Νεο Μέλος. Επιλογή φυλής.


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
@Sofouli διάβασα αυτα που μου πρότεινες (βασικά διάβασα 3 απο τα 7 γιατι τα άλλα τα είχα ξανα διαβάσει ) και πιστεύω με βοήθησαν αρκετά ώστε να συνεχίσω να ψάχνω
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Φίλε μου Κυριάκο, παρακολουθώ το thread σου εδώ και μέρες και πραγματικά δεν μπορώ να μπω στην λογική σου. Αφού δεν ξέρεις τι σκύλο θέλεις, ούτε είχες σκύλο στο παρελθόν γιατί δεν πας σε ένα καταφύγιο να πάρεις ένα δύστυχο ζωάκι να το κάνεις χαρούμενο και να στο ανταποδώσει στο 1000πλασιο;

ΥΓ. Και στο λέει κάποιος που το τελευταίο χρόνο έχει σκύλο (κούφο ελληνικό ποιμενικό) χωρίς καμιά προηγούμενη εμπειρία
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Φίλε @Kormoranos_ δεν θέλω να πάρω σκύλο αυτό το διάστημα αλλά σε 1,5 χρόνο απο τώρα όπου θα μπορώ !!!οπότε ψάχνομαι απο τώρα ώστε να πάρω αυτό που με ταιριάζει ή εγώ να ταιριάζω σε εκείνο!!! όσο για το θέμα αδέσποτο: Θέλω να πάρω κουτάβι που να το μεγαλώσω εγώ και να ξέρω τι να περιμένω απο το κουτάβι...
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Όλοι εσείς που επιμένετε για ημίαιμο, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να έχουν προβλεπόμενες συμπεριφορές και χαρακτήρα πράγμα που ΔΕΝ μπορείς να έχεις με αδέσποτο. Χωρίς να συμπεριλάβει κάποιος κακές εμπειρίες που μπορεί να έχει ένα τέτοιο ζωο τις οποίες φυσικά δεν γνωρίζεις.
Ναι μπορεί να τύχει διαμάντι, μπορεί όμως και να τύχει κάτι μη διαχειρισιμο. Εκεί τι κάνεις το γυρνάς πίσω;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Φιλε Κυριακο,

Εκτροφεις Dog de bordeaux ειναι οι παρακάτω

https://www.facebook.com/george.katsimigas.3?fref=pb&hc_location=friends_tab&pnref=friends.all

Θεωρειται ο τοπ στην Ελλαδα ο κ.Κατσιμιγας

https://www.facebook.com/dimitris.papazoglou.9?fref=pb&hc_location=friends_tab&pnref=friends.all

https://www.facebook.com/SatysLand/

Να προσεξεις πολυ εξετασεις δυσπλασιας , καρδια και να μην ειναι υπερβαροι οι γεννητορες
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
@ΚΥΡΙΑΚΟΣ, πριν παρεις καποιο μαστιφοειδες ενημερωσου και για το προσδόκιμο ζωης που εχουν οπως και για τα προβλήματα υγείας που ειναι επιρρεπή και σκεψου καλα πριν αποφασισεις αν θες κάτι τέτοιο. Μην σταθείς στην εικόνα.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Να ενημερωθει και για το χαρακτηρα αλλα και για τη ξεροκεφαλια τους. Επισης εχουν πολυ δυναμη αυτα τα σκυλια και να παρει θυληκο για 1ο σκυλο και τετοια φυλη.

Το προσδοκιμο ζωης δυστυχως ειναι χαμηλο 6-10 χρονια
 
  • Like
Reactions: Allendog


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εγω να πεταχτω να πω το αλλο; Δεν σκεφτεσαι κ τα νεας γης; Το λεω γιατι κ εγω τις δυο προηγουμενες φυλες κοιτουσα.. φοβηθηκα το κοντο ρυγχος να σ πω.. το καλοκαιρι αντεχουν να πω το ιδιο; Λιγοτερο παντως τα νεας γης οχι! Απο ενεργεια εγω δεν χρειαζομαι παραπανω!! Υπαρχουν γραμμες κ γραμμες δλδ, τ ιδιο κ για τον μανδυα,με ενα χτενισμα μια φορα την βδομαδα εισαιο οκ (πολυ λιγοτερη τριχα απ τα κοντοτριχα στο σπιτι). Οπως κ να χει αφου εισαι στο ψαξιμο δεν εχεις να χασεις κατι απο μια κουβεντα με τον εκτροφεα. Κ για εκθεση π τ θεωρώ πολυ σημαντικο εχει κ στην συρο τελος ιουνιου νομιζω εχει πλοιο απο ροδο.
 
  • Like
Reactions: Sofouli


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
Όλοι εσείς που επιμένετε για ημίαιμο, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να έχουν προβλεπόμενες συμπεριφορές και χαρακτήρα πράγμα που ΔΕΝ μπορείς να έχεις με αδέσποτο. Χωρίς να συμπεριλάβει κάποιος κακές εμπειρίες που μπορεί να έχει ένα τέτοιο ζωο τις οποίες φυσικά δεν γνωρίζεις.
o_O

αν δηλαδη παρεις ενηλικο (ή κουταβι) ημιαιμο η συμπεριφορα και ο χαρακτηρας του δε θα ειναι προβλεπομενα;
με τις "κακες εμπειριες" που μπορει να εχει ενα "τετοιο ζωο" τι πιστευεις οτι μπορει να συμβει;

ακομα και αν ο @ΚΥΡΙΑΚΟΣ δεν εχει την εμπειρια να αξιολογησει το χαρακτηρα ενος σκυλου ή την κριση που χρειαζεται για να επιλεξει σωστα συμφωνα με τα θελω του και τις αναγκες του, μπορει να συμβουλευτει τους ανθρωπους της φιλοζωικης/ καταφυγιου ή του ιδιωτη που το φιλοξενει ή στην τελικη ας ζητησει τη βοηθεια ενος εμπειροτερου απ' αυτον στην επιλογη του.

δεν ειπε κανεις να ανοιξει την πορτα και να βουτηξει τον πρωτο αδεσποτο που θα συναντησει μπροστα του...
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
o_O

αν δηλαδη παρεις ενηλικο (ή κουταβι) ημιαιμο η συμπεριφορα και ο χαρακτηρας του δε θα ειναι προβλεπομενα;
Να σου πω, με βάση το 'θα του πάρει έναν χρόνο περίπου να δείξει τον χαρακτήρα του', που πιστευώ ότι πρέπει να ισχυεί σε περίπτωση αδέσποτων ενήλικων, δεν είναι προβλεπόμενο, πως θα εξελιχθεί ο σκύλος στο βάθος ενός έτους. Το δε κουτάβι δεν μπορώ να καταλάβω πως θα καταφέρει κάποιος να προβλέψει χαρακτήρα, ενεργείακες απαίτησεις, δυναμισμό κτλπ
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
Να σου πω, με βάση το 'θα του πάρει έναν χρόνο περίπου να δείξει τον χαρακτήρα του', που πιστευώ ότι πρέπει να ισχυεί σε περίπτωση αδέσποτων ενήλικων, δεν είναι προβλεπόμενο, πως θα εξελιχθεί ο σκύλος στο βάθος ενός έτους. Το δε κουτάβι δεν μπορώ να καταλάβω πως θα καταφέρει κάποιος να προβλέψει χαρακτήρα, ενεργείακες απαίτησεις, δυναμισμό κτλπ
υπαρχουν κουταβια και κουταβια, το καθενα εχει το χαρακτηρα του και ο χαρακτηρας ενος σκυλου φαινεται.
ενας σκυλος δεν μπορει να υποκριθει οτι ειναι κατι αλλο απο αυτο που ειναι για να τον υιοθετησεις και μετα να σου βγει κατι αλλο. και συμφωνα με αυτο αποφασιζεις αν σου κανει ή οχι. οταν ερθεις σε επαφη μαζι του εννοω, οχι απο φωτογραφια.

σε ενα ενηλικο σκυλο που εχει κατασταλαγμενη συμπεριφορα ειναι ακομα πιο απλο να καταλαβεις αν σου κανει ή οχι.
και περαν ολων αυτων, μιλαω (οπως εγραψα) για υιοθεσια απο καταφυγιο ή φιλοξενουμενο σκυλο.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Το δε κουτάβι δεν μπορώ να καταλάβω πως θα καταφέρει κάποιος να προβλέψει χαρακτήρα, ενεργείακες απαίτησεις, δυναμισμό κτλπ
'οχι να προβλέψει την μελλοντική εξέλιξη, να κρίνει από αυτό που φαίνεται. πάντα στην κάθε τοκετοομάδα ανάμεσα στα "ολόιδια" αδερφάκια φαίνονται ο θαρραλέος, ο ήρεμος, ο έξυπνος, το κωλόπαιδο, ο μαμάκιας, ο πιο δυνατός και αναπτυγμένος, ο πιο μικρός κ αδύναμος, και συνδυασμοί όλων αυτών. και ένας σωστός εκτροφέας θα σε βοηθήσει να το δεις κι εσύ κ να επιλέξεις από αυτά το κουτάβι που σου κάνει
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@spyv Ναι ρε συ, δεν λέω ότι υπάρχει περίπτωση να υποκριθεί το ζωναντό, αλλά το δικό μας μέχρι πρόσφατα ήταν ένας σκύλος που δεν γούσταρε πολλά πολλά, με ενεργιακές απαιτήσεις 0. Ο σκύλος που έλεγες, εντάξει, δεν θα παίξουμε πότε, όλη μέρα θα κοιμάται. Υπό αυτή την έννοια, μπορεί κάποιος να ξαφνιαστεί από την εξέλιξη του σκύλου του.

@Eroe Σόρρυ δεν το διευκρινισα. Αναφερόμουν σε ημίαιμα κουτάβια φιλοζωικής όπου δεν έχεις μπροστά σου τοκετοόμαδα, γονείς, σωστή ανάπτυξη κτλπ
 
  • Like
Reactions: Eroe and Sofouli


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.242
7.799
Και τα κουταβια φιλοζωικης συνηθως τα βρισκουν ολα μαζι τη τοκετοομαδα... οποτε και εκει μια σχετικη αποψη την εχεις. Εμενα ας πουμε επεσαν μεσα στο χαρακτηρα και ας ηταν 40-50 ημερων, λιγο στο μεγεθος αστοχησαν.
Μη ξεχναμε επισης και πως επιδραμε εμεις στο χαρακτηρα...ειδικα αμα δε ξερουμε και πολλα!

Αναφεραμε απλα επιλογες που εχει , γνωριζει και ακολουθει τον ηθικο ας το πουμε τροπο αποκτησης, εχει και χρονο να το σκεφτει.
Απο εκει και περα ειναι δικαιωμα του θεματοθετη να θελει κατι συγκεγκριμενο και σεβαστο οτι αποφασισει.
 
Last edited:


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
@spyv Ναι ρε συ, δεν λέω ότι υπάρχει περίπτωση να υποκριθεί το ζωναντό, αλλά το δικό μας μέχρι πρόσφατα ήταν ένας σκύλος που δεν γούσταρε πολλά πολλά, με ενεργιακές απαιτήσεις 0. Ο σκύλος που έλεγες, εντάξει, δεν θα παίξουμε πότε, όλη μέρα θα κοιμάται. Υπό αυτή την έννοια, μπορεί κάποιος να ξαφνιαστεί από την εξέλιξη του σκύλου του.
η συμπεριφορα του σκυλου μεταβαλλεται οσο μεγαλωνει, ο χαρακτηρας του ομως μεσες-ακρες σε φυσιολογικες καταστασεις δεν αλλαζει.
ειχες ενα κουταβι που ηταν δηλαδη ηρεμο και ησυχο και τωρα ειναι το ακρως αντιθετο; μηπως ηταν πιο εσωστρεφες (λογω βιωματων) και τωρα αρχισε να εκδηλωνει το χαρακτηρα του που νιωθει πιο ανετα και σας γνωριζει;

τι ηλικια ειναι;
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@spyv Ήταν 9 μηνών περίπου όταν την πήραμε και δεν τόλμουσαμε να την πλησιάσουμε γιατί έτρεμε από τον φόβο. Μετά απο 5 μήνες παίζουμε κυνηγητό στο σπίτι αλλά έχει μέρες που δεν βάζει κόλο κάτω και μέρες που στο πρώτο 'μη' κατουράει επί τόπου. Ακριβώς αυτό που λες συνέβει (και συμβαίνει) απλώς εγώ που δεν είχα αμαν και τι την γνώση είχα τρομοκρατιθεί στην αρχή νομίζοντας ότι ο σκύλος θα με φοβάται για πάντα εκτός και αν παω σε εκπαιδευτή να μου δείξει τι να κάνω.

Στην φιλοζωική δεν υπήρχε, απ' ότι εγώ κατάλαβα ούτε χρόνος, ούτε χόρος να ξεδηπλώσει τον χαρακτήρα της. Επομένως εμένα μου δόθηκε ένας σκύλος ήσυχος και φιλίκος που τον κάνεις ότι θέλεις, και στην ουσία όντως την έκανες ότι ήθελες γιατί κοκκάλονε από τον φόβο της. Παραμένει και ήσυχη και φιλική, αλλά πλέον έχει αρχίσει να γίνεται σκύλος και φυσικά κάθε μέρα αντιμετοπίζουμε φοβίες. Δεν με ενοχλεί που είναι έτσι, ίσα, ίσα το γουστάρω που απαίτει δουλεία, αλλά δεν είχα μπει προετιμασμένη να την ρίξω αυτή την δουλεία, απλά ανακάλυψα στην πορεία ότι "το 'χω" (κρίνοντας από τα αποτελέσματα).
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ναι σαφώς θα βγαινουν ολο κ καινούργιες συμπεριφορές, θα φεύγουν οι παλιές που είναι ουσιαστικά ανασφάλειες και ψυχικά υπολείμματα από παλιά τραύματα, κ θα ανοίγεται ο αληθινός της εαυτός. Κι εμένα η Χάιντι είχε αλλάξει όχι 1 ούτε 2 φορές αλλά καμια 20ρια μέχρι να της φύγουν οι συμπεριφορές του δρομου και κάθε φορά έλεγα, μα καλά, σιγουρα ΑΥΤΟ είναι το σκυλί που μάζεψα κάποτε; :)
Αλλά εννοούμε το ότι δεν γίνεται να πάρεις σκύλο φιλικό κ χαδιάρη και στο τέλος να σου βγεί επιθετικός (το αντίθετο γίνεται), ή να πάρεις ενα κουτάβι θαρραλέο κ μεγαλώνοντας να γίνει φοβιτσιάρης, ή ένα παιχνιδιάρικο σκυλί να εξελιχθεί σε μοναχικό αγρίμι (εκτός αν προκύψουν άλλες άσχημες εμπειρίες αλλα εμείς μιλάμε για καλές συνθήκες φσκ)
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
@Penguin , αυτη που περιγραφεις δεν ειναι μια συνηθισμενη κατασταση. δεν αφορουν ολες οι υιοθεσιες φοβικους σκυλους.
εγω μιλησα για συμπεριφορες και χαρακτηρες σε φυσιολογικα πλαισια.
 
  • Like
Reactions: Penguin


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Δεν αντιλεγω, όντως αν ο σκύλος ειναι σε μια νορμαλ κατασταση δεν γινεται απο αρνι να σου βγει θεριο ανημερο αν δεν κανεις μ@λ@κια εσυ. Απλα εμας, για παραδειγμα τωρα, η Μαρλευ μας δοθηκε ως σκυλος με συμπεριφορα και χαρακτηρα σε λογικα πλαισια, που απο την λιγη εμπειρια που εχω θεωρω οτι δεν ηταν. Υπο αυτην την εννοια, ξαφνιαστικαμε.