Ξενοδοχεία που δέχτηκαν τον σκύλο μέσα στο δωμάτιο


villy

Member
28 Νοεμβρίου 2010
23
0
Θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσαμε να μαζέψουμε ονόματα ξενοδοχείων που δέχονται σκυλιά μέσα στα δωμάτια. Απο την Πασχαλινή μου εμπειρία ανακάλυψα με ανακούφιση στις 11 το βράδυ μετά απο αναζήτηση ωρών ένα στην Ναύπακτο και πολύ εύκολα ένα στο Γαλαξίδι.
Βέβαια δεν είχα και τα 3 σκυλιά μαζί μου παρά μόνο το "κοκονοειδές" δηλαδή μεσαίου μεγέθους
Δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω τα ονόματα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Αναμένω έγκριση:)
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αυτό ήθελα να πω αλλά με κάλυψες. Δεν έχω πετύχει ποτέ ξενοδοχείο απ' όσα λένε ότι δέχονται ζώα που να δεχτούν παραπάνω από ένα σκύλο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν ισχύει. Πήγαμε με την xotikouli στην Κορινθία σε ωραιότατο ξενοδοχείο με τρια σκυλιά σ'ενα δωμάτιο (δυο μεγαλόσωμα κι ένα μικρομεσαίο). Η Νατασα κι η Αμαλία πήγαν στα Τρίκαλα με δυο μεγαλώσωμα (ο ένας - ο Diego - είναι και τεράστιος!) στο ίδιο δωμάτιο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ολα τα παραπάνω σκυλιά είανι μαθημένα μέσα και πολύ συνεργάσιμα. Δεν ακούστηκε κιχ και δεν αφήσαμε τίποτα σκυλίσιο πίσω.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν ισχύει. Πήγαμε με την xotikouli στην Κορινθία σε ωραιότατο ξενοδοχείο με τρια σκυλιά σ'ενα δωμάτιο (δυο μεγαλόσωμα κι ένα μικρομεσαίο). Η Νατασα κι η Αμαλία πήγαν στα Τρίκαλα με δυο μεγαλώσωμα (ο ένας - ο Diego - είναι και τεράστιος!) στο ίδιο δωμάτιο.
Βρήκατε 2 ξενοδοχεία και δεν αντιλέγω πως μπορεί να υπάρχουν άλλα πενήντα και πολλές φορές εξαρτάται πόσο καίγεται κι ο άλλος, αν έχει για παράδειγμα όλα τα δωμάτια ελεύθερα μπορεί να κάνει μια παραπάνω παραχώρηση. Αλλά σε μια μεγαλύτερη συχνότητα και ειδικά σε νησιά εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι, παρά πολύ σπάνια. Σε ποσοστό που φέτος σκέφτομαι μετά από πάρα πολλά χρόνια που λέμε να πάμε διακοπές με την κοπέλα μου που επίσης έχει μεγαλόσωμο σκύλο, να προτιμήσουμε κάμπινγκ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πάντως δε χρειάστηκε να ψάξουμε πολύ. booking.com. εγγύηση. Οσες φορές το'χω χρησιμοποιήσει, δε μ'εχει απογοητεύσει (στο θέμα της αποδοχής κατοικιδίων). Προτείνω να κάνετε μια προσπάθεια. Νομίζω οτι κάτι θα βρείτε. ΑΠλά πειτε απο πριν οτι τα σκυλιά είναι δυο.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πάντως δε χρειάστηκε να ψάξουμε πολύ. booking.com. εγγύηση. Οσες φορές το'χω χρησιμοποιήσει, δε μ'εχει απογοητεύσει (στο θέμα της αποδοχής κατοικιδίων). Προτείνω να κάνετε μια προσπάθεια. Νομίζω οτι κάτι θα βρείτε. ΑΠλά πειτε απο πριν οτι τα σκυλιά είναι δυο.
Μαζί με τις δικές μου είναι τρία οπότε ακόμη δυσκολότερο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Το Πάσχα, μείναμε στο Μουζάκι Καρδίτσας, σε ξενοδοχείο 5*, που αποδέχτηκε τη (μεγαλόσωμη) σκύλα μας στο δωμάτιο...
Αν μπορούσε, ας έκανε κι αλλιώς...

Απλά, το αναφέρω γιατί, μέχρι τώρα, πηγαίναμε μόνο σε ξενώνες πιο "εξοχικούς", με αυτόνομα σπιτάκια...

Υ.Γ. Κάποια στιγμή, σύντομα, θα ακολουθήσει η σχετική παρουσίαση...:)
 


villy

Member
28 Νοεμβρίου 2010
23
0
Κοίταξα το forum για συγκεντρωτική λίστα ξενοδοχείων αλλά δεν την βρήκα.
Στην Ναύπακτο :"Ακτή" πάνω στην παραλία για ατελείωτες βόλτες, δεν ρώτησαν το μέγεθος του σκύλου.
Στο Γαλαξίδι : "Γανιμίδης"
ήταν και τα 2 γεμάτα, οπότε δεν πρέπει να ήταν θέμα ανάγκης
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το καλοκαίρι μείναμε λίγες μέρες εδώ
http://www.holiday.gr/gr/member.php?member_id=6744

βέβαια έχουμε μικρόσωμο σκύλο, όμως υποψιάζομαι ότι δεν θα είχαν πρόβλημα με μεγαλόσωμα γιατί στο χώρο του ξενοδοχείου φρόντιζαν αδέσποτα :)
 






XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Εγώ παιδιά πέρσι που πήγα Σάμο καλού κακού κοίταξα για ξενοδοχείο που να δέχεται σκυλιά (σε περίπτωση που δεν το δεχόταν η πεθερά μου) και βρήκα ένα πού απλός με ρώτησε που θέλω να βλέπει το μπαλκόνι ώστε να μην ενοχλείτε ο σκύλος απο κόσμο που περνάει.
Και η πλάκα ήταν ότι είναι λίγο πιο πέρα απο την παραλία που πηγαίναμε τις καθημερινές βόλτες ενώ τις πεθεράς το σπίτι έιναι 15χλμ στο βουνό.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Τώρα το Πάσχα, στο ξενοδοχείο που δουλεύει μια φίλη μου φιλοξένησαν και δύο σκυλάκια (δύο διαφορετικές παρέες), τα οποία κατέφθασαν χωρίς πριν να έχουν ενημερώσει....Ωστόσο, τα δέχτηκαν. Ήταν μικρά (προς μεσαία)...Το ένα δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα...Το άλλο όμως.....Εκτός του ότι γάβγιζε συνέχεια, ούρησε παντού, αυτές που το είχαν το έβαζαν μέσα στα σκεπάσματα (φαντάζεστε μετά την τρίχα.....την οποία δεν καθάρισαν...) και ...άλλα παρόμοια νόστιμα.....
Πλέον, θα το σκεφτούν πολύ σοβαρά να μην ξαναδεχτούν σκύλο....
Δεν είναι κρίμα λοιπόν, να υπάρχει η καλή πρόθεση από το ξενοδοχείο, αλλά οι "σκυλάδες" να είναι επιεικώς απαράδεκτοι;;;;;
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Εγώ πέρυσι πήγα διακοπές στην Κρήτη είχα κλείσει το ξενοδοχείο κάνα μήνα πριν τηλεφωνικός κ είχαμε συμφωνήσει για την παρουσία σκύλου. Όταν έφτασα εκεί μου άρχισαν κάτι μαμακιες κ ο διευθυντής είχε τον ίδιο σκύλο με το δικό μου οπότε ήξερε την συμπεριφορά κ τον χαρακτήρα της συγκεκριμένης ράτσας. Η μαμακιες ξεκίνησαν γιατί λέει 1βδομαδα πριν πάμε εμείς είχε έρθει μια άλλη οικογένεια με σκύλο που γάβγιζε πολύ ο σκύλος κ έκαναν παράπονα οι άλλοι. Τελικά δεν έκανα πίσω σε καμία αντιπρόταση που μου έκανε γιατί υπήρχαν όλα τα συμφωνηθέντα κ σε ε-μαιλ που έλεγε ότι είχαμε συμφωνήσει για σκύλο. Τον έκανα βόλτες παντού στο ξενοδοχείο τον έβγαζα κ στον χώρο της πισίνας όπου περνάγαμε την ώρα μας κ δεν ενόχλησε ποτέ κανέναν κ δεν μας έκανε καμία παρατήρηση ποτέ..

Υ.Γ Ότι και να έχετε συμφωνήσει τηλεφωνικός καλό είναι να το έχετε κ γραπτώς για να μην υπάρχουν "μαμακιες"
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Και κάτι που ξέχασα να συμπληρώσω....
Οι συγκεκριμένες κοπέλες ήθελαν να βγαίνουν τα βράδια... (προφανώς!!!!)
Ε, ζήτησαν αν μπορούν να αφήσουν το σκύλο τους στο δωμάτιο....μόνο του (προφανώς!!)
Η απάντηση ήταν, επίσης προφανώς, αρνητική....
Ρώτησαν αν υπάρχει "υπηρεσία φύλαξης" (sic) ή κάποιος χώρος (τύπου κλουβί ή κάτι τέτοιο....δεν ξέρω πως τα λένε....).
Προφανώς δεν υπήρχε...
Τελικά το πήραν μαζί τους στο club......:D:D:D

Στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο πλέον σκέφτονται σοβαρά να εγκαταστήσουν ......χώρους φύλαξης .....για κάθε μελλοντικό ενδεχόμενο....Και σε μέρος που να μην ενοχλούνται οι υπόλοιποι ένοικοι (προφανώς!!).

(Πολύ καλή ιδέα, κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη.....)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σε αυτά έχω πάει με 2 westie
Best Western Europa Hotel, Ολυμπία
Hotel Eden, Πήλιο
Aquamarina Hotel, κοντά στο αεροδρόμιο
King Minos, Τολό
Blue Beach Villas Apartments, Σταυρός Ακρωτηρίου
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Χμμμ... πολύ ωραίο θέμα ενόψει καλοκαιριού και για εμάς τους νέους σκυλογονείς. Για πείτε καλέ παιδιά καμιά πληροφορία παραπάνω και σε μας πως το χειριζόμαστε το θέματου ξενοδοχείου... αν και εμείς προτιμάμε τα ενοικιαζόμενα γιατί μας δίνουν μία αίσθηση "ανεξαρτησίας".... για πείτε για πείτε!
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
επειδη η καλυτερη διαφημηση ειναι οι ευχαριστημενοι πελατες
θεωρω υποχρεωση μου να αναφερω ...
Amaris Luxury Hotel & Spa - Methoni
( 44 χλμ απο θεσσαλονικη -Νεα Αγαθουπολη Πιεριας
http://www.venere.com/hotels/methoni/amaris-luxury-hotel/?ref=1276895&#location

8 Μερες διαμονη καλοκαιρι 2010
Οι ανθρωποι γνωριζαν και ειχαν μαλλον κακη εμπειρια απο φιλοξενεια σκυλων
Ξεκαθαρισαν οτι δεν εχουν κανενος ειδους service για σκυλους και οτι θα επρεπε να τον φροντιζουμε αποκλειστικα εμεις
Λιγο πριν την αποχωριση μας ,μας εξεφρασαν την εκπληξη τους για το ποσο "βολικος" και ησυχος ηταν ο Φοιβος (6 μηνων ηταν περιπου)
Στην περιοχη υπαρχει πολυς ελευθερος χωρος για πολυ μακρινες βολτες διπλα στην θαλασσα...
 
Last edited: