Ξενοδοχεία που δέχτηκαν τον σκύλο μέσα στο δωμάτιο


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Χμμμ... πολύ ωραίο θέμα ενόψει καλοκαιριού και για εμάς τους νέους σκυλογονείς. Για πείτε καλέ παιδιά καμιά πληροφορία παραπάνω και σε μας πως το χειριζόμαστε το θέματου ξενοδοχείου... αν και εμείς προτιμάμε τα ενοικιαζόμενα γιατί μας δίνουν μία αίσθηση "ανεξαρτησίας".... για πείτε για πείτε!
Πέρα από αυτά που εννοούνται (δεν πρέπει να ενοχλεί, να λερώνει μέσα, ούτε πουθενά στους χώρους του ξενοδοχείου εσωτερικούς ή εσωτερικούς):
Δεν ανεβάζουμε το σκυλί πάνω στο κρεβάτι.
Έχουμε πάρει μαζί μας το crate του αν είναι αυτό εφικτό.
Τις ώρες της καθαριότητας δεν είναι ποτέ ο σκύλος μόνος του στο δωμάτιο (μπορεί ακόμα και να τρομάξει και να το σκάσει)
Παρ' όλα αυτά έχουμε ενημερώσει τις καθαρίστριες ότι υπάρχει σκύλος
Προσωπικά μαζεύω τις κουρτίνες γιατί είναι το μέρος που ο μικρός θα πάει οπωσδήποτε να μαρκάρει σε έναν καινούριο χώρο...
Ε, ζήτησαν αν μπορούν να αφήσουν το σκύλο τους στο δωμάτιο....μόνο του (προφανώς!!)
Η απάντηση ήταν, επίσης προφανώς, αρνητική...
Τον έχω αφήσει μόνο του σε δωμάτιο ξενοδοχείου, μέσα στο κλουβί του για να μην ανέβει στα κρεβάτια (κάτι που του επιτρέπω στο σπίτι ή όταν πηγαίνουμε διακοπές σε σπίτι συγγενικό όπως γίνεται συνήθως) και με κλιματιστικό φουλ, αλλά ποτέ για πάνω από δυο ώρες. Δεν έχω ζητήσει άδεια γι' αυτό και ξέρω ότι δεν ενοχλεί.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
αλλά ποτέ για πάνω από δυο ώρες. Δεν έχω ζητήσει άδεια γι' αυτό και ξέρω ότι δεν ενοχλεί.
Δεν ξέρω πως το βλέπουν άλλοι αλλά εγώ αν δεν είναι τα σκυλιά σπίτι μας και είμαστε για παράδειγμα σε διακοπές δε θα μπορούσα με τίποτα να τις αφήσω μόνες τους πάνω από δυο ώρες. Με πιάνει ανησυχία. Μπορεί να είμαι καχύποπτος αλλά δε μπορώ να διανοηθώ ότι είμαι σε ένα χώρο που κάποιος έχει πασπαρτού και ανά πάσα στιγμή μπορεί να μπει στο δωμάτιο. Πολύ θα ήθελα να πηγαίνω διακοπές με τη μηχανή μου αλλά αυτό δεν είναι εφικτό λόγω των σκύλων οπότε αφού ούτως ή άλλως παίρνω το αυτοκίνητο για την πάρτη τους σκοπός είναι να ευχαριστηθούν κι αυτά θάλασσα και μακρινές βόλτες. Αρνούμαι όμως ότι ο οποιοσδήποτε θα θεωρήσει εμένα ή τα λεφτά μου παρακατιανά επειδή επιλέγω να έχω και να συζώ με τα κατοικίδια μου. Και μια απ' τις τελευταίες φορές που άφησα σκύλο σε χώρο φύλαξης για να πάω διακοπές με μια κοπέλα που δε γούσταρε τα ζώα (κι η οποία και γι' αυτό έσπασε ρόδα μυρωμένα όταν σε πιθανή συγκατοίκηση μου ζήτησε να δώσω τα σκυλιά μου) και πήρα πίσω αν είναι ποτέ δυνατόν το Χάσκυ με ματωμένο στόμα.

Για κάποιον παραπάνω που έγραψε πως τα γραπτά μένουν (email) πέρσι πλήρωσα προκαταβολικά κλείνοντας μέσω νετ μπανγκαλόου με κουζίνα ψυγείο και αντ' αυτού μου δώσανε δωμάτιο ξενοδοχείου χωρίς φυσικά ούτε μινιμπάρ όταν πήγα γιατί θεώρησαν πως θα βγάλουν περισσότερα από μια οικογένεια που πήγε την τελευταία στιγμή. Δεν πειράζει βέβαια γιατί όταν μπήκα ξανά στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου με τις εκτυπώσεις των email και τους δυο λύκους αποφάσισαν να μου δώσουν το δωμάτιο που ζήτησα :D :D :D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν ξέρω πως το βλέπουν άλλοι αλλά εγώ αν δεν είναι τα σκυλιά σπίτι μας και είμαστε για παράδειγμα σε διακοπές δε θα μπορούσα με τίποτα να τις αφήσω μόνες τους πάνω από δυο ώρες. Με πιάνει ανησυχία.
Κι εμένα με έπιανε ανησυχία όχι μην τυχόν του έκαναν τίποτα οι άνθρωποι (αν είναι δυνατόν, μιλάμε για θαυμάσιους ανθρώπους) αλλά καταρχήν δεν θέλω να μένει στο κλουβί πολύ (δεν είναι μαθημένος για πάνω από λίγο) και δεύτερον δεν θέλω να μένει μόνος του πολύ σε ξένο χώρο, δεν νομίζω να νιώθει καλά. Είναι και καρδιακός και στην τελική διακοπές πήγε, να ξεσκάσει, όχι να στενοχωρηθεί!!!
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Όταν λέμε να μην ενοχλεί ρε παιδιά... για να το συζητήσουμε. Εντάξει η δικιά μου δεν πρόκειται να λερώσει πουθενά αυτό είναι σίγουρο, αλλά εάν π.χ. είμαι σε ξενοδοχείο που ακούγεται συνήθως αν περνάει κάποιος από έξω ένα προειδοποιητικό γαύγισμα θα το ρίξει. Εκεί είμαστε off???
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όχι... το ένα "γαβ" πού και πού προβλέπεται στα ξενοδοχεία που δέχονται σκύλους. Αλλά μην αρχίσει "κουβέντα". Ειδικά αν υπάρχουν άλλα σκυλιά στο ξενοδοχείο, το ένα ξεσηκώνει το άλλο και άστα βράστα
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Όχι το καμάρι μου, μωρέ, ακόμα κι αν του 'ρθει η όρεξη ακούει αν τις πω να σταματήσει (και σιγά τη φωνή που έχει στην τελική) απλά κανένα γαβ θα της ξεφύγει ειδικά άμα την πιάσουν στον ύπνο.
 


MichalisM

Active Member
2 Απριλίου 2011
43
0
επειδή δουλεύω σε ξενοδοχείο να σας πω και εγώ το πρόβλημα της άλλης πλευράς. Κανονικά δεν δεχόμαστε σκυλιά στο ξενοδοχείο αλλά πολλές φορές κάνουμε τα στραβά μάτια. Πελάτης μας φέρνει το σκυλάκι του και τον έχουμε ενημερώσει να μην το έχει σε κοινόχρηστους χώρους και στην παραλία. Φυσικά το δέχτηκε και κάναμε την κράτηση. Να σας πω ότι το ξενοδοχείο βρίσκετε δίπλα από δάσος για μεγάλες βόλτες με τα σκυλιά χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά και μέσα στο χώρο του ξενοδοχείου μπορεί να τον βγάζει βόλτες απλά σε συγκεκριμένους χώρους. Ο κύριος λοιπόν επειδή κάνει ζέστη βάζει το σκύλο του για να δροσιστεί μέσα στην βρεφική πισίνα!! Ακολουθεί πανικός από μερικούς γονείς (και με το δίκιο τους για μένα). Παίρνει μετά το σκυλί στο δωμάτιο και το σκουπίζει με τις πετσέτες πελατών (που τις καταστρέφει) και αφήνει το σκυλί να τριφτεί επάνω στο κάλυμμα του κρεβατιού (που επίσης κατάστρεψε). Για μεγάλο διάστημα δεν δεχτήκαμε ξανά σκυλιά στο ξενοδοχείο μας και τώρα πάλι δειλά δειλά αρχίσαμε να δεχόμαστε. Ελπίζουμε να μην έχουμε πάλι καμία δραματική εμπειρία.. Εγώ πάντως προσωπικά τις πάω σε ξενοδοχείο σκύλων όταν φεύγω για διακοπές και μόνο εάν λείπουμε για 2-3 μέρες τις αφήνω σε συγγενείς μου. Είναι και μεγάλες για να τις παίρνω μαζί μου σε ξενοδοχείο!!!!
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
επειδή δουλεύω σε ξενοδοχείο να σας πω και εγώ το πρόβλημα της άλλης πλευράς. Κανονικά δεν δεχόμαστε σκυλιά στο ξενοδοχείο αλλά πολλές φορές κάνουμε τα στραβά μάτια. Πελάτης μας φέρνει το σκυλάκι του και τον έχουμε ενημερώσει να μην το έχει σε κοινόχρηστους χώρους και στην παραλία. Φυσικά το δέχτηκε και κάναμε την κράτηση. Να σας πω ότι το ξενοδοχείο βρίσκετε δίπλα από δάσος για μεγάλες βόλτες με τα σκυλιά χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά και μέσα στο χώρο του ξενοδοχείου μπορεί να τον βγάζει βόλτες απλά σε συγκεκριμένους χώρους. Ο κύριος λοιπόν επειδή κάνει ζέστη βάζει το σκύλο του για να δροσιστεί μέσα στην βρεφική πισίνα!! Ακολουθεί πανικός από μερικούς γονείς (και με το δίκιο τους για μένα). Παίρνει μετά το σκυλί στο δωμάτιο και το σκουπίζει με τις πετσέτες πελατών (που τις καταστρέφει) και αφήνει το σκυλί να τριφτεί επάνω στο κάλυμμα του κρεβατιού (που επίσης κατάστρεψε). Για μεγάλο διάστημα δεν δεχτήκαμε ξανά σκυλιά στο ξενοδοχείο μας και τώρα πάλι δειλά δειλά αρχίσαμε να δεχόμαστε. Ελπίζουμε να μην έχουμε πάλι καμία δραματική εμπειρία.. Εγώ πάντως προσωπικά τις πάω σε ξενοδοχείο σκύλων όταν φεύγω για διακοπές και μόνο εάν λείπουμε για 2-3 μέρες τις αφήνω σε συγγενείς μου. Είναι και μεγάλες για να τις παίρνω μαζί μου σε ξενοδοχείο!!!!
Το προβλημα λοιπον , απο οτι καταλαβα εγω δεν ηταν η διαμονη του σκυλου καθαυτου , στο ξενοδοχειου ....
αλλα ΑΛΛΩΝ ΖΩΩΝ ( =κατοχοι ) που τα συνοδευαν ...
Εχουν απολυτο δικιο οι εν λογω ιδιοκτητες του ξενοδοχειου ... πρεπει να τους αποδειξουμε οτι πεσανε (θελω να πιστευω) σε εξαιρεσεις.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχεις απόλυτα δίκιο. Εγώ τις παίρνω μαζί μου αλλά με εκνευρίζουν οι ιδιοκτήτες που δεν σέβονται τους κανονισμούς. Κοιμούνται στην dogbqg και φυσικά έχω τις δικές τους πετσέτες

IMG_7153..jpg
 


MichalisM

Active Member
2 Απριλίου 2011
43
0
Σε εξαίρεση πέσαμε όμως τώρα έχουμε πάντα το άγχος μην παίσουμε πάλι σε εξαίρεση και τρέχουμε ξανά να ζητάμε εμείς συγνώμη για τη βλακεία του άλλου! Πάντως εάν παίρνετε μαζί σας το σκυλί στο ξενοδοχείο (και ακόμη περισσότερο γάτα) να ξέρετε ότι όταν μπαίνει η καμαριέρα να καθαρίσει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το σκυλί να τρομάξει και να φύγει. Μας έχει συμβεί και βρήκαμε το σκυλάκι πανικόβλητο στην αποθήκη του ξενοδοχείου μετά από 2 ώρες αναζήτηση. Φυσικά το ξενοδοχείο δεν φέρει καμία ευθύνη εάν συμβεί κάτι τέτοιο.
 




tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Σε εξαίρεση πέσαμε όμως τώρα έχουμε πάντα το άγχος μην παίσουμε πάλι σε εξαίρεση και τρέχουμε ξανά να ζητάμε εμείς συγνώμη για τη βλακεία του άλλου! Πάντως εάν παίρνετε μαζί σας το σκυλί στο ξενοδοχείο (και ακόμη περισσότερο γάτα) να ξέρετε ότι όταν μπαίνει η καμαριέρα να καθαρίσει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το σκυλί να τρομάξει και να φύγει. Μας έχει συμβεί και βρήκαμε το σκυλάκι πανικόβλητο στην αποθήκη του ξενοδοχείου μετά από 2 ώρες αναζήτηση. Φυσικά το ξενοδοχείο δεν φέρει καμία ευθύνη εάν συμβεί κάτι τέτοιο.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει μονο του το δικο μου σκυλι σε οποιοδηποτε ξενο μερος , σε οποιαδηποτε στιγμη.
Ειναι παντα μαζι μας και παντα καποιος το συνοδευει και εχει την ευθυνη του
Δεν εχει μεινει ουτε στιγμη μονο του εξω απο το σπιτι μας . Δεν εχω επιστοσυνη σε κανεναν εκτος οικογενειας και μαλλον ουτε και αυτο φαινεται να εχει.
Να σου πω τι εγινε μια μερα ,που μια ανηψια μου την ωρα που λειπαμε απο το σπιτι ,αποφασισε να το παει μονη της μια βολτα....
Κατεβηκε στην εξωπορτα του κτηριου και μολις καταλαβε οτι ηταν μονο του γυρισε τρεχοντας ξανα στον τριτο οροφο...
εκτοτε δεν εχει βγει απο την πορτα του διαμερισματος μονο του και ας μενει ανοιχτη .
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
.
Κατεβηκε στην εξωπορτα του κτηριου και μολις καταλαβε οτι ηταν μονο του γυρισε τρεχοντας ξανα στον τριτο οροφο...
εκτοτε δεν εχει βγει απο την πορτα του διαμερισματος μονο του και ας μενει ανοιχτη .
Πωωωω μια φορά πριν από χρόνια, ήταν και μικρός ο μικρός σχετικά, ήρθε κάποιο κούριερ ή ντελίβερυ (δεν θυμάμαι) και ο σκύλος βγήκε να δει ποιος είναι. Έλα που ήταν ήσυχος κι έτσι κοντός που είναι δεν τον κατάλαβα, έκλεισα την πόρτα και τον άφησα έξω απ' το σπίτι :oops::oops::oops:
Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ έκατσε με υπομονή εκεί έξω απ' την πόρτα καμιά ώρα τουλάχιστον, εμείς μέσα να μην έχουμε πάρει χαμπάρι, μέχρι που σε κάποια φάση ακούσαμε ένα απελπισμένο "ΓΑΒ" :oops::(
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
Έχεις απόλυτα δίκιο. Εγώ τις παίρνω μαζί μου αλλά με εκνευρίζουν οι ιδιοκτήτες που δεν σέβονται τους κανονισμούς. Κοιμούνται στην dogbqg και φυσικά έχω τις δικές τους πετσέτες

View attachment 20651

αχ αυτό το dogbag ειναι θαυματουργό..στήνεται και ξεστήνεται σε χρόνο dt...μεταφέρεται μέσα στο σακίδιο του χωρίς να πιάνει χώρο και ο μικρός παντού έχει το "σπιτάκι" του...
εμείς και μέσα στο σπίτι του το έχουμε ανοιχτό...
 

Attachments

Last edited:


MichalisM

Active Member
2 Απριλίου 2011
43
0
Chloe σε κανέναν δεν ανήκουν οι παραλίες! έχουμε όμως τεράστια παραλία μπροστά οπότε με μια μικρή βόλτα βρίσκεστε σε άδεια παραλία και δεν σου μουρμουράει κανένας (κυρίως το απόγευμα). Επίσης άλλο να βγει έξω από το σπίτι και άλλο να βγει μόνο του σε ένα ξενοδοχείο με πάνω από 700 άτομα και να μην μπορεί να σε βρει. Πανικοβάλλεται και με το δίκιο του
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Chloe σε κανέναν δεν ανήκουν οι παραλίες! έχουμε όμως τεράστια παραλία μπροστά οπότε με μια μικρή βόλτα βρίσκεστε σε άδεια παραλία και δεν σου μουρμουράει κανένας (κυρίως το απόγευμα).
παρ' όλα αυτά δεν είναι το ξενοδοχείο αυτό που θα ορίσει σε ποια παραλία θα βρίσκονται οι σκύλοι. Αυτό το ορίζει ο νόμος.

Επίσης άλλο να βγει έξω από το σπίτι και άλλο να βγει μόνο του σε ένα ξενοδοχείο με πάνω από 700 άτομα και να μην μπορεί να σε βρει. Πανικοβάλλεται και με το δίκιο του
καλά, δεδομένο. Δεν δικαιολόγησα τη συμπεριφορά κανενός. Ούτε καν τη δική μου, ανευθυνότητα ήταν!
 


MichalisM

Active Member
2 Απριλίου 2011
43
0
Υπάρχει νόμος που ορίζει τις ελεύθερες παραλίες για σκυλιά? Για την Ελλάδα μιλάμε... Σίγουρα στις παραλίες με γαλάζια σημαία απαγορεύονται τα σκυλιά (και εμείς έχουμε 2 μπροστά μας). Εγώ πάντως ψάχνω ερημικές παραλίες για να πάρω βόλτα τα κορίτσια μου για αποφυγή καυγάδων και ατυχημάτων με πανικόβλητους λουόμενους. Δεν θέλω όταν πηγαίνω μια βόλτα για να χαλαρώσω και να παίξω μαζί τους να καταλήγω να βρίζομαι με κανέναν και να γυρνάω σπίτι με τα νεύρα κρόσσια!!!!!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Νομίζω επιτρέπονται σε όλες τις παραλίες με την προϋποθεση να είναι με λουρί και νομίζω απαγορευεται να μπουν στη θάλασσα.

Φυσικά καλύτερα είναι να πηγαίνεις σε όσο το δυνατόν πιο ερημικές παραλίες γιατί όλο και κάποιος θα σου χαλάσει τη μέρα ακόμα κι αν είσαι προσεκτικός. Άλλωστε σε παραλίες με πολύ κόσμο ούτε ο σκυλος θα ευχαρηστηθεί, να είναι ΜΗ και ΜΗ όλη την ώρα και να μην μπορεί να μπει στη θάλασσα.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Sorry αν ειναι οφ τοπικ αλλα καποιες διευκρινισεις μια καιξενοδοχεια και θαλασσα ειναι λεξεις με πολυ δεμενες ενοιες στη Ελλαδα...

Αναγκαστικός νόμος 1108 – 1938 του δικτάτορα Μεταξα που ισχυει ακομη (?)
ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΟΥ…..!!!!!!
«Απαγορεύεται να γίνονται δεκτοί εις τα ξενοδοχεία πελάται συνοδευόμενοι υπό κυνών ή άλλων κατοικιδίων ζώων, εκτός εάν το ξενοδοχείον διαθέτη ειδικόν διαμέρισμα διά κατοικίδια ζώα».
Σε περιπτωση που καποιος αλλος πελατης κανει παραπονο ,δεν ειναι θεμα ξενοδοχου..και πρεπει να σας ζητησει να αποχωρισεται....
Αρα μην δινουμε το παραμικρο δικαιωμα ...
Οσο για τις παραλιες εφοσον ειναι υπαιθριος χωρος δεν μπορει να απαγορευθει η παρουσια του αλλα εφοσον ειναι με λουρι και μαζευονται οι τυχον ακαθαρσιες του.(ΝΟΜΟΣ 3170)
Η απαγορευση του μπανιου στην θαλλασα εχει να κανει με "οργανωμενες" παραλιες (πληρωμη εισοδου,ντουζιερες κτλ)
Τον λογο εδω εχει το λιμενικο που παροτι βαζει προστιμα σε ορισμενα πολυσυχναστα σημεια , εχει αποδεχθει οτι σε απομακρυσμενες παραλιες ειναι επιτρεπτο και με την παρουσια αλλων λουομενων !!!!
(Η εγυκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-5-93 Διευθυνση Λιμενικης Αστυνομιας του ΥΠΕΝ διευκρινιζει πως η παραπανω απαγορευση δεν περιλαμβανει αποκακρυνσμενες τοποθεσιες ακομη και αν εκει συχναζουν λουομενοι....(παραθυρακι )

Οπως δεν αφηνεις τα παιδια σου να ενοχλουν και δεν θελεις να σε ενοχλουν τα ξενα,πρεπει να σεβεσαι και τους γυρω σου.
(χιουμορ... εφοσον δεν φοραει μαγιο...ειναι γυμνιστης....αρα πρεπει να κανει μπανιο σε αντιστοιχα μερη .....χα χα)
 
Last edited: