Νεφρική ανεπάρκεια….




mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Τον έχω σπίτι, με το συμπλήρωμα pronefra έφαγε την κονσέρβα για αρχή δεν έδωσα παρα πολυ. Δεν πήρα κροκέτες ακόμα. Μας έδωσε και peptonorm και synulox. Όμως είναι αδιάθετος δεν έχει όρεξη για παιχνίδι. Ωστόσο επειδή για το οικονομικό ο αδελφός μου έκανε φασαρία εκει, άλλο δεν μας δέχονται…. Η αλήθεια είναι σε δυο μέρες έφυγαν γύρω στα 500.
 
  • Like
Reactions: Mava


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τον έχω σπίτι, με το συμπλήρωμα pronefra έφαγε την κονσέρβα για αρχή δεν έδωσα παρα πολυ. Δεν πήρα κροκέτες ακόμα. Μας έδωσε και peptonorm και synulox. Όμως είναι αδιάθετος δεν έχει όρεξη για παιχνίδι. Ωστόσο επειδή για το οικονομικό ο αδελφός μου έκανε φασαρία εκει, άλλο δεν μας δέχονται…. Η αλήθεια είναι σε δυο μέρες έφυγαν γύρω στα 500.
Το pronefra έχει ενα μεγάλο πλεονέκτημα. Είναι πολυ γευστικό και αρέσει στα ζώα. Βοηθάει πολύ βραστό κοτοπουλάκι στήθος και ο ζωμός για να ξεκινήσει να τρώει. Επίσης μοσχαρίσιο κιμά και το ασπράδι μόνο απο το αυγό. Μην πάρεις ακόμα κροκέτες. Δώσε υγρή τροφή μέχρι να συνέλθει λίγο και να αρχίσει να τρώει. Με αυτό τον τρόπο ενυδατώνεται καλύτερα κιόλας.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Το pronefra έχει ενα μεγάλο πλεονέκτημα. Είναι πολυ γευστικό και αρέσει στα ζώα. Βοηθάει πολύ βραστό κοτοπουλάκι στήθος και ο ζωμός για να ξεκινήσει να τρώει. Επίσης μοσχαρίσιο κιμά και το ασπράδι μόνο απο το αυγό. Μην πάρεις ακόμα κροκέτες. Δώσε υγρή τροφή μέχρι να συνέλθει λίγο και να αρχίσει να τρώει. Με αυτό τον τρόπο ενυδατώνεται καλύτερα κιόλας.
Θα ξανα δοκιμάσω κοτόπουλο αλλά λίγο ακόμη ας τρώει την κονσέρβα που του άρεσε. Φάγαμε και πρωινό πήραμε τα χαπακια και….παιξαμε κιόλας αρκετή ώρα

Το μόνο ερώτημα μου αυτή την στιγμή δεν ξέρω πόση ποσότητα κονσέρβας πρέπει να τρώει ημερησίως … βρήκα αυτο άρα στα 2,7 που είναι να βάζω 250γρ ?
 

Attachments



Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα ξανα δοκιμάσω κοτόπουλο αλλά λίγο ακόμη ας τρώει την κονσέρβα που του άρεσε. Φάγαμε και πρωινό πήραμε τα χαπακια και….παιξαμε κιόλας αρκετή ώρα

Το μόνο ερώτημα μου αυτή την στιγμή δεν ξέρω πόση ποσότητα κονσέρβας πρέπει να τρώει ημερησίως … βρήκα αυτο άρα στα 2,7 που είναι να βάζω 250γρ ?
Πολύ καλό αυτό. Τα 250γρ μια χαρά είναι.
 
  • Like
Reactions: mMaria


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
δυστυχως ο υποδοριος ορος δεν κανει δουλεια στα σκυλια.
Κι εμένα εδώ έτσι μου είπανε οι γιατροί αλλά βλέπω στα γκρουπ ότι οι Αμερικάνοι δίνουν στα σκυλιά υποδόριους και μάλιστα μόνοι τους στο σπίτι και λένε πως κάνει δουλειά, δεν ξέρω.
 
  • Like
Reactions: Estranged


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Το μόνο ερώτημα μου αυτή την στιγμή δεν ξέρω πόση ποσότητα κονσέρβας πρέπει να τρώει ημερησίως … βρήκα αυτο άρα στα 2,7 που είναι να βάζω 250γρ ?
Ακαδημαικά:
Εχεις προσέξει ότι η συσκευασία έχει στήλες, αναλόγως της κατάστασης του σκυλάκου ε;
Δηλαδή στα 2 κιλά βάρους, δίνεις 210 γραμ. λέει, αν γενικά είναι αδύνατος.
Στην περίπτωσή σας τώρα, ναι μια χαρά είναι τα 250 για να πάρει τα πάνω του, αλλιώς θα ήταν υπό συζήτηση :)
 
  • Like
Reactions: mMaria


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
Κι εμένα εδώ έτσι μου είπανε οι γιατροί αλλά βλέπω στα γκρουπ ότι οι Αμερικάνοι δίνουν στα σκυλιά υποδόριους και μάλιστα μόνοι τους στο σπίτι και λένε πως κάνει δουλειά, δεν ξέρω.
στο μπελλακι μου παντως ο υποδοριος δεν εκανε τπτ, μονο ενδοφλεβια. ετερος κτηνιατρος αργοτερα μου επιβεβαιωσε οτι στα σκυλια δεν κανει κατι ο υποδοριος, στις γατες ισως.
 
  • Like
Reactions: Berna


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Τα χάπια synulox τελείωσαν, εγώ συνεχίζω να του δίνω το σιρόπι peptonorm. Πήγα στη γιατρό που τον ξέρει πιο καλά (δεν είναι αυτή που τον πήγαμε για νοσηλεία η στις αρχικές εξετάσεις - στην ουσία σε 3 διαφορετικούς τον έχω πάει) είπε να συνεχίσω απλά να του δίνω το συμπλήρωμα pronefra χωρίς να παίρνει κάτι άλλο κι ούτε να κανουμε και εξετάσεις (ενώ στην κλινική είπαν να ξανα κανουμε) κι αν πάλι γίνει χειρότερα τότε να τις κάνει. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά και νευριάζω και αναρωτιέμαι, ειναι κάποιοι άσχετοι? Δεν θέλουν να ασχοληθούν, τι? Να τον αφήσω στη τύχη του, ωραία ….
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
δυστυχως με τα νεφρα δεν μπορεις να κανεις πολλα. προσεχεις την διατροφη, κι αν πεσει, κανεις ορο παλι.

εξαρταται και σε ποιο σταδιο βρισκεται. μπορει με την σωστη διατροφη να εχει δρομο ακομα, αλλα μπορει και οχι, οποτε το αφηνεις να τρωει οτι θελει. ο δικος σου με ενα νεφρο που κι αυτο εχει αρχισει να χαλαει...τα περασα κι εγω... :cry:

σου κανω την καρδια περιβολι τωρα, αλλα τουλαχιστον να ξερεις ακριβως που βαδιζεις και τι να περιμενεις.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: medusa


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
δυστυχως με τα νεφρα δεν μπορεις να κανεις πολλα. προσεχεις την διατροφη, κι αν πεσει, κανεις ορο παλι.

εξαρταται και σε ποιο σταδιο βρισκεται. μπορει με την σωστη διατροφη να εχει δρομο ακομα, αλλα μπορει και οχι, οποτε το αφηνεις να τρωει οτι θελει. ο δικος σου με ενα νεφρο που κι αυτο εχει αρχισει να χαλαει...τα περασα κι εγω... :cry:

σου κανω την καρδια περιβολι τωρα, αλλα τουλαχιστον να ξερεις ακριβως που βαδιζεις και τι να περιμενεις.
Απλά η σκέψη μου ήταν πριν πέσει, αν συνέχιζε καποια φάρμακα δεν θα βοηθούσε?
Στην τελική τώρα μπορεί να έπεσαν κι άλλο οι τιμές με αυτα που του δίνω και εκείνη η γιατρός δεν χρειάζεται στην ουσία είπε να κάνει εξετάσεις..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Η ορεξη του εχει ανεβει? Με το Pronefra κτλ εννοω τρωει, απο νερο , κατουρημα πως βλεπεις?

Οι γενικες οδηγιες ειναι προνεφρα και ειδικη τροφη. Καλο θα ηταν να δινεις και περισσοτερη υγρη τροφη.

Το συνολουξ μαλλον στο εδωσαν για καποια φλεγμονη/λοιμωξη αλλα δεν ειναι φαρμακο που μπορουν να παρουν συνεχεια ειδικα οταν εχουν θεμα στα νεφρα, εμενα βασικα μου ειπαν να το αποφευγω οσο γινεται (γατος που επερνε συχνα synoloux και αλλες αντιβιωσεις για ρινοτραχειτιδα πριν ανακαλυψω το θεμα στα νεφρα) .
Το πεπτονορμ ειναι για το στομαχι.

Τωρα οντως δε ξερεις τι θα ξημερωσει, ο δικος μου ο γατος εχει χασει ηδη 2-3 ζωες ,εχει μεινει αρκετα στη κλινικη, αλλα ως γατος θελω να πιστευω εχει μερικες ακομα. Πιστευαμε ολοι οτι δε θα ζησει και πολυ καποια φαση . Τελικα με τα συμπληρωματα και την ειδικη τροφη ειναι ακομα εδω, ειναι ζωηρος, πηρε βαρος, εκοψε το πολυ νερο και κατουρημα.
 
Last edited:


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Η ορεξη του εχει ανεβει? Με το Pronefra κτλ εννοω τρωει, απο νερο , κατουρημα πως βλεπεις?

Οι γενικες οδηγιες ειναι προνεφρα και ειδικη τροφη. Καλο θα ηταν να δινεις και περισσοτερη υγρη τροφη.

Το συνολουξ μαλλον στο εδωσαν για καποια φλεγμονη/λοιμωξη αλλα δεν ειναι φαρμακο που μπορουν να παρουν συνεχεια ειδικα οταν εχουν θεμα στα νεφρα, εμενα βασικα μου ειπαν να το αποφευγω οσο γινεται (γατος που επερνε συχνα synoloux και αλλες αντιβιωσεις για ρινοτραχειτιδα πριν ανακαλυψω το θεμα στα νεφρα) .
Το πεπτονορμ ειναι για το στομαχι.

Τωρα οντως δε ξερεις τι θα ξημερωσει, ο δικος μου ο γατος εχει χασει ηδη 2-3 ζωες ,εχει μεινει αρκετα στη κλινικη, αλλα ως γατος θελω να πιστευω εχει μερικες ακομα. Πιστευαμε ολοι οτι δε θα ζησει και πολυ καποια φαση . Τελικα με τα συμπληρωματα και την ειδικη τροφη ειναι ακομα εδω, ειναι ζωηρος, πηρε βαρος, εκοψε το πολυ νερο και κατουρημα.
Ναι η όρεξη του είναι κανονική- κονσέρβα μόνο του δίνω δεν δοκίμασα ξηρή ακόμα και δεν ξέρω κιόλας ίσως καλύτερα έτσι?, νερό δεν πίνει παρα πολυ όταν θέλει εκείνος θα πιει (καλό η κακό δεν ξέρω) και κατούρημα σε σχέση με πριν που ήθελε παρα πολυ συχνά και κατουρούσε λίμνη, τώρα είναι στο συχνά μεν αλλά κανονικά κατουράει δεν βγάζει πολυ. Από παιχνίδι πολυ ζωηρός καβαλάει κ το αγαπημένο του παιχνίδι χαχα και βόλτα πηγαίνει κανονικά όπως κ περπατάει. Στην ουσία είναι σα να μην έχει κάτι αλλά έχει…

Peptonorm όποτε θα συνεχίσω λίγο ακόμη από μόνη μου να δίνω πιστεύω δεν θα τον πειράξει κάπου…
 






mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς με τα νεφρά δεν υπάρχει κάποιο φάρμακο που να κάνει την κατάσταση καλύτερη, μπορείς μόνο να μειώσεις την ουρία και την κρεατινίνη με συμπληρώματα και ορούς. Αν η καρδιά είναι εντάξει, πρέπει να βάλετε ορό (οι Αμερικάνοι βλέπω κάνουν και υποδόριους, εδώ δεν συνηθίζεται). Από συμπληρώματα αν μπορείτε να βρείτε Αzodyl. Για Ελλάδα βλέπω στέλνουν οι Azodyl Europe από Βουκουρέστη, εμείς πηγαίναμε Τεμισοάρα οδικώς. Πρέπει να φυλάσσεται σε ψυγείο. Υπάρχουν και άλλα, πχ Pronefra...

Για φώσφορο δεν έγραψες, πόσο έχει φώσφορο; Αν είναι ανεβασμένο και αυτό, θέλει προσοχή, βλέπω προσέχετε την προτεϊνη αλλά θέλει προσοχή και το φώσφορο. Οι ρέναλ τροφές είναι άνοστες και τα περισσότερα σκυλιά δεν τις θέλουν, μπορείτε να προσπαθήσετε με κονσέρβες ή αλλάξτε μάρκα. Η ουραιμία τους κάνει και αναγουλιάζουν γι' αυτό δεν έχουν όρεξη να φάνε.

Οσο για τη συχνοουρία, δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι, να βγαίνει έξω περισσότερες φορές ή να μάθει την πάνα (ή να της βάλετε πάνα εάν δεν μπορεί να κρατηθεί). Νερό να έχει πάντα και να πίνει όσο θέλει.

Δυστυχώς με τα νεφρά δεν υπάρχει κάποιο φάρμακο που να κάνει την κατάσταση καλύτερη, μπορείς μόνο να μειώσεις την ουρία και την κρεατινίνη με συμπληρώματα και ορούς. Αν η καρδιά είναι εντάξει, πρέπει να βάλετε ορό (οι Αμερικάνοι βλέπω κάνουν και υποδόριους, εδώ δεν συνηθίζεται). Από συμπληρώματα αν μπορείτε να βρείτε Αzodyl. Για Ελλάδα βλέπω στέλνουν οι Azodyl Europe από Βουκουρέστη, εμείς πηγαίναμε Τεμισοάρα οδικώς. Πρέπει να φυλάσσεται σε ψυγείο. Υπάρχουν και άλλα, πχ Pronefra...

Για φώσφορο δεν έγραψες, πόσο έχει φώσφορο; Αν είναι ανεβασμένο και αυτό, θέλει προσοχή, βλέπω προσέχετε την προτεϊνη αλλά θέλει προσοχή και το φώσφορο. Οι ρέναλ τροφές είναι άνοστες και τα περισσότερα σκυλιά δεν τις θέλουν, μπορείτε να προσπαθήσετε με κονσέρβες ή αλλάξτε μάρκα. Η ουραιμία τους κάνει και αναγουλιάζουν γι' αυτό δεν έχουν όρεξη να φάνε.

Οσο για τη συχνοουρία, δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι, να βγαίνει έξω περισσότερες φορές ή να μάθει την πάνα (ή να της βάλετε πάνα εάν δεν μπορεί να κρατηθεί). Νερό να έχει πάντα και να πίνει όσο θέλει.
Να ρωτήσω, επειδή παίρνουμε pronefra αν παρω και τα azodyl θα υπάρξει θέμα?
Επίσης σε βίντεο που ειδα τικ τοκ εξωτερικό ένα σκυλάκι έχει νεφρική ανεπάρκεια και το δίνουν και nefrotec himalaya (φυσικά κι αλλά χάπια ). Κοιτάω να τα παραγγείλω καθώς έτσι χωρίς να παίρνει κάτι πιστεύω δεν θα τον κρατήσει, αρκεί να μην τον κάνουν χειρότερα αυτά. Τι να πω αφού δεν δίνει και κατι η γιατρός
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να ρωτήσω, επειδή παίρνουμε pronefra αν παρω και τα azodyl θα υπάρξει θέμα?
Επίσης σε βίντεο που ειδα τικ τοκ εξωτερικό ένα σκυλάκι έχει νεφρική ανεπάρκεια και το δίνουν και nefrotec himalaya (φυσικά κι αλλά χάπια ). Κοιτάω να τα παραγγείλω καθώς έτσι χωρίς να παίρνει κάτι πιστεύω δεν θα τον κρατήσει, αρκεί να μην τον κάνουν χειρότερα αυτά. Τι να πω αφού δεν δίνει και κατι η γιατρός
Ναι, μπορείς να δώσεις και Azodyl μιας και η Pronefra είναι κυρίως για το φώσφορο και το Azodyl για ουρία και κρεατινίνη.
Για το nefrotec δεν έχω ακούσει.
 
  • Like
Reactions: mMaria


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Δεν διάβασα όλο το θέμα...Αλλά από όσο διάβασα φοβάστε για νεφρά αλλά δεν έχετε κάνει υπέρηχο νεφρών...Υπάρχει κάποιος λόγος;

Αν κάνετε να πατε στον Μαντζιάρα στο Μαρούσι. Είναι ο καλύτερος στους υπέρηχους
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Δεν διάβασα όλο το θέμα...Αλλά από όσο διάβασα φοβάστε για νεφρά αλλά δεν έχετε κάνει υπέρηχο νεφρών...Υπάρχει κάποιος λόγος;

Αν κάνετε να πατε στον Μαντζιάρα στο Μαρούσι. Είναι ο καλύτερος στους υπέρηχους
Έχω γράψει πως έχει γίνει υπέρηχος, δυο φορές σε διαφορετικούς γιατρούς έγινε. Είναι σίγουρο πως έχουν θέμα τα νεφρά (εκτός και αν έκαναν λάθος και οι δυο γιατροί αλλά δυστυχώς αποκλείεται). Είμαστε Θεσσαλονίκη
 
  • Like
Reactions: manin


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Έχω γράψει πως έχει γίνει υπέρηχος, δυο φορές σε διαφορετικούς γιατρούς έγινε. Είναι σίγουρο πως έχουν θέμα τα νεφρά (εκτός και αν έκαναν λάθος και οι δυο γιατροί αλλά δυστυχώς αποκλείεται). Είμαστε Θεσσαλονίκη
ΟΚ, συγνώμη αλλά δεν διάβασα όλο το θέμα...Έχω χάσει τέσσερα φιλαράκια από νεφρά...
Είναι πολύ δύσκολο...
Από την εμπειρία μου, οι οροί που θα σου πουν να του κάνεις, δεν βοηθούν!!! Μπορεί να καθαρίζουν φαινομενικά τα νεφρά, αλλά είναι μόνο τιμές...Σε 1-2 μέρες ανεβαίνουν πάλι...
Μάθε του να φοράει πάνα, αν είναι αρσενικό...Θα τη χρειαστείτε...
Αν είναι θυληκό, μπορεί να την παλέψετε με υποσέντονα!!!

Καλή δύναμη!!!
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU