιο υγειηνα.Ανεφερε απλα τα κιλα του..συνηθως για μπαρφ δινεις το 2.5-3% του βαρους του.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Μιλήσαμε με τη φιλοζωική και μας είπαν ότι θα μας καλύψουν τα αρχικά έξοδα (Εμβόλια, Στείρωση, Τσιπάκι). Πολύ καλά νέα. Αν όλα πάνε κομπλέ θα τον κρατήσουμε και θα έχουμε μια ανάσα να του πάρουμε κάποια πράγματα αυτό το μήνα.

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποια βασικά.
* Τι τροφή να του αγοράζω και πόσο πρέπει να τρώει τη μέρα.
* Έχω ακούσει οτιδήποτε με ζάχαρη απαγορεύεται, άλλες τροφές που δεν πρέπει να τρώει ;
* Γνωρίζετε καλά καταστήματα online e-shop για τροφές, παιχνίδια κτλ.
* Τι άλλο θα χρειαστεί να του πάρω πχ για τα δοντάκια του, αμπούλες κτλ
* Κάποιος από την περιοχή Κορυδαλλός-Νίκαια-Αιγάλεω έχει να μου προτείνει κάποιον καλό κτηνίατρο να έχω υπόψιν μου.

Το σκυλάκι είναι μάλλον ημιαιμο αρσενικό λαμπραντόρ ενος έτους.
Δείτε τον και εσείς να μου πείτε.

Κούκλος!
Να πάνε όλα καλά!!!!

Σου στέλνω ΠΜ κτηνίατρο που πάω και την δικιά μου αφού είσαι και γειτονάκι
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Πολυ ωραία νέα! Ομορφος ο μικρός! Να έχετε μια ευχαριστη συμβίωση!
Για φαγητο και γενικά τι επιτρέπεται να φαει , όπως σου είπαν παραπάνω, θα βρεις πολλές πληροφορίες στην ενότητα διατροφή, χρόνο να έχεις να διαβάζεις! Αρχικα δώσε βάση στη διατροφή και στη προστασία απο τα παράσιτα.
Για αξεσουαρ μη σκας, αυτοσχεδιάζεις και λίγο, π.χ για μπωλ και παλια κατσαρολικά μια χαρά βολευουν και τηρούν προδιαγραφές ασφαλείας υλικών, για κρεβατάκι π.χ εγω έντυσα με αδιάβροχο ύφασμα ενα παλιό πάπλωμα με κοστος μηδενικό.
Ευχομαι να πάνε όλα καλά.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Αφου σου λεει οτι τα οικονομικα του δεν ειναι καλα. Τα εμβολια ειναι το μικροτερο εξοδο. Τι θα κανει οταν δει πως τα εξοδα του σκυλου ειναι μηνιαιως οσα ενος μικρου παιδιου περιπου; Θα το στειλει πακετο πισω;
Κλασσικες ιντερνετικες υπερβολες...ενα μωρο οταν γεννθει θελει 250 με 300ε το μηνα minimum, εσυ για το σκυλο σου τοσα χαλας? Επισης ειπε οτι τα οικονομικα τους θα φτιαξουν, μια χαρα θα τα βγαλουν περα φιλε μου, απο το να.παει στο δρομο
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ωραιο φατσονι! Καλη συμβιωση να χετε και μπραβο για την υιοθεσια.
Αν και εχουν ξανασυζητηθει τα θεματα των εξοδων...εχουμε και λεμε:
Αμπουλα εξωτερικης αποπαρασιτωσης (advantix,vectra) 1 καθε μηνα *12 μηνες *12€ = 144€ ετησιως.
Περιλαιμιο απωθησης ψυλλων,τσιμπουριων 1 καθε 3μηνο για 9 μηνες (τους μηνες δεκ-γεν-φλεβ δεν χρειαζεται να βαζεις) 3τμχ * 17€ = 51€ ετησιως
Τροφη, ειτε παρετε ξηρα, ειτε πατε σε barf ειναι περι τα 45-60 € μηνιαιως * 12 μηνες= 540-720 € ετησιως.
Ετησιος εμβολιασμος λυσσας και λεπτοσπιρωσης= 30€ ετησιως
Το πενταπλο εμβολιο για (μορβα,παρβοιο,ηπατητιδα κτλπ) = 35€ καθε 3 χρονια
Πακετο εξετασεων αιματος(+ερλιχεια+καλαζαρ) και βιοχημικων= 90€ καθε εξαμηνο, αρα 180€ ετησιως.
Μπολ για νερο+τροφη,λουρι-οδηγος βολτας,περιλαιμιο, μασουλητηρι, ταυτοτητα μεταλικη =70-80€
Αντικουνουπικα σπρευ για 8μηνες (μαρτιο εως νοεμβριο) 8*7€ = 56€

Σε πρωτη φαση αντι για μπολ, μπορεις να πας στο κοντινο σου χρωματοπωλειο και να παρεις 2 κουβαδες αδειους, ενας θα ναι για νερο κι ενας για φαι.
Κρεβατακι δεν χρειαζεται, βαλτου προς το παρον ενα χαλακι και καποια στιγμη πας σε ενα επιπλοποιειο και ζητας ενα κοματι ακρυλικης βατας παχους 5-6 ποντων και παιρνεις και μια πετσετα και την ραβεις γυρω απο την βατα και ετοιμο το κρεβατακι του.
παιχνιδια κτλπ, δεν χρειαζεσαι αμεσα...αν παλι θες,κανε μια βολτα στο τοπικο γηπεδο τενις κι ζητα 1-2 μπαλακια. Ευχομαι να πανε ολα καλα και να χετε οι 3 σας μονο χαρουμενες στιγμες!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κλασσικες ιντερνετικες υπερβολες...ενα μωρο οταν γεννθει θελει 250 με 300ε το μηνα minimum, εσυ για το σκυλο σου τοσα χαλας? Επισης ειπε οτι τα οικονομικα τους θα φτιαξουν, μια χαρα θα τα βγαλουν περα φιλε μου, απο το να.παει στο δρομο
Κλασσικες ιντερνετικες υπερβολες...ενα μωρο οταν γεννθει θελει 250 με 300ε το μηνα minimum, εσυ για το σκυλο σου τοσα χαλας? Επισης ειπε οτι τα οικονομικα τους θα φτιαξουν, μια χαρα θα τα βγαλουν περα φιλε μου, απο το να.παει στο δρομο
Από το να μείνει στο δρόμο χίλιες φορές να το πάρουν. Εμένα δεν με προβληματίζει το τώρα αλλά το μετά, τέλος πάντων, μακάρι να το πάρουν και να πετύχει αυτή η συμβίωση.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μιλήσαμε με τη φιλοζωική και μας είπαν ότι θα μας καλύψουν τα αρχικά έξοδα (Εμβόλια, Στείρωση, Τσιπάκι). Πολύ καλά νέα. Αν όλα πάνε κομπλέ θα τον κρατήσουμε και θα έχουμε μια ανάσα να του πάρουμε κάποια πράγματα αυτό το μήνα.
Με το καλο να παρετε τον κουκλο σας!
Αν δεν το εχετε σκεφτει. . .οταν τα οικονομικα σας θα ειναι καπως καλυτερα
και μπορεσετε να αγορασετε δυο τσουβαλια ξηρα τροφη στην φιλοζωικη που θα
σας βοηθησει τοσο πολυ, θα ηταν νομιζω μια ομορφη χειρονομια εκ μερους σας!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf