Ξεκινώντας ωμή διατροφή...


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
την ταίζω λίγο απο όλα- αλλά υδατάνθρακες πάρα πολύ λίγους και προέρχονται κυρίως απο υπολείμματα δικών μας τροφών

ας διατηρήσουμε όμως το θέμα στα όριά του τίτλου του

(με πμ ή σε άλλο τόπικ θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να συνεχίζαμε και να προχωράγαμε πρός όλες τις κατευθύνσεις γενικά :lol: )
 


LiliG

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
108
0
Υπάρχει τόπικ με το "τι εχει καταβροχθίσει ως τώρα ο σκύλος μου";
Αν ειναι, να το ανοιξω...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η ορθή τακτική εδώ θα ήταν να το βάλεις στην αναζήτηση και να το τσεκάρεις
αλλά στο λέω εγώ-όχι
άνοιξέ το
 




lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Σκοπευω να ξεκινησω και στον Ορφεα ωμη διατροφη...σκεφτομουν και την εναλλακτικη να την παιρνω ετοιμη απο το site που ειχε αναρτησει ενα αλλο μελος,αλλα δεν ξερω κατα ποσο με συμφερει και κατα ποσο σιγουρη ειμαι για το τι βαζουν μεσα..:rolleyes:
Δεν ξερω απο που να αρχισω..ειναι 32 κιλα..ποσο κρεας πρεπει να του δινω π.χ την ημερα?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Λοιπόν με έναν γρήγορο υπολογισμό πρέπει να τρώει 640 γρμ τροφής την ημέρα από αυτό το μεγαλύτερο ποσοστό (400 με 500 γρμ) πρέπει να είναι κρέας. Αλλά θα μας πουν αν το υπολογίζω καλά αυτοί που barfaroun.
 






maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
σημερα εκανα και εγω ενα βηματακι στη barf . πηρα σαρδελες ωραιοτατες και ολοφρεσκες ειδικα για τον δουκα μου .με αμφιβολια βεβαια αν θα φαει προτεινα τη σαρδελα προς το μερος του σιγουρη οτι θα τη γλυψει αρχικα και θα την αφησει. αμ δε... κοντεψε να μου φαει και το χερι. σπιθιροβολησαν τα ματια του και τρελαθηκε λες και εφαγε δε ξερω τι. του δειχνω στον αερα δευτερη και κανει ενα τριπλο αξελ και προσγειωνεται σα τη γατα μπροστα μου μουγκριζοντας περιμενοντας το θηραμα.απαπαπαπαπα στη τριτη σαρδελα ειχα σιγουρευτει οτι ο δουκας ειναι κατευθειαν απογονος του λυκου και μπορει να φαει ακομα και μενα.δε ξερω τι θα κανει αν του δωσω κανα κομματι κρεας..οκ περα απο τη πλακα εντυπωσιαστηκα πραγματικα απο το ποσο καταευχαριστηθηκε αυτες τις σαρδελες. το κοκερ μου που ειναι ηλικιωμενο απλα εγλυψε τη σαρδελα και την αφησε στο πατωμα μυριζοντας την ομως επιμονα. ηρθε βεβαια ο δουκας με του την εκλεψε σε κλασματα δευτερολεπτου.
 




maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
για πες ...ποσες σαρδελιτσες πρεπει να φαει ο δουκακος μου που ειναι 16+ κιλακια?
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
εγω του βαζω με το ματι.. πρεπει να ειναι 500-600 γρ. νομιζω.
Δεν δινω και συνεχεια.

16 κιλακια εεεε...
Αχχχχ τι ωραιες εποχες ηταν τοτε!
τωρα για να τον παρω αγκαλια μου φευγει το νεφρι
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
16 κιλακια ηταν πριν 8 μερες που τον ζυγισε ο κτηνιατρος. οταν ηταν πιο λιγο τον ανεβοκατεβαζα στα σκαλια για να μη μου παθει το μωρο μου αλλα τωρα πλεον δεν εχει τετοια προνομια.η αυτος θα παθει δυσπλασια η εγω θα ξαναπαθω δισκοκοιλη.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εμάς οι πολύ σαρδέλα φέρνει δυσκοιλιότητα. Την περιορίζω στα 100-200γρ την ημέρα (στα 650γρ σύνολο τροφής). Ο κάθες σκύλος διαφέρει, βλέποντας θα υπολογίζεις αν δίνεις πολύ ή λίγο.
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Καλησπερα σε ολους.Επειδη κι εγω ειμαι στα προθυρα να αρχισω διατροφη barf στο σκυλο μου θα μπορουσα καπου να βρω ενα εβδομαδιαιο μενου ουτως ωστε να το εχω σαν μπουσουλα για το δυσκολο ξεκινημα? Με βασανιζει ενα χρονο τωρα για το πως να ξεκινησω,τι να δωσω,αν θα ειναι ισορροπημενο γευμα,εχω διαβασει αρκετα κι εχω μπερδευτει λιγο γι'αυτο αν θα μπορουσε καποιος εμπειρος σε barf να με κατατοπισει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Καλησπερα σε ολους.Επειδη κι εγω ειμαι στα προθυρα να αρχισω διατροφη barf στο σκυλο μου θα μπορουσα καπου να βρω ενα εβδομαδιαιο μενου ουτως ωστε να το εχω σαν μπουσουλα για το δυσκολο ξεκινημα? Με βασανιζει ενα χρονο τωρα για το πως να ξεκινησω,τι να δωσω,αν θα ειναι ισορροπημενο γευμα,εχω διαβασει αρκετα κι εχω μπερδευτει λιγο γι'αυτο αν θα μπορουσε καποιος εμπειρος σε barf να με κατατοπισει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.
Αγγλικά διαβαζεις ?στειλε μου αν θες αν μαιλ σου με πμ να σου στειλω ενα βιβλιο
 




stelladeli

Member
13 Ιουνίου 2012
6
0
Νεος Βουτζας
Γεια σας! Ειμαι καινουργια στο forum και βρισκομαι στην ιδια κατασταση με τον/την grenouig. Ηθελα απο περσι να αρχισω στον Φρανκι BARF, αλλα με εφαγαν οι πανελληνιες και οι διαφωνιες με τους γονεις μου. Τωρα ομως που μπορω και εχω χρονο να παρω την κατασταση στα χερια μου, ειμαι αποφασισμενη να το κανω. Αλλα νιωθω λιγο χαμενη, αφου εχω διαβασει αρκετα, τα οποια ομως δεν ειναι παντα ακριβη και με αφηνουν με αποριες. Θα σου ηταν πολυ δυσκολο Christosp να μου στειλεις και μενα αυτο το βιβλιο? Θα σου ημουν ευγνωμων!
 


maounasn

Member
14 Ιουνίου 2013
15
0
Καλησπέρα παιδιά, καινούριος κ γω στο forum. Όλο και πιο πολύ ακούγεται το barf και ήθελα να ρωτήσω από πια ηλικία μπορείς να δίνεις? Ο ένας κτηνίατρος λέει ναι και ο άλλος όχι για αυτήν την διατροφή κ σκέφτομαι μήπως είναι τα οικονομικά συμφέροντα στην μέση. Θα έχω σε 20 μέρες ένα cane corso αρσενικό και μπορώ να πω πως έχω μπερδευτεί λίγο πολύ με όλους. Είναι σωστή επιλογή να τον ξεκινήσω με ξηρά τροφή παράλληλα με barf?
 


picco

Member
14 Ιουνίου 2013
7
0
Καλησπερα σε ολους .διαβασα με προσοχη ολα οσα λετε ,το τελευταιο τριμηνο εγινα και εγω οπαδος της barf , toylaxiston στον δικο μου ειδα διαφορα ποτε πια διαροιες και κοπρανα βουνο ηταν τρλο να δινω 90 ευρω για 12 κιλα ξηρας και το σκυλι να εχει συνεχεια διαροιες δοκιμασα πολες σουπερ τροφες ,και δεν νομιζω να ξαναπαρω. ο γιατρος εινε υπερ της barf. oi εξετασεις που του εκανα εινε πολυ καλες .Θα ηθελα εδω να πω οτι την τροφη την παιρνω ετοιμη και μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα παραπονο απο την ποιοτητα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight