Ξεχάστε τα μπάνια στη θάλασσα


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ok αλλα το θεμα για οποιον ασχολειται με τη θεσπιση και ερμηνεια νομων, καθε λεξη που υπαρχει η δεν υπαρχει σε μια διαταξη, εχει σημασια. Και καλειται να την εφαρμοσει ατομο που ακριβως κοιταει τι λεει ο νομος διοτι αν εφαρμοσει κατι περαν του νομου, γενναται μεγαααααααααααλο προβλημα και δεν το θελει.

επισης, υπαρχουν επιπτωσεις στην περιπτωση που ταλαιπωρηθει καποιος εξαιτιας λαθους ειτε οργανου που δεν ερμηνευσε σωστα τον νομο ειτε πολιτη που εκανε καταχρηση η αστοχη χρηση ενος νομου κλπ.

Λυπαμαι αλλα πες στον φιλο σου οτι δεν ειναι αυτος η εξουσια και ειναι ολοι αυτοι υπολογοι αν τρεξουν πολιτη αδικα. δεν ειναι οσο απλη υποθεση μερικοι θελουν να περασουν οτι ειναι. Ο νομος ειναι ΣΑΦΗΣ. Χρειαζεται βασικη γνωση της Ελληνικης που ο μεσος Ελληνας και ξενος στην Ελλαδα πλεον εχει και γνωση των δικαιωματων εκαστου, περαν των υποχρεωσεων. τελος παντων, ο καθενας κανει οτι θελει. Η δουλευει το συστημα που ειναι αδικο συστημα, η ακολουθει το συστημα που ειναι αδικο συστημα η παλευει εναντια στο συστημα που ειναι αδικο συστημα.... Εγω προτιμω το α. σορρυ.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καταλαβαινω τι λες και θα ηθελα πολυ να συμφωνησω απολυτα μαζι σου,αλλα προσωπικα απο το νομο καταλαβαινω,οτι τα σκυλια απαγορευονται να μπουν σε οποιαδηποτε θαλασσα υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι.

Αν θελω να τον ερμηνευσω οπως μου αρεσει,μπορω κι εγω να πω οτι συμφωνα με το νομο ο σκυλος δε θα μπαινει στη θαλασσα μονο οταν μεσα σε αυτη βρισκονται ανθρωποι(γιατι λουομενος ειναι αυτος που ειναι μεσα στη θαλασσα).Οταν ειναι αδεια,θα βαζω το σκυλο και ας ειναι ολοκληρος στρατος εξω στην παραλια.

Θελω να πω οτι με απλη ερμηνεια,ο νομος δε μας συμφερει και γι αυτο ψαχνουμε να βρουμε τροπους να τον πατησουμε.Ο φιλος μου εχει 2 σκυλια και ειχε εκνευριστει και ο ιδιος απο το νομο που δεν μπορει να τα πηγαινει στη θαλασσα.Ισα-ισα αυτος πρεπει να ειναι απολυτα νομοταγης και δεν παιζει να κανει μλκεια για να δικαιολογηθει.

Α!Ο ιδιος επισης καταλαβαινει απο το νομο,που εγω δεν το βλεπω,οτι επιτρεπονται τα σκυλια και σε οργανωμενες παραλιες αρκει να ειναι δεμενα.Παλιοτερα δεν επιτρεπονταν ουτε σε οργανωμενη παραλια.

Δεν ξερω αν αυτα του τα διευκρινισαν απο το υπουργειο σε καποιο τυχον τηλ που εγινε.

Μακαρι,πραγματικα μακαρι, να ληφθουν υποψη ολα οσα υποστηριξες για τα παρερμηνευμενα του νομου,οταν τα πω στον πρωτο λιμενικο που θα ερθει να με διωξει απο την παραλια.Γιατι θα τα πω!;)
 
Last edited:


Guapo

Member
30 Ιουνίου 2010
9
0
marousi, theologos fthiotida
βρωμιαρηδες ολου του κοσμου ξαμολυθειτε στις θαλασσες...αυτη η νομοθεσια σας παει "γαντι"! καντε το μπανακι σας ελεύθεροι και άνετοι..Ελλάάάάάδα ειμαστε!
 




Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Εγω παντως θα παω παλι Βατερα !!!

Oι φωτο ειναι τραβηγμενες 17/8 κατα τις 12 το μεσημερι.
Πω πω, τι καταπληκτική παραλία είναι αυτή και τι όμορφα ΑΔΕΙΑ. Για πείτε μας κατα πού βρίσκετε. :)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Σκυλος και θαλασσα ειναι δυσκολο θεμα ...και η Ελλαδα δεν ειναι η μοναδικη Ευρωπαικη χωρα οπου απαγορευονται τα σκυλια στις παραλιες (ή επιτρεπονται με περιορισμους).

Απολυτως ελευθερη εισοδος σε ολες τις παραλιες δεν μπορει να υπαρξει για τους σκυλους (ή για τους γυμνιστες) και μαλιστα παλιοτερα εχω τυχει σε μανουρα μεταξυ ωριμης σκυλομανας και νεαρου γυμνιστη (οποτε ενδεχομενως θα πρεπει ολοι μας να δουμε ποια τα συγκεκριμμενα ορια ανοχης μας οταν πρεπει να ειμαστε καπου με αλλους ανθρωπους αναγκαστικα , ανεξαρτητα απο τους νομους).Με απορια καποιες φορες , βλεπω και σε αυτο το φορουμ ακομα και ρατσισμο απεναντι πχ σε αλλοδαπους ανθρωπους, ενω ταυτοχρονα απορουμε οταν καποιος εχει ''ρατσιστικη'' συμπεριφορα απεναντι στο σκυλο μας (στην παραλια ή αλλου).

Ουτως ή αλλιως , σκυλος χωρις λουρι εκτος σπιτιου ειναι παρανομος (απο αλλο νομο) , ενω μπανιο με λουρι ειναι μαλλον προβληματικο τις περισσοτερες φορες.

Απο κει και περα , ο καθενας κανει τα κουμαντα του και παιρνει τα ρισκα του ...υπαρχουν παραλιες και ωρες της ημερας που οι σκυλαδες μπορουν να απολαυσουν τη θαλασσα μαζι με τα σκυλια χωρις προβληματα ενω το να εισαι παρανομος (ή να δεχθεις τις συνεπειες του νομου) δεν ειναι και κατι τοσο τραγικο τελικα (μας συμβαινει καθημερινα , ειτε για παρανομο παρκαρισμα , ειτε για οδηγηση μιλωντας στο κινητο ή για την κουραδιτσα που αφησαμε πισω μας κλπ κλπ :) )
 


aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
Ε εγκύκλιος αυτή δεν είναι καινούρια. Γνωρίζουμε ότι ισχύει και έχει αναφερθεί και σε άλλα θέματα. Ξεκάθαρα όμως λέει ότι σε παραλίες που δε συχνάζουν λουόμενοι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. Οπότε επιλέξτε μια ερημική παραλία και κάντε το μπανάκι σας.

Για την απαγόρευση του σκύλου σε θάλασσα που υπάρχουν άλλοι λουόμενοι είμαι σύμφωνος. Η κυκλοφορία του όμως στην παραλία (με λουρί) τι ενοχλεί? Τι διαφορά έχει από την κυκλοφορία στο δρόμο? Μήπως να την απαγορεύσουμε κ αυτή?
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Καλοι και χρυσοι οι νομοι και οι ερμηνειες τους ρε παιδια αλλα εγω ξεκινω να παω στην θαλασσα για να διασκεδασω και να χαλαρωσω και οχι για να γινω τουρμπο και να τσακωνομαι με τον καθε λαλακα (αυτο εχω την ευκαιρια να το κανω καθε ημερα στην δουλεια ,στο σουπερμαρκετ και σε πολλαααα αλλα μερη) ακομη και οταν ξερω οτι εχω ολα τα δικια μου.
Αρα η ψαχνω ερημικες παραλιες(αν δεν τις βρω,θα πηγαινω νωρις την Ανοιξη η κατα το φθινοπωρο) η παω μονος μου,εκτος αν γουσταρω φασαρια και μανουρα και μου την δωσει και μπουκαρω σε καμια παραλια γεματη με κοσμο με τον καισαρα καμαρωτο διπλα μου!
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
όρεξη να'χουμε να ανακαλύπτουμε παραλίες, όπως φέτος. ;-)
Εμείς φέτος πάντως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
Έτσι κ αλλιώς κ εμένα δεν μου αρέσει να πηγαίνω σε παραλίες που'χουν πολύ κόσμο.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Η Ελλάδα έχει 15.000 χιλιόμετρα παραλία όταν η Αφρική έχει 30.000.Δεν μπορείτε να βρείτε μια παραλία άδεια ?Στην Καλαμάτα έχει 5 ή 6 χιλιόμετρα παραλία η λεγόμενη Δυτική παραλία που δεν έχει κόσμο,πληροφοριακά για τους κατοίκους Καλαμάτας.Χρόνος λιγότερο από 10 λεπτά.Προσωπικά πήγαινα σε ένα μαγαζί με ξαπλώστρες στην παραλία , μετά τα καρτ,και κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε για το σκυλί.Δεν το έβαζα μπροστά έκεί πήγαινα πιο πέρα για να μην προκαλώ.Κάναμε το μπανάκι μας και μετά γυρίζαμε στις ξαπλώστρες,έπινα το καφεδάκι μου και όλα μια χαρά.Παραλίες να πάμε με τα σκυλιά μας υπάρχουν.Το θέμα είναι πόσο είμαστε διαθετιμένοι να ψάξουμε για να βρούμε.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είμαστε πολύ μπροστά μιλάμε,
σε άλλες χώρες να φανταστείτε χρησιμοποιούνται σκυλιά για ναυαγοσώστες και σώζουνε ανθρώπους

http://www.care2.com/causes/animal-welfare/blog/lifeguard-dogs-of-italy/
http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1917618,00.html

α ρε κάτι φιλόζωους πολιτικούς που έχουμε
ζώα ήθελες να πείς ε...
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ζώα υπάρχουν διάφορα
δεν είναι όλα καλοκάγαθα και ακόμα και τα σκυλιά μας δηλαδή το πρώτο που κοιτάνε είναι η μάσα...η όχι?
εντάξει , τα περισσότερα ζώα είναι αγελαία και αναπτύσσουν δεσμούς μεταξύ τους
αλλά υπάρχουν και άλλα που ζούν μοναχικά -όποιον συναντάνε τον ζυγίζουν για θήραμα κι αν δεν τρώγεται αδιαφορούν για την ύπαρξή του
αλλά όλα τα ζώα κοιτάνε πρώτα την μάσα
ενώ οι άνθρωποι μπορεί να κάτσουν νηστικοί για πνευματική φώτιση/πολιτική διαμαρτυρία ή κι απο απλό πείσμα

και επειδή είμαστε συνετά μέλη του φόρουμ και σήμερα είχαμε πολλές διαγραφές και οφτοπικ

πολλοί νόμοι υπάρχουν και λίγοι τους ακολουθούμε-θα βρούμε παραλίες και για εμάς-
σιγά τώρα μην κάνουμε μπάνιο στις παραλίες που κατουράνε (μέσα στο νερό) όλοι οι βρωμιάρηδες που σιχαίνονται τους σκύλους
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η Ελλάδα έχει 15.000 χιλιόμετρα παραλία όταν η Αφρική έχει 30.000.Δεν μπορείτε να βρείτε μια παραλία άδεια ?Στην Καλαμάτα έχει 5 ή 6 χιλιόμετρα παραλία η λεγόμενη Δυτική παραλία που δεν έχει κόσμο,πληροφοριακά για τους κατοίκους Καλαμάτας.Χρόνος λιγότερο από 10 λεπτά.Προσωπικά πήγαινα σε ένα μαγαζί με ξαπλώστρες στην παραλία , μετά τα καρτ,και κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε για το σκυλί.Δεν το έβαζα μπροστά έκεί πήγαινα πιο πέρα για να μην προκαλώ.Κάναμε το μπανάκι μας και μετά γυρίζαμε στις ξαπλώστρες,έπινα το καφεδάκι μου και όλα μια χαρά.Παραλίες να πάμε με τα σκυλιά μας υπάρχουν.Το θέμα είναι πόσο είμαστε διαθετιμένοι να ψάξουμε για να βρούμε.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να ψάχνουμε άδειες παραλίες. Λεπροί δεν είμαστε!

Μια χώρα με τόσα χιλιόμετρα παραλία θα μπορούσε κάλλιστα να έχει νόμιμες παραλίες που να επιτρέπονται τα σκυλιά ώστε να κάνεις το μπάνιο σου χωρίς άγχος.

Στην Γερμανία με 2.600 χμ έχουν
Hundestrand Nordsee
Hundestrand Ostsee
 


alimousios

Member
28 Οκτωβρίου 2009
24
0
Άλιμος
www.labrys.gr
[video=youtube;Do_Ay3ROMr8]http://www.youtube.com/watch?v=Do_Ay3ROMr8[/video]

Όποιος θέλει κάνει μπάνιο - Χανιά 8:00 - 8:50 το πρωί και είμαστε μια χαρά, όλη η παραλία δική μας (έτσι κι αλλιώς ο σκύλος δεν κάνει να μείνει πολύ ώρα στον ήλιο)

:D.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και εμεις δεν ειχαμε κανενα απολυτος προβλημα- οπος και ολα τα χρονια πριν, στο Πιλιο.
Αλλα πηγαιναμε και εμεις το πρωι- το πολυ στης 11- 11.30ειχαμε φυγει παλι απο κει.

Παραλια Ποτιστικα- ξυνοβρισης


 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Όποιος θέλει κάνει μπάνιο - Χανιά 8:00 - 8:50 το πρωί και είμαστε μια χαρά, όλη η παραλία δική μας (έτσι κι αλλιώς ο σκύλος δεν κάνει να μείνει πολύ ώρα στον ήλιο)

:D.
Σε ποια θαλασσα ειστε καλε με αμμουδια και μονοι;


Ααααχ!Τι ομορφη εικονα με τα παιδια!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στην Καλαμάτα έχει 5 ή 6 χιλιόμετρα παραλία η λεγόμενη Δυτική παραλία που δεν έχει κόσμο,πληροφοριακά για τους κατοίκους Καλαμάτας.
Δεξιά της μαρίνας εννοείς? (εγώ μένω Σάντοβα - από την άλλη μεριά).
Πάντως τα μπάνια ενδείκνυνται από εδώ και πέρα. Σήμερα το πρωί η παραλία ήταν άδεια σχεδόν.