Ξένη πλέον..


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Είχα μέρες να κλάψω και τώρα μου βγήκε μαζεμένο....
Δεν το έχω βιώσει για να σου πω μεγάλες κουβέντες. Μπορώ μόνο να υποψιαστώ πως νοιώθεις.
Δεν ξέρω αν θα περάσει ο πόνος... να γλυκάνει μπορεί. Οι όμορφες στιγμές όμως που ζήσατε μαζί, δεν θα φύγουν ποτέ από την ψυχή σου. Θα είναι πάντα εκεί να σου θυμίζουν πόση ευτυχία πήραν τα μικρά σου και πόση σου έδωσαν.
Κρατήσου από αυτές τις στιγμές και προχώρα όσο δύσκολο κι' αν είναι.
Και με τέτοια κατάθεση ψυχής, μόνο ξένη δεν σε νοιώθω....
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
φιλη,κουραγιο.
τα νιωθω κι εγω αυτα τα συναισθηματα του ξενου στο φορουμ και στα κυνοφιλικα.εγω την εχασα πριν 5 χρονια κι ακομα μου λειπει και την σκεφτομαι καθημερινα.σκυλο δεν εχω ξαναπαρει .
να θυμασαι ομως,οτι αν δεν ηταν ο θανατος που μας τις πηρε,δε θα ηταν και η ζωη που τις εδωσε...και τελικα τι απο τα δυο προτιμαμε...οτι τις ειχαμε και τις χασαμε ή οτι δε θα τις γνωριζαμε ποτε.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κουράγιο

Εδώ που είσαι τώρα όλοι μας θα το ζήσουμε κάποια στιγμή ("τα ζεστά σπίτια" που λες), θα δανιστώ μόνο 2 αποφθέγματα:

"Dogs' lives are too short. Their only fault, really."

και

"This pain now, is part of the happiness then."

Οταν περάσει λίγος καιρός, να θυμάσαι τα ζωάκια σου και να χαμογελάς :)
 




veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Τέσσερα χρόνια πέρασαν απο τότε που χάσαμε το κορίτσι μας και ακόμα βουρκώνουμε οικογενειακός όταν λέμε το όνομα της και θυμόμαστε όσα ζήσαμε μαζί της. 17 χρόνια την είχαμε, δεν ξεχνιούνται.. χαιρόμαστε όμως που έζησε μια καλή ζωή μαζί μας και εμείς μαζί της. Δεν το βάλαμε κάτω, φέραμε καινούργια σκυλιά στα σπίτια μας, η σύγκριση κάποιες στιγμές είναι αναπόφευκτη και η προσπάθεια να τα αγαπήσουμε όπως την πρώτη μεγάλη αλλά αξίζει τον κόπο. Υπάρχει ζεστασιά στο σπίτι πάλι ...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλειά σου. :( Να ζήσεις και να θυμάσαι τα σκυλάκια σου...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
and nothing else matters

Για τον γερμανικό και την καυκασίνα......
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
:lloro:Αντε μωρέ με κάνατε κ τα έμπηξα μεσημεριάτικο! Είχα μέρες να κοιτάξω το θρεντ κ μου έπεσαν όλα μαζί. Τρόμαξα κ το Τσίλι που το πήρα αγκαλιά κ το φίλαγα κ το έσφιγγα! Σου λέει πάει αυτή κ τώρα λιάζεται στο μπαλκόνι...

Πάντα μου το έλεγε ο πατέρας μου -που είχε πάντα σκυλιά στο σπίτι μας- ότι όσο κ να τα αγαπάμε, παίρνουμε ένα ζωντανό που θες ζήσει 5, θες 15 χρόνια, στάνταρ θα ζήσει λιγότερο από μας. Οσο ήμουν στο πατρικό μου έζησα 3. Οταν παραμεγάλωναν, ο μπαμπάς -που ήξερε- έπαιρνε ένα ακόμα για παρηγοριά Γαλάζιο... Τα θυμόμαστε όλοι ένα προς ένα. Μόνο τώρα δν πήραν άλλο οι δικοί μου. Εμειναν μόνοι σπίτι κ δν έχουν το κουράγιο να πάρουν. Ο σκύλος λέει θέλει δουλειά, δν είναι καναρίνι...

Κ όταν πήρα εγώ την δική μου ήταν η πρώτη κουβέντα που κάναμε: Το πόσο πονάει όταν το χάνεις, γτ επειδή ακριβως δν είναι καναρίνι, δένεσαι μαζί του όσο δν πάει. "Αν όμως είσαι σκυλάς, μένεις σκυλάς. Κ ζεις αυτά τα χρόνια απλά ξέροντας, όχι περιμένοντας να τελειώσουν..." Α ρε μπαμπά, όλα στα πήρα!

(Σόρρυ για το παραλήρημα, αλλά με έπιασε τώρα... *sick*)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
προσηλωνομαι,στηνω αυτι,μυριζω,παρατηρω, γιατι μου λειπετε ,μου λειπετε πολυ..
τιποτα δεν παιρνει την θεση σας,σαν ορκος που ποτε δεν ειπωθηκε γιατι ηταν δεδομενος..
και παντα καπου σας βρισκω...

βιντεο9 009..jpg
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Οσο και λιγο να ζουν αξίζει τον κοπο να έχουμε σκυλιά. Και πραγματικά να αισθάνεσαι και περήφανη που έδωσες ευτυχία σε ένα ζώο που οι περισσοτεροι νομιζω οτι τα μεγαλώνουμε και καλυτερα απο παιδιά (η διπλανη μου ουρλιάζει στα 2 κοριτσάκια της και τα φωνάζει σκουλήκια!!! Εμεις νομιζω οτι δεν έχουμε διανοηθει να βρισουμε τα σκυλιά μας).Να μην πω για τα ζώα που κακοποιουνται... Και μονο που ειχες τη δυναμη να δώσεις αγάπη σε ανιδιοτελή πλάσματα αυτο νομιζω οτι ειναι η υπερτατη περηφάνια που μπορουμε να εχουμε.
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
ξερω,δεν ακουγεται πρεπον,
ομως εχοντας μεινει μονο με το γκριφονακι μου
και μην εχοντας πια διπλα μου ουτε τον γερμανικο ουτε την καυκασινα μου,νιωθω πως εμεινα χωρις σκυλια...
ναι,ξερω τι θα σκεφτεστε,και ποσο θα με "στολιζετε",ομως εγω ετσι νιωθω και δεν αλλαζει..
ξενη τελειως πλεον εδω μεσα κι ομως μπαινω και διαβαζω.
και θυμωνω και σιχτιριζω και μου ρχεται να γραψω "σκαστε ρε μαλακες,μη μιλατε αλλο για σκυλια".
και εχω "χασει" σκυλια,25 χρονια ειναι αυτα..
και γεμισα τοση απωλεια τον αυγουστο που ο γερμανικος μου εφυγε..
ομως σαν την καυκασινα μου,εφυγε ακριβως δυο μηνες μετα απο αυτον και πηρε μαζι της ολον μου τον κοσμο..
αυτη η σιωπη της και η ηρεμη καλοσυνη της απεναντι μας,αυτη η σιωπη της,τοσο πολυτιμη,ποσο μας ειχε δεσει με μια απαλη μα τοσο σιγουρη αυρα..
πως ειχε καταφερει ετσι σιωπηλα,να μας εχει ολους μαζι σαν κυκλο.
παντα πιστευα οτι το αγορι μου θα μου λειπει περισσοτερο,γιατι καναμε τοσα πολλα μαζι ,μα τοσα πολλα,13 χρονια..
ενω με αυτην,οχι..μ αυτην θυμαμαι μονο να κοιταζομαστε στα ματια..να τα κατεβαζει και να τα κανει "κινεζακια" ερχομενη γρηγορα διπλα μου,κουνοντας ολο τον κωλο ρυθμικα και να χωνεται στα ποδια μου,μετα να καθεται και παλι να με κοιταζει στα ματια..
να μου αγριευει οταν την ξεμαλλιαζα στο χτενισμα και οταν της ελεγα "τι εκανες εκει μωρη??" βουτωντας την , να ξανακανει κινεζακια τα ματια..
σαν αυτην,ποτε ξανα..
μου την εχει δωσει απιστευτα,ξερω λενε -λετε πως ειναι νωρις.
ωρες ωρες θελω να γραψω "πειτε μου κατι!!!!"
και μολις πειτε ,"σκαστε!!!"
τι να μου πειτε..
ακομη και ο τροπος που εφυγε,τοσο "σιωπηλος",απλα κοιμηθηκε κατω απο το δεντρο και δεν ξυπνησε..
τι κανω εγω εδω μεσα?
σαν αστεγος που κοιταζει απ εξω,την ζεστασια των αλλων σπιτιων...
λυπαμαι πολυ...στην ιδεα και μονο δακρυζω.ευχομαι ο χρονος να σε βοηθησει να το ξεπερασεις καπως
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ναι..αλλα μην της το θυμιζουμε..το τοπικ ειναι δημοσιευμένο απο 26-10-11 ...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ωρες ωρες δε μπορω,καθολου δε μπορω.....

Janis Joplin - Me and Bobby McGee (Lyrics) - YouTube

One day up near Salinas,I let him slip away,
He's looking for that home and I hope he finds it,
But I'd trade all of my tomorrows for just one yesterday
To be holding Bobby's body next to mine.

Freedom is just another word for nothing left to lose,
Nothing, that's all that Bobby left me, yeah,
But feeling good was easy, Lord, when he sang the blues,
Hey, feeling good was good enough for me, hmm hmm,
Good enough for me and my Bobby McGee.
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Γαλάζια, συγγνώμη για το θάρρος, αλλά ειλικρινά σκέφτεσαι να μείνεις χωρίς σκυλί?
ή απλά το έχεις αφήσει για πολύ αργότερα?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ελεος ρε παιδια πια με την αντικατασταση...ελεος!μονο αυτο σας ερχεται πρωτο πρωτο στο μυαλο οταν ακουτε οτι πεθανε ενας σκυλος?
μα ΤΙ πραγμα ειναι αυτο..
 
Last edited:


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν ξέρω, ομολογώ ότι δε μου έχει πεθάνει ποτέ σκύλος μέχρι τώρα. Δεν ξέρω τι θα σκέφτομαι όταν έρθει εκείνη η μαύρη ώρα.

Γι`αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει σαν σκέψη. ή αν προτιμάς να μην έχεις σκυλι πια. Αντικατάσταση πάντως δεν θα είναι. γιατί δεν θα είναι το ίδιο σκυλί, ότι και να κάνεις.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
πριν λιγες ωρες πεθανε κι εσυ με ρωτας τις σκεψεις μου περι αποκτησης αλλου?
συγνωμη για το θαρρος η μια,συγνωμη για το θαρρος η αλλη,
συγνωμη για το θαρρος κι εγω αλλα αν μου ξαναμιλησετε για το ποτε θα παρω και αν θα παρω σκυλο,
θα σας στειλω να απαυτωθειτε...