Νταίζη!


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
έχεις δίκιο....δεν το παίρνω καθόλου αλαφρά, όμως να ξερεις η κορη έπαψε να είναι ενήλικη προ πάρα πολλού άρα εμείς ευθυνομαστε ,έτσι οπως το βλέπω είναι να εξαλείψουμε τις ευκαιρίες της Νταίζης να βγαίνει εκτός ορίων σε πρώτη φάση...παρατηρώ πού βγάζει φύλαξη πόρων και το αποτρέπω πχ στον άντρα μου που δεν είναι καν αυταρχικός άνθρωπος,του βγάζει άνευ όρου υποταγή ...σε μένα που είμαι αυστηρή κάνει μαγκιές τύπου αλαφρά δαγκώματα στον αστράγαλο ή κουτουλιές όταν της σπάει τη μύτη αυτό που μαγειρεύω...την αποτρέπω..δεν χαχανίζω..μεχρι τώρα δεν εχει γρυλισει ποτε! της έβαλα απαγορευτικο στα υπνοδωματια δεν ανεβαινει σε καναπέδες, τώρα που το θυμήθηκα πρεπει να μην της εχω διαθεσιμο φαγητο διαρκώς...λάθος μου το παραδεχομαι..το σκυλάκι το πήραμε με το που το βρήκανε και το οδηγησαν στο κτηνιατρικο οταν ήταν τρισήμισυ μηνών και μετα σπιτι μου δεν ξεραμε τι να περιμένουμε απο γενικα χαρακτηριστικά τώρα τα βλεπουμε..και τα αντιμετωπιζουμε όσο καλυτερα μπορουμε..
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Εγω στο λεω απο εξω επειδη βλεπω οτι περασε πολυς καιρος που τις εχεις κοψει αυτα που λες και ακομα συνεχιζει οτι αν μπορειτε φυσικα να μην αμελησετε να παρετε εκπαιδευτη οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο.
 
  • Like
Reactions: Sasha


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
Εγω στο λεω απο εξω επειδη βλεπω οτι περασε πολυς καιρος που τις εχεις κοψει αυτα που λες και ακομα συνεχιζει οτι αν μπορειτε φυσικα να μην αμελησετε να παρετε εκπαιδευτη οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο.
έχουν γνωσιν οι φύλακες..το ότι ακουγομαι χαλαρη δε σημαινει οτι δε σκοπευω να της κοψω όσο γινεται τις ανεπιθύμητες συμπεριφορές.μονο που δεν ειμαι ειδικός να βάλω χρονοπεριθώριο.δηλαδή αν συνέβαινε το αντιθετο κι ακουγομουν φρικαρισμένη παλι καποιος θα πεταγοταν κ θα νομιζε οτι δυσανασχετώ και την ετοιμάζω για φεύγα..καμία σχεση ...θα τις τα κόψω τα ζαβά εννοειται θα δουλεψω πιο συστηματικα τωρα που χρόνισε και δεν έχει το άλλοθι της κουταβίλας...κι αν δω ότι το χοντραίνει που δεν νομιζω θα παμε στον εκπαιδευτή και με ένα δυο μαθηματάκια το πολύ θα ισιώσει .αλλά επαναλαμβανω εχει τοσα καλα χαρακτηριστικά που με συγκινούν που θα λειάνουμε τις γωνίες με το χρόνο
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
έχουν γνωσιν οι φύλακες..το ότι ακουγομαι χαλαρη δε σημαινει οτι δε σκοπευω να της κοψω όσο γινεται τις ανεπιθύμητες συμπεριφορές.μονο που δεν ειμαι ειδικός να βάλω χρονοπεριθώριο.δηλαδή αν συνέβαινε το αντιθετο κι ακουγομουν φρικαρισμένη παλι καποιος θα πεταγοταν κ θα νομιζε οτι δυσανασχετώ και την ετοιμάζω για φεύγα..καμία σχεση ...θα τις τα κόψω τα ζαβά εννοειται θα δουλεψω πιο συστηματικα τωρα που χρόνισε και δεν έχει το άλλοθι της κουταβίλας...κι αν δω ότι το χοντραίνει που δεν νομιζω θα παμε στον εκπαιδευτή και με ένα δυο μαθηματάκια το πολύ θα ισιώσει .αλλά επαναλαμβανω εχει τοσα καλα χαρακτηριστικά που με συγκινούν που θα λειάνουμε τις γωνίες με το χρόνο
Με ενα 2 μαθηματα ουτε τα βασικα δεν μαθαινεις οχι να κοψει τετοια συμπεριφορα. Ας αρχισετε βεβαια και θα στα πει και αυτος θα δεις και εσυ. Εννοειται μακαρι να εστρωνε μαγικα αλλα επειδη ειναι και ενηλικη. Και βεβαια τα αγαπαμε τα σκυλια μας οτι και να κανουν και καμια φορα εθελοτυφλουμε λιγο σε αυτα που κανουν και τα μειωνουμε ( και εγω το εχω κανει ) το βλεπω οτι την αγαπατε παρα πολυ και ειναι τυχερη που επεσε σε εσας.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
Με ενα 2 μαθηματα ουτε τα βασικα δεν μαθαινεις οχι να κοψει τετοια συμπεριφορα. Ας αρχισετε βεβαια και θα στα πει και αυτος θα δεις και εσυ. Εννοειται μακαρι να εστρωνε μαγικα αλλα επειδη ειναι και ενηλικη. Και βεβαια τα αγαπαμε τα σκυλια μας οτι και να κανουν και καμια φορα εθελοτυφλουμε λιγο σε αυτα που κανουν και τα μειωνουμε ( και εγω το εχω κανει ) το βλεπω οτι την αγαπατε παρα πολυ και ειναι τυχερη που επεσε σε εσας.
ναι οκ αλλά μάλλον μιλάτε για άλλο σκυλί και κατ'αρχήν κρίνετε λάθος όταν λέτε "τέτοια συμπεριφορά" κι ιδίως ότι δεν κατέχουμε τα βασικά ...πιο πάνω οι παλαιότεροι συμφορουμίτες με έχουν καλύψει υπέρ του δέοντος ,ήρθα να μοιραστώ απλώς τα νέα μας δεν είμαστε σε κρίση θενξ ...
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
ναι οκ αλλά μάλλον μιλάτε για άλλο σκυλί και κατ'αρχήν κρίνετε λάθος όταν λέτε "τέτοια συμπεριφορά" κι ιδίως ότι δεν κατέχουμε τα βασικά ...πιο πάνω οι παλαιότεροι συμφορουμίτες με έχουν καλύψει υπέρ του δέοντος ,ήρθα να μοιραστώ απλώς τα νέα μας δεν είμαστε σε κρίση θενξ ...
Πολυ αποτομη χωρις λογο αμα παρεις εκπαοδευτη και σου πει να κανετε ενα η 2 μαθηματα εγω σηκωμω τα χερια ψηλα. Απλα δεν γινεται αυτο ουτε για να μαθει το κατσει η το μεινε. Αυτο ειπα τωρα εσυ οπως θες το πηρες για το ιδιο σκυλι μιλαω και ξαναλεω οτι μειωνεις τρομακτικα πολυ τη συμπεριφορα της και δεν λεω κατι αλλο προφανως δεν θες να το ακουσεις και ειναι δικαιωμα σου.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
είμαι στο φόρουμ δεκατέσσερα συναπτά έτη με έφερε εδώ εξαρχής το πρώτο μου σκυλί μου μπαίνω σταθερα όλα αυτα τα χρόνια καθημερινά ,έχω διαβάσει σχεδόν όλα θέματα που έχουν ανοιχτεί πάντα διακριτικά διαβάζοντας τους γνώστες ακόμα και τα τρολ που πέρασαν από δω κ μου λες να μάθω τα βασικά στο κατσε κ μείνε..κοιτα μην το συνεχισουμε οκ? δε θα παιξω αλλο την κολοκυθιά μαζί σου σόρρυ μου χαλας και το θεμα του νέου μου σκυλιού, δε θελω αντιπαραθεσεις εδω πρεπει να το σεβαστεις κ δωσε "τα φώτα σου" κάπου αλλού
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
είμαι στο φόρουμ δεκατέσσερα συναπτά έτη με έφερε εδώ εξαρχής το πρώτο μου σκυλί μου μπαίνω σταθερα όλα αυτα τα χρόνια καθημερινά ,έχω διαβάσει σχεδόν όλα θέματα που έχουν ανοιχτεί πάντα διακριτικά διαβάζοντας τους γνώστες ακόμα και τα τρολ που πέρασαν από δω κ μου λες να μάθω τα βασικά στο κατσε κ μείνε..κοιτα μην το συνεχισουμε οκ? δε θα παιξω αλλο την κολοκυθιά μαζί σου σόρρυ μου χαλας και το θεμα του νέου μου σκυλιού, δε θελω αντιπαραθεσεις εδω πρεπει να το σεβαστεις κ δωσε "τα φώτα σου" κάπου αλλού
Α δεν εισαι καλα. Δεν σου ειπα οτι δεν ξερει το κατσε και το μεινε σου εφερε ενα παραδειγμα οτι και αυτη η βασικη εκπαιδευση θελει χρονο. Δεν προκειτε να ξανα ασχοληθω μην αγχωνεσαι στο ειπα και στο αλλο μυνημα αλλα προφανως εσυ ηθελες να το συνεχισεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Εγω στο λεω απο εξω επειδη βλεπω οτι περασε πολυς καιρος που τις εχεις κοψει αυτα που λες και ακομα συνεχιζει οτι αν μπορειτε φυσικα να μην αμελησετε να παρετε εκπαιδευτη οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο.
Νομίζω ότι υπερβάλεις...
Το ότι γράφονται πράγματα με χιούμορ και χαλαρότητα δεν σημαίνει ότι το μέλος ή οι υπόλοιποι που σχολιάζουμε δεν το παίρνουμε σοβαρά. Ένας άνθρωπος που γράφει τα προβλήματα και τις καλές στιγμές που έχει με τον σκύλο του δεν σημαίνει ότι τα γράφει για να κριθεί αλλά για να βοηθηθεί. Όλοι μας θα κρίνουμε και έχουμε κρίνει κατά καιρούς ανθρώπους που βλέπαμε ότι το πηγαίνανε αλλού, αλλά είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας με συμφορουμίτες που αποδεδειγμένα φροντίζουν και λατεύουν τους σκύλους τους.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Νομίζω ότι υπερβάλεις...
Το ότι γράφονται πράγματα με χιούμορ και χαλαρότητα δεν σημαίνει ότι το μέλος ή οι υπόλοιποι που σχολιάζουμε δεν το παίρνουμε σοβαρά. Ένας άνθρωπος που γράφει τα προβλήματα και τις καλές στιγμές που έχει με τον σκύλο του δεν σημαίνει ότι τα γράφει για να κριθεί αλλά για να βοηθηθεί. Όλοι μας θα κρίνουμε και έχουμε κρίνει κατά καιρούς ανθρώπους που βλέπαμε ότι το πηγαίνανε αλλού, αλλά είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας με συμφορουμίτες που αποδεδειγμένα φροντίζουν και λατεύουν τους σκύλους τους.
Αυτο λεω και εγω. Εγω δεν μιλησα καθολου αποτομα ουτε εκρινα πολυ ωραια μιλησα ειπα τη γνωμη μου και εχω ξαφνιαστει με αυτα που ακουσα χωρις λογο. Ας το αφησουμε ομως αφου δεν θελει να ακουσει κατι αλλο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
παιδια, νομιζω εχει γινει απλα μια παρεξηγηση, το νοημα χαθηκε στην αναγνωση.
το μελος ans δεν ειπε πουθενα πως η marytherion δεν εχει μαθει στο σκυλι της ουτε το κατσε. ειπε απλως, πως με δυο μοναχα μαθηματα με εκπαιδευτη, δεν ειναι δυνατον ενα σκυλι, το οποιοδηποτε σκυλι, να μαθει ουτε τα βασικα, οπως το κατσε. η εκπαιδευση θελει χρονο, και ειδικα οταν μιλαμε για ενα σκυλακι που παρουσιαζει θεματα αντιδραστικοτητας, και εχει κανει επιθεση σε μελος της οικογενειας.
εκει η ans ειχε δικιο που επεμεινε, καθως αυτο ειναι κατι υπερβολικα σοβαρο για να αγνοησει κανεις. ομως δεν πιστευω πως με τη σειρα της η marytherion οντως σκοπευει να το αγνοησει. οντως ειναι ενα μελος που ειναι πανω απο δεκαετια στο φορουμ, και εχω δει ποσο αγαπαει και το σκυλι που εχει τωρα, και το σκυλι που ειχε πριν. ειμαι σιγουρος πως το θεμα θα μπει σε μια σειρα και θα υπαρχει μια ομορφη συμβιωση σκυλου και οικογενειας.
ναι, το θεμα επιθεσης ειναι πολυ σοβαρο, αλλα πιστευω πως στην παρουσα περιπτωση, μιλαμε για ενα ατομο υπευθυνο, που θα κανει ο,τι χρειαζεται για να προστατεψει και την οικογενεια του, αλλα και το σκυλι του.
 
  • Like
Reactions: marytherion


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
παιδια, νομιζω εχει γινει απλα μια παρεξηγηση, το νοημα χαθηκε στην αναγνωση.
το μελος ans δεν ειπε πουθενα πως η marytherion δεν εχει μαθει στο σκυλι της ουτε το κατσε. ειπε απλως, πως με δυο μοναχα μαθηματα με εκπαιδευτη, δεν ειναι δυνατον ενα σκυλι, το οποιοδηποτε σκυλι, να μαθει ουτε τα βασικα, οπως το κατσε. η εκπαιδευση θελει χρονο, και ειδικα οταν μιλαμε για ενα σκυλακι που παρουσιαζει θεματα αντιδραστικοτητας, και εχει κανει επιθεση σε μελος της οικογενειας.
εκει η ans ειχε δικιο που επεμεινε, καθως αυτο ειναι κατι υπερβολικα σοβαρο για να αγνοησει κανεις. ομως δεν πιστευω πως με τη σειρα της η marytherion οντως σκοπευει να το αγνοησει. οντως ειναι ενα μελος που ειναι πανω απο δεκαετια στο φορουμ, και εχω δει ποσο αγαπαει και το σκυλι που εχει τωρα, και το σκυλι που ειχε πριν. ειμαι σιγουρος πως το θεμα θα μπει σε μια σειρα και θα υπαρχει μια ομορφη συμβιωση σκυλου και οικογενειας.
ναι, το θεμα επιθεσης ειναι πολυ σοβαρο, αλλα πιστευω πως στην παρουσα περιπτωση, μιλαμε για ενα ατομο υπευθυνο, που θα κανει ο,τι χρειαζεται για να προστατεψει και την οικογενεια του, αλλα και το σκυλι του.
Τελεια τα ειπες ευχαριστω.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
Νομίζω ότι υπερβάλεις...
Το ότι γράφονται πράγματα με χιούμορ και χαλαρότητα δεν σημαίνει ότι το μέλος ή οι υπόλοιποι που σχολιάζουμε δεν το παίρνουμε σοβαρά. Ένας άνθρωπος που γράφει τα προβλήματα και τις καλές στιγμές που έχει με τον σκύλο του δεν σημαίνει ότι τα γράφει για να κριθεί αλλά για να βοηθηθεί. Όλοι μας θα κρίνουμε και έχουμε κρίνει κατά καιρούς ανθρώπους που βλέπαμε ότι το πηγαίνανε αλλού, αλλά είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας με συμφορουμίτες που αποδεδειγμένα φροντίζουν και λατεύουν τους σκύλους τους.
Νομίζω ότι υπερβάλεις...
Το ότι γράφονται πράγματα με χιούμορ και χαλαρότητα δεν σημαίνει ότι το μέλος ή οι υπόλοιποι που σχολιάζουμε δεν το παίρνουμε σοβαρά. Ένας άνθρωπος που γράφει τα προβλήματα και τις καλές στιγμές που έχει με τον σκύλο του δεν σημαίνει ότι τα γράφει για να κριθεί αλλά για να βοηθηθεί. Όλοι μας θα κρίνουμε και έχουμε κρίνει κατά καιρούς ανθρώπους που βλέπαμε ότι το πηγαίνανε αλλού, αλλά είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας με συμφορουμίτες που αποδεδειγμένα φροντίζουν και λατεύουν τους σκύλους τους.
συμφωνώ απόλυτα!!! προσπαθώ να βρω την άκρη ,κάνει πράγματα μη αποδεκτά και δεν έχω καμία μα καμία προθεση να τα αγνοήσω ουτε να τα υποβαθμίσω ούτε να υπερβάλλω όμως...όσο και να προσπαθώ ομως να μεταφέρω το κλίμα κάποιοι θα πουν ότι το υποβαθμίζω άλλοι ότι δεν το αντέχω το ζωντανό..πειράζει που είμαι ψύχραιμη δηλαδή θα τρελλαθούμε τελείως? η @marecoη @Sammie και η @bella_gr μου μιλησαν εκτενώς νάναι καλά πριν μήνες γιατί έπιασα το ποστ από την αρχή μην ξέχασα κάτι στην πορεία..η Λινα που ειχα ήταν δαγκωνιάρα κ το ξέραμε γιατί την πήρα ενός χρονού..πορευτηκαμε έτσι καλώς ή κακώς σχεδον όλη της τη ζωούλα! δεν σκοπεύουμε να το αποδεχτούμε αυτό για πολύ όσον αφορά τη Νταίζη αλλά οκ δε μιλαμε για τον Κέρβερο της Κολάσεως εμείς που τη ζούμε παρατηρούμε οτι γρήγορα υποχωρεί δεν είναι θρασύς κ το κάνει μάλιστα κι ακαταμάχητα...επισης μιλάμε για μια σκατίτσα εφταμισυ κιλών κι επίσης στο σπιτι ειμαστε όλοι ενήλικοι ! τις βλακείς για κάποιο λόγο τις κάνει σε μας τα θηλυκά κι αυτό όχι πάντα..νομιζω σε πρώτη φάση ΔΕΝ της δίνουμε ευκαιρίες να λειτουργεί ανεπιθύμητα..αλλά ρε παιδιά ότι θελει πολλά μαθηματα στον εκπαιδευτή αν χρειαστει να φτασουμε εκει ΔΕΝ το δεχομαι είναι too much μην τρελλαθούμε εντελώς..και δε γινεται να ανησυχει άλλος πιο πολυ απο μας λες κι εχω το αγριόσκυλο ήμαρτον δηλαδή
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3