Νομοθεσία για σκύλο σε διαμέρισμα πολυκατοικίας


Stoula

Member
15 Ιουνίου 2020
6
2
26
Καλησπέρα παιδιά,
Νοίκιασα ένα διαμέρισμα. Η ιδιοκτήτρια είναι οικογενειακή φίλη και μου έκανε πολύ καλή τιμή, έτσι επέλεξα το δικό της διαμέρισμα ανάμεσα στα όσα είχα δει. Την είχα ενημερώσει πως θα πάρω μαζί μου τον σκύλο μου και μου είχε πει πως δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αφού λοιπόν τα συμφωνήσαμε, βάψαμε το σπίτι, κάναμε την μετακόμιση των επίπλων και περιμέναμε να μας συνδεθεί το ρεύμα ώστε να μπορούμε να μπούμε στο σπίτι, "έσκασε η βόμβα". Γνωρίσαμε λοιπόν τον διαχειριστή της πολυκατοικίας ο οποίος μας είπε ότι είναι πολιτική της πολυκατοικίας να μην έχουν σκυλιά στα διαμερίσματα τους. Εμείς του είπαμε ότι το σκυλί μας είναι αρκετά ήσυχο και δεν θα δημιουργήσει προβλήματα. Αυτός φυσικά μας ειπε θα δούμε και θα ξαμιλησουμε και γενικώς τα μασαγε. Εγώ από αύριο θα ξεκινήσω να μένω στο διαμέρισμα. Εννοείται ότι θα πάρω τον σκύλο μου μαζί. Απλά φοβάμαι ότι θα έχω προβλήματα. Μήπως γνωρίζετε τι ακριβώς ορίζει ο νόμος; Έχει το δικαίωμα να με διώξει ή να με υποχρεώσει να διώξω το σκύλο μου; Και γενικά θα ήθελα κάποια γνώμη πως να το χειριστώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Γνωρίσαμε λοιπόν τον διαχειριστή της πολυκατοικίας ο οποίος μας είπε ότι είναι πολιτική της πολυκατοικίας να μην έχουν σκυλιά στα διαμερίσματα τους.
Να του πείτε πως υπάρχει ο ΝΟΜΟΣ 4039 / 2012 με τα παρακάτω. Αν έχει πρόβλημα να βρει τον Νόμο ή να ρωτήσει αυτός δικηγόρο.

Δείτε το Νόμο εδώ

Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαµερίσµατα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαµέρισµα µε την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαµένουν στο ίδιο διαµέρισµα µε τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραµένουν µόνιµα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαµερίσµατος, γ) η παραµονή στα διαµερίσµατα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονοµικών διατάξεων και των αστυνοµικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σηµανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

Δεν µπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς µε τον κανονισµό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούµενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισµό µπορεί να περιορίζεται ο µέγιστος αριθµός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαµέρισµα.

Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έχουν σηµανθεί και καταχωρισθεί νοµίµως και φέρουν βιβλιάριο υγείας, στις µονοκατοικίες µε την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής µεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονοµικές διατάξεις και οι αστυνοµικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

Απαγορεύεται η διατήρηση και παραµονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όµως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η οµόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.

Οι ανωτέρω αριθµητικοί περιορισµοί ισχύουν µόνο για σκύλους και γάτες. Για τα λοιπά ζώα συντροφιάς, πρέπει να τηρούνται οι όροι της παραγράφου 2.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εαν στον κανονισμό της πολυκατοικίας αναγράφεται πως απαγορεύονται οι σκύλοι, τότε λυπάμαι, αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Edit
Δεν το ήξερα αυτό που γράφει ο απο πάνω μου.
Οπότε πάω πάσο :giggle:
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Stoula

Member
15 Ιουνίου 2020
6
2
26
Να του πείτε πως υπάρχει ο ΝΟΜΟΣ 4039 / 2012 με τα παρακάτω. Αν έχει πρόβλημα να βρει τον Νόμο ή να ρωτήσει αυτός δικηγόρο.

Δείτε το Νόμο εδώ

Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαµερίσµατα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαµέρισµα µε την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαµένουν στο ίδιο διαµέρισµα µε τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραµένουν µόνιµα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαµερίσµατος, γ) η παραµονή στα διαµερίσµατα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονοµικών διατάξεων και των αστυνοµικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σηµανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

Δεν µπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς µε τον κανονισµό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούµενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισµό µπορεί να περιορίζεται ο µέγιστος αριθµός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαµέρισµα.

Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έχουν σηµανθεί και καταχωρισθεί νοµίµως και φέρουν βιβλιάριο υγείας, στις µονοκατοικίες µε την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής µεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονοµικές διατάξεις και οι αστυνοµικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

Απαγορεύεται η διατήρηση και παραµονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όµως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η οµόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.

Οι ανωτέρω αριθµητικοί περιορισµοί ισχύουν µόνο για σκύλους και γάτες. Για τα λοιπά ζώα συντροφιάς, πρέπει να τηρούνται οι όροι της παραγράφου 2.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να επισημάνω πως ο Ν. 4039/2012 ( σε ισχύ έως σήμερα ) καταργεί τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν.3170/2013 καθώς και την Υγειονομική διάταξη 2000/1995 με ανάλογες ρυθμίσεις. Υπάρχει και ανάλογη απόφαση ( για το προφανές ) από το Νομικό Συμβούλιο του κράτους.

Με προσεκτική ανάγνωση του

" Δεν µπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς µε τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούµενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό µπορεί να περιορίζεται ο µέγιστος αριθµός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαµέρισµα. "

μας δίνει το συμπέρασμα πως αν δεν υπάρχει περιορισμός στον κανονισμό της πολυκατοικίας μπορούμε να έχουμε όσα θέλουμε.


@Stoula

Υποθέτω πως ο σκύλος σας έχει τσιπάκι και είναι δηλωμένος στην βάση του υπουργείου.
 
  • Like
Reactions: Εriana


Stoula

Member
15 Ιουνίου 2020
6
2
26
Να επισημάνω πως ο Ν. 4039/2012 ( σε ισχύ έως σήμερα ) καταργεί τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν.3170/2013 καθώς και την Υγειονομική διάταξη 2000/1995 με ανάλογες ρυθμίσεις. Υπάρχει και ανάλογη απόφαση ( για το προφανές ) από το Νομικό Συμβούλιο του κράτους.

Με προσεκτική ανάγνωση του

" Δεν µπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς µε τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούµενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό µπορεί να περιορίζεται ο µέγιστος αριθµός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαµέρισµα. "

μας δίνει το συμπέρασμα πως αν δεν υπάρχει περιορισμός στον κανονισμό της πολυκατοικίας μπορούμε να έχουμε όσα θέλουμε.


@Stoula

Υποθέτω πως ο σκύλος σας έχει τσιπάκι και είναι δηλωμένος στην βάση του υπουργείου.
Δυστυχώς όχι. Αλλά για να είμαι καλυμμένη από τον νόμο θα μιλήσω σήμερα κιόλας με τον κτηνίατρο για να βάλουμε. Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα με την ηλικία του σκύλου; Εμένα ο σκύλος μου είναι σχεδόν 3 χρόνων.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δυστυχώς όχι. Αλλά για να είμαι καλυμμένη από τον νόμο θα μιλήσω σήμερα κιόλας με τον κτηνίατρο για να βάλουμε. Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα με την ηλικία του σκύλου; Εμένα ο σκύλος μου είναι σχεδόν 3 χρόνων.
Oχι . Να βαλεις σημερα να εισαι καλυμμενη και για το καλο του σκυλακου. Και γενικα να εχεις βιβλιαρια ενημερωμενα, να μην ειναι εξω να γαυγιζει ωρες κοινης ησυχιας κ.τ.λ Δε θα μπορει να σου πει, τπτ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δυστυχώς όχι. Αλλά για να είμαι καλυμμένη από τον νόμο θα μιλήσω σήμερα κιόλας με τον κτηνίατρο για να βάλουμε.
Chip οφείλεις να έχεις βάλει πρωτίστως, για την εξασφάλιση της ιδιοκτησίας του σκύλου σου, αν αυτός χαθεί. Να δηλωθεί βεβαίως στο Υπουργείο, καθώς και στον δήμο που ανήκει ο τόπος κατοικίας σου.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Κρίνω απαραίτητο να ξέρει ο κάθε φροντιστής σκύλου την νομοθεσία όχι μόνο για τα δικαιώματα αλλά και για τις υποχρεώσεις που έχει.

Ως παρένθεση θα αναφέρω πως δεν μπορώ να δεχθώ την π@π@ρια πως αν μια παιδική χαρά δεν είναι πιστοποιημένη πάω ελεύθερα τον σκύλο μου.. Θλίβομαι δε που κάτι τέτοιο το υποστήριξαν και φιλοζωικές με σχετικές αναζητήσεις.

Συστήνω δε σε όλους να διαβάσουν τον Κ.Ο.Κ ( Κώδικα οδικής κυκλοφορίας ) είτε είναι οδηγοί κάποιου οχήματος είτε όχι.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


margarita2

Member
5 Ιανουαρίου 2021
8
1
29
επαναφερω λιγο το θεμα για μια ερωτηση. διαβασα ολα αυτα που γραψατε και τους νομους αλλ εχω την εξης απορια. στην πολυκατοικια που μενουμε ειμαστε με ενοικιο, η πολυκατοικια και τα διαμερισματα ανηκουν σε ενα ατομο τα οποια τα εχει νοικιασμενα ολα. ρωτησαμε τον ιδιοκτητη εαν επιτρεπει κατοικιδιο και μας ειπε οτι απαγορευεται γιατι το λεει στο συμβολαιο μας που ειχαμε υπογραψει πριν 8 χρονια και απλα ανανεωνετε χωρις να υπογραφουμε πια. με τους νεους νομους που βγηκαν αν δεν κανω λαθος το 2020 μπορει να μας απαγορεψει οπως λεει να παρουμε κατοικιδιο;;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
επαναφερω λιγο το θεμα για μια ερωτηση. διαβασα ολα αυτα που γραψατε και τους νομους αλλ εχω την εξης απορια. στην πολυκατοικια που μενουμε ειμαστε με ενοικιο, η πολυκατοικια και τα διαμερισματα ανηκουν σε ενα ατομο τα οποια τα εχει νοικιασμενα ολα. ρωτησαμε τον ιδιοκτητη εαν επιτρεπει κατοικιδιο και μας ειπε οτι απαγορευεται γιατι το λεει στο συμβολαιο μας που ειχαμε υπογραψει πριν 8 χρονια και απλα ανανεωνετε χωρις να υπογραφουμε πια. με τους νεους νομους που βγηκαν αν δεν κανω λαθος το 2020 μπορει να μας απαγορεψει οπως λεει να παρουμε κατοικιδιο;;
Ο νομος αφορα ξεκαθαρα το καταστατικο της πολυκατοικιας, αν υπαρχει περιορισμος στο καταστατικο.
Το συμφωνητικο που κανατε δεν εχει σχεση με το καταστατικο, αν οταν κανατε το συμφωνητικο υπεγραψες ορο οχι στα κατοικιδια, δε περνεις κατοικιδια/αλλαζεις σπιτι/ το ξανασυζητας κτλ.
 
  • Like
Reactions: sis and margarita2


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3