Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καμία διαφωνία @vasilis_mike, απλά μια απορία μου αν αυτή η φφφανταστική ιδέα προέρχεται από εγχώριους φωστήρες ή από συνεργαζόμενους φωστήρες του εξωτερικού που το εφαρμόζουν στις χώρες τους ήδη...

Το καινούργιο σχέδιο σωτηρίας φαντάζομαι θα ακολουθήσει τη μοίρα των προηγούμενων, δηλαδή κάποια στιγμή θα πέσει σε αχρηστία. Το πρόβλημα με τα αδέσποτα είναι ένας κουβάς χωρίς πάτο, στον οποίο δε μπορείς απλά να ρίχνεις λεφτά με κάθε ένα νομοσχέδιο ανά 5ετία, και να θεωρείς ότι το έλυσες. Μακροπρόθεσμα, δε μπορεί να συντηρηθεί κανένα τέτοιο σχέδιο, διότι τα λεφτά δεν πολλαπλασιάζονται γρηγορότερα από τα αδέσποτα ώστε να τα προλάβουν...
Πρόσφατα ο δήμος της περιοχής μου έδωσε ένα κονδύλι για τα αδέσποτα - κατάφεραν να στειρώσουν 40 ζώα και να περιθάλψουν άλλα 20 (δε θα ανοίξω καν την κουβέντα για την περίθαλψη που είναι εξίσου πικρή με τις γέννες των αδέσποτων). Τα λεφτά τέλειωσαν, τα αστείρωτα & άρρωστα αδέσποτα όχι...

Το δεύτερο πρόβλημα τέτοιων νομοσχεδίων/απαγορεύσεων κλπ είναι ότι αν δεν γίνουν πρώτα συνείδηση στον κόσμο, δε θα εφαρμοστούν ποτέ βλ. αντικαπνιστικός νόμος, βλέπες κορονο-απαγορεύσεις και άλλα πολλά.
Οι νόμοι δεν αλλάζουν νοοτροπίες απλά και μόνο γιατί απειλείς με πρόστιμα ή γιατί τάζεις 10 ευρώ έκπτωση στο λογαριασμό του νερού. Αν προσθέσω και τις ακραίες θέσεις που (παράλογα) υιοθετούν οι (δικαιολογημένα) αγανακτισμένες φιλοζωικές, δε βλέπω το φως στο τούνελ.

(Αυτή η "Ελευθερία έκφρασης φυσιολογικής συμπεριφοράς" τι είναι;; Νομιμοποιήθηκε το γαύγισμα; Το κυνήγι γάτας; Τι;; )
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
(Αυτή η "Ελευθερία έκφρασης φυσιολογικής συμπεριφοράς" τι είναι;; Νομιμοποιήθηκε το γαύγισμα; Το κυνήγι γάτας; Τι;; )

  1. Freedom to express normal behavior by providing sufficient space, proper facilities, and company of the animal's own kind. Animals need to be able to interact with — or avoid — others of their own kind as desired. They must be able to stretch every part of their body (from nose to tail), and run, jump, and play. This can be particularly challenging when animals are housed in individual kennels.


 
  • Like
Reactions: sis


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είχα την εντύπωση ότι είναι για όλη την Αμερική, μιας και φίλος ναυτικός είχε φέρει σκυλί από εκει και μου το είχε πει. Προφανώς το είχε πάρει απο πολιτεία με τον αντίστοιχο νόμο.
Δες εδώ και θα βρεις απαντήσεις. Κατά καιρούς ρίχνω μια ματιά. Μπορείς πχ να βρεις τι ισχύει ανά πολιτεία για τα εστιατόρια. Και θα βρεις πέρα από νόμους που ισχύουν στις ΗΠΑ αναφορές για EU κλπ.
Κάνε για παράδειγμα αναζήτηση με την λέξη Norwegian.

Το καινούργιο σχέδιο σωτηρίας φαντάζομαι θα ακολουθήσει τη μοίρα των προηγούμενων, δηλαδή κάποια στιγμή θα πέσει σε αχρηστία.
Δεν το φαντάζεσαι, έτσι θα γίνει. Εδώ βάζω στοίχημα.

Οι νόμοι δεν αλλάζουν νοοτροπίες απλά και μόνο γιατί απειλείς με πρόστιμα ή γιατί τάζεις 10 ευρώ έκπτωση στο λογαριασμό του νερού. Αν προσθέσω και τις ακραίες θέσεις που (παράλογα) υιοθετούν οι (δικαιολογημένα) αγανακτισμένες φιλοζωικές, δε βλέπω το φως στο τούνελ
Αν είχαν αναλογιστεί το γιατί όταν το ευρύ κοινό ακούει φιλοζωική βγάζει φλύκταινες ( αποδεδειγμένα ) θα τους κτυπούσε ένα καμπανάκι πως κάτι κάνουν λάθος. Το κακό είναι πως η μπάλα παίρνει τον καθένα που με τον δικό του τρόπο συμβάλει. Θα μου πεις το ίδιο συμβαίνει με την ξύλινη γλώσσα σε τόσα άλλα θέματα ( έχω κάποιες εμπειρίες από συντρόφια κολλημένα στο ένα και εμπλοκή ).

Πέρα από τις διαφάνειες που έστειλαν στα ΜΜΕ, έχει δημοσιευτεί κάπου ολόκληρο το νομοσχέδιο;
Όταν ανέβει στην διαβούλευση θα βάλω τον σχετικό σύνδεσμο ώστε όποιος θέλει να σχολιάσει. Προς το παρόν βλέπουμε το παρασκήνιο στο προσκήνιο :p.

Οποιος θέλει μπορεί από χθες να στείλει τα σχολιανά στο υπουργείο ή να πάρει ένα τηλέφωνο.... Επίσης ένα ηλεκτρονικό γράμμα ( email χωριάτικα ) στις κυρίες της ΠΦΠΟ δεν βλάπτει.

Επίσης θα υπενθυμίσω και ίσως να κάνω πάλι λάθος, ότι στην Φιλανδία στείρωση γίνεται μόνο κατόπιν γνωμάτευσης γιατρού και μόνο για ιατρικούς λόγους.
"Norway has taken a slightly different approach. Neutering of dogs (male or female) was explicitly prohibited in Norway by the former Animal Protection Act (dyrevernloven, 1974). This was subject to medical conditions related to the gonads (ovaries or testicles), accessory sex glands or uterus, and it was agreed that certain established disease conditions would allow for neutering under the law, but prevention of those were not. In this scenario, neutering could not be justified unless there was an established medical condition. The prohibition to neuter dogs was not changed in the newly implemented Animal Welfare Act (dyrvelferdsloven, 2009) but the wording changed slightly."

Ας μην μείνουμε στο κερασάκι της στείρωσης. Η ενορχήστρωση της όλης κατάστασης χωρίς να ληφθεί η γνώμη όλων των φορέων με ενοχλεί ( Κτηνίατροι, Δήμοι, Εκτροφείς κλπ και πάνω από όλα εμείς ).

Εμάς, τους μη οργανωμένους, αλλά υπεύθυνους απέναντι στα σκυλιά μας και τα παιδιά μας ποιος μας ρωτά ; Εγώ δεν έδωσα καμία ψήφο στην κάθε οργάνωση να με εκπροσωπήσει. Που και πότε ζήτησαν την γνώμη μας για να διαμορφώσουν προτάσεις αποδεκτές από την πλειοψηφία ;

Εμφάνισαν κάπου ερωτηματολόγια και δεν το πήρα χαμπάρι;

Καταδικασμένο Α4 θα είναι και αυτό. Για έλεγχο στις πωλήσεις έχω γράψει πολλές φορές.

Μητρώο και ΠΜ. Το πιο απλό που έπρεπε να κάνουν είναι να βγαίνουν με ένα σκανερ ώρες σκυλο-αιχμής και να μοιράζουν πρόστιμα στους μη έχοντες τσιπ.
Τι λες ; Του είπα του δικού μας αρμόδιου αντιδήμαρχου, και τον ξέρω από παλαιότερα λόγω θέσης στα περί πολιτισμού, πως χωρίς να κόψουν πρόστιμα ας βγούν σε πρώτη φάση για έλεγχο, όχι μόνο για τα τσιπ αλλά και για τις σκατούλες, τα ελεύθερα κλπ. Δεν το λέω άλλο ρε φιλαράκι, γραφικός μ@λ@κ@ς γίνομαι. Βγήκαν μια φορά σε 4 χρόνια !!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: alexxela






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ναι ωραία το ανέβασες, προειδοποίησε τουλάχιστον "μην το διαβάσετε, είναι χειρότερο απ' ό,τι πιστεύατε" :ROFLMAO::ROFLMAO:
Μια χαρά είναι. Διορισμούς βλέπω, χρήμα να ρέει βλέπω, 500 ευρώ αν χτυπήσεις με το αυτοκίνητο και το εγκαταλείψεις βλέπω αλλά αν δεν το στειρώσεις 1000 ευρώ κάθε φορά.
Και πολλά άλλα διάφορα, που δεν θυμάμαι τώρα (το διάβασα το πρωι).
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@sis Εγω πάντως το διάβασα 2 φορες για να βεβαιωθω , ειδικα το κεφαλαιο στειρωση αναπαραγωγη απο ιδιωτες ειναι αστα να πανε, καταρχας η μια διαταξη δε συμβαδίζει με την αλλη.

Αυριο ειναι η συζητηση με εντεταλμενους δημων, αναμενω να δω τις θεσεις τους.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@sis Εγω πάντως το διάβασα 2 φορες για να βεβαιωθω , ειδικα το κεφαλαιο στειρωση αναπαραγωγη απο ιδιωτες ειναι αστα να πανε, καταρχας η μια διαταξη δε συμβαδίζει με την αλλη.

Αυριο ειναι η συζητηση με εντεταλμενους δημων, αναμενω να δω τις θεσεις τους.
Απο την μία λέει ότι ένας ιδιώτης έχει δικαίωμα να ζευγαρώσει μία φορά το σκυλί του. Από την άλλη λέει, υποχρεωτική η στείρωση μετά τους 12 μήνες και μέσα σε διάστημα 3 μηνών.
Με λίγα λόγια, ζευγαρώστε τα σκυλιά σας πριν τους 12 μήνες, δεν υπάρχει πρόβλημα ή απλά μπορούμε να δηλώσουμε ότι πρόκειται να τον ζευγαρώσουμε στο μέλλον και μέχρι τότε δεν στειρώνεται;;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Απο την μία λέει ότι ένας ιδιώτης έχει δικαίωμα να ζευγαρώσει μία φορά το σκυλί του. Από την άλλη λέει, υποχρεωτική η στείρωση μετά τους 12 μήνες και μέσα σε διάστημα 3 μηνών.
Με λίγα λόγια, ζευγαρώστε τα σκυλιά σας πριν τους 12 μήνες, δεν υπάρχει πρόβλημα ή απλά μπορούμε να δηλώσουμε ότι πρόκειται να τον ζευγαρώσουμε στο μέλλον και μέχρι τότε δεν στειρώνεται;;
Συμφωνα με αυτο το νόμο δε μπορείς να το κανεις αυτο, στην αιτηση μη στειρωσης/ζευγαρωματος που πρεπει να γίνει ως 12 +3,δηλ 15 μαξ μηνων πρεπει να δηλωσεις και 6 μελλοντικους κηδεμόνες.
ταυτοχρονα αναπαραγωγη απαγορευεται πριν το δευτερο οιστρικο κύκλο δηλαδη 2-3 ετων.
θα πρεπει να ξερεις οτι θες ενα κουταβι κανα δίχρονο πριν γεννηθει? Θα κανει αιτηση και θα περιμένεις? Θα κανεις αιτηση και θα τρως πρόστιμα? Για τα αρσενικα τι ισχυει? Τις δηλώσεις ποιος ειναι υποχρεωμενος να τις κανει ο κατοχος θηλυκου? ο κάτοχος αρσενικου αμα πηδήξει ολα οκ? Αυτοι που δηλωσαν οτι θελουν κουτάβι και μετα δε παρουν ?


καταλαβατε? οχι ουτε εγω :LOL:

αρθρο 5-1.jpgαρθρο5-2.jpgαρθρο5-3.jpgεκτροφη 1.jpg
 
Last edited:


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνα με αυτο το νόμο δε μπορείς να το κανεις αυτο, στην αιτηση μη στειρωσης/ζευγαρωματος που πρεπει να γίνει ως 12 +3,δηλ 15 μαξ μηνων πρεπει να δηλωσεις και 6 μελλοντικους κηδεμόνες.
ταυτοχρονα αναπαραγωγη απαγορευεται πριν το δευτερο οιστρικο κύκλο δηλαδη 2-3 ετων.
θα πρεπει να ξερεις οτι θες ενα κουταβι κανα δίχρονο πριν γεννηθει? Θα κανει αιτηση και θα περιμένεις? Θα κανεις αιτηση και θα τρως πρόστιμα? Για τα αρσενικα τι ισχυει? Τις δηλώσεις ποιος ειναι υποχρεωμενος να τις κανει ο κατοχος θηλυκου? ο κάτοχος αρσενικου αμα πηδήξει ολα οκ?
τα σκυλια που πάνε εκθεσεις?

καταλαβατε? οχι ουτε εγω :LOL:

View attachment 74371View attachment 74372View attachment 74373View attachment 74374
Αναφέρεται σε όλα, στείρωση σε αρσενικά-θηλυκά. Εκτιμώ ότι απλά στις μετέπειτα διατάξεις-υπουργικές αποφάσεις θα λένε " αν ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί την στείρωση, θα πληρώνει χ ποσό για κάθε χρόνο που δεν τον στειρώνει".. Εδώ είμαστε.
(κάτι σαν τον εκτακτο φόρο πολυτελείας, αφού έβαλαν τον κόσμο να αγοράσει μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα)
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αναφέρεται σε όλα, στείρωση σε αρσενικά-θηλυκά. Εκτιμώ ότι απλά στις μετέπειτα διατάξεις-υπουργικές αποφάσεις θα λένε " αν ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί την στείρωση, θα πληρώνει χ ποσό για κάθε χρόνο που δεν τον στειρώνει".. Εδώ είμαστε.
προσωπικα αυτο δε με ενοχλει με την προυποθεση οτι αυτο το ποσο θα παει για τα αδέσποτα και θα υποχρεωθουν οι δήμοι σε πρόγραμμα περιθαλψης ολο το ετος.
 
Last edited:
  • Love
Reactions: Hammer


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
προσωπικα αυτο δε με ενοχλει με την πορυποθεση οτι αυτο το ποσο θα παει για τα αδέσποτα και θα υποχρεωθουν οι δήμοι σε πρόγραμμα περιθαλψης ολο το ετος.
Μονο εκει δεν θα πάει. Να είσαι σιγουρη
 
  • Like
Reactions: Hammer and vek


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Σταματήστε τα σπόιλερ, είμαι στη σελίδα 10 και χτυπάω ήδη το κεφάλι μου... Με τα σπόιλερ σας Βασίλης και Μέδουσα θα με αναγκάσετε να νοικιάσω επειγόντως ρετιρέ για να πηδήξω από κάπου :cry:

Το ηλεκτρονικό βιβλιάριο έχουμε καταλάβει σε τι εξυπηρετεί και ποιος έχει πρόσβαση; Και τι σκατά σημαίνει ότι " Δεν νοείται ως τρόπος απόκτησης η εύρεση μη σημασμένου αδέσποτου ζώου." Άμα ξαναδώ αδέσποτο που μου γυάλισε στο δρόμο, θα πληρώσω πρόστιμο επειδή το πήρα;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Σταματήστε τα σπόιλερ, είμαι στη σελίδα 10 και χτυπάω ήδη το κεφάλι μου... Με τα σπόιλερ σας Βασίλης και Μέδουσα θα με αναγκάσετε να νοικιάσω επειγόντως ρετιρέ για να πηδήξω από κάπου :cry:

Το ηλεκτρονικό βιβλιάριο έχουμε καταλάβει σε τι εξυπηρετεί και ποιος έχει πρόσβαση; Και τι σκατά σημαίνει ότι " Δεν νοείται ως τρόπος απόκτησης η εύρεση μη σημασμένου αδέσποτου ζώου." Άμα ξαναδώ αδέσποτο που μου γυάλισε στο δρόμο, θα πληρώσω πρόστιμο επειδή το πήρα;
Φαντάζομαι εννοει το περνας πρωτα τσιπάρισμα, διαδικασίες μεσω δήμου.
Δεν είδα καποια προβλεψη προστίμου πάντως :LOL:

@sis ηλεκτρονικο βιβλιαριο καταλαβαινω το αντιστοιχο αμκα, πως εμεις πλεον αν πας σε ενα γαιτρο βρισκεις ολο το ιστορικο. Αυτο ειναι απο τα λίγα θετικα που βρίσκω στην υποθεση
 
Last edited:




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και τι σκατά σημαίνει ότι " Δεν νοείται ως τρόπος απόκτησης η εύρεση μη σημασμένου αδέσποτου ζώου." Άμα ξαναδώ αδέσποτο που μου γυάλισε στο δρόμο, θα πληρώσω πρόστιμο επειδή το πήρα;
Το θέμα είναι να το βρίσκεις, να το παραδίδεις στην φιλοζωική και στον δήμο και αυτοί να επιλέγουν σε ποιόν κτηνίατρο θα το πάνε, που θα πάει για υιοθεσία κλπ, αφού πρώτα το καταχωρήσουν στο μητρώο τους, για να πάρουν την επιδότηση.
Είναι πολύ απλό το θέμα.
 
  • Sad
Reactions: vek and sis


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Το θέμα είναι να το βρίσκεις, να το παραδίδεις στην φιλοζωική και στον δήμο και αυτοί να επιλέγουν σε ποιόν κτηνίατρο θα το πάνε, που θα πάει για υιοθεσία κλπ, αφού πρώτα το καταχωρήσουν στο μητρώο τους, για να πάρουν την επιδότηση.
Είναι πολύ απλό το θέμα.
και φυσικα θα το στειρωσουνε εμβολιασουν εκει που ειναι συμβεβλημενοι. Αυτο δε καταλαβαινω που ειναι πρόβλημα. Δηλάδη απο την μια κραζουμε συνεχως ολοι οτι οι δημοι δεν τα αναλαμβανουν και απο την αλλη αν τα αναλαβουν μας χαλαει σε ποια κλινικη θα τα πανε? Αυτη που κερδισε το διαγωνισμο, μας αρεσει η οχι. Προσωπικα για μένα πρέπει να απαιτούμε ως πολίτες να γινουν οι παραπανω ενεργειες απο τους δήμους, ειναι υποχρεωση τους.

Για τις διαδικασίες υιοθεσίας συμφωνω οτι δεν εξασφαλίζεται κάπως διαφάνεια με τις τρεχουσες συνθηκες και δε βλεπω καποιο τροπο να εξασφαλιστει ο μελλον κηδεμόνας απο την τρέλα.
Παντως και τωρα δεν παει κατι καλα, υπερφιλοζωοι , βαρεμενοι , αλλοι που θελουν να βγαλουν πλασαρονατς σου εκπαιδευτες κ,.τ,λ ουτε τωρα υπαρχει κανενας ελεγχος και κατι πρεπει να αλλαξει .
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ότι κάτι πρέπει να αλλάξει είναι σίγουρο, αλλά ειλικρινά δε νομίζω ότι βοηθάει αυτό το νομοσχέδιο. Διαβάζοντάς το μου δημιουργείται η αίσθηση ότι οι φιλοζωικές είχαν άξονες, στειρώσεις ως μέσο ελέγχουν των αδέσποτων, και περισσότερη εμπλοκή των φιλοζωικών σε δημοτικά προγράμματα/επιτροπές. Το πρώτο αν καταλαβαίνω σωστά θα επανεξεταστεί αργότερα, το δεύτερο το πήραν μεν, αλλά μάλλον θα τους γυρίσει μπούμεραγκ για διάφορους λόγους.

Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι προτάσεις του νομοσχεδίου δεν είναι βιώσιμες οικονομικά ούτε καν σε ορίζοντα διετίας....
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Προσωπικά, πέρα από οικονομικούς πόρους, πέρα από τοποθετήσεις κόσμου και κοσμάκη, ως προς την ουσία του και την πραγματική ευζωία του σκύλου, θα το χαρακτήριζα "εμμετικό".
Σίγουρα κάτι πρέπει να αλλάξει, σίγουρα οι ιδιωτικές γέννες και τα παντρολογήματα πρέπει να περιοριστούν, σίγουρα μια μερίδα ερασιτεχνών εκτροφέων πρέπει να μαζευτεί, αλλά αυτό που αποκόμισα στην πρώτη μου σοβαρή ανάγνωση, είναι πως θα θησαυρίσουν οι κουταβέμποροι με τις ευλογίες του κράτους και των φιλοζωικών και πως σε κάποια χρόνια, κάποιες φυλές θα τις θυμόμαστε από φωτογραφίες...

Χώρια που αυτή η νομιμοποίηση της μόνιμης διαμονής του σκύλου σε εξωτερικό χώρο, είναι από μόνη της κατάπτυστη...
 
Last edited:


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Διαβαζω συζητησεις για τον νομο στο fb και ρε μαγκα παιζουνε κατι περιπτωσεις "φιλοζωων"(μονο αυτο δεν ειναι...) που πραγματικα ο χιτλερ ηταν μια τριχα απ το....τους!!!!!!! Πιτσιρικας χαχαχαχα
Μιλαμε οτι παιζουν σε εντελως αλλο, τελειως δικο τους επιπεδο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3