Νομοσχέδιο/ Ζώα συντροφιάς/ 2021.


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εκπλήσσομαι ευχάριστα από τον ΠΚΣ, έχει εκφράσει τις πλέον ψύχραιμες και ολοκληρωμένες προτάσεις για το νομοσχέδιο από όλους. Δεν ξέρω αν στο παρελθόν έχει παρουσιάσει αντίστοιχες προτάσεις ή δράσεις με δική του πρωτοβουλία (χωρίς να υπάρχει νομοσχέδιο ή κάτι αντίστοιχο).
Ανασύρω το παρακάτω από το αρχείο μου. Τότε είχε υπάρξει αυτή η συζήτηση και η συμμετοχή, αν μη τι άλλο, δεν ήταν μονομερής.
 

Attachments

  • Like
Reactions: sis


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Σιγα μην ακολουθουσαν οι κτηνιατροι την ιδια γραμμη με αυτα τα νουμερα...
Για να χασουν και οι ιδιοι την αξιοπιστια τους; Μπα...
Αυτα τα ατομα εχουν κανει ανυπολογιστη ζημια στην φιλοζωια με τις τακτικες τους, εννοω την πραγματικη φιλοζωια που βασιζεται σε επιστημονικα δεδομενα και εχει σκοπο την ευζωια και τα δικαιωματα των ζωων. Καταφεραν ο ορος φιλοζωος να περιγραφει στα ματια της κοινωνιας ανθρωπους γραφικους, ενω θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο...
Και επειδη τα ιδια ατομα τα τελευταια χρονια εχουν βαλει ποδι και στον χωρο της οικολογιας, εχουν κανει την ιδια ακριβως ζημια, εκφραζοντας αντιεπιστημονικες και αντικοινωνικες αποψεις, καταφεραν να θεωρειται ο ορος οικολογος για μεγαλο μερος της κοινωνιας βρισια...
Υποβιβαζουν οτι αγγιζουν...εννοειται οτι οι κτηνιατροι θα αποστασιοποιηθουν.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σιγα μην ακολουθουσαν οι κτηνιατροι την ιδια γραμμη με αυτα τα νουμερα...
Για να χασουν και οι ιδιοι την αξιοπιστια τους; Μπα...
Αυτα τα ατομα εχουν κανει ανυπολογιστη ζημια στην φιλοζωια με τις τακτικες τους, εννοω την πραγματικη φιλοζωια που βασιζεται σε επιστημονικα δεδομενα και εχει σκοπο την ευζωια και τα δικαιωματα των ζωων. Καταφεραν ο ορος φιλοζωος να περιγραφει στα ματια της κοινωνιας ανθρωπους γραφικους, ενω θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο...
Και επειδη τα ιδια ατομα τα τελευταια χρονια εχουν βαλει ποδι και στον χωρο της οικολογιας, εχουν κανει την ιδια ακριβως ζημια, εκφραζοντας αντιεπιστημονικες και αντικοινωνικες αποψεις, καταφεραν να θεωρειται ο ορος οικολογος για μεγαλο μερος της κοινωνιας βρισια...
Υποβιβαζουν οτι αγγιζουν...εννοειται οτι οι κτηνιατροι θα αποστασιοποιηθουν.
Μου είχε πει κτηνίατρος (την προηγούμενη φορά επί Τσιρώνη) ότι το συνδικαλιστικό τους όργανο είχε συμφωνήσει στην καθολική στείρωση, χωρίς να λάβει υπόψιν του την γνώμη των κτηνιάτρων οι οποίοι είχαν εναντιωθεί και τότε ήταν εξοργισμένοι.
Φαίνεται ότι τώρα ήταν προετοιμασμένοι. Σκεφτείτε και την πίεση που δέχθηκαν από τους πελάτες τους, γιατί σίγουρα το μεγαλύτερο ποσοστό θα πήγε και θα τους είπε "βρες μου λύση να μην το στειρώσω".
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
39
Αυτό το είδατε; Ή μάλλον ακούσατε; Το ζουμί είναι μετά την μέση προς το τέλος.

 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αυτα τα ατομα εχουν κανει ανυπολογιστη ζημια στην φιλοζωια με τις τακτικες τους, εννοω την πραγματικη φιλοζωια που βασιζεται σε επιστημονικα δεδομενα και εχει σκοπο την ευζωια και τα δικαιωματα των ζωων. Καταφεραν ο ορος φιλοζωος να περιγραφει στα ματια της κοινωνιας ανθρωπους γραφικους, ενω θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο...
Και επειδη τα ιδια ατομα τα τελευταια χρονια εχουν βαλει ποδι και στον χωρο της οικολογιας, εχουν κανει την ιδια ακριβως ζημια, εκφραζοντας αντιεπιστημονικες και αντικοινωνικες αποψεις, καταφεραν να θεωρειται ο ορος οικολογος για μεγαλο μερος της κοινωνιας βρισια..
Το έχω ξαναγράψει. Όποιος θέλει ας κάνει μια προσωπική δημοσκόπηση στον περίγυρο του. Εγώ την έχω κάνει. Ακούει ο άλλος φιλοζωικές και βγάζει σπυριά, αναφέρομαι σε πρόσφυγες και με κοιτά με μισό μάτι, οικολόγοι ( Ποιοι καπηλευονται το όνομα ; )

Φύτεψε εσύ Δέντρα παπάρα.. σε εσένα αναφέρομαι και ξέρεις ποιο ονομάζω ΔΕΝΤΡΟ. Εγώ ο ανίκανος τι να κλ@σω μπροστά σου.

Επιμένω και θα επιμένω πως το θέμα, όπως και τόσα άλλα, είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟ. Όσοι κάνουν πως δεν το καταλαβαίνουν όταν τους τσούξει το αγγούρι να μην βγάλουν άχνα. Όταν τους τσούξει σε ποιο προσωπικό ζήτημα.

Και ας το κλείσουμε αυτό το θέμα. Είμαστε καμιά δεκαριά βαρεμενοι που το συζητάμε, καφενείο του πισινού το κάναμε. Ας γυρίσουμε στις συνήθεις μικροκακιες. Σιγά το σοβαρό θέμα.

Σιγά και μην έχουμε πόλεμο, τι λες μωρέ χαμένο εσύ κι παραπέρα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δυστυχώς στην ζωή υπάρχουν προβλήματα επικοινωνίας. Αυτό δημιουργεί ακόμα παραπανω προβλήματα όταν υπάρχει έλλειψη γνώσης.

Την περίοδο 2005-2007 συνεργαζομουν με καταφύγιο παρέχοντας κάποια δωρεάν μαθήματα σε οικογένειες που υιοθετουσαν σκυλιά.
Υπήρχαν σκυλια που τόνιζα επανειλημμένα ότι χρειάζονται πιο σοβαρή εκπαίδευση. Σαν "φιλοζωοι" μου το απέρριψαν αμέσως γιατί είναι απάνθρωπο. Τα σκυλιά μείναν μέσα σε κλουβιά και εγώ να λέω κοίτα κι τώρα τι γίνεται από ανθρώπινο εγωισμό.

Το παράδοξο σε όλο αυτό όμως είναι το εξής. Συμβούλευαν τους ΠΑΝΤΕΣ να στειρώνουν ώστε να είναι πιο υπάκουα τα σκυλιά. Δηλαδή τους ήταν πιο "νορμάλ" να κόψεις την θηλυκιά να τα βγάλεις όλα, από το να της φορέσεις κάποια εργαλεία εκπαίδευσης. Όταν κάποιος είναι focus κάπου δυσκολεύεται να δει το περιβάλλον του καθαρά.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το έχω ξαναγράψει. Όποιος θέλει ας κάνει μια προσωπική δημοσκόπηση στον περίγυρο του. Εγώ την έχω κάνει. Ακούει ο άλλος φιλοζωικές και βγάζει σπυριά, αναφέρομαι σε πρόσφυγες και με κοιτά με μισό μάτι, οικολόγοι ( Ποιοι καπηλευονται το όνομα ; )
Λογικο να βγαζει σπυρια αφου η υποκρισια(πολλων για να μην πω των περισσοτερων) που πλασαρονται σημερα ως φιλοζωοι ειναι προφανης...
Ως οικολογοι πλασαρονται σημερα παλι τα ιδια ατομα, που το μονο που κανουν ειναι να κατακλυζουν τα σοσιαλ μιντια με κατηγοριες, οργη και μισος προς την κοινωνια, ή συγκεκριμενες κοινωνικες ομαδες(πχ κυνηγους, κτηνοτροφους), κατηγορωντας τους παντες(εκτος απο τους εαυτους του γιατι ως γνωστον ειναι τελειοι/ες)...
Το προβλημα ειμαι εγω, επειδη τρωω μοσχαρι(που ειναι οτι πιο καταστρεπτικο για το περιβαλλον) και ο κυνηγος που σκοτωσε το αγριογουρουνο...
Δεν θα τους πετυχεις ποτε να διαμαρτυρονται κατα του μεγαλοεργολαβου που καταπινει ολοκληρα δαση και ισοπεδωνει βουνα για να στησει τις ανεμογεννητριες του...
Τα αυτοκινητα που τα καβαλανε και οι ιδιοι φυσικα, ειναι μια χαρουλα!
Τους ενοχλουν τα δερματινα ρουχα ή οι γουνες, αλλα το βαμβακι(που για να παραχθει θελει του κοσμου τα ραντισματα και ποτισματα) ειναι κομπλε! Τα συνθετικα, πλαστικα ρουχα, πολυ καλα και οικολογικουλια! Μπορω να συνεχισω με παραδειγματα αλλα δεν χρειαζεται.
Φύτεψε εσύ Δέντρα παπάρα.. σε εσένα αναφέρομαι και ξέρεις ποιο ονομάζω ΔΕΝΤΡΟ. Εγώ ο ανίκανος τι να κλ@σω μπροστά σου
Μια χαρα θα τα καταφερεις ειμαι σιγουρος! Οσο αυτοι θα κοβουν, τοσο εμεις θα σπερνουμε!
Επιμένω και θα επιμένω πως το θέμα, όπως και τόσα άλλα, είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟ. Όσοι κάνουν πως δεν το καταλαβαίνουν όταν τους τσούξει το αγγούρι να μην βγάλουν άχνα. Όταν τους τσούξει σε ποιο προσωπικό ζήτημα.
Συμφωνουμε.
Και ας το κλείσουμε αυτό το θέμα. Είμαστε καμιά δεκαριά βαρεμενοι που το συζητάμε, καφενείο του πισινού το κάναμε. Ας γυρίσουμε στις συνήθεις μικροκακιες. Σιγά το σοβαρό θέμα.

Σιγά και μην έχουμε πόλεμο, τι λες μωρέ χαμένο εσύ κι παραπέρα.
Κανονικος πολεμος, δεν θα τον κερδισουμε, ουτε και ειναι το ζητουμενο, παντα το φως και το σκοταδι θα εναλλασονται, αλλα δεν τα παραταμε ΠΟΤΕ.
Ακομα και αυτοι οι λιγοι που θα διαβασουν εδω και θα μπουν στην διαδικασια να σκεφτουν κατι ειναι κι αυτο!
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
"Κύριε αστυνομε μου δεν πρόλαβα να τον στειρώσω. Ξέρετε δουλεύω δωδεκάωρο για να μπορέσω να μαζέψω το λαδάκι της οικογένειας..."
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
186493150_10158692595824733_7812297343494858656_n.jpg
Με κάνει να αισθάνομαι ενοχές αυτή η δήλωση του προέδρου των ερασιτεχνών εκτροφέων.

Τόσα χρόνια, με την υποτιθέμενη αγάπη μου για τα σκυλιά, γιατί να μην έχω και εγώ προσπαθήσει να σώσω μια φυλή; ή και δύο φυλές; ή και παραπάνω εδώ που τα λέμε
 
Last edited:


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εγώ πληρώνομαι με την ουρά και όχι με το κεφάλι, γι'αυτό είμαι κατά των ακρωτηριασμών, για να ρέει το παραδάκι :eek:
Τέρμα πια στα τάπερ και τα εισαγόμενα καλλυντικά, αν θέλεις εύκολο και γρήγορο χρήμα, επικοινώνησε με τη φιλοζωική της πόλης σου, σώσε εκεί 2-3 αδέσποτα για τα μάτια του κόσμου και γίνε εκατομμυριούχος στη στιγμή! Έλα κι εσύ στη μεγάλη παρέα μας! :cool:

Άλλος λέει ότι οι φιλοζωικές κάνουν ιερά εξέταση και βάζουν ένα σωρό προϋποθέσεις, άλλος λέει ότι υιοθέτησε πανεύκολα και δεν τον ενόχλησε ξανά κανείς, άντε να τους ευχαριστήσεις όλους!
Δεν πειράζει όμως, τουλάχιστον καλοπληρωνόμαστε!

Τελικά οι φιλοζωικές φταίνε για όλα. Να τις κλείσουμε να ησυχάσουμε, άλλωστε σε λίγο δεν θα έχουν αντικείμενο και θα πτωχεύσουν, να δω πως θα συντηρούμε τα κότερα μετά! Φευ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εγώ πληρώνομαι με την ουρά και όχι με το κεφάλι, γι'αυτό είμαι κατά των ακρωτηριασμών, για να ρέει το παραδάκι :eek:
Τέρμα πια στα τάπερ και τα εισαγόμενα καλλυντικά, αν θέλεις εύκολο και γρήγορο χρήμα, επικοινώνησε με τη φιλοζωική της πόλης σου, σώσε εκεί 2-3 αδέσποτα για τα μάτια του κόσμου και γίνε εκατομμυριούχος στη στιγμή! Έλα κι εσύ στη μεγάλη παρέα μας! :cool:

Άλλος λέει ότι οι φιλοζωικές κάνουν ιερά εξέταση και βάζουν ένα σωρό προϋποθέσεις, άλλος λέει ότι υιοθέτησε πανεύκολα και δεν τον ενόχλησε ξανά κανείς, άντε να τους ευχαριστήσεις όλους!
Δεν πειράζει όμως, τουλάχιστον καλοπληρωνόμαστε!

Τελικά οι φιλοζωικές φταίνε για όλα. Να τις κλείσουμε να ησυχάσουμε, άλλωστε σε λίγο δεν θα έχουν αντικείμενο και θα πτωχεύσουν, να δω πως θα συντηρούμε τα κότερα μετά! Φευ!
To παίρνεις στραβά και δε νομίζω ότι ο λόγος περί μάσας γίνεται για σωματείο της δικής σου (μικρής) εμβέλειας. Αν με ρωτάς αν θα υιοθετούσα από ένα μεγάλο όπως η Ηλιούπολη ή από το δικό σας, σαφώς το 2ο, αν γίνομαι αντιληπτή.

Το γεγονός και μόνο ότι τα σωματεία και οι φιλοζωικές δέρνονται μεταξύ τους (θυμόμαστε τον πόλεμο που είχε ξεσπάσει π.χ. για τα σκυλιά που πάνε στη Γερμανία ή τη φασαρία γύρω από τον Παναγιώτη με τα Τattoo) φωνάζει από μόνο του ότι σε κάποιους/κάποια σημεία το πράγμα δεν πάει καλά.
 
  • Like
Reactions: Hammer and sis


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
αμάν ρε συ @vrmode, τίποτα δεν καταλαβαίνεις πχια... Μα για τέτοια περιστατικά ακριβώς φτιάχτηκε ο νέος νόμος, για να ρυθμίσει τα παράνομα καταφύγια στην προκειμένη, και πήραμε και τον σκύλο από εκεί για να τον σώσουμε.
Μ' ένα καλό PR και λίγα κασέρι στα μήδια όλα εξηγούνται ικανοποιητικά :LOL:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
αμάν ρε συ @vrmode, τίποτα δεν καταλαβαίνεις πχια... Μα για τέτοια περιστατικά ακριβώς φτιάχτηκε ο νέος νόμος, για να ρυθμίσει τα παράνομα καταφύγια στην προκειμένη, και πήραμε και τον σκύλο από εκεί για να τον σώσουμε.
Μ' ένα καλό PR και λίγα κασέρι στα μήδια όλα εξηγούνται ικανοποιητικά :LOL:
Τα καταφύγια ρυθμίζονται με τον Ν.4711/2020. Θα ήθελα να γνωρίζω πόσα είναι αδειοδοτημένα και πόσα όχι είτε δημοτικά είτε ιδιωτικά.
* Σ' εκείνη την διαβούλευση μετά από σφοδρές αντιδράσεις των φιλοζωικών ομάδων είχαν καταφέρει να εξαιρεθεί η δυνατότητα κατασκευής καταφύγιων σε δασικές εκτάσεις και δημόσιες χορτολιβαδικές εκτάσεις.

Ο αρθρογράφος στο tvxs κάνει λάθος
" Η αυτοψία πραγματοποιήθηκε στις 13 Απριλίου και η σχετική έκθεση απεστάλη στους ενδιαφερομένους περίπου 10 ημέρες αργότερα. Σημειώνεται πως ο Κυριάκος Μητσοτάκης επισκέφτηκε το καταφύγιο για να προβάλει το έργο του καταφυγίου και να υιοθετήσει σκύλο στις 18 Απριλίου. "

Για το ορθόν ο Κ. Μητσοτάκης πήγε στις 4 Απριλίου ( Παγκόσμια ημέρα για τα αδέσποτα ).

Τώρα αν είναι τυχαία ή όχι η εμφάνιση της Κτηνιατρικής υπηρεσίας το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα .... ο καθένας μπορεί να πλάσει ό,τι σενάριο θέλει.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
To παίρνεις στραβά και δε νομίζω ότι ο λόγος περί μάσας γίνεται για σωματείο της δικής σου (μικρής) εμβέλειας. Αν με ρωτάς αν θα υιοθετούσα από ένα μεγάλο όπως η Ηλιούπολη ή από το δικό σας, σαφώς το 2ο, αν γίνομαι αντιληπτή.

Το γεγονός και μόνο ότι τα σωματεία και οι φιλοζωικές δέρνονται μεταξύ τους (θυμόμαστε τον πόλεμο που είχε ξεσπάσει π.χ. για τα σκυλιά που πάνε στη Γερμανία ή τη φασαρία γύρω από τον Παναγιώτη με τα Τattoo) φωνάζει από μόνο του ότι σε κάποιους/κάποια σημεία το πράγμα δεν πάει καλά.

Αρχικά, μικρό είναι το μάτι σου :p

Δευτερευόντως, η ΖΕΗΛ είναι από τα σοβαρότερα, παλαιότερα και με τεράστια δράση φιλοζωικό σωματείο, που στηρίζεται αποκλειστικά σε ιδιωτικά κεφάλαια. Δεν πιστεύω ότι μασάει τίποτα! Και είναι ντροπή να προσπαθούν να κλείσουν το καταφύγιο τους. Η αδειοδότηση καταφυγίου είναι εξίσου ανέφικτη με την αδειοδότηση ερασιτέχνη εκτροφέα! Ας ελπίσουμε να μπει νέο πλαίσιο και να διορθωθεί αυτή η κατάσταση, κανείς σοβαρός δεν θέλει να είναι παράνομος!

Τρίτον, για τις υιοθεσίες στο εξωτερικό μόνο κάτι ψυχασθενείς αντιδρούν που ουδεμία σχέση έχουν με τη φιλοζωική κοινότητα. Από εκεί και πέρα, φυσικά και υπάρχουν διαφωνίες, υστεροβουλία, κακώς κείμενα, όπως σε ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους χώρους, μην ανοίξω το στόμα μου για τα μαλλιοτραβήγματα και τα ξεφτιλίκια στην καθαρόαιμη κυνοφιλία, αυτό δε σημαίνει ότι είναι το σύνολο -ή η πλειοψηφία- προς απαξίωση!

Δεν παίρνω τίποτα στραβά, διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις, αλλά μου κάνει εντύπωση πως σε ένα κυνοφιλικο φόρουμ δαιμονοποιούμε τις φιλοζωικές κι αφήνουμε στο απυρόβλητο άλλες ομάδες του χώρου, πχ κυνηγούς - που αποδεδειγμένα προκαλούν τεράστιο πρόβλημα! Οι δύο (όλοι κι όλοι) σοβαροί σκυλο-ιδιοκτητες κυνηγοί που γνωρίζω προσωπικά, ντρέπονται για το συναφι τους!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν παίρνω τίποτα στραβά, διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις, αλλά μου κάνει εντύπωση πως σε ένα κυνοφιλικο φόρουμ δαιμονοποιούμε τις φιλοζωικές κι αφήνουμε στο απυρόβλητο άλλες ομάδες του χώρου, πχ κυνηγούς - που αποδεδειγμένα προκαλούν τεράστιο πρόβλημα! Οι δύο (όλοι κι όλοι) σοβαροί σκυλο-ιδιοκτητες κυνηγοί που γνωρίζω προσωπικά, ντρέπονται για το συναφι τους!
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Απλά επειδή η συζήτηση έχει επικεντρωθεί στα της στείρωσης σε μεγάλο βαθμό γι'αυτό η συζήτηση έχει επικεντρωθεί γύρω από τις φιλοζωικές.

Έχω διαβάσει την συζήτηση που γίνεται στο παρόν θέμα, αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο, δεν ξέρω καν τι λέει το νέο νομοσχέδιο που προωθείται. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου να ασχοληθώ.
Θεωρώ την όλη συζήτηση, ότι να'ναι και εντελώς εκτός πραγματικότητας και φυσικά το ίδιο ισχύει για για το παρόν θέμα.
Καταρχήν δεν χρειαζόμαστε νέο νόμο. Μια χαρά νόμους έχουμε που προβλέπουν τα πάντα. Και το τσιπ είναι υποχρεωτικό εδώ και πάρα πολλά χρόνια, και νόμοι υπάρχουν για την ευζωία των οικόσιτων ζώων, και πρόβλεψη του νόμου για τα καταφύγια των αδέσποτων και τις υποχρεώσεις των δήμων και της πολιτείας γενικότερα, και για τα πάντα όλα. Απλά οι νόμοι δεν εφαρμόζονται.
Αντί λοιπόν να ψάχνουμε για νέους νόμους γιατί δεν εφαρμόζουμε πρώτα τους ήδη υπάρχοντες και αν είναι αποτελεσματικοί να κοιτάξουμε για νέους νόμους;
Τι θα αλλάξει δηλαδή προς το καλύτερο με τον νέο νόμο; Θα εφαρμοστεί; Εεε ας εφαρμόσουμε πρώτα τους προηγούμενους.

Τζάμπα κάθεστε και ασχολείστε και γράφετε μηνύματα επί μηνυμάτων και σπσταλατε τον χρόνο σας.
Ότι έγινε με τους προηγούμενους νόμους το ίδιο θα γίνει και με αυτόν. Στην πράξη θα μείνουν ανεφάρμοστοι. Ίσως αναδιανομή της πίτας για τους άμεσα εμπλεκόμενους και καμία αλλαγή σε όλους εμάς τους υπόλοιπους.
 
  • Like
Reactions: mareco


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αυτο που μου κάνει εντυπωση ειδικά συγκρινοντας με το προηγούμενο τσιρωνη είναι ποσο αλλλαξε η στάση μερικών. Δεν θα αναφερθώ σε ονοματα, και σε εμένα μου ειχε συμβεί μετα απο ενεργή ενασχόληση με φιλοζωικά θέματα (περίθαλψη- εύρεση υιοθεσιας- περιθαλψη δευτερου ζωου, επιστροφη πρώτου ζωου και ούτω καθεξής).
Γενική συμβουλή, για όσους αγανακτουν, νομιζουν οτι χάνουν το δικιο τους, οτι η λυση είναι ξεκάθαρη και όλα τα άλλα βουρλα δεν το καταλαβαίνουν : πηγαίνετε σε μια φιλοζωική και ζητήστε να βαλετε και εσεις για λιγο τα χερια σας στα σκατα. Μέσα σε δυο χρονια θα δειτε τον κόσμο αλλιώς.

κατα τα άλλα ακουω προτάσεις. Σχέδιο να μπλοκάρουμε το εμπόριο από παππυμιλλάδες εχουμε; Οι βορειοευρωπαίοι για αυτο παλεύουν και ας μην αντιμετωπίζουν προβλήματα με αδεσποτο πληθυσμο.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
@manolo συμφωνώ ότι ο προηγούμενος νόμος ήταν αρκετά καλός και δυστυχώς δεν εφαρμόστηκε, κάποια πράγματα όμως δεν τα προέβλεπε, αλλά πιστεύω ότι μπορούσαν να ρυθμιστούν με υπουργικές αποφάσεις και δεν ήταν ανάγκη να γραφτεί νέος νόμος...

Συμφωνώ 100% και το λέω εξαρχής, πως ότι και να λέει ο νόμος χωρίς αυστηρούς ελέγχους θα είμαστε μία από τα ίδια...


@ioanna a δύο χρόνια; δύο μήνες είναι υπεραρκετοί! Αλλά όσοι φωνάζουν το κάνουν από τον καναπέ τους και δεν το λέω υποτιμητικά, απλά δεν έχουν εικόνα (ή δεν τους ενδιαφέρει) της κατάστασης που επικρατεί με τα αδέσποτα, ούτε εγώ είχα 10 χρόνια πριν...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3