Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Άσε να δούμε τον Γιάννη ( νομοσχέδιο ) και βλέπουμε.

Λόγω μιας σχετικής επαφής που έχω με τους δημοτικούς Άρχοντες στον Δήμου μου τους πλησίασα ως γνώστης :p:p:p στα περί σκύλων να μπω στην επιτροπή που θα δίνει τις άδειες. Θα γεμίσει ο τόπος "εκτροφεία". "Μήτσος & Κούλα" kennel.

* Την πρώτη άδεια εννοείται πως την πάρω εγώ.
Καλημερα θελω μια αδεια για να βγαζω κουταβια ποσο τις πουλατε;;
Θελει και ο κουμπαρος μου πες μια τιμη για δυο
 






Xristina344

Member
26 Νοεμβρίου 2020
19
9
20
Σε σχέση με την στείρωση (υποχρεωτική στείρωση άνω 12 μηνών) Εγώ όταν πάρω το σκυλάκι θα την κάνω άνω των 18 μηνών. Σε σχέση με το agility και τα σκυλιά εργασίας πολλοί λένε ότι δεν είναι ανάγκη να το στειρώσεις.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Σε σχέση με την στείρωση (υποχρεωτική στείρωση άνω 12 μηνών) Εγώ όταν πάρω το σκυλάκι θα την κάνω άνω των 18 μηνών. Σε σχέση με το agility και τα σκυλιά εργασίας πολλοί λένε ότι δεν είναι ανάγκη να το στειρώσεις.
Αναγκη για στειρωση υπαρχει μονο σε σκυλια που αναπαραγονται ανεξελεγκτα, πχ αδεσποτα ή σκυλια που περνουν την μερα τους εξω(επαρχια, χωριο ας πουμε) ή σε περιπτωσεις που εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα υγειας και ο κτηνιατρος κρινει οτι η στειρωση θα βοηθησει ή ειναι απαραιτητη. Σε ελαχιστες περιπτωσεις ισως βοηθησει σε προβληματα συμπεριφορας αλλα αυτο αρκετοι το αμφισβητουμε...
Κατα τα αλλα για το υγιες σκυλακι που εχεις μεσα στο σπιτι σου ή σε ελεγχομενο περιβαλλον και δεν εχει πιθανοτητες να ζευγαρωσει δεν υπαρχει καποιος λογος να στειρωθει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Αναγκη για στειρωση υπαρχει μονο σε σκυλια που αναπαραγονται ανεξελεγκτα, πχ αδεσποτα ή σκυλια που περνουν την μερα τους εξω(επαρχια, χωριο ας πουμε) ή σε περιπτωσεις που εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα υγειας και ο κτηνιατρος κρινει οτι η στειρωση θα βοηθησει ή ειναι απαραιτητη. Σε ελαχιστες περιπτωσεις ισως βοηθησει σε προβληματα συμπεριφορας αλλα αυτο αρκετοι το αμφισβητουμε...
Κατα τα αλλα για το υγιες σκυλακι που εχεις μεσα στο σπιτι σου ή σε ελεγχομενο περιβαλλον και δεν εχει πιθανοτητες να ζευγαρωσει δεν υπαρχει καποιος λογος να στειρωθει.
Προληπτικές στειρώσεις για λόγους υγείας πριν/χωρίς να παρουσιαστεί κάτι παίζουν αρκετά επίσης.

Μερικές φορές, πρόκειται για υπερβολές. Μερικές φορές έχουν λόγους να ευσταθούν.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Προληπτικές στειρώσεις για λόγους υγείας πριν/χωρίς να παρουσιαστεί κάτι παίζουν αρκετά επίσης.

Μερικές φορές, πρόκειται για υπερβολές. Μερικές φορές έχουν λόγους να ευσταθούν.
Η υποχρεωτική στείρωση δεν θα γίνει αν γίνει για το "καλό" του σκύλου μας θα γίνει γιατί για κάποιους δεν μετράει ο σκύλος μας καθόλου και είμαστε όλοι ανευθυνοι ιδιοκτήτες. Το κακό είναι ότι θεωρώ ότι πολλοί από εμάς ενω το βλέπαμε να έρχετε δεν θέλαμε τα "ταράξουμε " τα νερά και η το υποστηρίζαμε η κάναμε οτι δεν το βλέπαμε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η υποχρεωτική στείρωση δεν θα γίνει αν γίνει για το "καλό" του σκύλου μας θα γίνει γιατί για κάποιους δεν μετράει ο σκύλος μας καθόλου και είμαστε όλοι ανευθυνοι ιδιοκτήτες.
Σπανίως διαφωνώ μαζί σου αλλά τώρα θα το κάνω :D . Για να το πω ωμά, χέστηκαν για το σκύλο και χέστηκαν και για τα περί ανευθυνότητας. Για να νοιάζεσαι περί "ανευθυνότητας" πρέπει να έχεις στοιχειώδη ηθική, η οποία αυτή τη στιγμή απουσιάζει παντελώς από όλο αυτό το συνάφι που ορίζει τη ζωή μας και τη ζωή του σκύλου μας (ανεξαρτήτου παράταξης - όλοι για το ίδιο χαντάκι είναι).

Γιατί θα επιβάλλουν στείρωση; Follow the money και follow the votes. Για να μην αρχίσουμε να ψάχνουμε κιόλας ποια αναισθητικά σκευάσματα είναι ποιανής φαρμακευτικής όπου ποιος/τι/πόσα...

Το κακό είναι ότι θεωρώ ότι πολλοί από εμάς ενω το βλέπαμε να έρχετε δεν θέλαμε τα "ταράξουμε " τα νερά και η το υποστηρίζαμε η κάναμε οτι δεν το βλέπαμε.
Ήμουν κι εγώ από αυτούς που δεν είδε με τελείως κακό μάτι την υποχρεωτική στείρωση του Τσιρώνη - ως αφελής ομολογώ τώρα. Ξεστραβώνομαι όμως σιγά-σιγά.:D
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ σε καταλαβαίνω, σε κάποια θα διαφωνήσω αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι 9/10 που έχει σκύλο θα το ζευγαρώσει ή το έχει ζευγαρώσει. Δες μόνο τι γίνεται στο Facebook. Δεκάδες σελίδες με "Ο μπουμπης μου ψάχνει όμορφη γυναίκα για συντροφιά" μέχρι και σελίδες φυλής (που υποτίθεται αγαπούν την φυλή) να πλασάρουν κουτάβια από και καλά καθαρόαιμα.

Δυστυχώς δεν έχουμε την υποδομή για άλλη λύση αυτή την στιγμή. Αν προχωρήσει όντως αυτό το νομοσχέδιο το δηλώνω ότι θα καθυστερήσω την στείρωση του σκύλου μου. Που έτσι κι αλλιώς δεν έχω θέμα να γίνει απλά πιστεύω καλύτερα σε μια ηλικία 2χρ. Ειδικά όσοι έχουν θηλυκά, μακάρι να μη συμβεί ποτέ αλλά η πυομητρα είναι ταλαιπωρία.

Δεν παίρνω ξεκάθαρη θέση ακόμη γιατί ακόμα το επεξεργαζομαι. Έχω μιλήσει με κυνηγούς και τείνω να συμφωνήσω περισσότερο με αυτούς. Αν και είναι από τα άτομα που ξεγεννανε για πλάκα, δεν το κρύβω ότι είμαι υποστηρικτής των πραγματικά καθαρόαιμων. Με λίγα λόγια δηλαδή δίνω μεγάλη σημασία στην δουλειά που προσφέρει ο σκύλος. Αν δω πρωταθλητή Setter Ελλάδος για παράδειγμα και δεν έχει πάει ποτέ κυνήγι τότε δεν το θεωρώ Setter. Οπότε εδώ έχω μια γκρίζα γραμμή για μένα. Ναι μεν διαφωνώ με τις πολλές γέννες, αλλά από την άλλη συνεχίζεται η σωστή γραμμή έτσι. Όπως συνεχίζεται η σωστή γραμμή του πραγματικού ποιμενικού από τον τσοπάνη της Πίνδου.

Ότι συμφωνώ στο ότι βάζοντας όλους στο ίδιο τσουβαλι είναι λάθος, ναι συμφωνώ. Ότι είναι λάθος να αναγκάζομαι να κάνω κάτι επειδή άλλοι δεν πράττουν σωστά, ναι συμφωνώ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δυστυχώς δεν έχουμε την υποδομή για άλλη λύση αυτή την στιγμή.
Υποδομή για να ελέγχουν τσιπάκια μέχρι τώρα δεν είχαν, πολύ δύσκολο σου λέει...
Αλλά υποδομή με "έξυπνα" app που θα σε ελέγχουν αν ο σκύλος σου είναι στειρωμένος και με τις κατάλληλλες ρήτρες τις σκέφτηκαν στο μπαμ-μπαμ τουλάχιστο σε επίπεδο νομοσχεδίου.

Περιμένω να δω αν τα καινούργια τσιπάκια που θα καταχωρούν και τη στείρωση θα είναι της Siemens :ROFLMAO:
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ότι παίζει χρήμα πίσω από το νομοσχέδιο, παίζει. Είτε περάσει το νομοσχέδιο, είτε έχει πρόστιμα, είτε ελέγχουν κτηνιάτρους... τα ανεξέλεγκτα ζευγαρώματα δεν θα σταματήσουν.

Ο λόγος είναι απλός. Ο "φιλοζωος" δεν είναι τελικά φιλοζωος. Προχθές όπως έκανα scroll στα social έπεσε το μάτι μου σε μια κυρία που δημοσίευσε το θάνατο της θηλυκιας της (13μηνων) πάνω στη γέννα. Εγώ να ανεβάζω πίεση διαβάζοντας πράγματα τύπου "Τουλάχιστον έχουμε τα μικρά της παιδάκια να την θυμόμαστε" και διάφορα τέτοια γλυκά γούτσου γούτσου. Όλοι καρδούλες και λυπόμαστε. Ένας πετάχτηκε και έγραψε αυτό που σκεφτόμουν και τον έφαγαν.

Συμπέρασμα αν ειμασταν όντως φιλοζωοι πιθανόν να μη χρειαζόμασταν τον big brother από πάνω μας...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εκτος ομως από τον πασης φύσης και λειτουργίας ανεγκέφαλο, υπάρχει και η καθαρόαιμη επιλεκτική εκτροφή που πλήττεται κατά κόρον από το νομοσχέδιο.
Με την υποχρεωτική στείρωση περιορίζεται δραματικά ο αριθμός των προς αναπαραγωγή σκύλων μιας και θα μπορούν να θεωρούνται αναπαραγωγικοί (άρα εξαιρουμένοι από την υποχρεωτική στείρωση ) μόνο οι σκύλοι που ανήκουν στην ιδιοκτησία του εκτροφέα.
Άρα σκύλοι ( όπου σκύλοι βάλτε γονίδια ) που αγοράστηκαν και ανήκουν σε ιδιώτες ως επι το πλειστων θα «πάνε χαμένοι».
Αν δεν αλλάξει κάτι σε αυτό το κομμάτι, όλη η καθαρόαιμη κυνοφιλια στο άμεσο μέλλον θα αντιμετωπίσει πολύ σοβαρά προβλήματα.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ψηφαλάκια ή αλλιώς κατά φωνή κι ο γάιδαρος:

Με τη φιλοζωική της Ηλιούπολης κιόλας για την οποία έχουν κυκλοφορησει και διάφορα κατά καιρούς...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Με την υποχρεωτική στείρωση περιορίζεται δραματικά ο αριθμός των προς αναπαραγωγή σκύλων μιας και θα μπορούν να θεωρούνται αναπαραγωγικοί (άρα εξαιρουμένοι από την υποχρεωτική στείρωση ) μόνο οι σκύλοι που ανήκουν στη δεν αλλάξει κάτι σε αυτό το κομμάτι, όλη η καθαρόαιμη κυνοφιλια στο άμεσο μέλλον θα αντιμετωπίσει πολύ σοβαρά προβλήματα.
Πολύ σωστή παρατήρηση.
Δύο ενδεχόμενα σκέφτομαι σε αυτή την περίπτωση. Η μία είναι η αιμομιξία, που θα γίνει για να συνεχίσει το κέρδος. Η άλλη είναι η εύρεση θηλυκού/αρσενικού από άλλο εκτροφέα με ότι συνεπάγεται στο κόστος απόκτησης ενός κουταβιου.
Στο πρώτο ενδεχόμενο θα πλήξη ποιοτικά την εκτροφή. Στην δεύτερη οικονομικά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πολύ σωστή παρατήρηση.
Η άλλη είναι η εύρεση θηλυκού/αρσενικού από άλλο εκτροφέα με ότι συνεπάγεται στο κόστος απόκτησης ενός κουταβιου.
Στο πρώτο ενδεχόμενο θα πλήξη ποιοτικά την εκτροφή. Στην δεύτερη οικονομικά.
Δηλαδή υπονοείς τώρα ότι θα είμαστε σε φάση κουμπαράς-γουρουνάκι-αποταμίευση για να πληρώσουμε εκτροφικό...
Το πολύ -πολύ να τσοντάρουμε όλοι μαζί εδώ μέσα να πάρουμε ένα "κοινόχρηστο" μεταξύ μας για να 'χουμε να γράφουμε... :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: vek


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μα δεν έχω δίκαιο;
Εδώ ακούν 1000€ σκύλο και θεωρείται απαγορευτικό. Που μεταξύ μας είναι σούπερ τιμή. Για φαντάσου να ακούσει 2000€ ή σε κάποιες φυλές 2500€. Δυστυχώς οι εκτροφείς θα "χάσουν" κάποιο κοινό.
Συνειδητοποιημένοι υπάρχουν και θα υπάρξουν. Αλλά δυστυχώς πολλοι θα φύγουν από τα εκτροφής αν ανέβουν τιμές.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Πολύ σωστή παρατήρηση.
Δύο ενδεχόμενα σκέφτομαι σε αυτή την περίπτωση. Η μία είναι η αιμομιξία, που θα γίνει για να συνεχίσει το κέρδος. Η άλλη είναι η εύρεση θηλυκού/αρσενικού από άλλο εκτροφέα με ότι συνεπάγεται στο κόστος απόκτησης ενός κουταβιου.
Στο πρώτο ενδεχόμενο θα πλήξη ποιοτικά την εκτροφή. Στην δεύτερη οικονομικά.
Η αιμομιξία δεν είναι λύση για την συνέχιση της εκτροφής. Και σίγουρα δεν θα λυθεί έτσι το πρόβλημα. Συνεργασία με αλλά εκτροφεία είναι κάτι που γίνεται και τώρα εάν και εφοσων υπάρχουν αξιόλογοι σκύλοι.
Η μόνη «λύση» αν ψηφιστεί αυτό το πράγμα είναι να μπαίνει αναγκαστικά ο εκτροφεας συνιδιοκτήτης σε όλα τα κουτάβι της γεννας ( τουλάχιστον σε αυτα που εξαρχής δεν βγαίνουν από την αναπαραγωγή για προφανείς λόγους κλπ. ).
 
  • Like
Reactions: GRDANE


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε νομίζω ότι τα τρέχον νομοσχέδιο υποκινήθηκε από οικονομικά συμφέροντα - το πρόστιμα που θα πέσουν για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, μέχρι να πέσει σε αχρηστία και αυτός ο νόμος, θα είναι παράπλευρο κέρδος.
Η κινητήρια δύναμη είναι μια αρρωστημένη "φιλοζωία" αφενός, και αφετέρου η συνειδητοποίηση ότι οι φιλόζωοι είναι πολλές ψήφοι, και δωρεάν καλή δημοσιότητα.

Ο νόμος κάποια στιγμή θα ανασυρθεί, και θα τεθεί σε διαβούλευση. Όποιος θέλει μπορεί να γράψει την άποψή του δημόσια, μπορεί να στείλει e-mail σε βουλευτές/ υπουργούς, στο τέλος τέλος υπάρχει πάντα το ΣτΕ.. όρεξη, χρόνο ή/και χρήμα να διαθέτουμε, και κάτι μπορεί να γίνει.

Μέχρι το επόμενο νομοσχέδιο που θα καταργεί το κολάρο - το απλό εννοώ, για τους πνίχτες απλά θα βομβαρδίσουμε τα εργοστάσια παραγωγής - και θεσμοθέτηση του σαμαρακίου, διότι "τον καλύτερό σου φίλο δεν τον πνίγεις" (είνια το νέο κίνημα, για όποιον έχει μείνει πίσω στα σόσιαλ :p)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ σε καταλαβαίνω, σε κάποια θα διαφωνήσω αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι 9/10 που έχει σκύλο θα το ζευγαρώσει ή το έχει ζευγαρώσει. Δες μόνο τι γίνεται στο Facebook. Δεκάδες σελίδες με "Ο μπουμπης μου ψάχνει όμορφη γυναίκα για συντροφιά" μέχρι και σελίδες φυλής (που υποτίθεται αγαπούν την φυλή) να πλασάρουν κουτάβια από και καλά καθαρόαιμα.
Συμφωνα με τα ιδια τα γραφήματα που επισυναπτονταν στο pdf με την περιληψη της προτασης νομοσχεδίου μολις το 26% δήλωσε οτι εχει ζευγαρωσει το σκύλο του ή εχει πρόθεση να τον ζευγαρωσει. Αντικειμενικά βλέπεις πολυ λιγότερους ιδιοκτήτες να ζευγαρωνουν σκυλια και η πλειοψηφία αυτων ειναι κατοχοι "ρατσατων". Οι ιδιο λοιπον κατοιχοι μαλτεζ, γιορκσαιρ, πιτμπολ κ.τ.λ θα τα ζευγαρωνουν και παλι καθως πανευκολα θα βρουν οχι 6 αλλα 16 υπευθυνες δηλωσεις ενδιαφερομενων (και αμα κατσει θα παρουν και κανα 200ευρω μαυρο για δηθεν μεταφορα εμβολια). Ουσιαστικα το μονο που γίνεται ειναι να συνεχίζει η ιδια κατάσταση με τις ευλογιες του κράτους απλα. Αν θες να περιορίσεις τις γέννες βαλε ενα παραβολο εκει και παραπανω απαιτουμενα στις γέννες, εξετασεις υγείας, αξιολογηση χαρακτηρα και διαφορα . Επίσης ηδη υπαρχει τεράστιο πρόστιμο για μη δηλωμένες γέννες, το προστιμο με στείρωσης ειναι πλεονασμός.(η μονη λογικη εξηγηση ειναι οτι ουτε οι ίδιοι δε πιστευουνι οτι θα τηρηθει το νομοσχεδιο που δημιρουργησαν)

Μέχρι το επόμενο νομοσχέδιο που θα καταργεί το κολάρο - το απλό εννοώ, για τους πνίχτες απλά θα βομβαρδίσουμε τα εργοστάσια παραγωγής - και θεσμοθέτηση του σαμαρακίου, διότι "τον καλύτερό σου φίλο δεν τον πνίγεις" (είνια το νέο κίνημα, για όποιον έχει μείνει πίσω στα σόσιαλ :p)
ξεχαστηκα και εβαλα μια αγγελια που ο σκυλος φορουσε αλυσιδακι..... πνιχτη, διακοσμητικο. Δε μπορεις να φανταστεις τι ακουσα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Για να νοιάζεσαι περί "ανευθυνότητας" πρέπει να έχεις στοιχειώδη ηθική, η οποία αυτή τη στιγμή απουσιάζει παντελώς από όλο αυτό το συνάφι που ορίζει τη ζωή μας και τη ζωή του σκύλου μας (ανεξαρτήτου παράταξης - όλοι για το ίδιο χαντάκι είναι).
Όποιος θέλει ας δει τι παίζει στο νομοσχέδιο με την συν-επιμέλεια για τα παιδιά. Ποιες γνώμες παιδοψυχολόγων και ειδικευμένων με το θέμα, ούτε καν τους ρωτήσανε. Το αντρικό λόμπι να ναι καλά. Ποια γνώμη συλλόγων κακοποιημένων γυναικών να λάβουν υπ όψιν, ούτε καν τις ρώτησαν.

Ένα από τα κορυφαία είναι μέχρι να τελεσιδικήσει μια καταγγελία πχ για σεξουαλική κακοποίηση από γονέα αυτός μπορεί να έρχεται σε επαφή με το παιδί.. Ξέρουμε πολύ καλά πόσο σύντομα αποφασίζει η Ελληνική δικαιοσύνη.

Καλημερα θελω μια αδεια για να βγαζω κουταβια ποσο τις πουλατε;;
Θελει και ο κουμπαρος μου πες μια τιμη για δυο
Η τιμή θα αναρτηθεί δημοσίως αλλά όπως πολύ καλά γνωρίζεις χωρίς λάδι ;) άδεια δεν βγαίνει.
* Επίσης αναμένω την απόφαση του υπουργού περί της αμοιβής των συμμετεχόντων. Μην νομίζουν πως θα την βγάλουν με ψίχουλα.

Το πρόβλημα είναι ότι 9/10 που έχει σκύλο θα το ζευγαρώσει ή το έχει ζευγαρώσει. Δες μόνο τι γίνεται στο Facebook. Δεκάδες σελίδες με "Ο μπουμπης μου ψάχνει όμορφη γυναίκα για συντροφιά" μέχρι και σελίδες φυλής (που υποτίθεται αγαπούν την φυλή) να πλασάρουν κουτάβια από και καλά καθαρόαιμα.
Από που προκύπτει αυτό το 9/10; Επειδή κάποιοι ζητάνε να ζευγαρώσουν στο fb ; Χιλιάδες έχουν σκύλους και όχι μόνο δεν ασχολούνται με το θέμα αλλά είναι ενάντια.

Αν ίσχυε θα είχαμε πήξει στα αδέσποτα και περαν τούτου οι κουταβέμποροι θα τα είχαν κλείσει τα μαγαζιά. Γνωρίζω στην περιοχή μου πάρα πολλούς κατόχους σκύλων και η εμπειρία δείχνει πως ούτε το 5% δεν το σκέφτεται.

Στην τελική το θέμα ΔΕΝ είναι το ζευγάρωμα αλλά τα αδέσποτα. ΑΥΤΟ και μόνο.

Αντικειμενικά βλέπεις πολυ λιγότερους ιδιοκτήτες να ζευγαρωνουν σκυλια και η πλειοψηφία αυτων ειναι κατοχοι "ρατσατων". Οι ιδιο λοιπον κατοιχοι μαλτεζ, γιορκσαιρ, πιτμπολ κ.τ.λ θα τα ζευγαρωνουν και παλι καθως πανευκολα θα βρουν οχι 6 αλλα 16 υπευθυνες δηλωσεις ενδιαφερομενων (και αμα κατσει θα παρουν και κανα 200ευρω μαυρο για δηθεν μεταφορα εμβολια).
(y)

Δεν θα βρω να δώσω κουτάβια λαμπ ; Από γονείς με πεντιγκρίον, χωρίς προβλήματα υγείας, με διακριθέντες προγόνους ;

Πολέμιο του εθελοντισμού και κατά των πολιτών εθελοντών έλεγε το νομοσχέδιο ΤΣΙΡΩΝΗ η ΠΦΠΟ. Εδώ που παίζουν οι εθελοντές ; Οι εθελοντές χωρίς καπέλο και κονκάρδα.

* Θα κάνω κάποια στιγμή προσεκτική ανάγνωση με επισήμανση στα μαργαριτάρια γιατί έχει πολλά.
πχ 2 στα πέντε άτομα της επιτροπής από ΜΚΟ !! Αναγνωρισμένης, όχι σαν τα παλικάρια που βοηθάνε τώρα στον Δήμο μας. Και αν δεν υπάρχει στον Δήμο θα σας φέρουμε εμείς από την περιφέρεια. Έβαλαν μέσα στο παιχνίδι και τους αχώνευτους εκπαιδευτές. Αφού μέχρι χθες λέγαν πως είναι παράνομοι, σήμερα πως έγιναν ευυπόληπτοι ; Έλεγαν πως δεν είχαν δικαίωμα να ασκούν το επάγγελμα, πως ήταν καταστροφή.
 
  • Like
Reactions: vek, medusa and sis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf