Νεφρική ανεπάρκεια….


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Έχω γράψει πως έχει γίνει υπέρηχος, δυο φορές σε διαφορετικούς γιατρούς έγινε. Είναι σίγουρο πως έχουν θέμα τα νεφρά (εκτός και αν έκαναν λάθος και οι δυο γιατροί αλλά δυστυχώς αποκλείεται). Είμαστε Θεσσαλονίκη
ΟΚ, συγνώμη αλλά δεν διάβασα όλο το θέμα...Έχω χάσει τέσσερα φιλαράκια από νεφρά...
Είναι πολύ δύσκολο...
Από την εμπειρία μου, οι οροί που θα σου πουν να του κάνεις, δεν βοηθούν!!! Μπορεί να καθαρίζουν φαινομενικά τα νεφρά, αλλά είναι μόνο τιμές...Σε 1-2 μέρες ανεβαίνουν πάλι...

Για τροφή δοκίμασε κοτόπουλο με μακαρόνια...Ρίξε και καμιά πατάτα μέσα, σπανάκι κλπ
Η πατατα βοηθάει, γιατο σπανάκι δεν θυμάμαι...

Καλή δύναμη
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
ΟΚ, συγνώμη αλλά δεν διάβασα όλο το θέμα...Έχω χάσει τέσσερα φιλαράκια από νεφρά...
Είναι πολύ δύσκολο...
Από την εμπειρία μου, οι οροί που θα σου πουν να του κάνεις, δεν βοηθούν!!! Μπορεί να καθαρίζουν φαινομενικά τα νεφρά, αλλά είναι μόνο τιμές...Σε 1-2 μέρες ανεβαίνουν πάλι...
Μάθε του να φοράει πάνα, αν είναι αρσενικό...Θα τη χρειαστείτε...
Αν είναι θυληκό, μπορεί να την παλέψετε με υποσέντονα!!!

Καλή δύναμη!!!
Από τοτε που νοσηλεύτηκε με ορό(πέρασε σχεδόν ένας μήνας) είναι Περδίκι απλά έχει 3 μέρες που δεν τρώει κονσέρβα και μαγειρευτό επιλέγει (τον δίνω όμως με το ζόρι με σύριγγα την κονσέρβα) κατά τα αλλά παίζει όπως πριν κλπ. Δέν κατουράει άλλο σε σεντόνια απλά όποτε θέλει τον βγάζω μπαλκόνι. Ευχαριστούμε
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@mMaria πως είναι το σκυλάκι σας?

Είχαμε την ιδια διαγνωση προχθες για σκυλακι αδελφικων μου φίλων. Του βρηκαν εναν ογκο στο νεφρο 7-8 εκατοστα, κατεστραμμένο το ένα, κρεατινινη στο 3. Δεν περνει χειρουργειο ειπαν ..
Τον εστειλαν σπιτι με ειδικη τροφη και συμπληρωματα
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
@mMaria πως είναι το σκυλάκι σας?

Είχαμε την ιδια διαγνωση προχθες για σκυλακι αδελφικων μου φίλων. Του βρηκαν εναν ογκο στο νεφρο 7-8 εκατοστα, κατεστραμμένο το ένα, κρεατινινη στο 3. Δεν περνει χειρουργειο ειπαν ..
Τον εστειλαν σπιτι με ειδικη τροφη και συμπληρωματα
Είμαστε καλά! Τρώμε παίζουμε κλπ. Το πρωί του δίνω μαγειρεμένο φαγητό(τροφές που δεν επιβαρύνουν τα νεφρά) και το βράδυ κονσέρβα, αν και αρχικά του άρεσε η royal μετά σταμάτησε να την τρωει έτσι είχα πάρει hills που είναι σαν μαγειρεμένο φαγητό όχι την κλασική και την τρωει. Επίσης τον πήρα από μόνη μου τα χάπια Azodyl και συνεχίζουμε το συμπλήρωμα pronefra. Για εξετάσεις ακόμα δεν πήγαμε σε λίγο καιρό

Περαστικά!!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Είμαστε καλά! Τρώμε παίζουμε κλπ. Το πρωί του δίνω μαγειρεμένο φαγητό(τροφές που δεν επιβαρύνουν τα νεφρά) και το βράδυ κονσέρβα, αν και αρχικά του άρεσε η royal μετά σταμάτησε να την τρωει έτσι είχα πάρει hills που είναι σαν μαγειρεμένο φαγητό όχι την κλασική και την τρωει. Επίσης τον πήρα από μόνη μου τα χάπια Azodyl και συνεχίζουμε το συμπλήρωμα pronefra. Για εξετάσεις ακόμα δεν πήγαμε σε λίγο καιρό

Περαστικά!!
Χαίρομαι μας δινεις θαρρος

Ο δικος μας ηταν πολυ παραξενος με το φαι παντα, ηδη δεν ετρωγε τιποτα αν δεν ειχε συκωτακια αποπανω. Ηταν και απο τους λογους που αργησαν να καταλαβουν οτι κατι δεν παει καλα. Κλινικες δεν τρωει με τιποτα, κονσερβα ουτε να αγγιξει καπως τον καταφεραν να τρωει κλινικη Renal brit, με λιγο μαγειρευτο ανακατεμενο. Εχει χασει βαρος αλλα ορεξη , ενεργεια, τραβηγμα σαν βοδι στο λουρι ειναι οκ.

Και σε σας ευχομαι να συνεχίζει να είναι καλα!
 
  • Like
Reactions: mMaria


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Χαίρομαι μας δινεις θαρρος

Ο δικος μας ηταν πολυ παραξενος με το φαι παντα, ηδη δεν ετρωγε τιποτα αν δεν ειχε συκωτακια αποπανω. Ηταν και απο τους λογους που αργησαν να καταλαβουν οτι κατι δεν παει καλα. Κλινικες δεν τρωει με τιποτα, κονσερβα ουτε να αγγιξει καπως τον καταφεραν να τρωει κλινικη Renal brit, με λιγο μαγειρευτο ανακατεμενο. Εχει χασει βαρος αλλα ορεξη , ενεργεια, τραβηγμα σαν βοδι στο λουρι ειναι οκ.

Και σε σας ευχομαι να συνεχίζει να είναι καλα!
Όταν δεν έτρωγε την κονσέρβα του έδινα με το ζόρι με τη σύριγγα γιατί δεν ήθελα μόνο το μαγειρευτό να τρώει
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Πληροφοριακα επειδη ειχαμε τη συζητηση παραπανω αν οι υποδοριου οροι λειτουργουν η οχι

Στην αρχη (πριν τον υπερηχο και την ανακαλυψη του ογκου) τον ειχαν με υποδοριους για κανα δεκαημερο. Το αποτέλεσμα ηταν οτι σταματησε να πινει νερο εντελως (λόγω των ορων) και (στη συγκεγκριμενη περιπτωση τουλάχιστον) δεν φανηκε να βοηθουν καπου
 
  • Like
Reactions: mMaria


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Πληροφοριακα επειδη ειχαμε τη συζητηση παραπανω αν οι υποδοριου οροι λειτουργουν η οχι

Στην αρχη (πριν τον υπερηχο και την ανακαλυψη του ογκου) τον ειχαν με υποδοριους για κανα δεκαημερο. Το αποτέλεσμα ηταν οτι σταματησε να πινει νερο εντελως (λόγω των ορων) και (στη συγκεγκριμενη περιπτωση τουλάχιστον) δεν φανηκε να βοηθουν καπου
Αν θέλετε πάντως δοκιμάστε τα χάπια Azodyl ακριβά είναι βέβαια αλλά μπορεί να βοηθήσουν την κατάσταση. Εγώ είπα μόνο λεφτά θα χάσω αν τελικά δεν βοηθήσουν κάπου κι έτσι έκανα παραγγελία.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
αυτα μου τα προτειναν και για τον γατο μου , που εχει νεφρα παλι. Απο εξωτερικο τα περνετε?
Γιατι δε τα βλεπω ελλαδα καπου
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
αυτα μου τα προτειναν και για τον γατο μου , που εχει νεφρα παλι. Απο εξωτερικο τα περνετε?
Γιατι δε τα βλεπω ελλαδα καπου

Απο Ρουμανία σε μια μέρα ήρθαν. Απλά δεν είναι το ποσό που γράφει μόνο, η τράπεζα κράτησε περίπου 10€ και μετά επειδή αλλά χρηματα δεν είχα στη κάρτα. Όταν είχα, τράβηξε αλλά 4€ από τα χάπια, δηλαδή να έχετε σίγουρα 20€ παραπάνω μέσα
 
  • Like
Reactions: medusa




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU